„Ľudia bez domova nielen v súvislosti s ochorením COVID-19 patria do rizikovej skupiny práve pre spôsob života. Často žijú na ulici, kde sú vystavení zvýšenému riziku rôznych ochorení. Veríme, že toto zariadenie nám zabezpečí kompletnú dezinfekciu prijímateľov sociálnych služieb, ale aj zamestnancov zariadenia,” vysvetlila vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Petra Zavacká.
Ako ďalej dodala, dezinfekčný tunel zabezpečuje kompletnú dezinfekciu osôb tam, kde je to potrebné, napríklad v domovoch pre seniorov, nemocniciach, karanténnych centrách, nákupných strediskách, na trhoviskách, letiskách a podobne. Zariadenie vytvorí dezinfekčnú hmlu, ktorá za pár sekúnd zničí baktérie a vírusy na oblečení aj na pokožke. “Chceme eliminovať riziko nákazy, pretože naše zariadenie má kapacitu 35 ľudí, máme vytvorené krízové lôžka, máme zriadené karanténne centrum,” doplnila Zavacká s tým, že toto má byť doplnok k zvýšeniu ochrany pred možnou nákazou koronavírusom.
„Po vstupe do tunela vznikne dezinfekčná hmlovina, ktorú vyrába šesť trysiek, ak človek dvihne ruky zasiahne ho to celého a na 99,9 percenta vydezinfikuje,“ vysvetlil Branislav Kišac z firmy, ktorá dodáva tieto zariadenia.
Výhoda dezinfekčného tunela spočíva najmä v opláštení, ktoré zvyšuje účinnosť dezinfekčnej hmloviny aj v zlých poveternostných podmienkach, v ľahkej inštalácii, v nízkej spotrebe dezinfekčného roztoku. Dezinfekcia je toxicky neškodná pre človeka či životné prostredie.
O dezinfekčné tunely prejavili záujem aj iné mestá na Slovensku, a nie je vylúčené, že v Poprade pribudnú ďalšie.