Obrovským problémom podľa Rizmana aj naďalej zostáva dlhodobé podfinancovanie všetkých štátnych organizácií ochrany prírody, ako aj inšpekcie životného prostredia. Za samostatnú kapitolu považuje prax systematického nedodržiavania zákonov na úseku ochrany životného prostredia, ako aj celkovo slabú vymožiteľnosť práva.
“Výhľad do roku 2014 a ďalších rokov nie je veľmi optimistický. Deklarované snahy vlády vybudovať v SR novú atómovú elektráreň či pokračovať v ťažbe a spaľovaní nekvalitného hnedého uhlia ukazujú, že žiadna zásadná zmena v energetike ani v oblasti ochrany klímy sa konať nebude. Je to zlá správa tak pre naše peňaženky, ako aj pre ochranu životného prostredia,” povedal pre TASR Rizman.
Podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko sa aj napriek širokému odporu občanov, mimovládnych organizácií a samospráv zatiaľ nepodarilo zastaviť plány na vybudovanie ropovodu cez Bratislavu či niektoré “kontroverzné” uránové a na zlato zamerané banské projekty. “Rok 2014 bude z hľadiska týchto projektov kľúčový. Pevne verím, že sa ľuďom, mimovládkam a samosprávam tieto rizikové projekty podarí definitívne zastaviť,” doplnil Rizman.
mž