Napríklad na Junckera útočí aj francúzska europoslankyňa Marine Le Penová. Táto radikálna politička včera označila nového šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera za človeka nehodného vedenia výkonného orgánu EÚ a prirovnala ho k slávnemu americkému zločincovi a mafiánovi Al Caponemu.
Iniciátori návrhu, ktorý by v prípade úspechu znamenal pád celej iba nedávno zvolenej komisie, poukazujú na Junckerov podiel na prípadoch daňových únikov v jeho rodnom Luxembursku. Štát za Junckerových vlád údajne pomáhal stovkám podnikateľov vyhnúť sa plateniu daní v hodnote miliárd eur. Na vyslovenie nedôvery výkonnému orgánu únie sú potrebné hlasy dvoch tretín poslancov.
Podozrenia, podľa ktorých Luxembursko vybraným korporáciám umožňovalo vyhnúť sa plateniu daní, prešetruje už aj samotná Európska komisia. Juncker aj preto vyzval na harmonizáciu v tejto oblasti v rámci všetkých členských štátov EÚ a zavedenie spoločnej korporátnej dane. Tento postup však viacero členských krajín dlhodobo odmieta.
Väčšina slovenských europoslancov je tiež rozhodnutá vysloviť Junckerovi nedôveru. Napríklad Richard Sulík potvrdil, že zajtra bude hlasovať za odvolanie Jeana Claude-Junckera z postu predsedu Európskej komisie. „Ja osobne budem hlasovať za jeho odvolanie, lebo človek s takouto morálkou, ktorý roky rozpráva o tom, ako treba bojovať proti daňovým rajom a sám vytvorí daňový raj, nemá čo byť predsedom Komisie,“ prízvukuje Richard Sulík.
Argumentuje to tým, že súčasný šéf Európskej komisie pôsobil 20 rokov ako minister financií Luxemburska a 8 rokov ako premiér krajiny, je teda za kauzu zodpovedný. Kauza navyše podľa Sulíka slúži ako zámienka pre zavedenie harmonizácie daní. „My na Slovensku sa môžeme tešiť na to, že budeme musieť pýtať vyššie dane od podnikov, čo, samozrejme, zhorší podnikateľské prostredie na Slovensku,“ zdôraznil.
eu