Vyhlásenie Svetového združenia bývalých politických väzňov k 50. výročiu okupácie Československa 21. augusta 1968

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:wikimedia)

 

Svetové združenie bývalých politických každoročne organizuje spomienkové akcie pri Pamätníku obetiam okupácie v Poprade, ktorý je žiaľ od jeho odhalenia v roku 2002 stále na Slovensku jediný s historickým popisom udalostí a štatistikou obetí. Aj to svedčí o postoji spoločnosti k výročiu, ktoré na Slovensku, na rozdiel od Českej republiky, nie je ani len pamätným dňom. Názory k 50. výročiu okupácie objavujúce sa v súčasnosti potvrdzujú, že sa vždy pridávame len k silnejším a nielenže si nedokážeme uctiť vlastné obete a skôr sa klaniame cudzím, ale ešte ich aj znevažujeme spolu s vtedajšími politickými predstaviteľmi. Ako inak nazvať názory a komentáre na internete podľa ktorých keby neprišli vojská Varšavskej zmluvy, privatizácia, rozkradnutie štátneho majetku a vznik politickej mafie a oligarchie by prišli už vtedy. Alexander Dubček, hoci bol komunista, bol poctivým a spravodlivým človekom, ktorý by nikdy nepripustil vznik bezohľadného a tvrdého nomenklatúrno-eštebáckeho kapitalizmu, aký vznikol po tzv. Zamatovej revolúcii. Treba otvorene povedať, že práve to ho stálo život keď tragicky zahynul za dodnes neobjasnených okolností. Skutočnosť, že Dubček prežil Brežnevovu doktrínu ale neprežil nástup pseudodemokracie, odhaľuje pravú tvár systému finančnej oligarchie, ktorá sa nezastaví ani pred vraždami na objednávku, ako potvrdzuje nedávna smrť novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Na snímke pamätník v Poprade

Symbolicky si tento pamätník vybrali organizátori protestov za Slušné Slovensko na vylepenie fotografie zavraždeného novinára a miesto protestných pochodov. Vystúpiť na proteste však bývalým politickým väzňpv nedovolili, údajne z politických dôvodov. Smrť Jozefa Bonka a Jána Kuciaka majú jedno spoločné. Tak ako vtedajší vyšetrovateľ Verejnej bezpečnosti v roku 1969 nezistil páchateľa a vec ukončil uznesením – páchateľ neznámy, rovnako skončí aj výsledok vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenky.

Z augustových udalostí sme sa nedokázali vôbec poučiť a mnohí sa nazdávajú, že ak sa im vyhneme nebudú sa nás viac týkať. V roku 1968 ľudia podpisovali petíciu za neutralitu Československa. Myšlienka neutrality v čase studenej vojny a Brežnevovej politiky tzv. obmedzenej suverenity bola prejavom obrovskej odvahy občanov a Alexandra Dubčeka.

Po výmene politickej moci v novembri 1989 za zabezpečenie beztrestnosti a prechodu starých štruktúr k moci ekonomickej sa nenašiel ani jeden politik s odvahou neutralitu presadiť. Týmto sme trestuhodne premárnili historickú šancu stať sa mostom medzi západom a východom a Čínou, a ubezpečujeme každého kto neutralitu spochybňuje, že po roku 1989 by do Československa už nikto tanky neposlal. Tam siahajú korene našej dnešnej biedy.

Vstupom do NATO a EÚ sme sa stali pre západné štáty len náhradou za stratu ich kolónii. Dnes sa obyvatelia bývalých  kolónií masovo hrnú do Európy a tá nám vnucuje, aby sme časť z nich prijali, pričom na vlastných občanov peniaze nemáme. Keďže NATO vzniklo na obranu proti komunizmu, začlenenie bývalých komunistických štátov do neho je politickou a vojenskou absurditou. Existencia NATO po rozpustení Varšavskéj zmluvy v roku 1991 už preto logicky nemá opodstatnenie.

Ak niekto tvrdí, že ako malý štát nemáme inú možnosť a NATO je jedinou zárukou našej bezpečnosti a ekonomickej stability, bohapusto klame. Malé Fínsko má úplne iné historické skúsenosti s bývalým Sovietskym zväzom, ktorý ho v roku 1939 bez vyhlásenia vojny prepadol rovnako ako Poľsko. Fíni sa však pod vedením maršala Mannerheima dokázali ubrániť a dohodnúť prímerie. Napriek tomu Fínsko po rozpade ZSSR do NATO nevstúpilo, čo potvrdzuje, že nepovažuje dnešné Rusko za hrozbu. V tom prípade by muselo byť hrozbou aj Nemecko, ktoré už dávno nie je nacistické tak ako Rusko nie je boľševické.

Po skončení studenej vojny skončil aj konflikt ideológii. V Rusku je dnes rovnaký kapitalizmus ako inde vo svete len s tým rozdielom, že Putin kontroluje oligarchov, zatiaľ čo u nás oligarchovia kontrolujú a ovládajú politikov. Z Ruska, ktoré je dnes imperiálnou mocnosťou akou bolo pred boľševickým prevratom v roku 1917 už preto žiadny vývoz revolúcii nehrozí. Rusko má svoje záujmy rovnako ako ich má Amerika. Slovensko má pristupovať k obom svojprávne a nie im slepo a servilne veriť ako to robilo doposiaľ. Kým do roku 1989 sa pchalo do zadku Moskve dnes sa pchá Washingtonu. Musíme sa konečne začať spoliehať sami na seba, prestať sa navzájom okrádať a nevoliť ľudí, ktorí si z politiky urobili súkromný biznis.

Súčasná realita je však taká, že pokiaľ by si Slovák mal vybrať, či má robiť na ruského oligarchu, ktorý ho bude vyplácať ako veľkopodnikateľ Beljajev vietnamských a ukrajinských zváračov v Tatravagónke, vyberie si radšej oligarchu Amerického, ktorý mu dá viac. Zatiaľ. Až sa to zmení, potom bude Rusko pre Západ naozaj aj hrozbou, ale ekonomickou.
Do roku 1989 sme si idealizovali Západ od ktorého sme čakali ekonomickú prosperitu. Dnes si mnohí idealizujú Rusko od ktorého čakajú záchranu. Mali by sme si konečne uvedomiť, že pomôcť si musíme sami. Každý svojprávne človek by si mal uvedomiť, že vojenské obsadenie Európy by bolo pre Rusko obkolesené základňami NATO ekonomickou samovraždou.

Exprezident Gašparovič v roku 2011 vyhlásil, že je šťastný, že sa  slovenskí vojaci podieľajú na vojenskej intervencii v Afganistane, ktorý  však  v skutočnosti  okupujú.
Prezident Andrej Kiska na samite NATO vo Walese prisľúbil zvýšenie výdavkov na zbrojenie do roku 2024 z jedného percenta na dva, teda zvýšenie o 100%. Dnes sa tým chváli a tzv. pravicové strany ho v tom podporujú. Za nákup zastaraných amerických stíhačiek F16 za 1,6 miliardy je preto hlavne zodpovedný prezident Kiska, pretože to nebudú len stíhačky ale aj transportéry a ďalšia výzbroj. Bude to od roku 2024 každý rok o 100% viac. Pritom tento štát nevie nájsť peniaze na dôstojné dôchodky a platy pre vlastných občanov. Preto bezohľadne zvýšili vek odchodu dôchodku a ak dnes niektorí politici pochopili, že ľudí nútia pracovať ako otrokov až do smrtí, pokúšajú sa to teraz zmeniť zastropovaním veku odchodu do dôchodku na 64 rokov. Pravica, ktorá mlčí pri zvýšení výdavkov na zbrojenie okamžité spustila hysterický krik a začala strašiť, že nebude na dôchodky. Slovenskí politici a prezident sa preto správajú ako vlastizradcovia v službách cudzích mocností.

Za 29 rokov sme vytvorili tzv. kapitálotvornú vrstvu. Na jednej strane nesmierne bohatých, ktorí sa zmocnili štátneho majetku tvoreného dvoma generáciami a na druhej takmer pätinu národa žijúceho na okraji chudoby, dôchodcov s mizernými dôchodkami a armádu gastarbeitrov pracujúcich vo vlastnej krajine.

Slovensko dnes namiesto vojnových štváčov a janičiarov, ktorým ide o v prvom rade len o ochranu vlastného majetku potrebuje nového Alexandra Dubčeka. S Ruskom nás už raz prinútili viesť vojnu a vieme ako to skončilo. Každý kto nepochopil, že Putin nie je Brežnev a že s Ruskom je lepšie obchodovať sa nedokázal poučiť z histórie a žije v sebaklame.

Stále však platí, že ak sa nedokážeme poučiť z vlastnej minulosti dopúšťame sa opäť rovnakých chýb, ktorých následky nás dobehnú a doplatia na ne naše deti. Pripomeňme si, že Husákov normalizačný režim označil pokus o socializmus s ľudskou tvárou Alexandra Dubčeka za kontrarevolúciu. Tak ako nebola žiaduca ľudská tvár systému rovnako nebola žiaduca pre Brežnevov režim ani neutralita bývalého Československa. Najväčšou tragédiou augusta 1968 bolo, že nás zradili vlastní spojenci a Západ nás obetoval rovnako ako v Mníchove v roku 1938. Tak ako sa už nikdy neobnovili hranice Československa spred Mníchovskej zrady, pretože po porážke Nacistického Nemecka Beneš daroval Podkarpatskú rus Stalinovi ako vojnovú korisť spolu so 70 tisícmi našich občanov, ktorí skončili ako otroci v Sovietskych koncentračných táboroch -Gulag, rovnako ani po zamatovom prevrate v Novembri 1989 sa nenašiel žiadny politik, ktorý by sa usiloval o spoločenský systém s ľudskou tvárou a nezávislosť, ktorá by priniesla skutočný prospech všetkým občanom.

Po vpáde armád Varšavského paktu emigrovalo vyše 400 000 občanov, medzi ktorými bolo veľa kvalifikovaných odborníkov. Po normalizácii preto nastal morálny úpadok celej spoločnosti, ktorého následky nesieme dodnes.

Politici ako Dubček a ďalší, by si nikdy nedovolili budovať svoj osobný blahobyt na úkor biedy vlastných občanov, nikdy by nedopustili, aby Slovensko ovládli oligarchovia prepojení s justičnými a konkurznými mafiami, nikdy by nedopustili milióny exekúcii, najmä dôchodcov, nikdy by nedopustili, aby ľudia umierali zamrznutí na uliciach a aby boli zo zúfalstva doháňaní k sociálnym samovraždám.

Preto by sme nemali zabúdať na odkaz 21. augusta – teda dať súčasnému politickému systému ľudskú tvár. Aby to bolo vôbec možné musíme oslobodiť Slovensko od oligarchie a politickej mafie. Budeme mať k tomu príležitosť v komunálnych voľbách a v budúcom roku pri voľbe prezidenta.
Z úcty k obetiam 21. augusta 1968 a ľuďom, ktorí boli ochotní za spravodlivejšiu spoločnosť obetovať aj svoj život, je našou morálnou povinnosťou, aby sme na nich nikdy nezabudli.

Česť ich pamiatke !

Svetové združenie bývalých politických väzňov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Veľký glóbus nemusí byť, radšej nech je Petra zdravá a šťastná, vraví otec Vlha

0 icon

Jasná 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Michal Svítok)   Druhé miesto nie je víťazstvo, ale Petra Vlhová v ostro sledovanom "domácom" slalome Svetového pohára v Jasnej nesklamala. Myslí si to aj jej otec Igor Vlha, ktorý pochválil dcéru za výkon a zároveň uznal kvality americkej víťazky Mikaely Shiffrinovej "Klobúk dolu pred…

Hlas-SD: Premiér namiesto upokojenia situácie šíril lož a nenávisť

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) namiesto upokojenia situácie či vysvetlenia nových opatrení šíril lož a nenávisť. V reakcii na vystúpenie predsedu vlády v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedla mimoparlamentná strana Hlas-SD "Svojím vystúpením opäť potvrdil, že na svoj post mentálne nedorástol a…

Prezidentka sa poďakovala za dar od Francúzska v podobe 15.000 vakcín

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa poďakovala Francúzsku za dar v podobe 15.000 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Hlava štátu zdôraznila, že registrované vakcíny sú kľúčom ku skončeniu pandémie nového koronavírusu "Poďakovala som sa Emmanuelovi Macronovi (francúzskemu prezidentovi, pozn. TASR) za podporu a solidaritu Francúzska…

Čarnogurský ml.: Slovensko získalo späť časť svojej suverenity. Vďaka sile Sputnika V

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sputnik V ukázal slabnutie vplyvu USA v Európe a neschopnosť ich agentov riadiť. Rusko vyhralo neobyčajnú a dôležitú ideologickú bitku, ktorá sa úplne náhodou odohrala na Slovensku Sputnik V bola donedávna iba obyčajná vakcína na covid, hoci prvá na svete. Slovenská vláda preukázala…

Horúce informácie z pozadia koaličnej krízy. Matovič mal vyšachovať svojich liberálnych koaličných partnerov

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Myslíte si, že vás koaličné teátro nemôže už ničím prekvapiť? Tak pozor, aby vám nezabehlo: títo ľudia majú naozaj talent na dramatické zápletky. Najnovšie sa možno črtá prekvapivý zvrat situácie, ktorý čakal naozaj málokto Zvykli sme si, že neustále hašterenie a útoky v…

Ukáže sa krok Igora Matovičova nakoniec ako veľká výhra pre Slovensko? Európska komisia obhajuje právo na získanie vakcíny Sputnik V: Štáty EÚ môžu kúpiť akúkoľvek vakcínu

0 icon

Brusel 6. marca 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-IssRSMarino- Andrea Costa)   Hovorca Európskej komisie Eric Mamer v piatok bránil právo krajín Európskej únie kúpiť akúkoľvek anti-COVID-19 vakcínu. Jeho slová sa týkali hlavne ruskej vakcíny Sputnik V, počas procesu prijatia Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Vakcína Sputnik V bola v EÚ v súčasnosti kúpená…

Vlhová líderkou po 1. kole slalomu v Jasnej. Snažila som sa urobiť výhodu z čísla 1, vravela v cieli

0 icon

Jasná 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Domáci slalom v Jasnej v 1. kole Petre Vlhovej sadol. Slovenská favoritka je po polovici pretekov líderkou šiesteho slalomu sezóny Svetového pohára, ktorý sa jazdí na jej domovskom svahu pod Chopkom v Nízkych Tatrách Zverenka Livia Magoniho dosiahla v prvom kole najlepší čas…

Matovič v týchto dňoch zasiahol niekoľkokrát do zahraničnopolitickej oblasti, podľa Kukana to nemal robiť

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v týchto dňoch zasiahol niekoľkokrát do zahraničnopolitickej oblasti. Bohužiaľ, nemal to robiť. Uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan „Jeho ostatný status o maďarskom ministrovi zahraničných vecí – priateľovi Slovenska, je už dôvodom…

Pellegrini naskočil na rusofóbnu vlnu? Dva milióny vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol to asi niekoho zámer. Premiér možno ani netuší do akej hry je zamotaný

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook,Sputnik-Andrea Costa,TASR/AP-Jessica Hill)   Aj keď opozičný líder Peter Pellegrini (Hlas) podľa vlastných slov nemá nič proti nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, zdá sa mu, že dohodnutých 2 miliónov vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol by radšej, aby to bola len doplnková vakcína k tým…

Radičová sa ohradila proti tvrdeniam, ktoré verejnosti podsúvajú Grendel a Naď a označila ich za manipulatívne. Obaja politici reagujú

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian, Dano Veselský)   Expremiérka Iveta Radičová sa ohradila proti tvrdeniam, ktoré verejnosti mali podsúvať poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa nej sú nepravdivé Na obranu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý povedal, že „zomrel novinár, lebo si niekto povedal, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Kolaps Kalifornie , alebo čo nás čaká ako americkú kolóniu 2. Medzinárodná výstraha pred ochorením COVID-19. Medzinárodné vyhlásenie zdravotníckych pracovníkov, lekárov a vedcov zaslané vládam 30 krajín

0icon

1. Kalifornia teraz začala napĺňať víziu nočnej mory Fjodora Dostojevského vo svojom prorockom majstrovskom diele „Diablom posadnutí“ .Ak sa chce ,,vrátiť do normálu",  musí nevyhnutne urobiť  neobmedzený liberalizmus - zastaviť sa vo svojom postupe a vrátiť  sa späť. Tam, kam smeruje Kalifornia dnes, sa zvyšok Spojených štátov a veľká časť…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 15. prednáška

0icon

Prinášam 15. prednášku zo seriálu, v ktorom kanadský profesor Jordan Peterson vykladá biblické príbehy moderným jazykom psychológie. Ide o poslednú prednášku, v ktorej sa Peterson venuje knihe Genezis, zároveň je to však aj posledná verejná prednáška o Biblii ako takej, pretože potom už mal Peterson povinnosti v súvislosti s cestovaním…

Ivan Holek

Situácia je hrozná! Ale jej skutočné riešenie sa ignoruje!

0icon

Katastrofický duchovný stav ľudstva privodil katastrofu v podobe pandémie, ktorú v súčasnosti prežívame. A preto by sme mali popri všetkých opatreniach proti šíreniu vírusu myslieť aj na duchovné opatrenia, pretože len nimi môžeme eliminovať skutočné, vnútorné podhubie tejto epidémie. A len na základe toho potom začnú nevyhnutne poľavovať aj jej…

Marek Brna

Ivermectin má byť ľahko dostupný

0icon

Ak je Ivermectin najviac účinný v ranom štádiu ochorenia covid 19, tak je nezmyselné, ak sa momentálne u nás používa len v nemocniciach, kam sa zvážajú prakticky len pacienti v pokročilom štádiu ochorenia. Akékoľvek blokovanie tohto sľubného lieku vytvára podozrenie, že súčasný stav niekomu vyhovuje a nie je záujem, aby…

Erik Majercak

Znárodnenia, vyvlastnenia, či iné zmeny nakladania s výrobnými prostriedkami ako výsledok vojny medzi miliardármi a tými ešte mocnejšími - priebežný stav

0icon

Rozpad unipolárneho sveta na rôzne zóny a sféry vplyvu Rôzne skupiny ľudí založili v USA nezvratné deštrukčné ekonomické procesy, ktoré spolu s coronou majú devastačné účinky na ekonomiku USA. Keďže Trump nakoniec neprevzal úlohu vodcu likvidácie USA ešte počas, či na konci svojho prezidentovania je jasné, že ideme do druhého - krvavejšieho scenára…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Jeseň a zima na jednej fotke: Aj takto vyzerá nádherná Transylvánia

0 icon

Transylvánia. Slávna časť Rumunska, ktorú preslávil najmä spisovateľ Abraham Stoker so svojim dielom o upírovi grófovi Draculovi. Tento príspevok ale nemá s upírmi nič spoločné. Transylvánia totiž ponúka omnoho viac krásy, ako si myslíme. :) "Som profesionálny a viacnásobne ocenený fotograf z Rumunska, aby som bol presnejší z "krajiny zámkov"," hovorí o…

Najroztomilejšie fotografie zvieracích kamarátov PRED a PO

0 icon

Fotografie pred a po sú veľmi zábavné a obľúbené na internete. Rodičia často fotografujú svoje deti v detstve a tie sa potom rozhodnú urobiť si rovnakú fotografiu aj v dospelosti. Tieto fotografie sú však trochu iný prípad. Ide o zvieratká, ktoré spolu vyrastali a sú najlepšími kamarátmi od malička až dodnes. Spolu…

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

Vo svete IT

Huaweiu tečie do topánok. V domácej Číne už nie je číslo 1. V januári ho predbehol tento výrobca!

0 icon

Sankcie zo strany amerických úradov vytvárajú na Huawei obrovský tlak. Ešte v druhej polovici minulého roka spoločnosť musela dokonca predať dcérsku značku Honor, aby zabezpečila jej prežitie. Posledný kvartál minulého roka rovnako priniesol viacero prekvapení, hoci mnohé z nich boli očakávané. Išlo konkrétne o významný pokles predaja smartfónov, a to…

Príchod Xiaomi Mi 11 Ultra je na spadnutie. Prechádza potrebnými certifikáciami

0 icon

Spoločnosť Xiaomi ešte koncom minulého roka stihla predstaviť svoj prvý model z novej vlajkovej série Xiaomi Mi 11. Prvým predstaviteľom z tohto modelového radu bol práve samotný základný model Mi 11, ktorý ešte stále čaká na predstavenie svojich „súrodencov“. Široká technologická verejnosť už v napätí očakáva príchod ďalších modelov ako…

Pozrite si výber platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Čo si vyberiete?

0 icon

Víkend máme v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru z Google Play, ktorý aktuálne stiahnete zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 24 aplikácií, z ktorých vám extra dávame do pozornosti Access Dot, či Audio Recorder. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá vás…

Prehliadač Microsoft Edge prichádza s ďalšiou skvelou funkciou, ktorú nesmieš prehliadnuť

0 icon

Internetový prehliadač Microsoft Edge od prechodu na jadro Chromium, ktoré je základom aj najpopulárnejšieho internetového prehliadača Google Chrome, prešlo viacerými zásadnými zmenami. Veľká časť používateľov si po príchode nového prehliadača Edge zvykla na funkcie, ktoré dovtedy nachádzali iba v prehliadači Chrome. Vývojári spoločnosti Microsoft však očividne z prehliadača Edge nechcú…

Nečakaný objav v jadre našej planéty by mohol prepísať učebnice

0 icon

Jedným zo základných poznatkov geológie je, že naša Zem má štyri vrstvy: Zemskú kôru, plášť a vonkajšiu a vnútornú časť jadra, píše portál salon.com. Nová štúdia však tvrdí, že tento model nemusí byť až tak úplne správny. Vedci z Australian National University tvrdia, že vnútorná časť zemského jadra môže mať dve odlišné vrstvy.…

Armádny Magazín

Tajná zbraň ruských stíhačiek Su-57

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Analytici časopisu The National Interest ocenili silu palubného kanónu GŠ-30-1 ruskej stíhačky piatej generácie Su-57. Už skôr sa na internete objavilo video s pozemnými testami kanónu GŠ-30-1 stíhačky Su-57, na ktorom vidíme streľbu na cieľ .  

Poľský generál o obrane Baltiku: „Rusi si pôjdu, kam budú chcieť“

0 icon

Poľsko, 6.marec 2021 (AM) – V sovietskych časoch boli sily dislokované v Kaliningradskej oblasti určené na vylodenie vojsk na Jutskom polostrove, blokádu dánskych prielivov pre flotilu NATO, ako aj na pokrytie a podporu vykládok. V moderných realitách sú však smerované „do srdca Európy“.   "Kaliningradská opevnená oblasť vždy hrala kľúčovú úlo

Zacharovová: Nakoniec sa USA rozhodli správne

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia sa domnieva, že Washington urobil správne rozhodnutie. "USA prijali správne rozhodnutie vyhlásením, že odmietajú násilne zavádzať demokraciu do zahraničia." Uviedla to v stredu oficiálna z

Holandsko bolo pristihnuté pri skrývaní dôležitých dokumentov z havárie lietadla MH17

0 icon

Holandsko, 6.marec 2021 (AM) – Holandské úrady odmietajú poskytnúť niekoľko dokumentov, ktoré by mohli objasniť príbeh havárie malajzijského boeingu na juhovýchode Ukrajiny. Píše o tom tlačová agentúra RTL News.   Nie je to tak dávno, čo holandskí novinári zaslali oficiálnu žiadosť holandskému ministerstvu spravodlivosti, aby im

Profesor z Harvardu: Čo môže vyvolať vojnu medzi USA a Čínou

0 icon

USA, 6.marec 2021 (AM ) – Thucydides vysvetlil vojnu, ktorá roztrieštila starogrécky svet, z dvoch dôvodov: vzostupu aténskej moci a strachu, ktorý to vyvolalo u vládnucej moci, Sparty. Aby sa zabránilo ďalšej „studenej“ alebo „horúcej“ vojne, musia sa USA a Čína vyhnúť prehnaným obavám a mylným predstavám o zmene r

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali