Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, po schválení projektu, podpise zmluvy a splnení všetkých administratívnych podmienok začali so samotnou likvidáciou v marci tohto roka. „Táto skládka dlhé roky špatila predmetnú lokalitu a navyše sa nachádzala v blízkosti cintorínov. Podobné problémy trápia aj ostatné mestá a obce a pri ich riešení často ťahajú za kratší koniec. Som rád, že sa nám túto záťaž podarilo odstrániť a verím, že aj tamojší obyvatelia si vstúpia do svedomia a v budúcnosti sa v predmetnej lokalite nebudú tvoriť ďalšie skládky,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Celkovo spod Laščíka vyveziezli 690 ton odpadu, celá lokalita bola následne zavezená zeminou a povrch zatrávnený. „Problém nelegálnych skládok sa netýka len ulice Pod Laščíkom, trápi nás aj stav Za jarkom. Aj z tohto dôvodu sme popri realizácii spomenutého projektu vyčlenili v mestskom rozpočte vlastné prostriedky a v rámci sanácie vyviezli spoza tamojších rómskych obydlí ďalších takmer 200 ton odpadu,“ doplnil primátor. Zároveň však upozornil, že skládka Za jarkom je omnoho objemnejšia a samospráva v súčasnosti nemá dostatok prostriedkov na jej kompletné vypratanie.
Mesto ale má ambíciu zabrániť ďalšiemu tvoreniu nelegálnych skládok. V minulosti sa viackrát stalo, že po vyprataní smetísk tam opäť začala vznikať nelegálna skládka odpadu. Okrem osvetovej činnosti zameranej na marginalizovanú rómsku komunitu chystajú ďalšie projekty. Vo februári požiadali ministerstvo vnútra o dotáciu zameranú na vybudovanie stojísk na veľkokapacitné kontajnery v lokalitách obývaných touto komunitou. „V prípade schválenia by mali tamojší obyvatelia k dispozícii dostatočný priestor na zber odpadu, vďaka čomu by sa v budúcnosti zabránilo jeho nelegálnemu ukladaniu v okolí ich obydlí,“ vysvetlil Novák.