Siedmy ročník anti-ceny Homofób roka vyhlásili mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa proti homofóbii. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ IĽP a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE Peter Weisenbacher.
Medializované výroky známych osobností podľa Weisenbachera hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. ”
Aj takto sa tvoria názory ľudí, ktoré môžu byť tolerantné, alebo naopak vedúce k spoločenskému napätiu, diskriminácii a porušovaniu ľudských práv. Trendom v ankete je síce úbytok vulgarizmov, no homofóbne výroky akoby sa presunuli od extrémistov do stredného prúdu a tradičných cirkví,“ predostruje svoj pohľad.
Sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina nominovali za výrok: „Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s ústavou.“
Róbert Mistrík sa do nominácie o anti-cenu dostal pre vyjadrenie: „Som proti tomu, aby páry rovnakého pohlavia mohli adoptovať deti. Tieto deti si to nezaslúžia, nemôžu sa k tomu vyjadriť a mohlo by to mať pre ne veľkou traumou v budúcnosti.“
Gréckokatolíckeho biskupa Milana Chautura medzi nominovaných zaradili pre konštatáciu: „Zdá sa, že podobným scenárom chce ktosi rozbíjať cirkev aj u nás. A to cez útoky na cirkev a jej predstaviteľov, na rodinu spôsobom LGBT a tiež útoky na ľudskú a osobnostnú personalitu cez gender-ideológiu.“
Kazateľ Marián Kuffa si miesto medzi nominovanými vyslúžil vetou: „KGB či Gestapo mohlo zasiahnuť proti suverenite štátu podobne ako niektoré úrady, výbory či komisie medzinárodných organizáciií Dnes majú liberáli a genderisti výbor GREVIO.“
Trnavský arcibiskup Ján Orosch je v siedmom ročníku anti-ceny Homofňob roka pre vyjadrenie: „Keď cítia vzťah lásky dvaja muži jeden k druhému, majú sa radi a založia nejaké spoločenstvo, to nie je hriech – ako toto môže povedať kresťanský katolícky politik?“
Víťazmi ankety sa v minulosti stali predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, či poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS) s tvrdením, že ľudskoprávni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“. Cenu si však odmietli prevziať.
Minulý rok si ako prvý cenu prevzal predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Podľa organizátorov anti-ceny po stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácií aj zmiernil svoj postoj k LGBT menšine.
Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. „Aj takýmto spôsobom môžeme povedať, že LGBT ľudí si vážime, v dobe, keď nenávisti v spoločnosti stále pribúda, je to potrebné viac ako kedykoľvek predtým,“ myslí si Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.
K menovanej mimovládnej organizácií sa kriticky vyjadrila liberálna poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa Inštitútu pre ľudské práva je totiž nebezpečnou kandidátkou vo voľbách do EP spolu s ľuďmi ako Milan Uhrík a Milan Mazurek z ĽSNS.
“Tendenčne a účelovo sa nechal Inštitút zapredať k takejto diskreditačnej kampani. Kto ma pozná vie, že denno-denne bojujem za práva rôznych menšín,” uviedla Nicholsonová s tým, že sa zaslúžila o predloženie návrhu na registrované partnerstvá, bojovala za práva ľudí s zdravotným postihnutím, a založila vlastné OZ Dajme Radu, v ktorom pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi s operáciami v zahraničí (viac v článku).