Z dôvodov geografických a finančných nemôžu Američania prevziať celú ťarchu ochrany východného krídla NATO. Predpokladajú, že túto úlohu by malo prevziať Poľsko, píše na portáli Onet poľský novinár Jan Malesza.
Závery, ktoré vyplývajú zo správ najdôležitejších amerických výskumných centier, jasne ukazujú, že Američania môžu rôznymi spôsobmi oslabiť Rusko a jeho agresívnu politiku. Priamo uznávajú, že spojenci USA, ktorí sa nachádzajú v blízkosti Ruska, sú odsúdení na to, aby doplácali na globálne akcie Spojených štátov.
Od okamihu svojho zapojenia do NATO usiluje Poľsko o americkú vojenskú prítomnosť vo svojej časti Európy. Tieto pokusy vyvolali vážny ohlas až po ruskej agresii na Ukrajine. Rozhodnutie o rozmiestnení v Poľsku asi 4-tisíc amerických vojakov bolo síce prevratným, nebolo ale postačujúcim. Preto poľská administratíva žiada nielen zvýšenie počtu vojakov, ale aj o rozmiestnenie vojenskej infraštruktúry, aby bol vojenský zväzok USA a Poľska pevnejší.
Posledné týždne ukázali, že ako poľské médiá, tak i poľskí politici aj naďalej nechápu prístup Američanov k tomuto regiónu. Vedomosti o tom, ako pozerajú USA na upevnenie východného krídla, by Poľsku umožnili nielen realizovať vlastné túžby, ale aj upevniť svoje pozície v rokovaniach vďaka pochopeniu cieľov a motívov svojich spojencov.
Správa RAND Corporation pod titulkom Extending Russia. Competing from advantageous Ground obsahuje zoznam 47 nástrojov pre oslabenie pozície Ruska. Tieto prostriedky majú ako vojenský, tak aj ekonomický, geopolitický a technologický ráz.
Len tri z nich sa bezprostredne týkajú upevnenia východného krídla: posilnenie prítomnosti amerických pozemných síl vo východnej Európe, zdokonaľovanie vojenských spôsobilostí členských krajín NATO a tiež rozmiestnenie väčších síl aliancie na hranici s Ruskom. Upevnenie pozemných síl NATO nepovažujú Američania za prostriedok, ktorý by mohol odradiť Rusko od agresívnej politiky.
“Ako by mohol tento konflikt vyzerať?” Pýta sa novinár. Autori správy dospeli k záveru, že ruská prevaha na východnom krídle NATO je tak veľká, že existuje značná pravdepodobnosť toho, že kým budú vojská NATO presunuté na front, obsadia Rusi všetky alebo aspoň väčšiu časť pobaltských štátov a možno aj časť Poľska.
Vyvodzujú tiež záver, že jediným spôsobom ako zabrániť tomuto konfliktu je zvýšiť početný stav pozemných vojsk USA v Európe a posilniť spojenecké armády v tomto regióne. V správe je zmienka len o poľskej armáde a tiež odporúčania pre jej ďalší rozvoj.
Zo správy je jasné, že pre Američanov je okupácia pobaltských štátov Ruskom v prvých dňoch konfliktu veľmi pravdepodobná nezávisle na možnom odpore NATO. Preto odporúčania pre rozvoj obranných systémov Litvy, Lotyšska a Estónska sa sústreďujú na schopnosti, ktoré by umožnili získať tieto územia späť, nie na konvenčné sily, ako v prípade Poľska.
“Po prvé vieme presne, že len od nás sa bude očakávať pomoc po začiatku eventuálneho konfliktu. To znamená, že poľská armáda, aby splnila nádeje spojencov, musí mať vysokú bojovú pohotovosť a možnosť zapojiť sa do vojenských akcií hneď v prvých dňoch konfliktu,” podotýka novinár.
Bojová hodnota jednotiek poľskej armády musí byť pritom tak vysoká, aby nielen plnili úlohu pomôcť pobaltským krajinám, ale aj zaisťovali krídlo možného útoku, teda Kaliningradskú oblasť a Bielorusko. V súčasnej dobe poľské ozbrojené sily pravdepodobne nie sú schopné tieto úlohy splniť.
“Možno, že od Poľska sa očakáva príliš veľa. Výzvou na najbližšie roky ako pre Poľsko, tak aj pre USA, má byť urovnanie rozporov záujmov. Je ale jasné jedno: zadržiavanie Ruska a akcie v prípade konfliktu – to už nie je otázka,” píše v závere na portáli Onet poľský novinár Jan Malesza.