Za sto rokov sa svetové vojny scvrkli do rozmerov regionálnych konfliktov, ale v poslednom čase tieto lokálne vojny priťahujú stále viac účastníkov, ktorí vedú vojnu úž na inej úrovni – prostredníctvom high-tech technológií. Zaujímavým príkladom sa stal ukrajinský konflikt, píše vojenský expert v čínskom vydaní Global Times.
Analytik Chao Czjuna tvrdí, že kríza na Ukrajine jasne odhalila nepriateľstvo dvoch veľkých jadrových veľmoci: Ruska a USA a v súvislosti s tým vyslovil hrozbu “informačnej regionálnej vojny s použitím jadrových zbraní”.
Podľa experta, tento typ vojny má tri základné osobitosti. Za prvé, existuje tu seriózna hrozba eskalácie konfliktu do totálnej jadrovej vojny. Za druhé, jeden regionálny konflikt môže stiahnuť do vojny veľa krajín. Takže stačí, aby sa na Ukrajine použili ďalekonosné zbrane a vojna zrazu pohlti východnú Európu a západnú časť Ruska, uvádza autor. A za tretie, kľúčovým faktorom pri konflikte podobného charakteru sa stane kontrola informačných médii a kozmu. Je to moderná výpočtová technika kto určí víťaza, ak dôjde k vojne medzi Ruskom a USA, myslí si analytik.
Aj keď iba hypoteticky, ale raz dôjde ku strategickej konfrontácii medzi Kremľom a Washingtonom, takže aj “informačná regionálna vojna s použitím jadrových zbraní” na seba nenechá čakať a Čína na to nie je pripravená, komentuje Chao Czjuna.
“Intrigy silných krajín majú za dôsledok, že konflikty, sa stali bežnou súčasťou dnešného moderného sveta”, tak k čomu môžu viesť hry tých, ktorí vládnu jadrovými zbraňami? Tie isté USA, napríklad, majú zložité vzťahy nie len s Ruskom. V podmienkach, keď Amerika sa správa v Ázijsko-Tichomorksom regióne tak, aby zdržiavala a blokovala Čínu, Peking musí byť pripravený brániť svoje národné záujmy.
Po skončení studenej vojny mnohí zabudli, že je nevyhnutné zabrániť jadrovej hrozbe, ale prišiel čas sa nad tým zase zamyslieť, myslí si vojenský analytik Global Times. Preto Čína musí posilniť svoju jadrovú moc a to najmä v západnej časti Tichého oceánu a v Indickom oceáne, kde sú USA veľmi aktívne, aby bola pripravená “odolať jadrovému vydieraniu” a dokázala odolať potencionálnemu útoku nepriateľa.
Áno, Čína preferuje obrannú stratégiu, ale bojovú pripravenosť zatiaľ nikto nezrušil. A iba ak sa riadne vyzbrojí, použije najnovšie technológie a vycvičí svoje vojská, nebude sa musieť obávať žiadnej vojny, uzatvára Chao Czjuna.
ad