Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Štefunko (PS): Je dobré, že budeme mať v paláci ideového spojenca. Fialová: Naše dcéry konečne budú mať za ideál ženu v prezidentskom paláci a nie ženu, ktorá klepe doma rezne

Slovensko 30. marca 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/HSP/Michal Svítok) AKTUALIZUJEME

 

Zuzana Čaputová sa podľa predbežných výsledkov stala víťazkou prezidentských volieb s historicky najnižšou účasťou

Na snímke Zuzana Čaputová vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019 v Bratislave.

Značný náskok získala Zuzana Čaputová pred Marošom Šefčovičom predovšetkým na západe krajiny, veľmi výrazne vyhrala v troch krajoch, Maroš Šefčovič v jednom.

 

1: 40 Online aktualizovanie článku je ukončené, ďakujeme za vašu priazeň a prajeme pokojnú noc.

1:35 Spočítaných je 100% volebných okrskov, Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby s rekordne nízkou účasťou 41,79% oprávnených voličov s počtom hlasov 1 056 582.

Voľby vyhrala Zuzana Čaputová v pomere 58,40% hlasov ku 41, 59% hlasom Maroša Šefčoviča.

 

 

01:17 Zuzanu Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji podporili takmer tri štvrtiny voličov. Po zrátaní všetkých okrskov podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila v Bratislavskom kraji so ziskom 227 954 hlasov, čo znamenalo podporu od 73,74 percenta voličov. Maroša Šefčoviča podporilo 81 164 voličov, čo mu zabezpečilo 26,25-percentný zisk. Volebná účasť v Bratislavskom kraji bola najväčšia spomedzi samosprávnych celkov, keď dosiahla 54,66 percenta.

Volebná účasť v jednotlivých krajoch

 

01:16 SaS gratuluje Čaputovej

Podľa ďalšej opozičnej strany SaS má víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová všetky predpoklady byť dobrou prezidentkou, ktorá bude dôstojne reprezentovať Slovensko navonok a rozvážne pristupovať k domácim problémom, ktoré rozdeľujú spoločnosť.

„Prvá prezidentka v dejinách Slovenska, ale aj Československa znamená výrazný modernizačný krok, ktorým prešla naša spoločnosť a je krehkým víťazstvom liberálnej demokracie. Je to zároveň ďalšia vážna porážka strany Smer-SD, ktorá však bude Roberta Fica naďalej radikalizovať a stranu Smer-SD viesť k vyhľadávaniu spojencov medzi extrémistami, ako sme to videli v minulých dňoch v parlamente,“ uviedli v stanovisku predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová. Podľa nich odkaz týchto volieb zreteľne hovorí, že demokratické sily môžu poraziť mafiu a politické extrémy, len keď sa dokážu spájať.

 

01:10 V Banskobystrickom samosprávnom kraji vyhrala Zuzana Čaputová. Získala vyše 107 tisíc hlasov, čo predstavuje 55,5 % zúčastnených voličov. Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič získal v kraji takmer 44,5 % hlasov. Za Maroša Šefčoviča hlasovalo vyše 86 tisíc voličov. Účasť v druhom kole prezidentských volieb v kraji dosiahla 38,18 percenta.

 

01:05 Sociológ Michal Vašečka, uviedol, že historické víťazstvo a vstup prvej ženy do prezidentského úradu na Slovensku nemusí automaticky predznamenať zásadné zmeny v najbližších parlamentných voľbách v marci budúceho roka.

Na otázku, ako dopadli prezidentské voľby v porovnaní s Českou republikou, odpovedal Vašečka tak, že u našich susedov si nevie predstaviť víťazstvo ženy. „Aj napriek tomu, že Česká republika nie je takým spôsobom konzervatívna ako Slovensko a je to nepomerne modernejšia krajina vo viacerých ohľadoch v hodnotových orientáciách, si to neviem predstaviť,“ povedal Vašečka.

 

01:00 V Trnavskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb jednoznačne dominovala Zuzana Čaputová. Podľa neoficiálnych výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc ju podporilo 123 198 voličov, čím získala 65,68 percenta hlasov. Maroš Šefčovič v Trnavskom kraji získal 64 370 hlasov, čo predstavovalo 34,31-percentnú podporu. Účasť v druhom kole prezidentských volieb v kraji dosiahla 40,79 percenta.

 

00:45 Historicky najnižšia účasť v prezidentských voľbách prekvapila aj Darinu Malovú, odborníčku na demokratizáciu a europeizáciu krajín strednej a východnej Európy. „Vyplýva to zrejme z toho, že bola predvolebná kampaň za posledné dva týždne utlmená. Žiaden z kandidátov prakticky neviedol kampaň polarizujúcim spôsobom a neprinášal kontroverzné témy, ktorá tiež pripomenula, že ju prekvapila pomerne nízka volebná účasť.“

 

00:39 Po sčítaní viac ako 90 percent okrskových zápisníc si Zuzana Čaputová drží náskok so ziskom 58,01 percenta, v absolútnom vyjadrení získala zatiaľ 940.609 hlasov. Maroš Šefčovič má 41,99 percenta alebo 680.579 hlasov. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR.

 

00:31 Prešovský samosprávny kraj ovládol neúspešný kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič.

Získal 51,03 percenta s počtom hlasov 119 596. Pravdepodobne nová prezidentka SR Zuzana Čaputová získala v najväčšom kraji 48,96 %, čo predstavuje 114 763 hlasov. Účasť v Prešovskom kraji dosiahla takmer 39 percent.

Predpokladaná celková účasť na prezidentských voľbách je historicky najnižšia, dosahuje len približne 42%.

 

00:28 Ľuboš Blaha (SMER): Prežili sme Kisku, prežijeme aj Čaputovú.

„Slovensko vydržalo päť rokov s Kiskom, vydrží päť rokov aj s Čaputovou. Áno, bude ubližovať Slovensku, ale na to všetko sme si už zvykli u Kisku. Našou úlohou je chrániť Slovensko a nenechať slniečkam vydýchnuť,“ hovorí odhodlane Blaha (viac v článku).

 

00:25 Dosluhujúci prezident Andrej Kiska:

„Opäť nám mnoho krajín závidí, že sme si zvolili prezidentku, ktorá symbolizuje hodnoty ako slušnosť. Vidíme, ako je krajina v hlbokej morálnej kríze, dokazujú to veci okolo obvineného Mariána Kočnera. Potrebujeme prezidenta ako je Zuzana Čaputová, ktorá sa postaví zlu. Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát, dôveru ľudí v spravodlivosť a som nesmierne šťastný, že si Slovensko zvolilo prezidentku, ktorá toto bude hájiť.“

Na snímke kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová a prezident SR Andrej Kiska sú vo volebnej centrále počas 2. kola prezidentských volieb 31. marca 2019

00:22 Premiér Peter Pellegrini:

„Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.“

 

00:18 Prvá zahraničná cesta Zuzany Čaputovej ako prezidentky povedie do Českej republiky. Tamojšieho prezidenta Miloša Zemana vníma ako legitímne zvolenú hlavu štátu. Povedala to na tlačovej konferencii.

 

00:14 Spočítaných je takmer 95% volebných okrskov. 

 

00:10 Po vyhlásení Zuzany Čaputovej si slovo na pódiu náhle prevzali Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý:

„My, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu chceme povedať, že je to pre nás signál, že Slováci a Slovenky sú oveľa proeurópskejší, než sa zdalo. Zuzana so svojím kľudným a presvedčivým hlasom dokázala, že sa dá víťaziť nad nenávisťou. A my s Mirom chceme túto politiku reprezentovať. Nová spolupráca do európskych volieb je na ceste a dúfame, že to vyhráme“, uviedol Ivan Štefunko. Miroslav Beblavý dodal, že majú ambície víťazstvo naplniť aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.“

Na snímke predseda strany Spolu Miroslav Beblavý a predseda strany Progresívne Slovensko (PS) Ivan Štefunko vo volebnej centrále kandidátky na prezidentku SR Zuzany Čaputovej po zverejnení predbežných výsledkov v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky

 

23:55 Zuzana Čaputová: Vyhlásenie po voľbách. Predbežná víťazka volieb poďakovala vo viacerých jazykoch menšín na Slovensku.

Na snímke víťazka volieb Zuzana Čaputová vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019

„Ďakujem všetkým, čo ste boli so mnou, a sľubujem, že ja budem s vami. Budem s tými, ktorí mi dali hlas a budem sa uchádzať aj o dôveru tých, ktorých som zatiaľ nezískala. Som šťastná z tohto výsledku a viem, že zajtra si prečítame veľa jeho interpretácií.

Teším sa výsledku a že sme ho dosiahli spôsobom, o ktorom ľudia pochybovali. Že sme ho dosiahli bez agresívneho slovníka, bez populizmu, bez podpásových úderov. Svedčili o tom aj komunálne voľby, teraz prezidentské a verím, že to ukážu aj tie do Európskeho parlamentu.

Možno sme si mysleli, že spravodlivosť a férovosť je len intelektuálna téma a že slušnosť je prejavom slabosti. A dnes vidíme, že je to naša sila. Mysleli sme si, že hrádza medzi konzervatívnym a liberálnym je neprekročiteľná, a vidíme, že sme ju prekročili.

Je to lepšie, ako sme si mysleli.

Povýšme spoluprácu nad boje, poďme za hodnotami, ktoré nás v týchto voľbách spojili.“

 

 

23:54 Spočítaných je 86,36% volebných okrskov. Volebná účasť je približne 41%, čo je o 7 % menej ako v prvom kole.

23:51 Mimoparlamentná strana Národná koalícia, ktorá v prvom voľbe podporovala Štefana Harabina, berie výsledky veľmi pesimisticky.

Na sociálnej sieti strana uviedla krátky komentár k výsledkom volieb: „Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli“.

 

23:49 Predsedníčka OĽaNO Veronika Remišová gratuluje novej prezidentke Slovenska:

„Som veľmi rada, že po Andrejovi Kiskovi máme ďalšiu hlavu štátu, ktorá bude dôstojne zastávať svoj úrad. Prezidentské voľby sú dôležitým symbolom. Ale pre riešenie problémov, ktoré Slovensko trápia, budú najdôležitejšie parlamentné voľby, ktoré nás čakajú za necelý rok. Urobím všetko preto, aby sme po voľbách mali vládu, ktorá bude dobre spravovať krajinu a razantne riešiť výzvy, ktoré pred nami stoja.

Z nízkej účasti a výsledku volieb je zrejmé, že krajina je rozdelená a potrebujeme obrusovať hrany medzi ľuďmi. Verím, že napriek svojmu nedávnemu pôsobeniu vo vedení politickej strany bude Zuzana Čaputová nadstraníckou prezidentkou, ktorá sa bude snažiť spoločnosť spájať. Držím jej palce a teším sa, že najneskôr o rok sa s novou prezidentkou stretneme pri menovaní takej vlády, ktorá prinesie Slovensku nádej a zmenu, z ktorej budeme mať všetci radosť.“

 

23:40 Maroš Šefčovič telefonicky zablahoželal Zuzane Čaputovej k zvoleniu. Podľa neho má nová prezidentka neľahkú úlohu, a to zjednotiť Slovensko.

„Povedal som jej, že od dnešného večera má pred sebou veľkú zodpovednosť. Napriek tomu, že sme mali veľmi živú volebnú kampaň, bude dôležité zachovať Slovensko jednotné. Ja budem tak ako doteraz pracovať pre Slovensko. Posielam jej kyticu, lebo ako prvá žena prezidentka si to zaslúži.

Ďakujem svojim voličom, považujem to za veľký záväzok a budem rozmýšľať, ako s ním naložím.

Chcem kampaň zakončiť tak, ako som ju začal. Ďakujem svojej manželke, že pri mne stála, najmä v tých najťažších časoch.“, uviedol a podal manželke Helene kyticu.

„Spať pôjdem s čistým svedomím. Urobil som maximum preto, aby som Slovensku vysvetlil, čo môžem spraviť. Rešpektujem túto voľbu ľudí, ktorí žijú v našej krajine. Vždy budem želať našej krajine len to najlepšie.“

 

23:36 Spočítaných je vyše 63% okrskov, fanúšikovia Zuzany Čaputovej jasajú. Rozdiel hlasov podľa všetkého nebude veľmi veľký, čísla sa približujú podobným výsledkom ako vo voľbách v roku 2014.

Víťazstvo prezidentskej kandidátky je už takmer isté, vedie s počtom hlasov 58,35 % nad Marošom Šefčovičom, ktorý doposiaľ získal 41,64 %.

22:30 Branislava Ondruša teší, že najsilnejšia strana Smer-SD postavila do volieb tak silného kandidáta.

„Vôbec som nečakal, že Smer-SD dokáže vybrať tak kvalitného kandidáta, akého sa nám podarilo vybrať,“ uviedol s tým, že vôbec sa nepozerá na politickú budúcnosť Šefčoviča. Podľa neho bude dobrý ako eurokomisár a mohol by byť aj prínosom na Slovensku.

„Skúsenosti, ktoré nabral počas kampane, mu otvárajú dvere aj do slovenskej politiky,“ dodal Ondruš s tým, že slovenskej politike by takí ľudia ako on prospeli.

 

23:25 Sociologička Silvia Porubänová: Progresívne Slovensko si teraz bude môcť viac dovoliť vnášať svoje témy. 

 

23:22 Po zrátaní viac ako polovice volebných okrskov vedie Zuzana Čaputová o vyše 70 tisíc hlasov

23:16 Predseda strany Progresívne Slovensko Ivan Štefunko uviedol, že je dobré, že Progresívne Slovensko bude mať ideového spojenca v paláci, keď bude strana v parlamente. 

Na snímke víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová a líder Progresívneho Slovenska (PS) Ivan Štefunko

„Slovensku sme ukázali, že vieme vyhrávať. Zuzana Čaputová je veľmi zmierlivá, myslím, že bude zmierovať aj liberálov s konzervatívcami.

Ukazuje sa, že budeme mať veľmi dobrého ideového spojenca, čo je veľmi dôležité, keď chceme meniť krajinu.“

Ivan Štefunko chce presvedčiť dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, aby nezakladal stranu a pridal sa k nim.

 

23:12 Herečka Zuzana Fialová: „Pre naše dcéry bude konečne ideál ženy tá, ktorá stojí na čele štátu a nie žena, ktorá doma klepe rezne. Dúfam, že dnešok bude v prospech Zuzany Čaputovej, lebo veľmi by som si priala, aby sme svetu ukázali, že sme liberálna krajina.“

 

23:11 Český spevák a skladateľ Michal Kocáb: „Čaputová je nový experiment, ktorý čaká Európu.“

 

23:06 Po sčítaní hlasov v takmer 14 % volebných okrskov by sa prezidentkou SR stala Zuzana Čaputová.

Podľa predbežných výsledkov Zuzana Čaputová získala 57,5 % s počtom hlasov vyše 96 tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 70 800 hlasov, čo predstavuje 42,4 %.

 

22:57 Predbežná účasť voličov bola takmer 38%. V Bratislavskom a Trnavskom kraji viedla Čaputová nad Šefčovičom takmer trojnásobne. 

 

22:55 Šefčovičova sestra Marína Korčuková je presvedčená, že to dopadne ešte veľmi dobre. Vo volebnom štábe Maroša Šefčoviča sa objavil bývalý prezident Ivan Gašparovič.

 

 

22:45 Spočítaných už je vyše 5% okrskov. Rozdiel medzi kandidátmi sa znížil:

Zuzana Čaputová 57,20%, Maroš Šefčovič 42,79%

 

 

22:38 Štátna volebná komisia predložila prvé výsledky – spočítaných je 0,87% volebných okrskov. 

Pomer hlasov je nasledovný: Zuzana Čaputová 60,37% (3719 hlasov), Maroš Šefčovič 39,62% (2442 hlasov).

 

22:42 Focus zistil, že Čaputovú nechceli ľudia voliť preto, že je príliš liberálna, Šefčoviča zasa z dôvodu, že je spájaný so Smerom.

 

22:32 Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) už gratuluje „prezidentke“, prosí ju, aby bola mostom medzi liberálmi a kresťanmi. Igor Matovič nebude čakať na výsledky a na sociálnej sieti v predstihu gratuluje Zuzane Čaputovej, ktorej víťazstvom si je istý:

„Gratulujem Slovensku, že prvýkrát od jeho vzniku tento úrad nebude zastávať komunista, ani chcelbyťkomunista. Gratulujem nám, že sme ubránili prezidenstký palác a nedovoli ho ovládnuť človekom, ktorého podporovala vládna mafia.

Prosím Zuzanu Čaputovú, aby bola prezidentkou všetkých občanov Slovenskej republiky. Aby sa snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru … či nevoličmi. Aby sa snažila pochopiť ich problémy a pomohla hľadať ich riešenia. Prosím ju tiež o to, aby bola mostom medzi liberálmi a kresťanmi, tak, ako nám sľúbila za okrúhlym stolom spolu s Robertom Mistríkom.“

 

22:26 V štábe Zuzany Čaputovej je aj Robert Mistrík, ktorý sa vzdal v jej prospech. „Vládne veľmi dobrá atmosféra, verím vo víťazstvo Zuzany Čaputovej. Som o tom presvedčený. Bude to pokračovanie novej vlny, ktorá bude pokračovať aj do volieb do Europarlamentu.

„Moje rozhodnutie odstúpiť nebolo jednoduché, lebo som do toho vložil veľa peňazí, ale nakoniec som rád.“

Verí v jej úspech, myslí si, že jej výsledok bude blízko 60 percent. „Myslím si, že tieto voľby vyhrá, a to je najdôležitejšie,“ povedal na otázku, či Čaputová vyhrá aj jeho zásluhou. „Nechcem si robiť zásluhy, je to jej snaha, jej výsledok,“ povedal pri príchode do štábu. Mistrík prišiel Čaputovú podporiť aj pred dvomi týždňami počas prvého kola volieb.

Na margo možnej spolupráce povedal, že si nemyslí, že by mala byť medzi nimi v budúcnosti nejaká úzka spolupráca, ale nevylúčil, že sa možno občas stretnú. K svojej politickej budúcnosti sa vyjadrovať nechcel, tvrdí, že dnešná noc patrí Čaputovej.

Ku obvineniam Štefana Harabina z toho, že pri jeho vzdaní sa kandidatúry šlo o kupčenie, sa nechcel vyjadriť. „Nebudem sa vyjadrovať k týmto fabuláciám“.

 

22:19 Expremiér Robert Fico získal v predošlých prezidentských voľbách 40,5%, Šefčovič podľa Focusu môže získať viac ako expremiér.

 

22:15 Podľa agentúry Focus Maroš Šefčovič získal výraznú podporu voličov SNS, voliči Most-Híd hlasovali približne na polovicu, v pomere 55,4 ku 44,6% v prospech Čaputovej.

 

22:11 Šefčovič si výsledky tipovať netrúfa, veľmi by chcel, aby účasť bola vyššia a následne by bola aj silnejšia legitimita budúceho prezidenta. Nazdáva sa však, že účasť bude po prvom kole značne nižšia. „Keď budú prvé výsledky, prídem, podelím sa o prvé dojmy,“ povedal pred novinármi.

Uviedol, že vo volebnom štábe nikto zo Smeru-SD nie je. „Určite si zavoláme. Od začiatku som hovoril, že kandidujem ako Maroš Šefčovič, nezávislý a nadstranícky kandidát. Sú tu všetci moji podporovatelia, priatelia,“ povedal.

 

22:08 Agentúra Median priniesla značne rozdielne výsledky v porovnaní s agentúrou Focus. Zuzana Čaputová by podľa predvolebného prieskumu agentúry Median SK pre RTVS získala 60,5 percenta hlasov, zatiaľ čo jej protikandidáta Maroša Šefčoviča by volilo 39,5 percenta voličov.

 

22:06 Na výsledky veľkého finále čaká vo volebnom štábe Zuzany Čaputovej asi 700 ľudí. Prísť má aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska a Róbert Bezák.

 

22:02 Predvolebný prieskum agentúry Focus tesne pred voľbami predpokladá pomer výsledkov Čaputová 55,20% a Šefčovič 44,8%. 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Futbaloví chuligáni okradli pred zápasom fanúšikov DAC, zasiahla polícia

0 icon

Trnava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Policajti z Dunajskej Stredy obvinili šesticu fanúšikov Spartaka Trnava, ktorí pred nedeľným futbalovým zápasom DAC Dunajská Streda – Spartak Trnava prepadli posádku auta a ukradli im fanúšikovské šály klubu s nápisom DAC Ako informuje polícia na sociálnej sieti, k incidentu došlo…

Duda súhlasil s predĺžením výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom

0 icon

Varšava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowsk)   Poľský prezident Andrzej Duda v utorok odpovedal kladne na žiadosť poľskej vlády o predĺženie výnimočného stavu v oblasti pri hranici s Bieloruskom, informovala agentúra PAP Poľská vláda v utorok požiadala prezidenta o predĺženie výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom. Výnimočný stav v tejto…

Slováci proti favoritom, Tarkovič: „Október môže rozhodnúť“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V nominácii slovenskej futbalovej reprezentácie na októbrové kvalifikačné zápasy MS 2022 proti Rusku a Chorvátsku figurujú aj útočník Ladislav Almási z Baníka Ostrava, krídelník Albert Rusnák ml. z Realu Sal Lake či obranca Vernon de Marco zo Slovana Bratislava. Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič…

Albánsky premiér Rama sa posťažoval predsedníčke Európskej komisie na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní do EÚ

0 icon

Tirana 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Albánsky premiér Edi Rama sa v utorok posťažoval na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní o členstve Albánska v Európskej únii. Ako uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, proces podľa neho komplikuje Bulharsko Rama označil…

Diskusia o zvyšovaní cien energií bude pokračovať v stredu. Fico: Útek ministra Sulíka z parlamentu je škandálom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Teraz/TASR/SITA/Foto:TASR - Jakub Kotian, Pavol Zachar)   Dnes začala schôdza k rastu cien energií sa začala. V utorok popoludní ju otvoril predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer-SD. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov Opoziční…

Rumunskej vláde hrozí pád. Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery

0 icon

Bukurešť 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Najväčšia rumunská opozičná strana podala v utorok návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Rumunsko, kde je miera zaočkovanosti jednou z najnižších v EÚ, v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP O návrhu sa bude hlasovať na budúci utorok. Môže znamenať…

Mimoriadna schôdza k cenám potravín má byť v stredu, ďalšie budú nasledovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Miroslav Košírer)   Mimoriadna 44. schôdza parlamentu venovaná cenám potravín má byť v stredu (29. 9.) od 8.00 h. Po jej skončení by sa mala uskutočniť schôdza k stavu verejných financií a následne schôdza k zdravotníckym témam. Informoval o tom odbor komunikácie s…

Portugalsko rozpúšťa pracovnú skupinu zameranú na vakcinačnú kampaň

0 icon

Lisabon 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko rozpúšťa svoju pracovnú skupinu vedenú armádou zameranú na vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo sa krajine podarilo takmer úplne dosiahnuť cieľ v podobe úplného zaočkovania 85 % populácie Túto pracovnú skupinu, ktorú počas ostatných ôsmich mesiacov viedol popredný námorný dôstojník,…

ECB podľa jej šéfky nebude na zvýšenú infláciu reagovať prehnane

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii" tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová „Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie…

Polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie

0 icon

Helsinki 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bjorn Larsson Rosvall/TT via AP)   Švédska polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie Hovorca polície Thomas Fuxborg povedal vysielateľovi TV4, že príčinu explózie zatiaľ nepoznajú, no vyšetrovatelia si myslia, že by to mohlo byť v dôsledku cudzieho zavinenia,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!!

0icon

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!! Po tom,  ako si  štátomafia uzurpovala právo osláv SNP pre seba a predvádzali sa vo vzletných príhovoroch v rozpore s ústavnými právami občana na slobodný život je zjavné, že SNP č. 2 je pred dverami. Občania si opäť musia v uliciach vybojovať slobodu po…

Erik Majercak

Strata zamestnania, vzťahy s políciou, hovoriace hlavy v TV, vyjadrenia prezidentky, ministri v TV, kde je pravda, ako sa k veciam postaviť?

0icon

Čo reálne hovoria tí čo vám niečo hovoria? Viete sa zorientovať v motiváciách, čo z toho vyplýva pre nich a pre vás? Čo robiť, aby pre vás nenastala katastrofická udalosť v týchto prípadoch? Posledný diel videoblogu Ako zistiť Pravdu v dnešnom svete. Návod ako si poradiť vo vlastnom živote, vzťahu, rodine, vo vzťahu k…

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali