Miroslav Toholj, bývalý srbský minister informácií, sa vyjadril, že mýtus o údajnom srbskom masakre je zámerne budovaný a udržiavaný pri živote: “Dvojitý štandard je príliš jemný termín. Je to eufemizmus pre notorickú falzifikáciu faktov vojny. Odhliadnuc od skutočného čísla padlých moslimských bojovníkov počas bojov o Srebrenicu je rovnako dôležité uznať fakty o utrpení Srbov v regióne…”
Bosnianski Srbi sú obvinení zo zabitia 8000 bosnianskych moslimov napriek tomu, že zvyšných 5000 sa dodnes, 20 rokov po vojne, nenašlo. Každoročný moslimský rituál v Potocari, neďaleko Srebrenice je tak cynickým prejavom pokrytectva, ktorý preberajú všetky svetové médiá. Podľa riaditeľa centra pre výskum zločinov proti srbskému národu Milivoja Ivaniševiča je tiež zdokumentovaný fakt, že množstvo tých, ktorí sú uvedení ako zabití srbskou armádou v Srebrenici boli registrovanými voličmi a zúčastnili sa volieb v okrese Srebrenica rok po údajnom masakri – v roku 1996. Bývalý bosnianskomoslimský general Nasir Orič, ktorého medzinárodný trestný tribunál v odvolacom konaní oslobodil s tým, že sa jeho trestnú zodpovednosť nepodarilo preukázať, bol zadržaný vo Švajčiarsku 10. júna na základe srbského zatykača vydaného vo februári 2014. Organizátori spomienkovej slávnosti tak pri príležitosti 20. výročia srebrenickej masakry zvažujú odloženie pietnej spomienky, ak ho Švajčiarsko neprepustí na slobodu.
Srebrenickí Srbi smútia sami
Srebrenickí Srbi si naopak pripomínajú masaker Nasira Oriča deň predtým, kedy si svet pripomína bosnianskych mudžahedínov, ktorí stratili životy pri bojoch o Srebrenicu, vraždenie srbských civilistov – žien a detí zo Srebrenice a okolitých dedín – sa ako vždy zaobíde bez plamenných kondolencií západných diplomatov, či hollywoodských celebrít.