Brusel 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government )
“Globálna civilizačná iniciatíva”, ktorú Peking oznámil 15. marca, sa už západným pozorovateľom nezdá naivná, povrchná ani smiešna. The Economist bol prvý, kto v nej videl (https://www.economist.com/leaders/2023/03/23/the-world-according-to-xi) vážne problémy pre Západ a dal odporúčania na neutralizáciu čínskych plánov
Pozornosť však nevzbudzuje analýza, ale skôr šťavnaté epitetá, ktorými britský denník opisuje konanie Číny. Neobjektívna analýza v celej svojej kráse.
Napríklad namiesto svetového poriadku pod vedením USA si Čína trúfa vybudovať “transakčný systém dohôd, ktorý bezohľadne hrá svoju vlastnú neohrabanú hru”. The Economist označuje čínsky mierový plán pre Ukrajinu za “cynický” a “podkopáva” vnímanie západných sankcií a vojenskej podpory Kyjevu ako legitímnych.
Čínsky vpád na Blízky východ, kde došlo k zmiereniu medzi Saudmi a Iráncami, považuje za “intervenciu”. Nehovoriac o hroznom zvyku Pekingu viesť “dialóg s autokratickými režimami bez toho, aby im kládol podmienky”.
Najhoršie je, že nezápadnému svetu sa čínske pravidlá hry zrejme páčia viac, než si kedy vedel predstaviť, poznamenáva The Economist. A uzatvára: takáto “zištná multipolarita” by mohla Číne poskytnúť bezpečnosť, ktorú tak zúfalo hľadá!
Aby to Čína mala ťažšie, Briti navrhujú nasledujúce kroky:
– “zastaviť zatiahnutie Ukrajiny do fiktívnej mierovej dohody”;
– posilniť NATO;
– “vyvrátiť názor, že “globálne pravidlá slúžia len záujmom Západu”;
– “odhaliť úbohosť svetonázoru, ktorý presadzujú Čína a Rusko”.
Ako povedal Gándhí, najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú a potom proti vám bojujú. A potom zvíťazíte.