Výberová chronológia kauzy Drukos a súdny proces s jej šéfom Františkom Mojžišom

Bratislava 29. septembra (TASR) – Bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil za podvod na 8,5 roka väzenia. Súd ho uznal za vinného z toho, že od 1367 klientov Drukosu vylákal 237,7 milióna korún a od 23.823 členov BVD Družstva 3,729 miliardy korún.

TASR prináša výberovú chronológiu kauzy Drukos a súdny proces s jej šéfom Františkom Mojžišom:

13. januára 1989 – Založenie družstva Drukos so sídlom v Banskej Bystrici.

roky 1992 až 1997 – Družstevná organizácia Drukos, neskôr Drukos, s. r. o., sa stala jedným z dvoch najväčších predajcov celého sortimentu vozidiel pre značky Škoda, Volkswagen a Audi na Slovensku, podnikala v oblasti leasingu technologických zariadení, výpočtovej techniky, reprografických a gastronomických zariadení a registračných pokladníc, predávala produkciu domácich výrobcov (OTF Nižná, Tatramat Poprad – Whirpool, Calex Zlaté Moravce – Samsung).

8. septembra 1997 – Majiteľ spoločnosti Drukos Banská Bystrica František Mojžiš prekvapujúco previedol celý majetok firmy na cirkev. Majetok prešiel pod správu banskobystrického Biskupského úradu, ktorý založil tzv. Spoločnosť pre podporu chudobných a chorých. Mojžiš zdôvodnil svoje rozhodnutie sériou zastrašovaní a vydieraní.

rok 1998 – Národná banka Slovenska (NBS) požiadala Úrad finančnej polície (ÚFP) SR o získanie dôkazového materiálu o pôsobnosti takzvaných nebankových inštitúcií, ktoré v rozpore so zákonom o bankách s prísľubom vysokého výnosu prijímali vklady od obyvateľstva. Jednou z nich bolo aj BDV Družstvo patriace pod firmu Drukos, a. s., Banská Bystrica.

31. augusta 1999 – Majiteľ spoločnosti Drukos František Mojžiš založil združenie Vaša vlna privatizácie (VVP). Cieľom projektu VVP bolo získať akcie slovenských strategických podnikov, najmä Slovenskej sporiteľne, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Združenie VVP zhromažďovalo prostriedky od občanov a právnických osôb, pričom minimálny vklad bol 1000 Sk a združenie sľubovalo zabezpečiť do jedného roka stopercentný výnos z vkladu a 11,5-násobok majetku.

2. septembra 1999 – Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová spochybnila objektivitu takej vysokej návratnosti prostriedkov vložených občanmi do strategických podnikov v rámci Združenia Vaša vlna privatizácie, akú sľuboval generálny riaditeľ spoločnosti Drukos František Mojžiš.

roky 1999 až 2002 – Družstvo Bonifikačný Drukos Výnos (BDV) Banská Bystrica, dcérska spoločnosť spoločnosti Drukos, verejne ponúkala občanom členstvo s minimálnym členským vkladom 10.000 Sk a s výnosom až do výšky 31 percent z vkladu.

15. februára 2002 – Obchodné oddelenie Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici prijalo návrh na vyhlásenie konkurzu na firmu BDV- Družstvo, dcérsku spoločnosť banskobystrickej a. s. Drukos. Navrhovateľom bola nemenovaná klientka z Bratislavy, ktorá sa členkou družstva stala v roku 2001 s vkladom 10.000 Sk. Dôvodom podania návrhu na vyhlásenie konkurzu bol fakt, že dcérska spoločnosť Drukosu firma BDV družstvo mala viac veriteľov a nebola schopná do 30 dní po lehote splatnosti plniť svoje záväzky.

25. februára 2002 – Nebankový nelicencovaný subjekt BDV Družstvo, ktorý ponúkal produkt Bonifikačný Drukos Výnos (BDV), prestal vyplácať a prijímať vklady klientov. Dôvodom rozhodnutia o uzatvorení prevádzok družstva bola údajná obava z masívneho výberu vkladov po avizovanom krachu nebankového subjektu AGW.

25. marca 2002 – Sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal spoločnosti Drukos nakladať s majetkom.

27. marca 2002 – Šéfa banskobystrickej firmy Drukos Františka Mojžiša obvinil policajný vyšetrovateľ z trestného činu podvodu.

5. apríla 2002 – Krajský prokurátor zastavil trestné stíhanie šéfa banskobystrickej firmy Drukos Františka Mojžiša, obvineného z trestného činu podvodu.

31. augusta 2002 – Svoju činnosť ukončilo združenie Vaša vlna privatizácie (VVP).

18. septembra 2002 – Banskobystrický podnikateľ František Mojžiš prestal kontrolovať spoločnosť Drukos, a. s., Banská Bystrica. Svoj podiel v materskej firme Drukosu, v Spoločnosti na podporu chudobných a chorých, s. r. o., previedol na nových investorov, na holandskú firmu Telean Investments. Jej vlastník, anglický trust BDV Depositors, kontroloval aj firmu Yasay International, ktorá založila nový subjekt na slovenskom trhu s názvom UNIKOMFORT, a. s. Projekt mal získať peniaze pre približne 30.000 klientov BDV Družstva.

5. decembra 2002 – Krajský súd v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na dlžníka BDV Družstvo a na dlžníka Drukos, a. s., Banská Bystrica.

19. marca 2003 – Najvyšší súd (NS) SR zrušil uznesenie Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici z decembra 2002, ktorým bol vyhlásený konkurz na Drukos, a. s., Banská Bystrica, a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

7. mája 2003 – Františka Mojžiša vyšetrovateľ opäť obvinil v kauze tzv. nebankových subjektov. Obvinený bol z trestných činov podvodu a neoprávneného podnikania.

17. októbra 2003 – Predseda predstavenstva spoločnosti UniKomfort, a. s., Miroslav Kucka oznámil, že spoločnosť musela ukončiť činnosť, pretože nebola ďalej schopná plniť svoje záväzky.

3. novembra 2003 – Pohľadávky za vyše 2,6 miliardy Sk klientov banskobystrického BDV Družstva v konkurze zistil Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici.

8. januára 2004 – Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na majetok dlžníka Drukos, a. s., Banská Bystrica.

1. apríla 2004 – Krajský súd v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na spoločnosť UniKomfort, a. s., Banská Bystrica.

17. decembra 2007 – Polícia ukončila vyšetrovanie kauzy nebankovej spoločnosti Drukos.

4. novembra 2008 – Špeciálna prokuratúra podala na Špeciálnom súde v Pezinku obžalobu na bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša. Podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý vtedy informoval verejnosť, sa mal František Mojžiš dopustiť trestného činu podvodu tým, že viac ako 25.000 fyzickým osobám spôsobil škodu takmer 4 miliardy Sk (132.775.675 eur).

4. novembra 2009 – Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal žalobu na Františka Mojžiša. Prokurátor i obvinený na úvod verejného zasadnutia odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

20. januára 2010 – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa začalo pojednávanie s Františkom Mojžišom obvineným z trestného činu podvodu. Pojednávanie bolo prerušené, keďže obžalovaný potreboval čas na zabezpečenie si nového obhajcu. Jeho dovtedajší právny zástupca s ním totiž prestal spolupracovať, pretože mu neplatil. František Mojžiš pred súdom tvrdil, že v súčasnosti nemá žiadne peniaze ani majetok.

26. januára 2010 – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie s obžalovaným Františkom Mojžišom. Súd po preštudovaní majetkových pomerov obžalovaného rozhodol, že František Mojžiš má nárok, aby mu bol pridelený štátny obhajca.

22. marca 2010 – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s bývalým šéfom Drukosu Františkom Mojžišom. Súd proces vytýčil do 31. marca a následne od 19. do 30 apríla. Na ŠTS sa dostavil obžalovaný František Mojžiš spolu s obhajcom. Proces sa začal výsluchom obžalovaného. Ten tvrdil, že Drukos bola fungujúca firma a rovnako aj BVD Družstvo. Za ich krachom podľa neho stoja štátne orgány.

23. marca 2010 – Výsluchom obžalovaného Františka Mojžiša pokračoval proces na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v kauze Drukos. Františka Mojžiša vypočúval súd a jeho obhajca.

3. mája 2011 – Bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil za podvod na 8,5 roka väzenia. Súd ho uznal za vinného z toho, že od 1367 klientov Drukosu vylákal 237,7 milióna korún a od 23.823 členov BVD Družstva 3,729 miliardy korún. Podľa súdu František Mojžiš zneužíval dôveru ľudí, nedostatok ich skúseností a navyše ich ovplyvňoval zavádzajúcou reklamou, v ktorej sľúbil 15 až 31-percentný výnos. Súd tvrdil, že šéf nebankovej spoločnosti vedel, že tieto záväzky nie je schopný splniť. Vklady klientov sa použili na vyplácanie predchádzajúcich vkladateľov a na krytie prevádzkových nákladov. Obžalovaný sa pred súdom bránil tým, že peniaze by vkladateľom vrátil, keby nezasiahol štát. František Mojžiš sa voči rozsudku odvolal.

14. júna 2012 – Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos – František Mojžiš si právoplatne odpyká 8,5-ročný trest odňatia slobody za trestný čin podvodu. Rozhodol o tom na svojom verejnom zasadnutí trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR pod vedením predsedu Milana Karabína, bývalého predsedu NS.

Mojžiša hneď po vynesení verdiktu príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eskortovali do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Na zasadnutie si doniesol tašky s osobnými vecami a spismi.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na proces transformácie hornej Nitry by malo smerovať najviac zo 459 mil. eur z fondu spravodlivej transformácie

0 icon

Nováky 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Na celé Slovensko smeruje viac ako 459 mil. eur z fondu spravodlivej transformácie, z ktorých najviac by malo smerovať do regiónu hornej Nitry. Po včerajšej prehliadke dočasného odkaliska Elektrární Nováky v Zemianskych Kostoľanoch to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa prišiel…

Americké úrady obvinili bývalého kardinála zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby

0 icon

Washington 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - J. Scott Applewhite, File)   Americké úrady obvinili bývalého kardinála Theodora McCarricka zo sexuálneho napadnutia maloletého chlapca, ku ktorému malo dôjsť v 70. rokoch minulého storočia. Informovala o tom agentúra AP McCarricka, ktorého pápež František začiatkom roka 2019 ako vôbec prvého kardinála prepustil z…

Rodina zavraždenej maltskej novinárky verí v obnovenie právneho štátu v krajine

0 icon

Rím 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jonathan Borg, File, TASR/AP - Geert Vanden Wijngaert)   Pozostalí po zavraždenej maltskej novinárke Daphne Caruanovej Galiziovej vyjarili nádej, že zistenia tímu nezávislých vyšetrovateľov povedú "k obnoveniu právneho štátu na Malte, účinnej ochrane novinárov a k ukončeniu beztrestnosti, ktorú naďalej využívajú skorumpovaní úradníci" Ako…

NAŽIVO: Protestujúcich vo štvrtok večer napokon vytlačili z križovatiek policajní ťažkoodenci

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:Facebook, TASR-Martina Kriková, Jakub Kotian)   Dav, ktorý od štvrtka rána protestoval proti pandemickým opatreniam a vláde, sa pohol z Hodžovho námestia v Bratislave a zablokoval cestu. Na mieste vznikali kolóny, keďže pri Hodžovom námestí sa nachádza dôležitá spojnica ciest 06:00 - Médiá večer informovali,…

Laboratórny modul Nauka sa spojil s ISS

0 icon

Moskva 29. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Roscosmos Space Agency Press Service photo via AP)   Dlho odkladaný ruský laboratórny modul sa vo štvrtok spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Modul Nauka sa pripojil k stanici v automatickom móde po osemdňovej ceste z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane a sérii manévrov Kontakt s ISS…

Lukašenko odvolal veľvyslanca Bieloruska pri EÚ a NATO

0 icon

Minsk 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal z funkcie diplomata, ktorý Bielorusko zastupoval pri EÚ, NATO a Európskom spoločenstve pre atómovú energiu. Odvolaný Aľaxandr Michnevič bol súčasne stiahnutý aj z postov bieloruského veľvyslanca v Belgicku a v Luxemburgu S odvolaním sa na…

Bihariová proti „ukričancom, ktorí vyťahujú nepravdivé správy o tom, ako niekomu vakcína ublížila“, organizuje v piatok protest: Chceme sa zastať zaočkovaných ľudí, chránia nás všetkých

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku. V diskusii na TASR TV to povedala…

Vlády a spoločnosti sa zaviazali prispieť štyri miliardy dolárov na vzdelávanie

0 icon

Londýn 29. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Tolga Akmen/Pool Photo via AP)   Svetové vlády a spoločnosti sľúbili viac ako 4 miliardy dolárov na vzdelávanie 175 miliónov detí na celom svete a zabránenie tomu, aby vyhliadky ich generácie neoslabila pandémia koronavírusu Zaviazali sa k tomu na Globálnom samite o vzdelávaní v Londýne, ktorý…

Maďarsko darovalo Mongolsku 33 pľúcnych ventilátorov

0 icon

Ulanbátar/Budapešť 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys/Pool Photo via AP)   Maďarsko darovalo mongolským nemocniciam 33 pľúcnych ventilátorov. Oznámil to vo štvrtok v Ulanbátare maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii so svojou mongolskou rezortnou partnerkou Batceceg Batmunchovou Šéf maďarskej diplomacie po odovzdaní týchto zariadení pripomenul, že Maďarsko…

Hric: Práca slovenských ženistov je na Cypre synonymom spoľahlivosti a kvality

0 icon

Bratislava/Nikózia 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Práca slovenských ženistov na Cypre sa stala synonymom spoľahlivosti a kvality. Výsledky ich každodennej práce sú najviditeľnejšie a najtrvácnejšie v celom priestore nárazníkového pásma, ako aj kempoch a zariadeniach v správe OSN. Veliteľ slovenského kontingentu v operácii UNFICYP Ján Hric to uviedol počas…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

Tibor Danáč

SNP – aktuálnejšie ako kedykoľvek inokedy

0icon

SNP – aktuálnejšie ako kedykoľvek inokedy. Nie nepomýlil som sa.  Viem, že výročie SNP si pripomíname každoročne 29.8.. Ale aktuálne dianie v našom štáte pripomína dianie spred vypuknutia SNP. Vzrastá nespokojnosť a napätie geometrickým radom.  Oprávnene by si čitateľ mohol položiť otázku, či uvedené prirovnanie je adekvátne dianiu vo vojnových rokoch, kedy…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Muž rozmnožuje vzácne motýle na vlastnom dvore

0 icon

Rozrastanie miest postavilo mnoho živočíšnych a rastlinných druhov na pokraj vyhynutia a motýle nie sú výnimkou. Kalifornský vidlochvost pipevine je krásny modrý motýľ, ktorý žije v San Franciscu už celé stáročia. Ale ako sa rozvoj mesta od začiatku 20. storočia zrýchlil, tieto nádherné motýle sa v meste stali vzácnymi. Záchrana motýľa a jeho opätovné začlenenie do San…

Najdrahšie ovocie sveta? Spoznajte ho aj vy!

0 icon

Zvyčajne si nemyslíme, že je ovocie nejak drahé. Veď aj u nás všetko dovezené ovocie dokážete kúpiť pod 5 eur za kus. Ovocie má byť súčasťou vašej každodennej vyváženej stravy, takže aj keby ste míňaním niekoľkých eur do mesiaca mali ochudobnieť, je to pre dobrú vec. A to pre vaše zdravie! Dokonca…

Prečo sa začať sprchovať každý druhý deň?

0 icon

Väčšina z nás sa sprchuje raz alebo aj viackrát denne. Ale ak si položíš otázku, prečo sa musíme umývať každých 24 hodín, možno si uvedomíš, že sa sprchujeme viac, ako je potrebné. V skutočnosti časté sprchy nemajú výhody, pokiaľ ide o vzhľad a dokonca ani zdravie. Čo sa zmení, ak sa začneš sprchovať…

Armádny Magazín

Americkí vojaci sa chystajú presťahovať bližšie k Rusku

0 icon

Rusko, 29.júl 2021 (AM) – Spojené štáty americké sa čoraz viac vzďaľujú od Blízkeho východu. Stiahli svoj vojenský kontingent z Afganistanu, ich misia končí tiež v Iraku. Terorizmus je porazený, uisťujú úradníci. Tieto slová však môžu byť len politickým rúškom.   Druhý odchod "Irak je pre USA na Blízkom východe veľmi…

Expanzia Georga Sorosa do Európy

0 icon

Maďarsko, 29.júl 2021 (AM) –Napriek vysokému veku (o dva týždne dovŕši 91 rokov) a fenomenálnemu obchodnému úspechu v minulosti zaujíma George Soros veľmi dôležité miesto v zahraničnej politike USA v Európe a na celom svete. Aktívny je najmä v krajinách bývalého tzv. socialistického tábora. Existuje však podozrenie, že už nerozhoduje Soros,

Sergej Šojgu navrhol pomenovať „aspoň jedno miesto s dobrými následkami, kam prišli USA a dlho tam zotrvali“

0 icon

Rusko, 29.júl 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu prehovoril o stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu a udalostiach, ktoré sa stali po týchto rozhodnutiach. Teraz po stiahnutí vojsk vedú Spojené štáty „otravné rokovania“ so susednými krajin

Turecko a Azerbajdžan chcú vytvoriť jednotnú turkickú armádu

0 icon

Turecko, 29.júl 2021 (AM) – "Turecko a Azerbajdžan môžu vytvoriť jednotnú tureckú armádu, rokovania o tom už prebiehajú." Oznámil predseda Veľkého národného zhromaždenia Turecka Mustafa Šentop,   Počas prejavu na tlačovej konferencii v Ganji hovoril Šentop o vojenskej spolupráci medzi Tureckom a Azerbajdžanom. Krajiny podľa neho môž

Rusko varuje Izrael, že jeho beztrestnosť skončila

0 icon

Sýria, 29.júl 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali