Začnú Američania vojnu proti Iránu?

Začnú Američania vojnu proti Iránu?

Washington/Teherán 3. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR-Tolga Bozoglu/Pool Photo via AP)

 

Alexander Chaldej na portáli Iarex venuje svoju pozornosť vyostreniu vzťahov medzi Iránom a USA.

Na snímke zľava iránsky prezident Hasan Rúhání, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin

USA sú nervózne, hegemón stráca svoju kontrolu nad svetom a to ho tlačí k fatálnym chybám. Na začiatku svojej úvahy pripomeniem jednu známu frázu Zbigniewa Brzezinskeho z nedávnej minulosti “Nesúhlas medzi USA a Európou v otázke Iránu a Iraku vnímajú USA nie ako problém medzi dvoma rovnocennými partnermi, ale ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy.

Reklama

Zbigniew Brzezinski bol zbytočne skromný. Američania nevnímajú len problém Iránu a Iraku ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy, Američania sú presvedčení, že celý svet trpí úpadkom disciplíny. Najviac nedisciplinovanými sú samozrejme Rusko a Čína, ktoré otvorene odmietajú byť vazalmi Američanov. No americké elity sú presvedčené o tom, že sú svetovým žandárom a len im prináleží riadiť svet a ľudstvo.

Dôvodov, prečo Američania vnímajú Irán ako problém je niekoľko.  Opätovne sa odvolám na nedávno zosnulého Brzezinského, ktorý povedal, že v medzinárodných vzťahoch ostáva politická geografia veľmi dôležitým aspektom, toto svoje vysvetlenie rozširuje aj ďalej. Každé impérium vznikalo cestou premyslenej expanzie a ovládaním dôležitých geografických oblastí, v ktorých je potrebné udržať si svoj vplyv.

Reklama

Američania vnímajú Ukrajinu, Blízky východ a Irán za dôležité oblasti, vďaka ktorým je možné kontrolovať celú Euráziu. Už Harold Mark Kinder, jeden z najvýznamnejších geopolitikov 20.storočia tvrdil, že kto ovláda Ukrajinu, ovláda aj východnú Európu. Ovládnutie východnej Európy, Blízkeho východu, Iránu a stredoázijských republík je potrebné k ovládnutiu celej Eurázie.

Prečo Američania potrebujú Euráziu? Nestačí im kontrolovať Latinskú Ameriku, veľkú časť Ázie a Afriky?

Samozrejme nestačí. Američania vedia, že každé impérium, ktoré prestalo expandovať a sústredilo sa na obranu získaných území sa nakoniec rozpadlo. V Eurázii sa nachádza 75 % obyvateľstva sveta, tu sa nachádza veľká časť svetového bohatstva, surovín. Ako dlho dokáže Amerika existovať, keď nebude môcť kontrolovať svetové zdroje a parazitovať na celom svete?

Američania prechádzajú podobným vývojom ako Rímska ríša, alebo Britské impérium. Na rozdiel od Ríma s Britániou majú Američania viacero spoločných znakov, vrátane skutočnosti, že Británia a USA vsadili na námornú dominanciu. Briti žijú na malom ostrove, USA je možné vnímať ako územie oddelené oceánom od Eurázie takisto ako ostrov. Pre Američanov všetky potenciálne problémy pochádzajú nie z Mexika, Kanady, Latinskej Ameriky, alebo z Afriky, ale z Eurázie.

Euroázia je bohatšia na suroviny ako Amerika. Je silnejšia počtom obyvateľstva, Eurázia je bohatšia aj vo finančnej oblasti. Američanom neostáva nič iné len udržiavať  napätie v Eurázii a nepripustiť spojenie Eurázie do jedného ekonomického či politického celku. Čína predstavuje pre Američanov obrovskú hrozbu, rovnako ako Rusko. Ak sa Američanom nepodarí odstrániť ruskú a čínsku hrozbu, Američanov čaká nepríjemný osud.

Reklama

ZSSR si určil ako cieľ vytlačiť Američanov z Eurázie, preto sa stal pre USA nepriateľom číslo 1. v 20.storočí. Čína predstavuje nepriateľa číslo 2. Nemecko predstavovalo nepriateľa číslo 3. Predstava, že by sa všetky tri štáty spojili je pre USA neprijateľná, bude to znamenať koniec americkej dominancie. Zastaviť spájanie Eurázie do jedného celku možno vojnou a následnou destabilizáciou. Samozrejme Američania si netrúfnu viesť otvorenú vojnu proti Rusku a Číne, zastaviť proces vytvárania spoločnej Eurázie možno ale aj konfliktom v Iráne, na Kaukaze a na Blízkom východe.

Irán je geograficky samotné centrum Eurázie. Bez ovládnutia Iránu sa nepodarí zastaviť zjednocovací proces v Euroázii. Irán, Ukrajina, Turecko, Azerbajdžan, Blízky východ sú oblasti kde sú Američania nútení zasahovať. Preto prichádza k pokusom Američanov destabilizovať Kaukaz, pričom Američania vnímajú ako výhodu aj skutočnosť, že sunnitský Azerbajdžan sa prikláňa k sunnitským Turkom, no v šiítskom Iráne tvoria Azerbajdžanci takmer 1/3 obyvateľstva. Tento etnický faktor Američania vnímajú ako možnosť ďalšieho regionálneho konfliktu s cieľom oslabiť Irán. Ak sa podarí zlikvidovať Irán, ovládnu Američania aj Strednú Áziu, mäkké podbrušie Ruska a Číny.

Bez porážky Iránu nie je možné Američanom zastaviť Rusko a Čínu. Iránu sa podarilo dostať sa spod amerických sankcií a začína opäť pracovať na svojom jadrovom programe, pričom uzavrel dohody aj s krajinami EÚ, čo Američania vnímajú ako vážne nebezpečenstvo a nedostatok európskej disciplíny. Lenže pred Američanmi leží momentálne jeden veľký problém. Európa a predovšetkým Nemecko aktívne kupuje iránsku naftu a má svoje záujmy v Iráne. Ak bude Trump tlačiť príliš tvrdo na Nemecko, kvôli Rusku, Iránu v otázkach ropy a plynu, tak hrozí že to vo vzťahu k Nemecku prepískne.

Pokiaľ bol Irán nepriateľsky naladený voči Rusku, alebo bol minimálne neochotný s Ruskom spolupracovať, bolo to pre USA výhodné, pretože Irán slúžil ako bariéra k prieniku Rusov na Blízky východ, ruský prienik totiž ohrozuje americké záujmy. No keď sa Rusi a Irán v Sýrii zblížili a Rusko nielen na Blízky východ preniklo, ale spolu s Iránom začalo spoločne vytláčať z Blízkeho východu Američanov, pred Američanmi sa ocitla nová hrozba, ktorú musia riešiť a to aj preto, lebo Irán je tradične hrozbou pre Izrael, hlavnú pevnosť USA na Blízkom východe.

Irán dnes aktívne expanduje smerom k Stredozemnému moru, uplatňuje svoj vplyv v Iraku, kde participoval na likvidácii proamerických irackých Kurdov v Kirkúku a Irán má naozaj možnosti blokovať Perzský záliv a Stredozemné more. Napriek tomu, že Američania prevyšujú Irán v počte vojenskej kapacity, samotný fakt možného úderu a blokády Perzského zálivu a Stredozemného mora je pre Američanov veľmi nepríjemným faktorom, ktorý ich frustruje.

Reklama

Nie je však hlavné to, že Irán predstavuje hrozbu, ktorú musia Američania trpieť. Dôležité je to, že ak sa Američania nebudú snažiť Irán zastaviť, demonštrujú tak vlastnú slabosť. Pre amerických jastrabov je slabosť príznakom blízkeho konca, pretože ak sú Američania slabí, aj ostatní prestanú poslúchať. Takže Američania už rozpracovali aj varianty s úderom na Irán, bez útoku na Irán sa americkí jastrabi nezaobídu.

Stret s Iránom sa stáva nevyhnutným, otázne je ako Američania vyriešili faktor Ruska. Bojovať s Iránom, keď za Iránom stojí jadrová mocnosť Rusko je problémom. Vojna s Ruskom, ktorá by prerástla do jadrového konfliktu garantuje likvidáciu USA bez ohľadu na to, či bude alebo nebude Rusko zničené. Američania to dobre vedia a preto aj váhajú.

Ale pokiaľ Američania váhajú tak krajiny ako  Nemecko, Irán a India vykonávajú kroky na posilnenie vlastnej suverenity. Nemecko, Irán a India samozrejme nie sú tak silné ako USA, ak sa však pripoja k Rusku a Číne, bude to znamenať ťažký úder USA, pretože to len zdôrazní americkú slabosť, ktorá sa  prejaví aj v ďalšom zhoršení ekonomickej situácie v USA.

V prípade odstredivých tendencií voči USA je dôležité uvedomiť si, že tu nejde ani tak o čas ako dlho bude tento proces trvať, ale o fakt, že tento trend sa už začal. Americkí analytici vedia, že zvrátiť takýto trend bude ťažké a to je príčinou americkej nervozity. Už dlho stoja pred dilemou ako zastaviť zbližovanie Eurázie, pretože ak tento proces bude pokračovať, ocitnú sa na periférii. Pritom nemôžu riešiť uvedené problémy tak ako pred 25 rokmi keď bolo Rusko na kolenách, dnes Američania vedia, že by skončili v jadrovej apokalypse. Američania nedokázali odrovnať Rusko ako superveľmoc v rokoch 1991 – 2000, dnes sa síce veľmi snažia, ale Rusko ich tlaku odoláva. Kritické obdobie už Rusko prekonalo a USA pochopili, že Rusko spustilo globálne procesy vo svete, ktorých neutralizácia je mimo amerických možností.

Americké elity sú v strese. Privykli si byť v období 1991 -2004 hegemónom, ktorý určuje smerovanie svetovej politiky, to sa však zmenilo. Pre americké elity je tento pocit bezmocnosti, keď  krajiny prestávajú poslúchať a Rusko spolu s Čínou si už otvorene robia čo chcú, naozaj značne frustrujúci a neznesiteľný. Americké elity prežívajú pocity podobné pocitom bohatého podnikateľa a jeho rodiny, ktorý postupne prichádzal o prostriedky a dnes už chápe, že čoskoro príde aj o svoju vilu v luxusnej štvrti a bude sa musieť nasťahovať do panelákového bytu na periférii mesta. Americké elity samozrejme zo všetkého vinia Rusko a silnie v nich pocit nenávisti voči Rusku, ktorému treba škodiť za každú cenu, samozrejme opatrne a premyslene, pretože Rusko má prostriedky a možností aby uštedrilo odvetný a definitívny úder.

Čo sa týka Iránu, Rusko aj vo vzťahu k Iránu sleduje svoje vlastné ciele. To že Irán kryje pred tlakom USA má svoje opodstatnenie. Rusko sa snaží presadiť svoje vlastné záujmy, ktoré nie sú úplne totožné so záujmami Iránu a ani Sýrie. Čím je Irán silnejší, tým viac sa mu musia Američania venovať a tým menej možností im ostáva na údery voči Rusku. Pretože okrem Ruska musia riešiť problémy s Čínou, EÚ, problémy na Blízkom východe, problémy na Ukrajine, obnovujúce sa útoky na amerických vojakov v Afganistane, situáciu v Arménsku, problémy v Lýbii, Afrike a pod. Ešte 5 rokov takéhoto vývoja situácie a katastrofa v podobe straty globálnej nadvlády USA sa stane neodvratnou.  Ako sa hovorí v ruskom prísloví – veľa psov, diviakova smrť. A Američania v podobe diviaka majú okolo seba už príliš veľa psov, na ktorých musia reagovať.

To čo Američanom chýba je čas. Nemajú dostatok času na to, aby úspešne riešili všetky svoje problémy postupne, musia všetky problémy riešiť naraz. Uviazli v sýrskom konflikte, črtá sa konflikt s Iránom, zvyšuje sa pnutie v EÚ, hrozí obchodná vojna s Čínou. Američania v Afganistane či Iraku ukázali, že dokážu demonštrovať raketové PR akcie, skutočnú vojnu však viesť nedokážu a nedokážu v nej zvíťaziť. Vojna je totiž palica s dvoma koncami.

A ako je známe, guľka je sprostá, lieta na obe strany. Irán to nie je Afganistan alebo Irak či Lýbia. Začať vojnu s Iránom bude pre Američanov veľmi riskantné, jediné o čo sa môžu Američania pokúsiť je šírenie chaosu a destabilizácia Iránu. Tu však majú Američania tiež oslabené možnosti, jeden pokus o majdan v Iráne sa už nevydaril. Dnes sa Američania pripravujú k ďalšiemu útoku voči Iránom a keď sa tento útok nepodarí, bude to ďalším dôkazom slabosti USA. A Irán s ruskou pomocou predstavuje podstatne väčší problém ako predstavovala Sýria.

A to je ďalší dôvod prečo tak americké elity Irán nenávidia.

Alexander Chaldej

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali