Analytici západného Strategic Culture uviedli, že časť izraelských politických elít sa zapojila dobrovoľne do provokácie, ktorú zorganizovali USA. Cieľom týchto provokácii bolo zatiahnutie Ruska do konfliktu. Americkým neoconom sa kráti čas, po jesenných voľbách do amerického Kongresu ich časť nenávratne stratí možnosť ovplyvňovať dianie v USA a posilnia sa pozície Donalda Trumpa.
Časť odborníkov predpokladá, že po incidente z ruským IL-20 sa (podobne ako v prípade zostrelenia Su-24 Tureckom) situácia v Sýrii výrazne zmení. Izraelské možnosti útočiť na sýrske ciele sa výrazne obmedzia, len za posledných 18 mesiacov Izrael uskutočnil takmer 200 leteckých útokov na Sýriu, ktoré odôvodňoval aktivitami Iránu a palestínskeho Hizballáhu.
Provokáciu zo zostrelením ruského IL-20 majú na svedomí Izraelčania (izraelské F-16) a Francúzi (francúzska fregata). Nitkami však ťahali Američania, tí cielene ostali v úzadí. Francúzska fregata koordinovala akciu izraelských F-16. V prípade, ak by Rusko zaútočilo na izraelské lietadlá alebo francúzsku fregatu, Američania by v prvom rade zapojili do útoku NATO a tiež by sa pridali.
Američania operáciu vypracovali, pretože predpokladali dva výsledky. Buď vypuknutie svetového konfliktu, alebo ak by ku konfliktu neprišlo, zníženie ratingu Putina medzi Rusmi. Podľa odborníkov Rusko bude podobne ako v tureckom prípade odpovedať asymetricky. Znemožnenie izraelských náletov na sýrske územie bude znamenať posilnenie pozícií Iránu v Sýrii. Ak sa Rusko rozhodne dodať Sýrii systémy S-300 alebo S-400, letecká dominancia Izraela v regióne sa stane minulosťou.
Odborníci predpokladajú, že asymetrická odpoveď Ruska bude súvisieť aj s nárastom partizánskych útokov na pozície amerických vojsk v Iraku, Sýrii a Afganistane, takže v najbližších týždňoch možno očakávať nárast strát v radoch príslušníkov amerických ozbrojených síl a ich spojencov.
Arťom Kolčin