Európska komisia dlhodobo prejavuje svoju nerozhodnosť a nekompetentnosť v oblasti bezpečnosti občanov EÚ. Jej posledný návrh v reakcii na útoky teroristov v Paríži smerujúce k obmedzeniu práva občanov EÚ k legálnemu držanie zbraní nie je len prostým odtrhnutím od reality, ale pôsobí priamo proti bezpečnosti občanov. Bezbranní občania, nazývaní politiky “mäkkým cieľom” (“soft target”), sú ľahkým terčom teroristických útokov. Zvýšenej hrozbe terorizmu sa preto občania snažia čeliť posilnením svojej osobnej bezpečnosti vrátane legálneho držanie zbrane, pretože nemožno zabezpečiť prítomnosť profesionálnych bezpečnostných zložiek na všetkých miestach. Namiesto riešenia príčin terorizmu a likvidácia čierneho trhu so zbraňami Komisia cielia navrhovanými opatreniami predovšetkým proti bezpečnosti riadnych občanov EÚ.
AOBP ako neoddeliteľná súčasť bezpečnostnej komunity Európskej únie preto:
– vyzýva členov Európskej komisie na čele s jej predsedom Jean-Claude Junckerom na okamžité odstúpenie zo svojich funkcií a umožnenie vymenovanie Európskej komisie, ktorá bude ochotná a schopná riešiť skutočné problémy občanov a hlavne príčiny ich vzniku.
– žiada poslanca Európskeho parlamentu, aby iniciovali odvolanie členov Európskej komisie v prípade, že neprejaví dostatok sebareflexie a neodstúpi sami.
– žiada, aby do Európskej komisie boli menovaní ľudia z praxe s osobným kreditom, ktorí budú garanciou, že Európa bude miestom pre bezpečný život jej občanov.
– žiada vládu Slovenskej republiky a jej politických predstaviteľov, aby odmietli túto pripravovanú smernicu EÚ a zároveň žiadali, aby Európska komisia bola garanciou pre bezpečnosť súčasné i budúce Európy.
– vyzýva tých občanov, ktorí sú nespokojní so súčasným fungovaním Európskej komisie a pripravovanú smernicou, aby informovali o svojej nespokojnosti svojich volených zástupcov v Európskom parlamente a vyžadovali po nich konkrétne kroky, ktoré povedú k tomu, že v Európskej komisii budú kompetentní ľudia.
AOBP bude o tejto výzve informovať nielen svoje partnerské organizácie z iných členských krajín EÚ, ale aj vedenie ASD (Európska asociácia leteckého, kozmického, obranného a bezpečnostného priemyslu)
Budeme požadovať podporu nášho snaženia, ktorej cieľom je mať naozaj schopné vedenie Európskej únie.
Návrh novely smernice z dielne Európskej komisie (EK), ktorá reguluje nadobúdanie a držbu zbraní v štátoch EÚ s cieľom odzbrojiť občanov a zakázať legálnu držbu samonabíjacích zbraní, treba podľa konateľa banskobystrickej spoločnosti Grand Power Jaroslava Kuracinu plošne odmietnuť. “Som slobodný človek a je mojou slobodnou voľbou, či sa o svoju bezpečnosť a mojich blízkych budem chcieť aktívnejšie postarať, alebo to nechám len na políciu, no vtedy je už obvykle neskoro,” uviedol pre portál Teraz.sk.
Podľa Kuracinu bojovať s terorizmom používajúcim ilegálne zbrane spôsobom, že sa odoberú legálne zbrane legálnym držiteľom – bezúhonným ľuďom, ktorí dodržiavajú zákony, je nielen nezmyselné, ale je to aj útok na základné práva a slobody občanov všetkých členských štátov EÚ.
Ako konštatoval, Slovensko sa zatiaľ k návrhu EK údajne stavia negatívne, no hlasnejšie “nie” už zaznelo napríklad zo strany Fínska. Proti sú vraj Maďari i Česi.
“Na Slovensku je minimálne 130.000 držiteľov zbrojných preukazov a medzi obyvateľstvom minimálne 270.000 legálne držaných zbraní, čiže mimo polície, armády, ozbrojených zložiek. Odhaduje sa, že raz toľko ako legálne držaných zbraní je na Slovensku nelegálne držaných,” zdôraznil Kuracina.
“Strašiť ľudí, že u nás bude divoký západ, a preto zakážme zbrane, je holý nezmysel. Pri počte okolo pol milióna ilegálne držaných zbraní by ten divoký západ tu už dávno bol,” dodal.
Podľa neho, ak “zakážete zbrane, ktoré majú ľudia legálne a kriminalita sa nimi nepácha, tak akurát odzbrojíte slušných ľudí” a vyvolá to opačný efekt. Zvýši sa počet nelegálne držaných zbraní, nehovoriac o tom, že ľudia si ich môžu začať sami podomácky zhotovovať. Slováci a Česi sú v tom údajne dosť vynaliezaví.
Ako tiež Kuracina poznamenal, napríklad v štáte New York môže občan vlastniť zbraň, mať ju doma, ale nesmie ju nosiť so sebou. “Ak vás chytia policajti na ulici s vašou vlastnou, legálne držanou zbraňou, posadia vás na päť rokov do väzenia. Kriminalita so zbraňou je tam veľmi vysoká, sú to násobky kriminality, ktorá je v Texase. Keď som tam bol, zostal som prekvapený, ľudia boli k sebe slušní, usmievali sa, autá nezamykali. Známy mi povedal: To preto, lebo tu má každý zbraň. Čiže aj v USA je kriminalita so zbraňami rôzna, podľa toho, či ste v štáte, ktorý zakazuje nosenie zbrane na sebaobranu, alebo v štáte, ktorý povoľuje jej nosenie,” priblížil.