Vyhlásenie z Workshopu Justitia et Pax v Bratislave: Európa žije spolu

Vyhlásenie z Workshopu Justitia et Pax v Bratislave: Európa žije spolu

Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

“Európa žije spolu – ponaučenia zo Slovenska. Pokoj, spravodlivosť a pravda po páde železnej opony” je názov vyhlásenia, ktoré prijali v sobotu na medzinárodnom workhope s názvom „Výzvy pre Solidaritu – Spoločný život v Európe po 30 rokoch od pádu železnej opony v Bratislave. Jeho hostiteľkou bola Rada Iustitia et Pax (spravodlivosť a pokoj), ktorá je poradným orgánom Konferencie biskupov Slovenska

Vyhlásenie z Workshopu Justitia et Pax v Bratislave: Európa žije spolu

Workshop bol súčasťou programu valného zhromaždenia Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa). Ide o organizáciu so sídlom v Bruseli, ktorá združuje 31 národných komisií alebo rád Iustitia et Pax. Tie pôsobia pri príslušných biskupských konferenciách, ktoré sa usilujú o odstránenie chudoby, presadzovanie ľudských práv, mieru, zmierenia, ako aj o rozvoj a zachovanie stvorenia.

Reklama

 

SLOVENSKÁ VERZIA

Reklama

Záverečné vyhlásenie Medzinárodného Workshopu Konferencie európskych Justitia et Pax komisií, 11.-14. október 2019, Bratislava

Európa žije spolu – ponaučenia zo Slovenska
Pokoj, spravodlivosť a pravda po páde železnej opony

S pádom železnej opony sme verili, že sloboda už bola dosiahnutá. O 30 rokov neskôr vidíme, že sloboda, spravodlivosť a zmierenie zahŕňajú viac ako len odstránenie ostnatých drôtov. Teraz si uvedomujeme, že sloboda je nekončiaci sa projekt, na ktorom musíme pracovať každý deň.

Uvedomili sme si, že načúvanie príbehom, najmä bolestivým osudom tých, ktorí znášali utrpenie a podstúpili riziká, je východiskovým bodom slobody. Cesta k úplnej slobode si ale vyžaduje opravdivý a hlboký proces zmierenia s možnosťou odpustenia.

Príklady zo Slovenska nám ukázali, že vyrozprávanie pravdy a spravodlivosť pre tých, ktorí boli obeťami komunistického režimu, sú pre slobodnú spoločnosť, ktorá rešpektuje prirodzenú hodnotu a dôstojnosť každej ľudskej bytosti, rozhodujúce.

Reklama

Napríklad bývalí politickí väzni trpia v dôsledku nedostatočného uznania ich obete za slobodu, niektorí z nich dnes dokonca ani nemôžu vyžiť z dôchodku. Taktiež jednotlivci, ktorí boli súčasťou komunistického režimu, majú dnes stále značný vplyv v spoločnosti. Chýbajúce právne stíhanie zločinov komunizmu obmedzuje schopnosť vytvoriť slobodnú, spravodlivú a sociálne súdržnú spoločnosť.

Hoci hranice obohnané ostnatým drôtom z komunistických čias už boli odstránené, sme dnes svedkami vzniku nových hraníc, ktoré nás obklopujú. Na príkladoch zo Slovenska sme spozorovali, že ešte stále existuje veľa sociálnych nerovností, akým je aj starnutie obyvateľstva, ktoré sa cíti izolované kvôli nedostatku potrebnej osobnej a infraštruktúrnej podpory. Ďalej 16% populácie žije v chudobe, vrátane rodín osamelých rodičov a rodín s viac ako tromi deťmi, ktorým hrozí vysoké riziko chudoby. Rómska komunita je tiež výzvou pre slobodu. Kvôli diskriminácii majú Rómovia problémy s prístupom k vzdelaniu, zdravotníckym službám, sociálnemu bývaniu a zamestnaniu. Riešenie nie je len finančné; vyžaduje si najmä budovanie spoločenstva. Ďalšou výzvou pre dar slobody je situácia v oblasti migrácie – prisťahovalectva ako i emigrácie – a rastúca tendencia nacionalizmu.

Výzvy, ktoré sme opísali, sa netýkajú iba Slovenska, ale Európy ako celku. Všetci čelíme problémom chudoby a vylúčenia, migrácie ako i vyrovnávaniu sa s krivdami minulosti. Potrebujeme konať v duchu spoločnej solidarity, aby sme našli spoločné riešenia pre tieto výzvy pre slobodu.

Ako Cirkev vychádzame z presvedčenia, že každá ľudská bytosť je stvorená na Boží obraz. Preto je potrebné prejaviť rešpekt voči každej osobe a chrániť jej slobodu, najmä slobodu chudobných, znevýhodnených a vylúčených. Ako Justitia et Pax Europa sme sa z európskej skúsenosti s totalitou naučili, že sloboda prejavu, viery, majetku a pohybu je rozhodujúca pre uznanie Božieho obrazu v kažom človeku.

Na základe týchto hodnôt vnímame našu úlohu ako komisie Justitia et Pax v Európe vyzývať a povzbudzovať Cirkev, vlády, občianske skupiny a každého občana, aby presadzovali pokoj, spravodlivosť a pravdu. Musí sa to robiť na individuálnej úrovni počúvania a budovania vzťahov, ale aj na štrukturálnej úrovni tvorby verejnej správy a politiky. Najdôležitejšie pre slobodnú Európu charakterizovanú ľudskými právami, zmierením a solidaritou sú vzdelávanie (t.j. výučba histórie a jej vplyv na dnešok), ako aj podpora kritického myslenia a vytváranie priestorov pre dialóg.
Bratislava, 14.10.2019

Reklama

 

ANGLICKÁ VERZIA

Final Statement of the International Workshop of the Conference of European Justice and Peace Commissions, 11-14 October 2019, Bratislava/Slovakia

Europe Living Together – Lessons From Slovakia
Peace, Justice And Truth After The Fall Of The Iron Curtain

With the fall of the iron curtain we believed that freedom was achieved. 30 years later we see that freedom, justice and reconciliation involve more than removing iron curtains. We now realise freedom is a never-ending project upon which we must work everyday.

We have learned that listening to the stories, especially the painful stories, of those who have suffered and taken risks, is the starting point for freedom. Freedom though is only possible with a real and deep process of reconciliation and the possibility of forgiveness. In the case of Slovakia we have learned that truth telling and justice for those who were the victims under the communist regime is critical to a free society, which respects the inherent value and dignity of each human being.

For example, former political prisoners suffer due to a lack of acknowledgement of their sacrifices for freedom and these people do not have a liveable pension. Further, individuals, who were part of the communist regime, are still shaping society today. The lack of legal prosecution of crimes of communism, limits the ability to create a free, just and socially cohesive society.

Although the barbed wired borders of communist times have been removed, there are other borders, which confront us. In the example of Slovakia, there are many social inequalities like that of an aging population who feel isolated due to a lack of sufficient personal and infrastructural support. Further, 16% of the population lives in poverty, including single parent families and families with more than three children who are at high risk. The Roma community is also a challenge of freedom. Because of discrimination, the Roma have difficulties in accessing education, health care services, social housing and employment. The solution is not just financial; it requires the building of community. A further example is the situation of Migration – immigration as well as emigration – and rising nationalism, challenges of the gift of freedom.

The challenges we described are not solely for Slovakia, but these are issues for Europe as a whole. We are all facing problems with poverty and exclusion, migration and dealing with past injustices. We need to work together in solidarity to find common solutions to these challenges of freedom.

As Church we orient ourselves on the belief that every human being is made in the image of God. Thus, each person must be respected and their freedom protected, especially protecting the freedom of the poor and those who are disadvantaged, excluded and underprivileged. As Justice and Peace Europe, we have learned from the European experience of totalitarianism, that Freedom of speech, belief, property and movement are crucial to acknowledging the image of God in every person.

Reklama

Based upon these values we see our role as Justice and Peace Commissions of Europe to challenge and encourage the Church, governments, civic groups and every citizen to promote peace, justice and truth. This must be done at individual level of listening and relationship building but also at the structural level of government and public policy making. In particular, education (i.e. the teaching of history and its impact on today) as well as the promotion of critical thinking and safe spaces for dialogue are essential for a free Europe defined by human rights, reconciliation and solidarity.

Bratislava, 14.10.2019

 

Bližšie informácie o podujatí

Od 11. do 14. októbra 2019 do Bratislavy pricestovali delegáti z 19 krajín. Nechýbalo predsedníctvo Iustitia et pax Europa na čele s jej predsedom biskupom Noelom Treanorom, biskupom z diecézy Down & Connor v Severnom Írsku, a sekretárom Stefanom Luntem. Slovenskú Radu Iustitia et Pax viedol biskup Peter Rusnák. Program oboch podujatí sa začal slávením liturgie v katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža. S otváracou prednáškou vystúpil rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán.

Reklama

Sobota patrila práci v malých skupinách a workshopom k témam: Pád železnej opony: dôsledky pre Európu dneška, Reprezentatívna demokracia verzus hlas ulice: boj za spravodlivosť a právo po 30 rokoch, Migrácia a mobilita zo stredoeurópskej perspektívy, chudoba a sociálne vylúčenie: príklad z rómskej a iných vylúčených komunít. Deň vyvrcholil pri okrúhlom stole, pri ktorom sa stretli redstavitelia hnutí a združení, ktoré sa venujú otázkam zmierenia, spravodlivosti a solidarity.

Nedeľný program začal účasťou na svätej omši v Univezitnom pastoračnom centre. Potom nasledovala verejná spomienková slávnosť pri príležitosti 30. výročia od pádu železnej opony pri Bráne Slobody v Devíne. Slávnosť bola poctou a vyjadrením úcty voči všetkým, ktorí sa stali obeťou nespravodlivého režimu. Počas plavby si delegáti a hostia modlitbou pripomenuli viac ako 400 mužov a žien, ktorí zahynuli na hranici medzi Československom a Rakúskom medzi rokmi 1945 – 1989 pri hľadaní slobody.

Nedeľný večer a pondelok patrili zhromaždeniu Iustitia et pax Europa. Rada Iustitia et Pax je poradným orgánom KBS. Podobne ako rovnomenná pápežská rada, jej úlohou je presadzovať spravodlivosť a pokoj vo svetle Evanjelia a sociálnej náuky Cirkvi.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:19

Peking sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine, vyhlásil v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching počas rozhovorov s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Čína by podporila aj medzinárodnú mierovú konferenciu, ale Rusko a Ukrajina by ju museli akceptovať, povedal čínsky líder.

12:06

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v utorok muža podozrivého zo zosnovania útoku na bývalého pracovníka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý krátko pred začiatkom ruskej invázie prebehol do Ruska. Informovala agentúra AFP.

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali