Všetko je inak, než sme si mysleli. Je už načase povedať ľuďom pravdu o tmosákoch aj tých ostatných veciach

Bratislava 13. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay,SITA-Branislav Bibel)

 

Revolučná teória tmosáka nám ukázala ako veľmi sme sa mýlili v nazeraní na to, ako funguje svetlo. Lenže podobne sme sa mýlili aj v mnohých iných veciach. Našťastie nám demokratické mainstreamové médiá ukazujú ako sa veci majú

ziarovka
Ilustračné foto

Roky sme napríklad verili, že žiarovky vyžarujú svetlo, a pritom najnovšie vedecké poznatky ukazujú, že je to presne opačne. Žiarovky nevyžarujú svetlo, ale naopak, nasávajú tmu, a preto je správnejšie ich nazývať tmosáky. Teória tmosákov a ich existencia dokazujú, že tma je hmotná a je ťažšia ako svetlo.

 

Teória tmosáka stavia na hlavu všetky doterajšie teórie

Dlhý čas panoval názor, že drôtmi sa z elektrární privádza elektrina do žiaroviek, aby svietili. Lenže dnes sa už vie, že je to naopak: absorbovaná tma sa drôtmi na stĺpoch dopravuje do elektrární, kde sa použitím fosílnych palív likviduje. Tak ako všetko, ani tmosák nevydrží večne. Keď je plný tmy, už nemôže ďalej nasávať. Existujú aj prenosné tmosáky. Žiarovky v nich nemôžu skladovať všetku tmu, takže musia byť vybavené skladovacou jednotkou. Keď je plná, treba ju buď vyprázdniť, alebo nahradiť novou, aby mohol prenosný tmosák opäť fungovať.

Tma je hmotná a je ťažšia ako svetlo. Spomeňte si: keď plávate tesne pod hladinou jazera, vidíte ešte veľa svetla, ale keď postupne plávate hlbšie a hlbšie, všimnite si, že je tam stále viac tmy. A keby ste sa dostali skutočne hlboko, boli by ste v úplnej tme. To preto, že ťažšia tma sa potopí na dno jazera, kým ľahšie svetlo sa vznáša na povrchu. To je dôvod, prečo sa v angličtine povie ľahký a svetlo rovnako – light.

Tmosáky nasávajú iba v smere priamky. Tma neprechádza pevnými nepriehľadnými telesami, pretože je hmotná. Keď je tmosák zapnutý, vidíme, že tma za nepriehľadným telesom zostala na svojom mieste a nepretiekla okolo neho do tmosáka. Je to časť tmy, ktorá sa nazbiera na odvrátenej strane telesa (odvrátenej od tmosáka), pri tom, ako sa tmosák snaží nasať ju skrz teleso. Týmto reziduám tmy sa hovorí „tieň“. (Viac o teórii tmosáka nájdete napríklad tu: http://www.rogermwilcox.com/darksucker.html .)

 

Podobne sa rúcajú aj ďalšie prekonané mýty

Podobne ako stará neudržateľná teória o žiarovkách sa rúcajú aj iné nevedecké „pateórie“. Napríklad mýtus o zdanlivom rozpore medzi kapitalizmom a demokraciou, ktorý tvrdil, že sa kapitalizmus a skutočná demokracia navzájom vylučujú, lebo ak by demokracia naozaj bola vládou väčšiny, tak by to muselo platiť aj v otrokárni fabrike, kde však pritom platí absolútna vôľa majiteľa. Lenže najnovšia, vedecká teória nás učí, že tento rozpor je iba zdanlivý: v skutočnosti v tej fabrike sa deje presne to, čo si želajú zamestnanci.

Demokracia sa totiž šíri inak, ako sme si kedysi mysleli. V skutočnosti vhodením volebného lístka prejde demokracia do volebnej urny, podobne ako tma do knôtu tmosáka, a odtiaľ potom sa cez politiku šíri až k majiteľovi fabriky. Teda majiteľ fabriky je ten, u ktorého sa všetka vôľa ľudu zbieha, a teda on je ten, kto najlepšie vie, čo si zamestnanci želajú, dokonca viac ako oni sami. A iba im plní ich želania.

Navonok sa zdá, že zamestnanci by chceli lepšie mzdy, viac voľného času, lenže to práve oni vôbec nechcú a majitelia im len dokonale a demokraticky plnia ich túžby po nižších mzdách, túžby po čím väčšom počte nadčasov, túžby po šikanovaní a ďalšie, o ktorých zamestnanci často ani sami nevedia.

 

Mýtus o úlohe USA vo svete

Podobne je už prekonaný mýtus o tom, že ak USA zasahujú všade vo svete, tým vlastne konajú nedemokraticky. Tento nevedecký pohľad vychádza zo zastaralého názoru, že ak demokracia je vláda ľudu, tak je skutočná vtedy, keď si ľudia vládnu vo svojej krajine sami, a ak im ktokoľvek začne zvonka radiť a zvonka zasahovať do vývoja ich krajiny, tak to už nie je vôľa ľudu, ale cudzia vôľa, teda opak demokracie.

usa
Ilustračné foto

A ukázalo sa, že to je práve chybný pohľad. Áno, toto by platilo, napríklad keby sa cez nejaké mimovládky, médiá alebo iné štruktúry pokúšalo ovplyvňovať dianie v cudzom štáte trebárs Rusko či iné nedemokratické krajiny. Lenže v prípade Spojených štátov je to inak.

Americkí vedci totiž zistili, že prapôvodným zdrojom demokracie nie je hocijaký ľud, ako mylne tvrdia staré a prekonané učebnice, ale ľud Spojených štátov amerických. A preto demokracia nie je daná slobodnými voľbami, ako sa verilo kedysi, ale množstvom politických mimovládok a aktivistov podporovaných z USA, ako nevyhnutných kanálov, cez ktoré demokracia prúdi od svojho svetového zdroja do jednotlivých krajín.

Všimnite si ako presne tá zákonitosť funguje: čím viac proamerických mimovládok, tým viac demokracie. Absolútny nedostatok proamerických mimovládok znamená absolútny nedostatok demokracie. Krajiny s absolútnym nedostatkom demokracie sú na tom dokonca tak zle, že im treba posielať humanitárnu pomoc raketami a bombami plne naloženými demokraciou. Tá je v takej koncentrovanej podobe, že príjemcovia demokracie od radosti niekedy rozhadzujú rukami až na dvadsať metrov, ba aj viac. Všimnite si, že demokraciu týmto spôsobom neposiela takmer nikto iný, než USA, prípadne ich sprostredkovatelia.

 

Rasizmus je bielosť

Vyvrátiť už konečne treba aj ďalší mýtus: vraj ak sa čierni správajú rovnako ako bieli rasisti, tak sú tiež rasisti. Ale to je nesprávne. Najnovšie teórie odborníkov z vedeckého hnutia BLM už úplne jasne dokázali, že rasizmus je vlastne bielosť: čím je niekto belší, tým je rasistickejší. A naopak, keď je niekto čierny, znamená to, že má nedostatok rasizmu, a teda je antirasista – preto čierny človek nemôže byť rasistom, ani keby chcel (to je tiež diskriminácia!). Dá sa očakávať, že vo vedeckom diskurze čoskoro bude pejoratívny výraz „biely“, vzhľadom na jeho odpudivosť, už úplne vypustený a nahradený slovom „rasista“.

Rasisti rôznymi spôsobmi šíria svoj rasizmus: do čísel si zašifrovali nejaký odkaz o budúcnosti rasistických detí, dokonca parafrázujú výrok BLM, že na čiernych životoch záleží – vraj rovnako záleží aj na rasistických (bielych) životoch. Lenže nie je možné porovnávať neporovnateľné. Našťastie, demografia nám ukazuje, že ľudstvo sa rasizmu postupne zbavuje, a tak je nádej, že jedného dňa sa možno tejto pliagy zbaví nadobro.

 

Mýtus o korupčnosti

Všetci vieme aké korupčné a netransparentné boli predošlé vlády, už nám to aspoň tisíckrát jasne vysvetlila napríklad vicepremiérka pre rétoriku o Ficovom kradnutí. A niektorí, pod vplyvom starých a prekonaných teórií, porovnávajú to, čo robili predošlé vlády, a čo robia títo dnešní, a na základe toho prichádzajú k mylným záverom: mechanickým porovnávaním, keď to zrátajú, dospievajú k záveru, že títo dnešní robia to isté, len v desaťkrát väčšom rozsahu a desaťkrát horšie. Lenže to je úplne nesprávny záver.

Robert Fico
Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico

Prečo? Musíme si totiž uvedomiť, ako vlastne korupcia funguje. Spomeňme si: korupcia bola, keď Ficov človek dal pokyn a/alebo úplatok inému Ficovmu človeku. Lenže v prípade tejto antikorupčnej vlády je samotná podstata korupcie odstránená: korumpujúci aj korumpovaní už boli poväčšine pozatváraní (okrem kajúcnikov), či inak odstránení z cesty. A teda, keď dnes niekto dá niekomu pokyn a/alebo úplatok, tak už logicky nemôže ísť o korupciu, ale práve naopak, ide o boj proti korupcii. Je to zásadný rozdiel, dá sa s radosťou konštatovať, že táto vláda svoj sľub splnila a korupciu u nás už celkom zlikvidovala.

 

Depilóg

Veríme, že aj čitatelia si v nadchádzajúcej novej dobe rýchlo zvyknú na moderné, progresívne uvažovanie. Ono nás konečne oslobodí. Zbaví nás všetkých predsudkov a nepotrebných logických komplikovaností, ktoré sprevádzali staré, prekonané názory. A zbaví nás konečne aj starej, prekonanej logiky, podobne ako nás depilačný prístroj zbavuje ochlpenia, pozostatkov našej niekdajšej neandertálskej chlpatej podstaty.

Lebo nový, progresívny človek je už niekde úplne inde: rázne sa vysporiadal nielen s minulosťou, s Bohom, s prírodou, s logikou, ale intenzívne pracuje na tom, aby sa definitívne vysporiadal aj so svojou budúcnosťou.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Zapletalová je v semifinále na 400 m prekážok: „Bola som nervózna“

0 icon

Tokio 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenská atlétka Emma Zapletalová postúpila na OH v Tokiu do semifinále behu na 400 m prekážok. Úradujúca európska šampiónka do 23 rokov obsadila v sobotnom piatom rozbehu šiestu priečku a ďalej postúpila na základe času 55,00 s Zapletalová si zabehla druhý najlepší čas…

USA prepustia zo svojich diplomatických misií takmer 200 ruských zamestnancov

0 icon

Washington 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že prepustí takmer 200 ruských zamestnancov pôsobiacich na amerických diplomatických misiách v Rusku. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA prepustia 182 zamestnancov a ďalšie desiatky osôb pracujúce…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

Bosnianski Srbi odmietli zákaz popierania genocídy vydaný predstaviteľom OSN

0 icon

Sarajevo 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Saša Rajačič)   Bosnianski Srbi v piatok odmietli zákaz popierania genocídy, ktorý minulý týždeň vydal vysoký predstaviteľ Organizácie Spojených národov (OSN) pre Bosnu Valentin Inzko. Informovala o tom v piatok agentúra AFP Parlament Republiky srbskej (RS) takisto prijal zákon, na základe ktorého možno ľuďom, ktorí bosnianskych…

Olympijské hry bez budúcnosti?

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Kiichiro Sato)   V tomto roku 2021 sa konajú olympijské hry 2020 v Tokiu, ktoré sú vnímané ako kontroverzné nielen v samotnom Japonsku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Ešte zaujímavejším faktom je veľký nezáujem sveta o organizáciu LOH 2032, ktoré nakoniec Medzinárodný olympijský výbor (MOV)…

Izrael z útoku na tanker pri pobreží Ománu obvinil Irán

0 icon

Jeruzalem 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johan Victor via AP)   Izrael obvinil Irán zo štvrtkového útoku na ropný tanker pri pobreží Ománu, ktorý si vyžiadal životy dvoch členov posádky. Informovala o tom v piatok agentúra AFP Predstaviteľ izraelských úradov uviedol, že Teherán "šíri násilie a skazu". Islamská republika podľa jeho slov…

Nikaragua udelila občianstvo exprezidentovi Salvádora, ktorý je trestne stíhaný

0 icon

Managua 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Franklin II)   Nikaragua v piatok udelila štátne občianstvo Salvadorovi Sánchezovi Cerénovi - bývalému prezidentovi Salvádora - a jeho rodine. Exprezident vo svojej krajine čelí obvineniam z korupcie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA Sánchez Cerén bol prezidentom Salvádora v rokoch 2014-19. Krajinu opustil…

V Turecku ozbrojení útočníci zabili sedem členov kurdskej rodiny

0 icon

Ankara 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Ozbrojení útočníci v piatok v strednej časti Turecka zabili sedem členov jednej kurdskej rodiny. Ľudskoprávni aktivisti útok označili za rasistický. Informovala o tom agentúra AFP Útok sa stal v provincii Konya, ktorá sa nachádza vo vnútrozemí v južnej časti Turecka. Členovia tejto rodiny…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali