USA minulý rok prispeli WHO viac ako 400 miliónmi dolárov – oveľa viac ako ktorýkoľvek iný štát. Čína prispela 44 miliónmi dolárov.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, zaútočil na Trumpa v stredu. “Ak si neželáte ďalšievrecia s mŕtvolami, vyhýbajte sa politizovaniu,” odkázal novinárom Tedros.
Tedros reagoval na komentáre Trumpa, že WHO bola „zameraná na Čínu“ a „ že to naozaj zbabrala“.”Doslovne urobila každý krok zle,” uviedol prezident keď vysvetlil, prečo by USA mohli prestať prispievať tejto organizácii. WHO nesie zodpovednosť za pomoc Číne pri rozširovaní koronavírusu ďaleko za jej hranice. To, čo malo byť iba lokálnym ohniskom, ktoré sa začalo v Číne, sa stalo celosvetovou pandémiou v dôsledku konania Pekingu a WHO. V stredu v noci bolo na celom svete potvrdených takmer 90 000 úmrtí spôsobených koronavírusom, z toho takmer 15 000 v USA.
Skutočná miera úmrtnosti je určite vyššia, pretože ľudia nie sú zvyčajne testovaní na vírus po smrti a pretože Čína úmyselne podhodnocuje jej vlastný počet. obetí. Hlavným hriechom WHO bola jej podpora falošného tvrdenia Číny na začiatku epidémie, že nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie dýchacích ciest COVID-19, sa neprenáša z človeka na človeka. WHO to vyhlásila 14. januára opakujúc pozíciu Číny, že „neexistuje jasný dôkaz prenosu z človeka na človeka“.
Lekári vo Wu-chane všakinformovali o prenosoch z človeka na človeka už od druhého decembra. Čínski vedúci predstavitelia sa nielen pokúsili utajiť túto kritickú informáciu, ale išli ešte ďalej a pokúsili sa oklamať svet, aby si myslel, že koronavírus nie je nákazlivý týmto spôsobom. Okrem toho WHO pomohla Pekingu rozšíriť túto chorobu aj inými spôsobmi.
Organizácia Spojených národov vyzvala krajiny, aby ponechali svoje hranice otvorené cestujúcim, ktorí túto chorobu nakoniec preniesli za hranice Číny, so smrtiacimi následkami. “WHO neodporúča uplatňovanie akýchkoľvek cestovných alebo obchodných obmedzení do Číny na základe informácií, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii k tejto udalosti,” uviedla organizácia 10. januára. Nezdalo sa však, že by čínske tajomstvo a podvod obťažovali generálneho riaditeľa Tedrosa.
Koncom januára ocenil Peking a uviedol: „Reakcia Číny na koronavírus ukázala nadradenosť čínskeho systému a táto skúsenosť si zasluhuje napodobňovanieod ostatných krajín.“ Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podporila Čínu aj vtedy, keď neoprávnene odložila vyhlásenie epidémie koronavírusu v Číne za „núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu“.
WHO navyše odobrovala spoľahlivosť čínských štatistík o počtoch nakazených. „Nevidel som nič, čo by naznačovalo manipuláciu s číslami,“ povedal BruceAylward, hlavný poradca generálneho riaditeľa WHO, začiatkom marca pre New York Times. Čínske utajenie s cieľom skryť skutočný počet nových prípadov a úmrtí COVID-19, za pomoci WHO, priviedlo USA k falošnému pocitu bezpečia.
Deborah Birx, koordinátorka krízového štábu federálnej vlády, uviedla 31. marca na tlačovej konferencii Bieleho domu, že keď americkí predstavitelia preskúmali čínsku štatistiku, domnievali sa, že koronavírus nebude horší ako SARS, čo bola podobná epidémia z roku 2002-03. Inými slovami, čínske čísla viedli úradníkov USA k presvedčeniu, že koronavírus sa nestane pandémiou postihujúcou Ameriku.
“Lekárska komunita interpretovala čínske údaje ako, že to bolo vážne, ale menšie, ako ktokoľvek iný očakával.Pravdepodobne nám chýbali významné množstvá údajov, keď teraz vidíme, čo sa stalo Taliansku, a vidíme, čo sa stalo v Španielsku“,povedalaBirx. Získala však WHO niečo vďaka svojej podriadenosti Pekingu? Aylward z WHO v stredu povedal novinárom, že blízke vzťahy jeho organizácie s Čínou sú opodstatnené. “Na začiatku vypuknutia epidémie bolo absolútne dôležité mať úplný prístup ku všetkému možnému, dostať sa na zem a spolupracovať s Číňanmi, aby sme pochopili o čo ide”, uviedol.
WHO však nemohla poslať svoj tím do Wu-chanu, epicentra epidémie, až do 20. februára.Iba časť tímu WHO mala povolenú skrátenú návštevu v trvaní dvoch dní, počas ktorej nemali čas na nič iné, ako zoznámiť sa navzájom. WHO tak odišla z Wu-chanu bez akéhokoľvek podstatného zistenia Peking očividne vo Wu-chane niečo skrýva, ale zdá sa, že nikto z WHO nemá záujem zistiť, čo by to mohlo byť.
Svetová zdravotnícka organizácia konala hanebne a nevysvetliteľne podporovala pozíciu Pekingu na každom kroku. Jediným svetovým lídrom, ktorý mal odvahuverejne pomenovaťkonanie WHO, je zatiaľ prezident Trump. USA budú musieť prestať platiť WHO, ak sa organizácia naďalej mieni podieľať na zhubných cieľoch Číny.
G. Chang