Západná diplomacia v rozvojovom svete zlyháva

Západná diplomacia v rozvojovom svete zlyháva

Brusel 9. apríla 2023 (HSP/Niccolo/Foto:Pixabay)

 

Podľa všeobecnej múdrosti malo Rusko vstúpiť na Ukrajinu s obrovskou silou. Nestalo sa tak. Zdravá múdrosť tiež tvrdila, že ruská ekonomika bude rýchlo ochromená po sérii sankcií, ktoré nasledovali po invázii na Ukrajinu. To sa nestalo. Všeobecná múdrosť (aspoň na Západe) sa domnievala, že veľká časť Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky bude stáť na strane Ukrajiny a Západu a postaví sa proti Rusku, píše rešpektovaný konzervatívny analytik Niccolo Soldo vo svojom poslednom príspevku

Európska únia
Ilustračné foto

Neschopnosť Západu pod vedením USA zabezpečiť si podporu rozvojového sveta v snahe neutralizovať Rusko je jeho najväčším zlyhaním od začiatku vojny pred niečo vyše rokom. Skutočnosť je taká, že západná diplomacia nielenže zlyhala vo veľkej časti Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, ale Čína a Rusko sa na týchto miestach výrazne presadzujú na úkor Západu.

Reklama

Na rozdiel od minulého storočia si však tentoraz tieto krajiny nemôžu a ani by nemali tak ľahko vyberať. Rusko to chápe. Západ nie.

Nie je tajomstvom, že Afrika sa zdráha otvorene odsúdiť konanie Ruska na Ukrajine alebo sa podieľať na úsilí Západu o sankcie a izoláciu bojujúcej krajiny. Namiesto toho tieto krajiny naďalej prijímali svojho dlhoročného partnera s otvorenou náručou – všeobecne odsudzovali vojnu, ale nie Rusko.

Reklama

Napríklad v Malawi považujú ruské dodávky desiatok tisíc ton hnojív uprostred celosvetového nedostatku bojujúci poľnohospodári za nebeský dar, pričom minister poľnohospodárstva krajiny s vďakou označil Rusko za “skutočného priateľa”. A ohlásené plány Moskvy poslať 260 000 ton hnojív do krajín na celom kontinente určite rozšíria podobné pocity.

V našej krajine Kongo-Brazzaville podpísala vláda s Ruskom uprostred vojny s Ukrajinou päť významných dohôd o spolupráci vrátane výstavby nového ropovodu a posilnenia vojenskej spolupráce.

to šarmantná ofenzíva, ktorú výrazne vedie Lavrov, ktorý od januára navštívil Juhoafrickú republiku, Eswatini, Angolu, Eritreu, Mali, Sudán a Mauritániu, podporuje proruské postoje na celom kontinente a je v ostrom kontraste s vlažným Macronovým africkým dobrodružstvom.

Rusko, podobne ako Čína, ponúka investície, pomoc a podporu. Západ však trvá na poučovaní týchto krajín a často sa uchyľuje k zastrašovaniu:

Keď bol Macron na tlačovej konferencii opakovane požiadaný, aby odsúdil podporu Rwandy povstalcom M23, ktorí spôsobujú chaos na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), čo je situácia veľmi podobná poloskrytej podpore Ruska donbaským separatistom v posledných rokoch, urobil azda najväčšie faux pas svojej cesty. Dokonca sa pustil do poučovania konžského prezidenta o slobode tlače.

Reklama

Napriek vzletnej rétorike francúzskeho prezidenta o “nových vzťahoch” a “nových začiatkoch” bol jeho výbuch ďalšou trpkou pripomienkou dlhodobého paternalistického a nesúrodého postoja Európy k Afrike – toho istého postoja, v rámci ktorého desaťročia európskeho politického a vojenského vplyvu na kontinente nepriniesli zmysluplný pokrok, ak nie aktívne podkopávanie úsilia.

Afričania sú z toho múdri a odmietajú to ďalej znášať, o čom svedčia rastúce protifrancúzske nálady v západnej Afrike. Rusko, Čína a ďalšie krajiny – hoci zďaleka nie sú bez výčitiek – sa len chopili ponúknutých príležitostí.

Rusko dodáva tovar, zatiaľ čo Západ káže:

Okrem toho sa Rusko v poslednom desaťročí stalo najväčším dodávateľom zbraní v regióne a nedávno uskutočnilo spoločné morné cvičenia so Združením krajín juhovýchodnej Ázie. Indonézia, Filipíny a Malajzia odmietli uvalenie sankcií na Moskvu a Malajzia začiatkom tohto roka podpísala memorandum o porozumení s cieľom zlepšiť obchod s poľnohospodárskymi výrobkami.

Týmto krajinám nemožno vyčítať spoluprácu s medzinárodnými partnermi v záujme riešenia ich najnaliehavejších spoločenských priorít. Nemožno im vyčítať ani to, že berú európske reči o medzinárodných hodnotách a zmenách s rezervou, keď tieto údajné zmeny nevyplývajú z uznania súčasných nedostatkov, ale z vnucovania nových globálnych trendov.

Reklama

Aké poučenie možno poskytnúť o územnej celistvosti a spravodlivosti, keď udalosti z roku 2011 v Líbyi a ich trvalé dôsledky zostávajú v mysliach Afričanov traumatizujúco čerstvé? Alebo keď postoj, ktorý tieto krajiny zaujali vo vzťahu k vojne na Ukrajine, je takmer totožný s postojom Európy ku konfliktu na východe KDR?

Aké ponaučenie si treba vziať z toho, že európske súdy pristúpili k zabaveniu malajzijského majetku a nehnuteľností v hodnote 15 miliárd dolárov na základe pochybnej arbitráže, ktorú schválil španielsky arbiter, ktorému hrozí trestné stíhanie? A kto z toho bude mať skutočný prospech vzhľadom na to, že tento nárok na zvrchované územia, odvodený od dohody z polovice 19. storočia medzi dávno zaniknutým sultanátom a britskou spoločnosťou z koloniálnej éry, financujú neznámi investori z tretích strán?

Paternalizmus plodí opovrhnutie. Keď sa objavia výhodné alternatívy, ľudia sa k nim prirodzene hrnú.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:00

Po piatich nezvestných z motorového člna, ktorý sa v sobotu neskoro večer zrazil so švajčiarskou výletnou loďou na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, stále intenzívne pátrajú. Pri nehode zahynuli dve osoby a jedna sa zranila.

10:52

Ceny energií sa v uplynulom týždni výraznejšie nemenili a zostávajú blízko tohoročných maxím. Zemný plyn s dodaním v júni sa na holandskej burze TTF v piatok (17. 5.) predával za 30,769 eura za megawatthodinu (MWh) a elektrina s dodaním v roku 2025 stála na pražskej burze PXE 96,99 eura/MWh.

10:39

Pakistan vyhlásil pondelok za deň smútku na pamiatku iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul pri havárii vrtuľníka v iránskej provincii Východný Azerbajdžan. Na sociálnych sieťach o tom informoval pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf.

10:20

Za víťaza nedeľňajších prezidentských volieb v Dominikánskej republike sa vyhlásila úradujúca hlava štátu Luis Abinader. Jeho protikandidáti v noci na pondelok priznali porážku.

Podľa predbežných údajov volebných úradov získal Abinader 59,09 percenta hlasov, za ním nasledovali trojnásobný exprezident Leonel Fernandéz s 26,94 percenta a bývalý predseda parlamentu Abel Martínez s približne desiatimi percentami.

09:59

Rusko bolo aj v apríli najväčším dodávateľom ropy do Číny, keď objem dodávok zvýšilo medziročne takmer o tretinu. Prvú pozíciu najväčších dodávateľov tejto suroviny do najväčšej ázijskej ekonomiky si tak udržalo už 12. mesiac po sebe.

09:24

Obyvateľa ruského mesta Novosibirsk odsúdil v pondelok tamojší súd na 25 rokov väzenia za pokus o podpálenie budovy vojenskej správy. Informovala o tom agentúra Reuters.

08:35

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu prekročila hranicu 84 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvnila politická neistota v kľúčových producentských štátoch po tom, ako pri havárii vrtuľníka zahynul iránsky prezident Ebráhím Raísí a saudskoarabský korunný princ zrušil návštevu Japonska pre zdravotné problémy saudskoarabského kráľa.

08:21

Ukrajinská armáda zlikvidovala v noci na pondelok všetkých 29 dronov typu Šáhid, ktoré Rusko nasadilo do útokov na ciele v rôznych častiach Ukrajiny.

07:28

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zagratuloval novému taiwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi k jeho inaugurácii a vyhlásil, že sa teší na spoluprácu medzi Washingtonom a Taipei pri udržiavaní “mieru a stability v Taiwanskom prielive”.

07:20

Japonské úrady v sobotu vydali výstrahy pre obyvateľov prefektúr na severovýchode krajiny. Dôvodom je niekoľko útokov medveďov, ktoré sa tam v uplynulom období odohrali.

07:10

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali