Povedala, že USA vymýšľali každý polrok stále nové vysvetlenie, ktorým pripravovali verejnú mienku na ich aktivity.
“Hovorili o tom, že majú veľa nárokov voči Rusku. Zakaždým išlo o nové nároky, ktoré ale nedokázali ničím potvrdiť a čo je hlavné ani ich nehodlali s nami prerokovať v rámci existujúceho mechanizmu,” povedala Zacharovová v relácii Vlastná pravda v televízii NTV.
Vystúpenie USA od zmluvy
Donald Trump v piatok informoval o vystúpení USA od Zmluvy o otvorenom nebi. Ruské ministerstvo zahraničia označilo toto rozhodnutie za poľutovaniahodný krok. Pripomenulo, že zmluvu svojho času uzavreli na návrh Washingtonu a je závažnou súčasťou európskeho bezpečnostného systému.
V Moskve neraz zdôraznili, že zo strany Ruska nedošlo k žiadnym porušeniam zmluvy. Námestník ministra zahraničia Alexander Gruska poznamenal, že RF plánuje aj naďalej dodržiavať všetky práva a záväzky zmluvy, kým je platná.
Viacero krajín EÚ takisto nepodporilo vystúpenie USA od zmluvy a vyzvalo Washington k jej plneniu. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrel napríklad zdôraznil, že zmluva je kľúčovým prvkom kontroly nad zbraňami a dôležitým opatrením vo sfére dôvery a bezpečnosti. Dodal, že Brusel plánuje zvážiť eventuálne následky amerického rozhodnutia pre európsku bezpečnosť.
Zmluvu o otvorenom nebi podpísali v roku 1992 ako jedno z opatrení na posilnenie dôvery v Európe po studenej vojne. Platí od roku 2002 a umožňuje účastníckym krajinám otvorene zbierať informácie o ozbrojených silách a aktivitách. Podpísalo ju 34 štátov.