Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Štefunko (PS): Je dobré, že budeme mať v paláci ideového spojenca. Fialová: Naše dcéry konečne budú mať za ideál ženu v prezidentskom paláci a nie ženu, ktorá klepe doma rezne

Slovensko 30. marca 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/HSP/Michal Svítok) AKTUALIZUJEME

 

Zuzana Čaputová sa podľa predbežných výsledkov stala víťazkou prezidentských volieb s historicky najnižšou účasťou

Na snímke Zuzana Čaputová vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019 v Bratislave.

Značný náskok získala Zuzana Čaputová pred Marošom Šefčovičom predovšetkým na západe krajiny, veľmi výrazne vyhrala v troch krajoch, Maroš Šefčovič v jednom.

 

1: 40 Online aktualizovanie článku je ukončené, ďakujeme za vašu priazeň a prajeme pokojnú noc.

1:35 Spočítaných je 100% volebných okrskov, Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby s rekordne nízkou účasťou 41,79% oprávnených voličov s počtom hlasov 1 056 582.

Voľby vyhrala Zuzana Čaputová v pomere 58,40% hlasov ku 41, 59% hlasom Maroša Šefčoviča.

 

 

01:17 Zuzanu Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji podporili takmer tri štvrtiny voličov. Po zrátaní všetkých okrskov podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila v Bratislavskom kraji so ziskom 227 954 hlasov, čo znamenalo podporu od 73,74 percenta voličov. Maroša Šefčoviča podporilo 81 164 voličov, čo mu zabezpečilo 26,25-percentný zisk. Volebná účasť v Bratislavskom kraji bola najväčšia spomedzi samosprávnych celkov, keď dosiahla 54,66 percenta.

Volebná účasť v jednotlivých krajoch

 

01:16 SaS gratuluje Čaputovej

Podľa ďalšej opozičnej strany SaS má víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová všetky predpoklady byť dobrou prezidentkou, ktorá bude dôstojne reprezentovať Slovensko navonok a rozvážne pristupovať k domácim problémom, ktoré rozdeľujú spoločnosť.

„Prvá prezidentka v dejinách Slovenska, ale aj Československa znamená výrazný modernizačný krok, ktorým prešla naša spoločnosť a je krehkým víťazstvom liberálnej demokracie. Je to zároveň ďalšia vážna porážka strany Smer-SD, ktorá však bude Roberta Fica naďalej radikalizovať a stranu Smer-SD viesť k vyhľadávaniu spojencov medzi extrémistami, ako sme to videli v minulých dňoch v parlamente,“ uviedli v stanovisku predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová. Podľa nich odkaz týchto volieb zreteľne hovorí, že demokratické sily môžu poraziť mafiu a politické extrémy, len keď sa dokážu spájať.

 

01:10 V Banskobystrickom samosprávnom kraji vyhrala Zuzana Čaputová. Získala vyše 107 tisíc hlasov, čo predstavuje 55,5 % zúčastnených voličov. Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič získal v kraji takmer 44,5 % hlasov. Za Maroša Šefčoviča hlasovalo vyše 86 tisíc voličov. Účasť v druhom kole prezidentských volieb v kraji dosiahla 38,18 percenta.

 

01:05 Sociológ Michal Vašečka, uviedol, že historické víťazstvo a vstup prvej ženy do prezidentského úradu na Slovensku nemusí automaticky predznamenať zásadné zmeny v najbližších parlamentných voľbách v marci budúceho roka.

Na otázku, ako dopadli prezidentské voľby v porovnaní s Českou republikou, odpovedal Vašečka tak, že u našich susedov si nevie predstaviť víťazstvo ženy. „Aj napriek tomu, že Česká republika nie je takým spôsobom konzervatívna ako Slovensko a je to nepomerne modernejšia krajina vo viacerých ohľadoch v hodnotových orientáciách, si to neviem predstaviť,“ povedal Vašečka.

 

01:00 V Trnavskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb jednoznačne dominovala Zuzana Čaputová. Podľa neoficiálnych výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc ju podporilo 123 198 voličov, čím získala 65,68 percenta hlasov. Maroš Šefčovič v Trnavskom kraji získal 64 370 hlasov, čo predstavovalo 34,31-percentnú podporu. Účasť v druhom kole prezidentských volieb v kraji dosiahla 40,79 percenta.

 

00:45 Historicky najnižšia účasť v prezidentských voľbách prekvapila aj Darinu Malovú, odborníčku na demokratizáciu a europeizáciu krajín strednej a východnej Európy. „Vyplýva to zrejme z toho, že bola predvolebná kampaň za posledné dva týždne utlmená. Žiaden z kandidátov prakticky neviedol kampaň polarizujúcim spôsobom a neprinášal kontroverzné témy, ktorá tiež pripomenula, že ju prekvapila pomerne nízka volebná účasť.“

 

00:39 Po sčítaní viac ako 90 percent okrskových zápisníc si Zuzana Čaputová drží náskok so ziskom 58,01 percenta, v absolútnom vyjadrení získala zatiaľ 940.609 hlasov. Maroš Šefčovič má 41,99 percenta alebo 680.579 hlasov. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR.

 

00:31 Prešovský samosprávny kraj ovládol neúspešný kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič.

Získal 51,03 percenta s počtom hlasov 119 596. Pravdepodobne nová prezidentka SR Zuzana Čaputová získala v najväčšom kraji 48,96 %, čo predstavuje 114 763 hlasov. Účasť v Prešovskom kraji dosiahla takmer 39 percent.

Predpokladaná celková účasť na prezidentských voľbách je historicky najnižšia, dosahuje len približne 42%.

 

00:28 Ľuboš Blaha (SMER): Prežili sme Kisku, prežijeme aj Čaputovú.

„Slovensko vydržalo päť rokov s Kiskom, vydrží päť rokov aj s Čaputovou. Áno, bude ubližovať Slovensku, ale na to všetko sme si už zvykli u Kisku. Našou úlohou je chrániť Slovensko a nenechať slniečkam vydýchnuť,“ hovorí odhodlane Blaha (viac v článku).

 

00:25 Dosluhujúci prezident Andrej Kiska:

„Opäť nám mnoho krajín závidí, že sme si zvolili prezidentku, ktorá symbolizuje hodnoty ako slušnosť. Vidíme, ako je krajina v hlbokej morálnej kríze, dokazujú to veci okolo obvineného Mariána Kočnera. Potrebujeme prezidenta ako je Zuzana Čaputová, ktorá sa postaví zlu. Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát, dôveru ľudí v spravodlivosť a som nesmierne šťastný, že si Slovensko zvolilo prezidentku, ktorá toto bude hájiť.“

Na snímke kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová a prezident SR Andrej Kiska sú vo volebnej centrále počas 2. kola prezidentských volieb 31. marca 2019

00:22 Premiér Peter Pellegrini:

„Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.“

 

00:18 Prvá zahraničná cesta Zuzany Čaputovej ako prezidentky povedie do Českej republiky. Tamojšieho prezidenta Miloša Zemana vníma ako legitímne zvolenú hlavu štátu. Povedala to na tlačovej konferencii.

 

00:14 Spočítaných je takmer 95% volebných okrskov. 

 

00:10 Po vyhlásení Zuzany Čaputovej si slovo na pódiu náhle prevzali Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý:

„My, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu chceme povedať, že je to pre nás signál, že Slováci a Slovenky sú oveľa proeurópskejší, než sa zdalo. Zuzana so svojím kľudným a presvedčivým hlasom dokázala, že sa dá víťaziť nad nenávisťou. A my s Mirom chceme túto politiku reprezentovať. Nová spolupráca do európskych volieb je na ceste a dúfame, že to vyhráme“, uviedol Ivan Štefunko. Miroslav Beblavý dodal, že majú ambície víťazstvo naplniť aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.“

Na snímke predseda strany Spolu Miroslav Beblavý a predseda strany Progresívne Slovensko (PS) Ivan Štefunko vo volebnej centrále kandidátky na prezidentku SR Zuzany Čaputovej po zverejnení predbežných výsledkov v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky

 

23:55 Zuzana Čaputová: Vyhlásenie po voľbách. Predbežná víťazka volieb poďakovala vo viacerých jazykoch menšín na Slovensku.

Na snímke víťazka volieb Zuzana Čaputová vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019

„Ďakujem všetkým, čo ste boli so mnou, a sľubujem, že ja budem s vami. Budem s tými, ktorí mi dali hlas a budem sa uchádzať aj o dôveru tých, ktorých som zatiaľ nezískala. Som šťastná z tohto výsledku a viem, že zajtra si prečítame veľa jeho interpretácií.

Teším sa výsledku a že sme ho dosiahli spôsobom, o ktorom ľudia pochybovali. Že sme ho dosiahli bez agresívneho slovníka, bez populizmu, bez podpásových úderov. Svedčili o tom aj komunálne voľby, teraz prezidentské a verím, že to ukážu aj tie do Európskeho parlamentu.

Možno sme si mysleli, že spravodlivosť a férovosť je len intelektuálna téma a že slušnosť je prejavom slabosti. A dnes vidíme, že je to naša sila. Mysleli sme si, že hrádza medzi konzervatívnym a liberálnym je neprekročiteľná, a vidíme, že sme ju prekročili.

Je to lepšie, ako sme si mysleli.

Povýšme spoluprácu nad boje, poďme za hodnotami, ktoré nás v týchto voľbách spojili.“

 

 

23:54 Spočítaných je 86,36% volebných okrskov. Volebná účasť je približne 41%, čo je o 7 % menej ako v prvom kole.

23:51 Mimoparlamentná strana Národná koalícia, ktorá v prvom voľbe podporovala Štefana Harabina, berie výsledky veľmi pesimisticky.

Na sociálnej sieti strana uviedla krátky komentár k výsledkom volieb: „Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli“.

 

23:49 Predsedníčka OĽaNO Veronika Remišová gratuluje novej prezidentke Slovenska:

„Som veľmi rada, že po Andrejovi Kiskovi máme ďalšiu hlavu štátu, ktorá bude dôstojne zastávať svoj úrad. Prezidentské voľby sú dôležitým symbolom. Ale pre riešenie problémov, ktoré Slovensko trápia, budú najdôležitejšie parlamentné voľby, ktoré nás čakajú za necelý rok. Urobím všetko preto, aby sme po voľbách mali vládu, ktorá bude dobre spravovať krajinu a razantne riešiť výzvy, ktoré pred nami stoja.

Z nízkej účasti a výsledku volieb je zrejmé, že krajina je rozdelená a potrebujeme obrusovať hrany medzi ľuďmi. Verím, že napriek svojmu nedávnemu pôsobeniu vo vedení politickej strany bude Zuzana Čaputová nadstraníckou prezidentkou, ktorá sa bude snažiť spoločnosť spájať. Držím jej palce a teším sa, že najneskôr o rok sa s novou prezidentkou stretneme pri menovaní takej vlády, ktorá prinesie Slovensku nádej a zmenu, z ktorej budeme mať všetci radosť.“

 

23:40 Maroš Šefčovič telefonicky zablahoželal Zuzane Čaputovej k zvoleniu. Podľa neho má nová prezidentka neľahkú úlohu, a to zjednotiť Slovensko.

„Povedal som jej, že od dnešného večera má pred sebou veľkú zodpovednosť. Napriek tomu, že sme mali veľmi živú volebnú kampaň, bude dôležité zachovať Slovensko jednotné. Ja budem tak ako doteraz pracovať pre Slovensko. Posielam jej kyticu, lebo ako prvá žena prezidentka si to zaslúži.

Ďakujem svojim voličom, považujem to za veľký záväzok a budem rozmýšľať, ako s ním naložím.

Chcem kampaň zakončiť tak, ako som ju začal. Ďakujem svojej manželke, že pri mne stála, najmä v tých najťažších časoch.“, uviedol a podal manželke Helene kyticu.

„Spať pôjdem s čistým svedomím. Urobil som maximum preto, aby som Slovensku vysvetlil, čo môžem spraviť. Rešpektujem túto voľbu ľudí, ktorí žijú v našej krajine. Vždy budem želať našej krajine len to najlepšie.“

 

23:36 Spočítaných je vyše 63% okrskov, fanúšikovia Zuzany Čaputovej jasajú. Rozdiel hlasov podľa všetkého nebude veľmi veľký, čísla sa približujú podobným výsledkom ako vo voľbách v roku 2014.

Víťazstvo prezidentskej kandidátky je už takmer isté, vedie s počtom hlasov 58,35 % nad Marošom Šefčovičom, ktorý doposiaľ získal 41,64 %.

22:30 Branislava Ondruša teší, že najsilnejšia strana Smer-SD postavila do volieb tak silného kandidáta.

„Vôbec som nečakal, že Smer-SD dokáže vybrať tak kvalitného kandidáta, akého sa nám podarilo vybrať,“ uviedol s tým, že vôbec sa nepozerá na politickú budúcnosť Šefčoviča. Podľa neho bude dobrý ako eurokomisár a mohol by byť aj prínosom na Slovensku.

„Skúsenosti, ktoré nabral počas kampane, mu otvárajú dvere aj do slovenskej politiky,“ dodal Ondruš s tým, že slovenskej politike by takí ľudia ako on prospeli.

 

23:25 Sociologička Silvia Porubänová: Progresívne Slovensko si teraz bude môcť viac dovoliť vnášať svoje témy. 

 

23:22 Po zrátaní viac ako polovice volebných okrskov vedie Zuzana Čaputová o vyše 70 tisíc hlasov

23:16 Predseda strany Progresívne Slovensko Ivan Štefunko uviedol, že je dobré, že Progresívne Slovensko bude mať ideového spojenca v paláci, keď bude strana v parlamente. 

Na snímke víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová a líder Progresívneho Slovenska (PS) Ivan Štefunko

„Slovensku sme ukázali, že vieme vyhrávať. Zuzana Čaputová je veľmi zmierlivá, myslím, že bude zmierovať aj liberálov s konzervatívcami.

Ukazuje sa, že budeme mať veľmi dobrého ideového spojenca, čo je veľmi dôležité, keď chceme meniť krajinu.“

Ivan Štefunko chce presvedčiť dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, aby nezakladal stranu a pridal sa k nim.

 

23:12 Herečka Zuzana Fialová: „Pre naše dcéry bude konečne ideál ženy tá, ktorá stojí na čele štátu a nie žena, ktorá doma klepe rezne. Dúfam, že dnešok bude v prospech Zuzany Čaputovej, lebo veľmi by som si priala, aby sme svetu ukázali, že sme liberálna krajina.“

 

23:11 Český spevák a skladateľ Michal Kocáb: „Čaputová je nový experiment, ktorý čaká Európu.“

 

23:06 Po sčítaní hlasov v takmer 14 % volebných okrskov by sa prezidentkou SR stala Zuzana Čaputová.

Podľa predbežných výsledkov Zuzana Čaputová získala 57,5 % s počtom hlasov vyše 96 tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 70 800 hlasov, čo predstavuje 42,4 %.

 

22:57 Predbežná účasť voličov bola takmer 38%. V Bratislavskom a Trnavskom kraji viedla Čaputová nad Šefčovičom takmer trojnásobne. 

 

22:55 Šefčovičova sestra Marína Korčuková je presvedčená, že to dopadne ešte veľmi dobre. Vo volebnom štábe Maroša Šefčoviča sa objavil bývalý prezident Ivan Gašparovič.

 

 

22:45 Spočítaných už je vyše 5% okrskov. Rozdiel medzi kandidátmi sa znížil:

Zuzana Čaputová 57,20%, Maroš Šefčovič 42,79%

 

 

22:38 Štátna volebná komisia predložila prvé výsledky – spočítaných je 0,87% volebných okrskov. 

Pomer hlasov je nasledovný: Zuzana Čaputová 60,37% (3719 hlasov), Maroš Šefčovič 39,62% (2442 hlasov).

 

22:42 Focus zistil, že Čaputovú nechceli ľudia voliť preto, že je príliš liberálna, Šefčoviča zasa z dôvodu, že je spájaný so Smerom.

 

22:32 Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) už gratuluje „prezidentke“, prosí ju, aby bola mostom medzi liberálmi a kresťanmi. Igor Matovič nebude čakať na výsledky a na sociálnej sieti v predstihu gratuluje Zuzane Čaputovej, ktorej víťazstvom si je istý:

„Gratulujem Slovensku, že prvýkrát od jeho vzniku tento úrad nebude zastávať komunista, ani chcelbyťkomunista. Gratulujem nám, že sme ubránili prezidenstký palác a nedovoli ho ovládnuť človekom, ktorého podporovala vládna mafia.

Prosím Zuzanu Čaputovú, aby bola prezidentkou všetkých občanov Slovenskej republiky. Aby sa snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru … či nevoličmi. Aby sa snažila pochopiť ich problémy a pomohla hľadať ich riešenia. Prosím ju tiež o to, aby bola mostom medzi liberálmi a kresťanmi, tak, ako nám sľúbila za okrúhlym stolom spolu s Robertom Mistríkom.“

 

22:26 V štábe Zuzany Čaputovej je aj Robert Mistrík, ktorý sa vzdal v jej prospech. „Vládne veľmi dobrá atmosféra, verím vo víťazstvo Zuzany Čaputovej. Som o tom presvedčený. Bude to pokračovanie novej vlny, ktorá bude pokračovať aj do volieb do Europarlamentu.

„Moje rozhodnutie odstúpiť nebolo jednoduché, lebo som do toho vložil veľa peňazí, ale nakoniec som rád.“

Verí v jej úspech, myslí si, že jej výsledok bude blízko 60 percent. „Myslím si, že tieto voľby vyhrá, a to je najdôležitejšie,“ povedal na otázku, či Čaputová vyhrá aj jeho zásluhou. „Nechcem si robiť zásluhy, je to jej snaha, jej výsledok,“ povedal pri príchode do štábu. Mistrík prišiel Čaputovú podporiť aj pred dvomi týždňami počas prvého kola volieb.

Na margo možnej spolupráce povedal, že si nemyslí, že by mala byť medzi nimi v budúcnosti nejaká úzka spolupráca, ale nevylúčil, že sa možno občas stretnú. K svojej politickej budúcnosti sa vyjadrovať nechcel, tvrdí, že dnešná noc patrí Čaputovej.

Ku obvineniam Štefana Harabina z toho, že pri jeho vzdaní sa kandidatúry šlo o kupčenie, sa nechcel vyjadriť. „Nebudem sa vyjadrovať k týmto fabuláciám“.

 

22:19 Expremiér Robert Fico získal v predošlých prezidentských voľbách 40,5%, Šefčovič podľa Focusu môže získať viac ako expremiér.

 

22:15 Podľa agentúry Focus Maroš Šefčovič získal výraznú podporu voličov SNS, voliči Most-Híd hlasovali približne na polovicu, v pomere 55,4 ku 44,6% v prospech Čaputovej.

 

22:11 Šefčovič si výsledky tipovať netrúfa, veľmi by chcel, aby účasť bola vyššia a následne by bola aj silnejšia legitimita budúceho prezidenta. Nazdáva sa však, že účasť bude po prvom kole značne nižšia. „Keď budú prvé výsledky, prídem, podelím sa o prvé dojmy,“ povedal pred novinármi.

Uviedol, že vo volebnom štábe nikto zo Smeru-SD nie je. „Určite si zavoláme. Od začiatku som hovoril, že kandidujem ako Maroš Šefčovič, nezávislý a nadstranícky kandidát. Sú tu všetci moji podporovatelia, priatelia,“ povedal.

 

22:08 Agentúra Median priniesla značne rozdielne výsledky v porovnaní s agentúrou Focus. Zuzana Čaputová by podľa predvolebného prieskumu agentúry Median SK pre RTVS získala 60,5 percenta hlasov, zatiaľ čo jej protikandidáta Maroša Šefčoviča by volilo 39,5 percenta voličov.

 

22:06 Na výsledky veľkého finále čaká vo volebnom štábe Zuzany Čaputovej asi 700 ľudí. Prísť má aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska a Róbert Bezák.

 

22:02 Predvolebný prieskum agentúry Focus tesne pred voľbami predpokladá pomer výsledkov Čaputová 55,20% a Šefčovič 44,8%. 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Krajniak: „Sme rodina presadila svoje požiadavky, novelu podporíme.“ Kotlebovcom: „Vypadnite z tlačovky.“ Do kostola len s vakcínou alebo plateným testom? Novela ide do 2. čítania. Pozrite si, ako hlasovali poslanci

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Koalícia dosiahla dohodu pri novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou majú zaočkovaní získať výhody. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) doplnil, že…

Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje aj v sobotných večerných hodinách protest stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam. Ľudí je však menej ako popoludní, situácia je pokojnejšia. Demonštrujúci avizujú, že chcú pred parlamentom zotrvať najbližšie hodiny a byť tam…

Nerušil: Hľadanie Putina za každým rohom nám nepomôže. ČR by mala požadovať rešpekt nielen od Ruska

0 icon

Praha 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko, Brynn Anderson   Jednotkou hnutia SPD za Prahu bol novo menovaný Jozef Nerušil, člen Rady Českého rozhlasu pôsobiaci zároveň v Odbore komunikácii Arcibiskupstva pražského. V podrobnom rozhovore zhodnotil súčasné predvolebné zastúpenie strán vo verejnoprávnych médiách, nový význam hraníc chrániacich národnú identitu a uviedol svoju víziu…

Djokovič po postupe: „Vlhkosť vzduchu bola brutálna“

0 icon

Tokio 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Srbský tenista Novak Djokovič sa suverénnym spôsobom prebojoval do 2. kola dvojhry na olympijskom turnaji v Tokiu. V úvodnom kole ako nasadená jednotka zdolal Huga Delliena z Bolívie 6:2, 6:2 "Teší ma, že som hladko prekonal úvodnú prekážku. Na úvod turnaja to bol…

Niektorí za celý život nenájdu nič a ona už objavila svoj štvrtý poklad z doby Vikingov

0 icon

Londýn 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)   Britská amatérska archeologička Kath Gilesová objavila na ostrove Man poklad, ktorý obsahuje viac ako stovku strieborných vzácnych artefaktov. Je zaujímavé, že ide už o štvrtý nález, ktorý sa vďaka svojmu koníčku žene podaril za posledné tri roky Počas ranného stredoveku Vikingovia útočili na mnoho…

Delegáciu USA na rokovaniach s Ruskom v Ženeve bude viesť Wendy Shermanová

0 icon

Washington 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Americkú delegáciu na prvom kole rusko-amerických rokovaní o strategickej stabilite, ktoré sa uskutoční 28. júla v Ženeve, bude viesť prvá námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová S odvolaním sa na americký rezort diplomacie o tom v noci na sobotu informovala agentúra Reuters. Na…

Do finále kvalifikácie na turnaji ATP v Kitzbüheli Martin aj Kovalík

0 icon

Kitzbühel 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Slovenský tenista Andrej Martin postúpil do finále kvalifikácie dvojhry na antukovom turnaji ATP v rakúskom Kitzbüheli. V 1. kole v pozícii nasadenej dvojky zvíťazil nad Belgičanom Zizouom Bergsom 6:4, 6:3 Tretí nasadený Jozef Kovalík svojho slovenského krajana napodobnil. V dvoch setoch si poradil…

Smer-SD sa so zákonom o COVID preukazoch obráti na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Opozičný Smer-SD sa s novelou zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri opatreniach, obráti na Ústavný súd (ÚS) SR . Urobí tak po jej schválení Národnou radou (NR) SR. Novelu označuje za diskriminačný. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico v parlamente. Dodal, že…

Ministerstvo zahraničných vecí: Chorvátsko striktne kontroluje stanovené podmienky vstupu do krajiny

0 icon

bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Chorvátsko v týchto dňoch striktne kontroluje všetky stanovené podmienky pre vstup do krajiny. Súčasne platné podmienky ostávajú v platnosti minimálne do konca júla, prípadne až do odvolania. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke Pred vstupom do…

Pribudlo 43 nakazených, zaočkovali takmer 3 500 ľudí

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za piatok 23. júla pribudlo na Slovensku 43 nakazených koronavírusom. Laboratóriá ukončili 10 540 PCR vyšetrení. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o dvoch pacientov na 80. Nepribudla žiadna obeť ochorenia COVID-19. V piatok 23. júla dostalo prvú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Pellegrini a Fico mohli prijatie zákona o zvýhodnení očkovaných zastaviť, keby sedeli v parlamente a hlasoval proti. Miesto toho robili tlačovky, kde ubezpečovali ľudí, že oni sú proti.

0icon

V Piatok sa malo hlasovať o tzv. zákone o zvýhodňovaní očkovaných. Hlasovaniu o samotnom zákone predchádzalo hlasovanie o návrhu na skrátenie legislatívneho konania pre prijatie tohto zákona. Proti návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, bola nakoniec Sme rodina, takže koalícia dokázala na podporu zrýchleného hlasovania o Lengvarského návrhu zozbierať len 61 hlasov. Ak by  opozícia…

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

V USA označili ruský protivzdušný systém S-500 za veľmi vážnu hrozbu pre NATO

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Najmodernejší protivzdušný systém na svete S-500 je veľkou výzvou pre NATO. O tom píše dopisovateľ Caleb Larson pre portál 19FortyFive.   Nový ruský protivzdušný systém môže zneškodňovať celé spektrum súčasných aj perspektívnych leteckých prostriedkov útoku

Talibanci sú ˇpríčetní". Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane

0 icon

Rusko, 24.júl 2021 (AM) – Ako minister poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.   Ruský min

Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Spomienka na prvé Bojové jánošíkovské družiny

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Pred budovou vlády SR sa nachádza socha Mareka Čulena, ktorého dnes asi väčšina národa už nepozná. Iní ho vnímajú ako zakladateľa Komunistickej strany Československa, no najlepšie by ho mali poznať členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pretože bol jednoznačným stúpencom obrany ČSR pr

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali