KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Začnú Američania vojnu proti Iránu?

Washington/Teherán 3. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR-Tolga Bozoglu/Pool Photo via AP)

 

Alexander Chaldej na portáli Iarex venuje svoju pozornosť vyostreniu vzťahov medzi Iránom a USA.

Na snímke zľava iránsky prezident Hasan Rúhání, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin

USA sú nervózne, hegemón stráca svoju kontrolu nad svetom a to ho tlačí k fatálnym chybám. Na začiatku svojej úvahy pripomeniem jednu známu frázu Zbigniewa Brzezinskeho z nedávnej minulosti „Nesúhlas medzi USA a Európou v otázke Iránu a Iraku vnímajú USA nie ako problém medzi dvoma rovnocennými partnermi, ale ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy.

Zbigniew Brzezinski bol zbytočne skromný. Američania nevnímajú len problém Iránu a Iraku ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy, Američania sú presvedčení, že celý svet trpí úpadkom disciplíny. Najviac nedisciplinovanými sú samozrejme Rusko a Čína, ktoré otvorene odmietajú byť vazalmi Američanov. No americké elity sú presvedčené o tom, že sú svetovým žandárom a len im prináleží riadiť svet a ľudstvo.

Dôvodov, prečo Američania vnímajú Irán ako problém je niekoľko.  Opätovne sa odvolám na nedávno zosnulého Brzezinského, ktorý povedal, že v medzinárodných vzťahoch ostáva politická geografia veľmi dôležitým aspektom, toto svoje vysvetlenie rozširuje aj ďalej. Každé impérium vznikalo cestou premyslenej expanzie a ovládaním dôležitých geografických oblastí, v ktorých je potrebné udržať si svoj vplyv.

Američania vnímajú Ukrajinu, Blízky východ a Irán za dôležité oblasti, vďaka ktorým je možné kontrolovať celú Euráziu. Už Harold Mark Kinder, jeden z najvýznamnejších geopolitikov 20.storočia tvrdil, že kto ovláda Ukrajinu, ovláda aj východnú Európu. Ovládnutie východnej Európy, Blízkeho východu, Iránu a stredoázijských republík je potrebné k ovládnutiu celej Eurázie.

Prečo Američania potrebujú Euráziu? Nestačí im kontrolovať Latinskú Ameriku, veľkú časť Ázie a Afriky?

Samozrejme nestačí. Američania vedia, že každé impérium, ktoré prestalo expandovať a sústredilo sa na obranu získaných území sa nakoniec rozpadlo. V Eurázii sa nachádza 75 % obyvateľstva sveta, tu sa nachádza veľká časť svetového bohatstva, surovín. Ako dlho dokáže Amerika existovať, keď nebude môcť kontrolovať svetové zdroje a parazitovať na celom svete?

Američania prechádzajú podobným vývojom ako Rímska ríša, alebo Britské impérium. Na rozdiel od Ríma s Britániou majú Američania viacero spoločných znakov, vrátane skutočnosti, že Británia a USA vsadili na námornú dominanciu. Briti žijú na malom ostrove, USA je možné vnímať ako územie oddelené oceánom od Eurázie takisto ako ostrov. Pre Američanov všetky potenciálne problémy pochádzajú nie z Mexika, Kanady, Latinskej Ameriky, alebo z Afriky, ale z Eurázie.

Euroázia je bohatšia na suroviny ako Amerika. Je silnejšia počtom obyvateľstva, Eurázia je bohatšia aj vo finančnej oblasti. Američanom neostáva nič iné len udržiavať  napätie v Eurázii a nepripustiť spojenie Eurázie do jedného ekonomického či politického celku. Čína predstavuje pre Američanov obrovskú hrozbu, rovnako ako Rusko. Ak sa Američanom nepodarí odstrániť ruskú a čínsku hrozbu, Američanov čaká nepríjemný osud.

ZSSR si určil ako cieľ vytlačiť Američanov z Eurázie, preto sa stal pre USA nepriateľom číslo 1. v 20.storočí. Čína predstavuje nepriateľa číslo 2. Nemecko predstavovalo nepriateľa číslo 3. Predstava, že by sa všetky tri štáty spojili je pre USA neprijateľná, bude to znamenať koniec americkej dominancie. Zastaviť spájanie Eurázie do jedného celku možno vojnou a následnou destabilizáciou. Samozrejme Američania si netrúfnu viesť otvorenú vojnu proti Rusku a Číne, zastaviť proces vytvárania spoločnej Eurázie možno ale aj konfliktom v Iráne, na Kaukaze a na Blízkom východe.

Irán je geograficky samotné centrum Eurázie. Bez ovládnutia Iránu sa nepodarí zastaviť zjednocovací proces v Euroázii. Irán, Ukrajina, Turecko, Azerbajdžan, Blízky východ sú oblasti kde sú Američania nútení zasahovať. Preto prichádza k pokusom Američanov destabilizovať Kaukaz, pričom Američania vnímajú ako výhodu aj skutočnosť, že sunnitský Azerbajdžan sa prikláňa k sunnitským Turkom, no v šiítskom Iráne tvoria Azerbajdžanci takmer 1/3 obyvateľstva. Tento etnický faktor Američania vnímajú ako možnosť ďalšieho regionálneho konfliktu s cieľom oslabiť Irán. Ak sa podarí zlikvidovať Irán, ovládnu Američania aj Strednú Áziu, mäkké podbrušie Ruska a Číny.

Bez porážky Iránu nie je možné Američanom zastaviť Rusko a Čínu. Iránu sa podarilo dostať sa spod amerických sankcií a začína opäť pracovať na svojom jadrovom programe, pričom uzavrel dohody aj s krajinami EÚ, čo Američania vnímajú ako vážne nebezpečenstvo a nedostatok európskej disciplíny. Lenže pred Američanmi leží momentálne jeden veľký problém. Európa a predovšetkým Nemecko aktívne kupuje iránsku naftu a má svoje záujmy v Iráne. Ak bude Trump tlačiť príliš tvrdo na Nemecko, kvôli Rusku, Iránu v otázkach ropy a plynu, tak hrozí že to vo vzťahu k Nemecku prepískne.

Pokiaľ bol Irán nepriateľsky naladený voči Rusku, alebo bol minimálne neochotný s Ruskom spolupracovať, bolo to pre USA výhodné, pretože Irán slúžil ako bariéra k prieniku Rusov na Blízky východ, ruský prienik totiž ohrozuje americké záujmy. No keď sa Rusi a Irán v Sýrii zblížili a Rusko nielen na Blízky východ preniklo, ale spolu s Iránom začalo spoločne vytláčať z Blízkeho východu Američanov, pred Američanmi sa ocitla nová hrozba, ktorú musia riešiť a to aj preto, lebo Irán je tradične hrozbou pre Izrael, hlavnú pevnosť USA na Blízkom východe.

Irán dnes aktívne expanduje smerom k Stredozemnému moru, uplatňuje svoj vplyv v Iraku, kde participoval na likvidácii proamerických irackých Kurdov v Kirkúku a Irán má naozaj možnosti blokovať Perzský záliv a Stredozemné more. Napriek tomu, že Američania prevyšujú Irán v počte vojenskej kapacity, samotný fakt možného úderu a blokády Perzského zálivu a Stredozemného mora je pre Američanov veľmi nepríjemným faktorom, ktorý ich frustruje.

Nie je však hlavné to, že Irán predstavuje hrozbu, ktorú musia Američania trpieť. Dôležité je to, že ak sa Američania nebudú snažiť Irán zastaviť, demonštrujú tak vlastnú slabosť. Pre amerických jastrabov je slabosť príznakom blízkeho konca, pretože ak sú Američania slabí, aj ostatní prestanú poslúchať. Takže Američania už rozpracovali aj varianty s úderom na Irán, bez útoku na Irán sa americkí jastrabi nezaobídu.

Stret s Iránom sa stáva nevyhnutným, otázne je ako Američania vyriešili faktor Ruska. Bojovať s Iránom, keď za Iránom stojí jadrová mocnosť Rusko je problémom. Vojna s Ruskom, ktorá by prerástla do jadrového konfliktu garantuje likvidáciu USA bez ohľadu na to, či bude alebo nebude Rusko zničené. Američania to dobre vedia a preto aj váhajú.

Ale pokiaľ Američania váhajú tak krajiny ako  Nemecko, Irán a India vykonávajú kroky na posilnenie vlastnej suverenity. Nemecko, Irán a India samozrejme nie sú tak silné ako USA, ak sa však pripoja k Rusku a Číne, bude to znamenať ťažký úder USA, pretože to len zdôrazní americkú slabosť, ktorá sa  prejaví aj v ďalšom zhoršení ekonomickej situácie v USA.

V prípade odstredivých tendencií voči USA je dôležité uvedomiť si, že tu nejde ani tak o čas ako dlho bude tento proces trvať, ale o fakt, že tento trend sa už začal. Americkí analytici vedia, že zvrátiť takýto trend bude ťažké a to je príčinou americkej nervozity. Už dlho stoja pred dilemou ako zastaviť zbližovanie Eurázie, pretože ak tento proces bude pokračovať, ocitnú sa na periférii. Pritom nemôžu riešiť uvedené problémy tak ako pred 25 rokmi keď bolo Rusko na kolenách, dnes Američania vedia, že by skončili v jadrovej apokalypse. Američania nedokázali odrovnať Rusko ako superveľmoc v rokoch 1991 – 2000, dnes sa síce veľmi snažia, ale Rusko ich tlaku odoláva. Kritické obdobie už Rusko prekonalo a USA pochopili, že Rusko spustilo globálne procesy vo svete, ktorých neutralizácia je mimo amerických možností.

Americké elity sú v strese. Privykli si byť v období 1991 -2004 hegemónom, ktorý určuje smerovanie svetovej politiky, to sa však zmenilo. Pre americké elity je tento pocit bezmocnosti, keď  krajiny prestávajú poslúchať a Rusko spolu s Čínou si už otvorene robia čo chcú, naozaj značne frustrujúci a neznesiteľný. Americké elity prežívajú pocity podobné pocitom bohatého podnikateľa a jeho rodiny, ktorý postupne prichádzal o prostriedky a dnes už chápe, že čoskoro príde aj o svoju vilu v luxusnej štvrti a bude sa musieť nasťahovať do panelákového bytu na periférii mesta. Americké elity samozrejme zo všetkého vinia Rusko a silnie v nich pocit nenávisti voči Rusku, ktorému treba škodiť za každú cenu, samozrejme opatrne a premyslene, pretože Rusko má prostriedky a možností aby uštedrilo odvetný a definitívny úder.

Čo sa týka Iránu, Rusko aj vo vzťahu k Iránu sleduje svoje vlastné ciele. To že Irán kryje pred tlakom USA má svoje opodstatnenie. Rusko sa snaží presadiť svoje vlastné záujmy, ktoré nie sú úplne totožné so záujmami Iránu a ani Sýrie. Čím je Irán silnejší, tým viac sa mu musia Američania venovať a tým menej možností im ostáva na údery voči Rusku. Pretože okrem Ruska musia riešiť problémy s Čínou, EÚ, problémy na Blízkom východe, problémy na Ukrajine, obnovujúce sa útoky na amerických vojakov v Afganistane, situáciu v Arménsku, problémy v Lýbii, Afrike a pod. Ešte 5 rokov takéhoto vývoja situácie a katastrofa v podobe straty globálnej nadvlády USA sa stane neodvratnou.  Ako sa hovorí v ruskom prísloví – veľa psov, diviakova smrť. A Američania v podobe diviaka majú okolo seba už príliš veľa psov, na ktorých musia reagovať.

To čo Američanom chýba je čas. Nemajú dostatok času na to, aby úspešne riešili všetky svoje problémy postupne, musia všetky problémy riešiť naraz. Uviazli v sýrskom konflikte, črtá sa konflikt s Iránom, zvyšuje sa pnutie v EÚ, hrozí obchodná vojna s Čínou. Američania v Afganistane či Iraku ukázali, že dokážu demonštrovať raketové PR akcie, skutočnú vojnu však viesť nedokážu a nedokážu v nej zvíťaziť. Vojna je totiž palica s dvoma koncami.

A ako je známe, guľka je sprostá, lieta na obe strany. Irán to nie je Afganistan alebo Irak či Lýbia. Začať vojnu s Iránom bude pre Američanov veľmi riskantné, jediné o čo sa môžu Američania pokúsiť je šírenie chaosu a destabilizácia Iránu. Tu však majú Američania tiež oslabené možnosti, jeden pokus o majdan v Iráne sa už nevydaril. Dnes sa Američania pripravujú k ďalšiemu útoku voči Iránom a keď sa tento útok nepodarí, bude to ďalším dôkazom slabosti USA. A Irán s ruskou pomocou predstavuje podstatne väčší problém ako predstavovala Sýria.

A to je ďalší dôvod prečo tak americké elity Irán nenávidia.

Alexander Chaldej

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Kosačev: Medzi pozvanými na Trumpom avizovaný summit G7 chýba Čína

Moskva 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   Rusko rozhodne o svojej účasti na summite G7 až po objasnení detailov tejto iniciatívy, s ktorou prišiel americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry Interfax to v nedeľu vyhlásil Konstantin Kosačev, ktorý je predsedom zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu "Rusko je…

Protesty za spravodlivosť pre Georgea Floyda sa konali aj v Londýne a v Berlíne

Londýn/Berlín 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Londýne a v Berlíne ako prejav solidarity s demonštráciami v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda policajtom v meste Minneapolis. Informovala o tom agentúra Reuters Protestujúci v britskej metropole si pokľakli na Trafalgarskom námestí a…

Šéf Zelených kritizoval vládu za jej reakciu na pandémiu COVID-19

Berlín 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)   Šéf nemeckej strany Zelených Robert Habeck vyčíta spolkovej vláde vážne zlyhania v reakcii na pandémiu nového koronavírusu. Ako povedal v rozhovore pre denník Tagesspiegel, autorita kancelárky Angely Merkelovej v dôsledku koronakrízy "utrpela takmer tragickým spôsobom" Autorite Merkelovej podľa Habecka poškodili premiéri jednotlivých spolkových…

Nádvorie katedrály Notre Dame opäť sprístupnili pre verejnosť

Paríž 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Nádvorie parížskej katedrály Notre Dame sprístupnili v nedeľu pre verejnosť prvýkrát od minuloročného ničivého požiaru, píše agentúra AP Otvorenie nádvoria bolo možné po ukončení čistiacich prác, v rámci ktorých pracovníci odstránili z priestorov toxický olovený prach, uviedol v tlačovej správe úrad zodpovedný za…

Analýzu o prípadnom zlúčení letky MO a MV majú vypracovať v dohľadnej dobe

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   O možnom zlúčení leteckých útvarov Ministerstva obrany (MO) SR a Ministerstva vnútra (MV) SR sa má rozhodnúť na základe výsledkov komplexnej analýzy, ktorá bude spracovaná v dohľadnej dobe. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková Potrebu odbornej diskusie a neskôr…

Sily pre špeciálne operácie budú vyberať posily do 5. pluku špeciálneho určenia

Žilina 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Nových príslušníkov Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) bude v auguste vyberať žilinský 5. pluk špeciálneho určenia spomedzi slúžiacich vojakov OS a kadetov Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši "Záujemcovia o službu z radov nevojakov,…

Mimovládky potrebujú kvalitné legislatívne prostredie, tvrdí Zajac

Bratislava 31. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Mimovládne neziskové organizácie (MNO) potrebujú kvalitné legislatívne prostredie, v ktorom realizujú svoje aktivity. Teda prostredie zrozumiteľné a umožňujúce individuálny rast a nezávislosť  Pre agentúru SITA to uviedol predseda komory MNO v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac. Ako ďalej uvádza,…

Ministerstva zahraničných vecí: Slovensko chce užšie spolupracovať s Rakúskom a Českom

Bratislava 31. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plánuje v rámci svojej zahraničnej a európskej politiky užšie spolupracovať s Rakúskom a Českou republikou. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) Juraj Tomaga. Ako dodal, k prehĺbeniu spolupráce so susednými krajinami má slúžiť…

Krajčí: Chceme posilniť kompetencie všeobecných lekárov a sestier

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Za dôležitú prioritu po zmiernení krízy spôsobenej novým koronavírusom Ministerstvo zdravotníctva SR považuje posilnenie kompetencií všeobecných lekárov a tiež zdravotných sestier „Chceme, aby väčšina pacientov mohla byť vyriešená u praktických lekárov a k špecialistom chodili naozaj len tí, ktorí to potrebujú, napríklad pri…

Traja mŕtvi pre čelnej zrážke áut v Královohradeckom okrese

Praha 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:Policie ČR Twitter)   Traja ľudia zomreli a malé dieťa utrpelo vážne zranenia pri automobilovej nehode, ktorá sa stala v nedeľu predpoludním v okrese Hradec Králové na východe Českej republiky Informuje o tom webová stránka televíznej stanice Nova, podľa ktorej sa auto pri predbiehaní čelne zrazilo…

Ozbrojené sily upozorňujú na plánované presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Bratislava 31. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/MO SR)   Ministerstvo obrany SR upozorňuje občanov na presuny vojenskej techniky, ktoré sa na území Slovenska uskutočnia v období od 1. do 7. júna. Ozbrojené sily o tom informovali prostredníctvom statusu na sociálnej sieti Cez územie Slovenska sú plánované tri cestné presuny chorvátskych vojakov a…

Pellegrini: Konflikt v Smere je už dlho. Asi by som mal do budúcna rozmýšľať o požiadavke vlastnej strany. Krajniak ho však upozornil na jednu vec

Bratislava 31. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Konflikt v Smere-SD je už na stole dlho a javí sa, že v strane nenachádzame jednotný jazyk. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza to vyhlásil podpredseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Svoj odchod zo strany nevylúčil. Myslí si, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Inšpiratívne a od pápežov

„Neraz máme možnosť vidieť ľudí, ktorí takmer každý deň navštevujú kostol, no hneď po tom, ako ho opustia, pokračujú v nenávisti ľudí a robia im nepekné veci, Tým pádom je lepšie byť neveriacim. Ak chodíte do kostola, mali by ste sa správať tak, aby ste boli príkladom pre druhých. Mnohí kresťania veria,…

Nie som rasista, ale...

Materiál pod týmto názvom bol spracovaný Mgr. Irenou Bihariovou, realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom, intolerancie. V úvode autorka konštatuje, že materiál je reakciou na antirómsky diskurz, vyplývajúci z nedostatku informácií o živote Rómov. Je právnička, špecializovaná na…

KTO MÁ ŠTÁTY VO VRECKU .

Dnes je najdôležitejším problém, najdôležitejšou otázkou a obavou pre celé ľudstvo COVID-19. Nechcem rozvíjať túto tému , pretože dvadsaťštyri hodín denne táto ilúzia utočí na nás zo všetkých mainstreámových médií. Vytvorilo sa množstvo teórií, názorov , riešení a konšpirácií. Svet nebol na takúto situáciu pripravený (náhoda ?). Začali sa rýchlo…

Faloš prezidentky

Istanbulský dohovor pre Slovensko nekončí. Pani prezidentka si z ľudí, vrátane poslancov NR SR, urobila bláznov. Poslala list bez právnych účinkov a možno očakávala, že nikomu nenapadne zisťovať to na Rade Európy. Keď sme tak urobili, jej hovorca priznal farbu. Aliancia za rodinu vyzvala

E-protest: inteligentný protest proti neinteligentnej štátnej karanténe -aktualizácia.

Jedno ráno som sa ešte vo vynútenom exile v Anglicku prebudil a hovorím si: idem si zabrechať spoza plota. Ani by človek neveril, aká je z toho radosť. Aspoň podľa videnia takých zadubených narcistických a sadistických „géniov“, akými sú nulovým rizikom posadnutý Mikas s jeho hovorcom Matovičom. Oni prišli s riešením hodným IQ môjho obľúbeného zvieratka,…

Ako ďalej ? ...

Dozrel čas na rozhýbanie ekonomiky. Tak ako ďalej ?! Včera túto tému rozhýbala tlačovka Pellegriniho, ktorý vcelku oprávnene kritizoval súčasnú vládu za jej nečinnosť / či skôr neschopnosť / rýchlejšie reagovať na zmenu medicínskej krízy koronavírusu na krízu ekonomickú. A mal pravdu. Ak pomaly končia obmedzujúce opatrenia a vcelku rýchlo…

TopDesat

Už ma neštvi! Ako sa dá zvládnuť partnerská karanténa?

0

Povinná karanténa nahnala partnerské dvojice do zajatia zdieľaného životného priestoru štyroch stien. A to bez ohľadu na to, či ide o manželov, ktorí sú svoji 10 rokov, či páry, ktoré sa nachádzajú ešte len vo fáze vzájomného spoznávania. Psychológovia po celom svete hovoria o tzv. akceleračnom efekte. Pre mnoho dvojíc…

Jana z Arku alebo Panna Orleánska: 2. časť

0

O Johanke z Arku, ako svätej kacírke sme už čo – to porozprávali v rámci prvej časti článku. Je bez pochýb, že Panna Orleánska, patrí medzi najkontroverznejšie postavy európskeho stredoveku. Poďme sa však tentokrát spoločne pozrieť na dievča, ktoré počulo hlas Boha. Pokračujeme druhou časťou článku o Panne Orleánskej. V oku 1422 po smrti svojho…

Najväčší ľadovec na svete A-68 A zrejme započal svoju plavbu smrti

0

Antarktický ľadovec  Iceberg A-68 A , ktorý sa odtrhol od ľadovej poličky Larsen C v roku 2017, v posledných rokoch plával sám. Kolosálny ľadovec sa nakoniec koncom apríla 2020 zlomil a vytvoril si nového spoločníka s názvom A-68C. Keď sa A-68 A prvýkrát oddelil od Antarktídy, zaberal plochu viac ako 6000 štvorcových kilometrov, čo už…

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 2. časť

0

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

Nahí stroskotanci čelia veľkej výzve - musia prežiť úplne sami

0

Protagonisti relácie Nahí a vystrašení (Naked and Afraid) a Nahí a vystrašení XL (Naked and Afraid XL) sa sami na vlastnú päsť oddajú divočine. V populárnej sérii Nahí a vystrašení boli protagonisti vo dvojiciach a v skupinách vysadení do najodľahlejších oblastí sveta, aby sa spoločne popasovali s prírodnými živlami. Vďaka…

Čínska vidiečanka a reinkarnácia: 2. časť

0

Pokračujeme druhou časťou článku o Čínskej vidiečanke. Keďže je toho skutočne veľa, čo by sme vám radi priniesli, ideme rovno na vec. Existuje reinkarnácia?  Čínsku vidiečanku priviedli ku kresťanskej viere a pokrstili na Filipínach. Predtým, ako ju odviedli na „loď Manila“, ktorá mierila do Acapulca, dali jej meno Katarína zo Svätého Jána. Aj…

Vo svete IT

Zapnite si nočné videnie vo vybraných telefónoch Huawei a Samsung pomocou tejto aplikácie

0

Zatiaľ čo telefóny Samsung a Huawei nedisponujú infračervenou kamerou, tak ako vybrané modely smartfónov OnePlus, tak mnohé z nich majú ToF snímač (Time of Flight), ktorý využíva na snímanie obrazu pulzy svetla, aby vytvoril hĺbkovú mapu Vášho okolia. Ani Samsung a ani Huawei neponúkajú žiadnu extra aplikáciu, ktorá by tieto…

Verzia prehliadača Google Chrome 84 prinesie dlho žiadanú funkciu

0

Google postupne, ale isto vylepšuje internetový prehliadač Chrome. Len nedávno spoločnosť ohlásila, že bude blokovať takzvanú „ťažkú reklamu“. Ide o reklamu, ktorá spotrebováva neúmerne veľa zdrojov zariadenia (napr. energiu, dáta,…). Funkcia by mala byť verejne dostupnou v priebehu augusta tohto roka. Najnovšie Google prostredníctvom svojho blogu oznamuje ďalšiu novinku, ktorá…

Populárne video aplikácie s viac ako 150-miliónmi stiahnutiami boli označené za Spyware

0

Analytici z VPNpro prichádzajú s vcelku zaujímavými zisteniami, ktoré hovoria o viacerých aplikáciách označených, ktoré označili za Spyware. Na ich čele stoji vcelku populárna služba VivaVideo s viac ako 100-miliónmi stiahnutiami na platformách Android a iOS. Populárne aplikácie boli označené ako Spyware Analytici označili celkom 5 populárnych video aplikácií, ktoré…

Youtube sprístupňuje novú funkciu pre tvorcov videí, z ktorej budú ťažiť hlavne bežní diváci

0

Ešte v apríli sme Vás informovali o tom, že Youtube testuje novú funkciu, ktorá umožní tvorcom videí deliť videá na kapitoly. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá umožňuje tvorcom označiť jednotlivé časti videa, vďaka čomu používatelia budú môcť preskočiť časti, ktoré ich nezaujímajú. Ide vcelku o užitočnú funkciu, ak…

Samsung Galaxy Note 20 – vďaka čínskej 3C certifikácii sa objavujú ďalšie dôležité informácie

0

Pripravovaná modelová rada Galaxy Note 20 od juhokórejského Samsungu je jednoznačne jednou z najočakávanejších Android udalostí tohto roka, no pôjde o predstavenie unikátnych, doposiaľ nevidených zariadení, alebo iba o klasické predstavenie už vopred odhaleného smartfónu? Vďaka najnovším informáciám zverejneným na zahraničnom portáli SamMobile to vyzerá tak, že sa aj tentokrát…

Americká NASA a SpaceX hlási úspešný štart. Teraz nás čaká testovanie dokovacieho systému

0

Nevyšlo to v stredu, ale v priebehu soboty už áno. Americká NASA a spoločnosť SpaceX hlásia úspešný štart vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá vyniesla astronautov Dough Hurley a Bob Behnken na orbit. Stalo sa tak v priebehu včerajšieho dňa o 21:22 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Píše americká NASA…

KAMzaKRÁSOU

Ženský pohľad na: Toyota Corolla Touring 2.0 l Hybrid

0

Už na prvý pohľad, vďaka svojim proporciám vyzerá väčšie, luxusnejšie, reprezentatívnejšie. Toyota Corolla však ponúka aj niečo iné. Ako sa v nej jazdí?

Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

0

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že aj počas choroby je vhodné meniť posteľnú bielizeň. Príjemne voňavé návliečky každému pomôžu k lepšiemu spánku. Navyše musíme zmieniť, že počas choroby sa človek zvykne viac potiť, navyše je posteľná bielizeň plná baktérií či vírusov. Výmena posteľnej bielizne by po prekonaní choroby mala byť úplnou samozrejmosťou. Ak…

Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov? Tu je zopár tipov

2

Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nečistôt i zápachu. Ako si poradiť v domácnosti bez čistiacich prostriedkov z obchodov? 

Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

3

Rozvod vždy nemusí znamenať definitívny koniec vzťahu. Ak požiadate o spánkový rozvod, ktorého podstatou sú oddelené spálne, vzťahu môžete prospieť.

TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

5

Čistenie, ošetrenie a masáž v jednom? Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom z dielne Nivea sľubuje všetky tieto výhody. Ako u nás obstál?

Reštart pokožky zaťaženej nosením rúška: Krásna pleť na dosah!

4

Nosenie ochranného rúška dáva našej pleti priadne zabrať. Ako ju ošetriť po jeho zložení? Reštart pokožky zmáhanej rúško dosiahnete jednoduchými krokmi.

Svetlo sveta

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Armádny Magazín

Be-200: ruské lietadlo pre Sergeja Šojgua i Grétu Thunbergovú

0

Rusko, 31.máj 2020 ( Zdroj: AM, Sputnik ) - Tento stroj vie robiť veľa vecí, a vodná hladina mu vyhovuje rovnako dobre ako rovná pristávacia dráha. Už dvadsať rokov plní toto lietadlo veľmi úspešne mierové úlohy v Rusku a v Európe, teraz je ale pripravené čeliť nielen živelným pohromám ...

USA zvažujú vyslanie armády do Tuniska kvôli ruskej podpore Líbye

0

USA, 31.máj 2020 ( AM ) - USA môžu poslať do Tuniska pomocnú vojenskú brigádu, pričom tvrdia, že to robia kvôli Rusku, ktoré obviňujú zo zasahovania do záležitostí tohto regiónu. Uvádza to správa Afrického velenia ozbrojených síl USA (AFRICOM). Vele

Raketa Falcon 9 s dvoma americkými astronautmi na palube odštartovala do vesmíru - historický úspech súkromnej kozmonautiky. Video

0

USA, 31.máj 2020 ( AM ) - Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa vypravila na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Jej štart bol vysielaný na webových stránkach SpaceX. Štart rakety

"Po zuby ozbrojená": čínske médiá zhodnotili novú ruskú ponorku Lajka

0

Čína, 31.máj 2020 ( AM ) - Čínske noviny Guangming Daily písali o pripravovanej novej ruskej ponorke piatej generácie projektu 545 Lajka. Ponorka bude mať výtlak 11 340 ton a rýchlosť 35 uzlov. Maximálna hĺbka ponoru Lajky bude 600 metrov a autonómia prevádzky - 90 dní.  

Ako prinútiť vojenské letectvá Číny a Ruska prestať s „nebezpečným" sprevádzaním prieskumných lietadiel USA pri hraniciach Číny a Ruska..., otázka kto

0

USA, 31. máj 2020 (AM, topwar) – Pre posádky amerických prieskumných, alebo otvorene povedané špionážnych lietadiel vraj nastali skutočne ťažké časy. Ruskí a čínski piloti im neumožň

Nepokoje v Minneapolis vyústili do rabovania obchodov a zatýkania novinárov. Video

0

USA, 30.máj 2020 ( AM ) - Minneapolis zasiahla v ostatných dňoch vlna násilných nepokojov, ku ktorej došlo v reakcii na pondelňajšiu smrť Afroameričana pri policajnom zásahu. Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer – po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spú

Tvoja Svadba

Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

0

Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Tvoje Zdravie

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

0

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…

Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

0

Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

0

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!

Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

0

Dnes sa pozrieme na to, aké účinky má éterický olej pačuli a ako ho využiť pre zdravie aj krásu. Ako pomôže vašej pokožke a ako vplýva na nervový systém?

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

0

Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…