Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára, pre MF Dnes vysvetlil, že od začiatku tvrdí, že ak by jeho syna zavraždila talianska mafia, urobila by to inak. Ako príklad uviedol výbuch auta.
Svoje smerovanie vyšetrovania mení aj samotná polícia. Zo spisu má vyplývať, že s verziou podľa ktorej dvojicu zabil nájomný vrah talianskej mafie ´Ndrangheta, polícia pracuje už len okrajovo.
Namiesto toho však kriminalisti preverujú slovenských podnikateľov a oligarchov, ktorí sú označovaní za vplyvných. Dôvodom majú byť dotácie a DPH, o ktorých Kuciak písal vo svojich článkoch.
Ďalšie vyšetrovanie je nasmerované na albánsku mafiu. Prácu na kauze, ktorá sa dotýkala albánskej mafie potvrdila aj česká novinárka Pavla Holcová.
Podľa informácií zdrojov MF Dnes vyšetrovatelia sa zaoberajú Albáncami, pretože Talian Antonino Vadala, o ktorom tiež Kuciak písal, obchodoval s Albáncami macedónskeho pôvodu – vyvážali spolu dobytok do Turecka. O Albáncov sa mala pred dvoma rokmi zaujímať Národná kriminálna agentúra (NAKA) kvôli štátnym dotáciám a nároku vratiek DPH. Vyšetrovanie však bolo zastavené.
Ministerka vnútra a publikované informácie
O prípade sa bude na Generálnej prokuratúre SR informovať aj ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá sa chce dotazovať, či na začiatku vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka došlo alebo nedošlo k zlyhaniu práce policajtov.
„Budem sa dotazovať, lebo som povedala, že prácu mojich kolegov nebudem hodnotiť podľa toho, že sa niekde objaví nejaká informácia, ale chcem mať spätnú väzbu o tom, ako moji kolegovia pracujú,“ povedala pre médiá. Dodala, že v tomto prípade nastal „trošku nesúlad informácií“.
Čo s domom vo Veľkej Mači?
V súvislosti s domov, v ktorom došlo k vražde aktuálne pozostalí riešia dedičstvo. Na dom vo Veľkej Mači je totiž hypotéka. Banka aktuálne žiada 87 tisíc eur.
Matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová, ale tvrdí, že ona vie len o sume 37 tisíc eur vo forme hypotéky a spotrebiteľskom úvere 14 tisíc eur, za ktorý si mali mladí kupovať obklady a veci do kúpeľne.
Samozvaný umelec Peter Kalmus spolu s ďalšími aktivistami si myslí, že dom, kde sa stala vražda by nemal byť miestom pre stretnutia (viac TU). Chce dom uzavrieť.
“Navrhnem okná zamurovať a využiť skôr fasádu z čiastočne skorodovaných železných platní. Vynímal by sa tam nápis o vražde Janka a Martinky a tiež päť mien. Vtedajšieho predsedu vlády i ministra vnútra a ďalej generálneho a špeciálneho prokurátora a policajného prezidenta,” dodal aktivista. Meno súčasného prezidenta Andreja Kisku, za vlády ktorého tiež došlo k vražde, však Kalmus nespomenul.