100 dní Meloniovej: cesta k normálnosti?

❚❚

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)

 

Dlho očakávaný “rozchod” s predchádzajúcimi talianskymi vládami sa nakoniec nekonal. Podarí sa Meloniovej za týchto okolností prilákať pravicových voličov v nasledujúcich voľbách? Píše Hélène de Lauzunová pre The European Conservative

Giorgia Meloniová
Na snímke Giorgia Meloniová

Uplynulo sto dní od chvíle, keď Giorgia Meloniová zvíťazila v talianskych parlamentných voľbách na čele stredopravej koalície, ktorá jej umožnila stať sa predsedníčkou vlády. Je vhodný čas na zhodnotenie jej prvých krokov, úspechov a neúspechov, keďže jej zvolenie vyvolalo veľké nádeje v konzervatívnom tábore v Európe a vo svete.

.

Najhoršie obavy vzbudzovala osoba, ktorú niektorí jej odporcovia neváhali vykresliť ako priamu dedičku IlDuceho. Treba však povedať, že po sto dňoch pri moci zostala Meloniová mimoriadne múdra takmer vo všetkých oblastiach svojho politického pôsobenia. Veľmi múdra, alebo príliš múdra?

Vo svojej pravidelnej komunikácii s talianskym ľudom Meloniová veľmi rada zdôrazňovala presvedčivé výsledky svojej politiky a schopnosť udržať si dôveru:

.

rozdiel úrokových sadzieb s Nemeckom klesol z 236 na 175 bázických bodov, akciový trh vzrástol o 20 %, talianska centrálna banka ohlasuje výrazné oživenie v druhej polovici roka 2023… Taliansko je v silnejšej pozícii, než by si niektorí mysleli.

Výsledkom je vysoká popularita: podľa údajov spoločnosti Ipsos-Italy: 46 % voličov teraz oceňuje činnosť Meloniovej vlády, čo predstavuje nárast o 20 % v porovnaní s 26 %, ktoré ju priviedli k moci. Dôkazom tohto priaznivého stavu je, že z talianskej tlače takmer úplne zmizli zmienky o “fašistickom nebezpečenstve” a opozícia sa snaží o to, aby jej hlas bolo počuť.

Aká však bola stratégia Meloniovej, aby ukolísala svorku tých, ktorí si želali jej smrť? Prvý kľúč nájdeme v jej stratégii, ktorou sa v mnohých zásadných otázkach priklonila k politike svojho predchodcu Maria Draghiho – čo opisuje ako “realizmus”. Rozpočet, ktorý Meloniová predstavila v Bruseli, bol v rovnakom duchu ako Draghiho rozpočet a Meloniová upustila od niektorých projektov, ktoré by mohli dráždiť európske orgány, ako napríklad jej politika zvyšovania prahových hodnôt pre hotovostné platby. Tento “realizmus” znamená, že v skutočnosti nemá na výber: Taliansko je jedným z hlavných príjemcov európskeho plánu obnovy a sľúbených 190 miliárd eur vo forme grantov a pôžičiek sa uvoľní len vtedy, ak sa budú dodržiavať reformy. Opätovným zavedením dane z benzínu na začiatku roka 2023 Meloniová riskovala, že si znepriatelí časť svojich voličov, ale aj tento krok sa podriadil požiadavkám fiškálneho “realizmu”.

Práve v oblasti zahraničnej politiky sa najviac usiluje presadiť svoju európsku ortodoxiu. Trvá na neochvejnej podpore Talianska Ukrajine, hoci jej spojenci v koalícii Silvio Berlusconi a Matteo Salvini by radi videli vyváženejší postoj voči Rusku. Ministri obrany oboch krajín v súčasnosti diskutujú o vyslaní spoločného francúzsko-talianskeho systému pozemnej protivzdušnej obrany Mamba SAMP/T na Ukrajinu. V oblasti energetiky Meloniová oživila a dokonca posunula dopredu politiky, ktoré obhajovali jej predchodcovia a proti ktorým bojovala, ako napríklad pokračovanie projektov ťažby plynu na Jadrane. Taktiež sa vybrala do Tripolisu, aby investovala do plynových polí, čím pokračovala v politike zbližovania s Líbyou, ktorú Draghi inicioval s touto bývalou talianskou kolóniou na jar 2021.

K dlho očakávanému “rozchodu” s predchádzajúcimi talianskymi vládami nakoniec nedošlo, čo malo za následok upokojenie talianskej a medzinárodnej verejnosti. “70 % Meloniovej ide v Draghiho šľapajach,” vysvetľuje redaktor Claudio Cerasa v denníku Il Foglio. Táto kontinuita s Draghim, takmer scholastická, vyvoláva otázky v Meloniovej vlastnom tábore, ktorý naďalej túži práve po “roztržke”. Meloniová napríklad sľubovala rozsiahlu výmenu vedúcich elít vo verejnom sektore: nestalo sa tak a ľudia na mnohých kľúčových postoch v talianskej administratíve neboli odvolaní.

.

A naopak, aké sľuby dala Meloniová svojim pravicovým stúpencom? Niekoľko symbolických, ale obmedzených opatrení, ako napríklad zákaz raveov alebo zavedenie prísnych pravidiel vyloďovania migrantov z lodí prenajatých mimovládnymi organizáciami, čím sa účinne obmedzila ich činnosť. V oblasti prisťahovalectva chce dosiahnuť výsledky na európskej úrovni, čo znamená, že sa už nebude vyhovárať na bruselských byrokratov. Cieľ ohlásený počas kampane, ktorým je nulové nelegálne prisťahovalectvo v Taliansku, je zatiaľ v nedohľadne.

Ďalším rozhodujúcim krokom pre Meloniovú sú voľby do Európskeho parlamentu v roku 2024. V tejto perspektíve vynakladá intenzívnu energiu na to, aby sa pokúsila vytvoriť pravicovú a stredopravú alianciu v Európskom parlamente, ktorá by spojila EPP a skupinu ECR. Preto má v úmysle hrať v nasledujúcich voľbách na pravici, ale zatiaľ sú signály vysielané jej tradičným pravicovým voličom ešte trochu slabé. “Aby získala hlasy pravice, bude musieť realizovať skutočný pravicový program, čo doteraz neurobila,” vysvetľuje pre Le Figaro politológ a historik Giovanni Orsina.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali