Vojna v Sýrii sa končí, Rusko a Irán pokračujú v riešení ďalších geopolitických úloh

Damašk 8. novembra 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP/SANA/Carolyn Kaster)

 

Portál rusvesna  priniesol analýzu Michaila Orešova o ďalšom vývoji situácie v Sýrii a na Blízkom východe.

Vojna v Sýrii, ktorú vyprovokovali Američania a krajiny Perzského zálivu za pomoci Turecka sa pomaly chýli ku svojmu koncu. Bašár Asad sa udržal a oficiálny Damask kontroluje takmer 90% územia krajiny. Sýrsky režim upevňuje svoju dominanciu na hranici s Jordánskom, Libanonom a Irakom a ovláda už všetky významnejšie miesta, ekonomicky dôležité centrá a dopravnú sieť.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrska opozícia trčí v marginálnych oblastiach Sýrie (s výnimkou Idlibu), kde momentálne riešia problém turecké vojská. Kedysi jednotná sýrska opozícia sa rozpadá a chýba jej jednotné velenie a politická reprezentácia, mnohé bandy už nemajú financie a končí sa ich podpora zvonku, takže nie sú schopné ďalej existovať a presadzovať protiasadovské plány.

Vojnu vyprovokovali Američania z viacerých dôvodov, najmä kvôli tomu, aby zabránili vzniku proiránskeho šiítskeho koridoru, cez bábkovú vládu ovládli bohaté sýrske naftové zdroje, posilnili sa pozície Izraela a Perzské monarchie oslabili vplyv Iránu a zabránili prepojeniu Ázie pomocou južnej vetvy Hodvábnej cesty s Európou. Dôvod je prozaický – vznik spoločného Euroázijského kontinentu by znamenal totálne pochovanie amerických predstáv o svetovej dominancii. Víťazstvo Asada, Ruska a Iránu ďalekosiahle americké plány vážne narušilo.

Medzi samotnými krajinami Perzského zálivu sa kvôli neúspechom v sýrskej kampani rozhorelo vnútorné napätia a otvorený konflikt vypukol medzi Saudskou Arábiou a Quatarom. Oslabil sa vplyv Američanov a Quatar, ktorý sa ocitol pod tlakom Saudskej Arábie začal rozvíjať úzke kontakty s Iránom, Tureckom a Ruskom. Úspechy bojovných Hutiov v Jemene zapríčinili, že aj Saudská Arábia bola nútená čoraz častejšie sa obracať k Rusku, ktorého vplyv na Blízkom východe po úspešnej kampani v Sýrii vzrástol na úkor USA.

Turecko sleduje vlastné geopolitické ciele. Nechce pripustiť vznik Kurdistanu, podporuje Turkomanov a rozširuje kontakty s Iránom, pretože chce získať výhody zo svojej strategickej polohy na Hodvábnej ceste z Číny cez Irán a Turecko do Európy.

Zhoršilo sa postavenie Jordánska, ktoré sa nedokázalo vymaniť spod amerického vplyvu. Likvidácia ISIS a marginalizácia rôznych protiasadovských zoskupení znamená aj krach amerických a jordánskych plánov. Dnes zvyšky teroristov živoria v oblasti pri izraelských hraniciach a jordánskych hraniciach (oblasť At Tanf), kde sa stále nachádza americká vojenská základňa, na ktorej Američania cvičia členov protiasadovskej opozície. Ich počty sú však kvôli ruskému letectvu čoraz menšie a takisto ich bojaschopnosť je nízka.

Na snímke Rarack Obama v objatí s Hillary Clintonovou

Oficiálny Damask sa pripravuje riešiť problém s Kurdami (posledná proamerická zástupná armáda) na severovýchode krajiny. Na tomto území prežíva aj arabské sunnitské obyvateľstvo, ktoré sa čoraz častejšie dostáva do konfliktov s Kurdami, napriek tomu, že Američania sa snažia politicky tieto konflikty medzi Kurdami a sunnitskými Arabmi urovnávať. Problémy s Kurdami má aj Irak a Turecko, Iračania už zaútočili na Kurdov v oblasti Kirkúku, čo vyvolalo hystériu v americkom Kongrese, pretože Kurdi predstavujú poslednú reálnu zástupnú americkú armádu v regióne. Pritom Kurdi nie sú jednotní a rozkol medzi proamerickými a protiamerickými Kurdami čoraz viac silnie. Zatiaľ na to doplatil proamerický kurdský vodca Barzáni, ktorému iracké šiítske milície uštedrili výprask a nepríjemnú lekciu.

Kurdské sily nemajú vysokú bojovú hodnotu. Nedokážu plniť zadané strategické úlohy a ich postup je výrazne pomalý. Podľa niektorých ruských odborníkov už aj samotní Kurdi hrajú dvojitú hru, pretože si uvedomujú americké oslabnutie. Momentálne akcie pri brehoch Eufratu ukazujú, že Kurdi sú neefektívni už pri trochu silnejšom odpore posledných oddielov ISIS. Damask môže voči Kurdom zaujať dve pozície – pridať sa k Iránu, Iraku a Turecku, ktoré za žiadnych okolností nechcú súhlasiť so vznikom samostatného Kurdistanu, alebo ústretový postoj. V súčasných geopolitických podmienkach je zrejmé, že Damask neoslabí protikurdskú koalíciu.

Američania, ktorí trčia v At Tanf požadujú, aby v blízkosti 50 km od ich základne rusko-iránsko-sýrske sily neviedli žiadne bojové operácie. Nejde o to, že by sa obávali útoku koalície na svoju základňu, v tomto priestore sa však ukrývajú bandy ISIS a protiasadovskej opozície, ktoré utrpeli výrazné straty na bojovom poli a potrebujú sa dozbrojiť a znovu skonsolidovať. Američania musia čoraz viac zbraní poskytovať týmto skupinám, väčšina zbraní sa však dostáva do sýrskych vládnych rúk. Americké žiadosti sú absurdné a v rozpore s medzinárodným právom, Američanov nikto do Sýrie nepozval. Američanov zastaví až razantnejší postup, pretože diplomatické riešenia evidentne odmietajú Američania akceptovať. Množia sa informácie o tom, ako z bojových zón Američania evakuujú teroristov ISIS vrtuľníkmi do bezpečia a presúvajú zo Sýrie nevedno kam (podľa ruských predstáv mnoho teroristov smeruje do Mjanmarska a Európy).

V čase vietnamskej vojny ZSSR pomohol vybudovať vietnamskú protilietadlovú obranu a tá zostrelila takmer 3000 amerických lietadiel. Až potom sa začali Američania správať politicky korektnejšie. Rovnako v Sýrii a Libanone v rokoch 1982-1983 Sovietsky zväz podporil Sýrčanov a Libanoncov, ktorí zostrelili niekoľko amerických a izraelských lietadiel. Žiadna vojna ZSSR a USA, kvôli tomu nevznikla, Američania a Izrael sa stiahli. Je preto na zváženie, či by Rusko nemalo prikročiť k podobnému tvrdému riešeniu aj v sýrskych podmienkach. Výstrah už dostali Američania a Izraelci dosť.

Vojenské víťazstvo ešte neznamená aj politické víťazstvo. Momentálne sa zvyšky sýrskych banditov, ktorí sa honosne označujú ako “protiasadovská opozícia” ukrývajú v amerických zónach. Pokiaľ budú kontrolovať čo i len kúsok sýrskej zeme, politické víťazstvo Bašára Asada nebude úplné a stále bude hroziť rozpad Sýrie. Preto je čoraz reálnejší plán likvidácie týchto bánd a zo sýrskej, iránskej či ruskej strany prichádza k zdržiavaniu rozhovorov a dohôd s predstaviteľmi protiasadovskej opozície. Úspešne tomu napomáhajú aj samotní členovia protiasadovskej opozície, ktorí sú nejednotní a rozhádaní. Kým nie sú uzavreté dohody, pokračuje masívna operácia sýrskych vládnych vojsk a ich spojencov a počet protiasadovských odporcov sa rýchlo zmenšuje.

Čo sa týka sýrskych volieb, ak sýrske ozbrojené sily včas nezlikvidujú zvyšky protiasadovských bánd, môže prísť v budúcnosti k politickým problémom a snahám krajinu rozdeliť. Rusko a Irán si želajú jednotnú a celistvú Sýriu. Američania a ich spojenci musia momentálne riešiť množstvo iných problémov a nedokážu úspešne týmto sýrskym, ruským a iránskym plánom zabrániť.

Ak režim Bašára Asada vydrží, bude to znamenať aj cenné ekonomické víťazstvo. Súperi Asada minuli obrovské množstvo zdrojov na rozpútanie sýrskej občianskej vojny, tieto prostriedky vyšli nanivoč. Pád svetových cien za ropu prehlbuje problémy Saudskej Arábie, ktorej takisto hrozí rozpad a jednota arabských monarchií sa rozpadá. Politika zbrzďovania Ruska na Blízkom východe sa Američanom nedarí, v Saudskej Arábii zúri vnútorná vojna medzi klanmi princov, ktorá môže viesť k rozpadu krajiny. Problémy súvisiace s terorizmom už ohrozujú samotné bohaté monarchie, ktoré chápu, že od Američanov nemôžu očakávať úspešné riešenie situácie na Blízkom východe, preto čoraz viac arabských veľvyslancov z krajín Perzského zálivu navštevuje Moskvu a nie Washington.

Vďaka Američanmi zasianému chaosu na Blízkom východe u mnohých predstaviteľov politických elít na Blízkom východe momentálne rezonuje otázka: Ako bude vyzerať usporiadanie Blízkeho východu v najbližšej budúcnosti?

Rusko sleduje stabilizáciu pomerov na Blízkom východe, čím narúša americké a izraelské predstavy. Rusko si želá jednotnú a silnú Sýriu, rovnako ako silný Irán, čo prinesie so sebou aj zmeny postavenia arabských monarchií v oblasti Perzského zálivu. Veľa bude závisieť od toho, aký postoj tieto krajiny zaujmú k Iránu, Sýrii či k ruskej politike.

Delikátne je postavenie Turecka. Erdogan sa spočiatku vrhol do sýrskeho konfliktu ako spojenec USA, ukázalo sa však, že si nepremyslel poriadne všetky varianty ďalšieho vývoja. Jeho sny o tom, že si uchmatne časť Sýrie sa nenaplnili. Damoklov meč nad jeho hlavou visí už od dôb, ako turecké stíhačky v roku 2015 na americký príkaz zostrelili ruský Su-24. Rusko reagovalo asymetricky, embargo na turecký export, ako aj obmedzenie pohybu ruských turistov, ktorí opustili turecké letoviská prinútil Erdogana zmeniť tureckú politiku a zaujať prosebný postoj voči Rusku. Zhoršenie ekonomickej situácie v Turecku a nespokojnosť s Erdoganovou politikou sa pretavili do minuloročného pokusu o puč v Turecku, ktorý iniciovali Američania.

Destabilizácia Sýrie, v ktorej sa Turecko angažovalo, priniesla so sebou pre Turecko nepríjemný fenomén. Zosilneli politické ambície Kurdov, ktorí sa momentálne snažia o vytvorenie nezávislého Kurdského štátu. Táto predstava je pre Turecko neprijateľná, pretože na jeho území žije mohutná kurdská enkláva, s ktorou majú Turci neustále problémy a len s vypätím všetkých síl a brachiálnym policajným útlakom násilím udržiavajú jednotu Turecka.

Turci na severe Sýrie teda bojujú proti Kurdom a podporujú turkojazyčných Turkomanov a “tapočnikov” miestnych sýrskych banditov, ktorí sa honosne označujú ako členovia “sýrskej opozície. Celkovo sa však snahy Turecka ovládnuť cez zástupnú armádu protureckých Turkomanov časť severnej Sýrie v provincii Latakia a Idlib nepodarila. Kvôlli Kurdom a Američanom, ktorí momentálne predstavujú pre Turecko najväčšiu hrozbu, Erdogan zmenil svoju rétoriku a začal sa po minuloročnom pokuse o prevrat čoraz viac prikláňať k politike Ruska a Iránu. Turecko momentálne v koalícii s Ruskom a Iránom posudzuje politické a geopolitické otázky a priklonilo sa k vytváraniu transkontinentálnych transportných koridorov, ktoré by cez Irán – Sýriu – Turecko prepojili Čínu a Európu. Predstava jednotného Euro-Ázijského kontinentu desí práve Američanov, ktorí by sa ocitli na periférii, čo by znamenalo ich ďalší politický úpadok. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo Američania cítili potrebu zasiať chaos v strategických regiónoch.

Turecko spočiatku stálo na strane USA a spolu so Saudskou Arábiou a monarchiami Perzského zálivu bojovali proti Rusku a Iránu. Rusko však dokázalo Turkov vmanévrovať do veľmi nevýhodnej polohy, Erdogan začal zmätkovať a Američania sa pokúsili nahradiť Erdogana inou politickou figúrkou, ktorú by úplne ovládali. Pokus o puč Američanom nevyšiel a zahnal Erdogana do proruského tábora. Dnes sa Turecko snaží dobehnúť stratený čas a zaujať svoje miesto v práve prebiehajúcom geopolitickom zápase.

Turecké ďalekosiahle plány a ambície z roku 2011 sa teda rozplynuli a momentálne sa Erdogan správa podstatne pokornejšie. Jeho hlavným cieľom je nedopustiť rozmach kurdského nacionalizmu a vznik Kurdského štátu, pretože to by malo ďalekosiahle následky na celistvosť Turecka. Preto Turci pokorne plnia ruské rozkazy, angažujú sa proti proamerickým skupinám v Idlibe a nenamietajú proti jednotnej Sýrii.

Zaujímavo sa vyvíja aj situácia v Jemene a v Saudskej Arábii. V Saudskej Arábii zúri vojna princov, ktorá hrozí prerásť do rozpadu krajiny, Saudi si napriek svojej mohutnej výzbroji nedokážu poradiť so šiítskymi skupinami v Jemene, kde saudská armáda utrpela množstvo porážok. Pred niekoľkými dňami dokonca Jemenci vystrelili staručkú raketu Scud na Rijád, hlavné mesto Saudskej Arábie. Saudom sa síce podarilo raketu zostreliť, nepodarilo sa im však udržať svoj vplyv v Libanone, odkiaľ musel utiecť do saudského exilu libanonský premiér Saad Hariri (proamerický, proizraelský a prosaudský hráč), ktorý sa obával o svoj život. Libanonský premiér obvinil z príprav atentátu na svoju osobu Irán a libanonský Hizballáh.

Porážky Saudskej Arábie v boji s jemenskými šiítskymi skupinami ukazujú na to, že Saudská Arábia má množstvo problémov. Saudi už skúšali nasadiť do bojov aj žoldnierov z Kolumbie, USA a iných krajín, vo vražedných teplotách však títo žoldnieri nedokážu proti jemenským šiítom úspešne bojovať. Porážky Saudov sa množia a kvôli pádu cien ropy a obrovským výdajom na vedenie vojny v Jemene sa zvyšuje saudský deficit. Saudi už nedokážu naraz financovať vojny a súčasne rozvíjať potenciál svojej krajiny, pretože im chýbajú peniaze. Navyše jednota arabských monarchií v Perzskom zálive sa rozpadá a Quatar sa už otvorene pridal na stranu Ruska a Iránu.

Čo sa týka Izraelu – ten viedol a vedie svoju osobnú vojnu proti Sýrii. Izrael podporoval sýrske protiasadovské skupiny na juhozápade krajiny, rovnako ako malé skupiny Drúzov, žijúcich na území Sýrie. Po celý čas občianskej vojny v Sýrii Izrael drzo narúšal suverenitu Sýrie a útočil letecky na pozície sýrskej armády. Izrael sa totiž obáva silnej Sýrie, ktorá by znamenala hrozbu pre Golany, ktoré Izrael anektoval po vojnách v roku 1967 a 1973. Oficiálne Golanské výšiny patria Sýrii.

Izrael sa obáva najmä vytvorenia šiítskeho koridoru od Iránu cez Sýriu až do Libanonu, čo by znamenalo posilnenie Hizballáhu. Izrael sa už viac krát neúspešne pokúsil Hizballáh zlikvidovať, utrpel však neprijateľné straty a nepomohlo mu ani to, že Izraelu tradične pomáhali ako spojenec USA. Ak by zosilnel v regióne Irán a Hizballáh, určite by to znamenalo aj posilnenie postavenie Palestínčanov, ktorých uzavrel Izrael v pásme Gazy, kde Palestínčania živoria v neznesiteľných podmienkach.

Pre Izrael je životne dôležité ovládať strategické výšiny v provincii Kuneitra na juhozápade Sýrie, preto tu podporuje zvyšky teroristických bánd. Je zaujímavé, že Izraelci počas konfliktu v sýrskej vojne útočili len na sýrske vládne jednotky, pričom žiaden z náletov nesmeroval na ISIS. Takisto ani ISIS neútočil na izraelské ciele, hoci v rámci svojej propagandy sa ISIS tvári ako rozhodný nepriateľ sionistov. Podľa viacerých mimo mainstreamových analytikov, ISIS pomáhali vytvárať práve tajné služby USA a Izraela. Krátko zhrnuté – Izrael si želá slabú a rozdelenú Sýriu a za žiadnych okolností si neželá posilnenie pozícií Iránu v regióne, ani zvyšovanie aktivít Hizballáhu.

Američania ako tradične fungujú na Blízkom východe tak, ako si predstavuje Izrael. Za Clintona a Obamu mala židovská lobby v USA naozaj veľmi silné pozície a Trump takisto nemá veľa možností, aby dokázal v Kongrese oslabiť izraelský vplyv. Američania už dlhé obdobie nevedú svoju vlastnú politiku, ale robia najmä na Blízkom východe politiku podľa predstáv Izraela.

Rusko, Sýria a Irán získali cenné víťazstvo. Plány Američanov a Izraela sa nepodarili, napriek tomu že USA do konfliktu zapojili proti Bašárovi Asadovi mohutný potenciál viacerých štátov (USA, EÚ, Turecko, Izrael, monarchie Perzského zálivu) . Asad odolával osamotený tlaku proamerickej koalície od roku 2011 do roku 2015. V roku 2015 už začali mať Rusi toho dosť a vstúpili do konfliktu. Počas dvoch rokov malý ruský expedičný zbor zlikvidoval proamerickú zástupnú armádu a Rusko posilnilo úspešne svoje pozície na Blízkom východe. Momentálne má Rusko a Irán vynikajúce geopolitické pozície, okrem Turkov sa začínajú prikláňať na rusko-iránsko-sýsku stranu aj iné krajiny, vrátane Iraku.

Rusko nesmie zostať na polceste a musí pokračovať vo svojej úspešnej politike. To sa týka aj podpory Jemenčanov, pretože vznik ruskej námornej základne v jemenskom Adene by znamenal ďalšie oslabenie USA. Rusko úspešne pokračuje v spolupráci aj s Egyptom a Lýbiou, úzke kontakty udržiava Rusko aj s Marokom, Alžírskom a Tuniskom.

Ak sa podarí preformátovať Blízky východ, v ktorom bude namiesto americko-izraelskej dominancie a siatia chaosu existovať spolupráca medzi Iránom, Tureckom, Sýriou, Irakom, Egyptom, oslabí sa postavenie Saudskej Arábie a Američania konečne kvôli vysokým stratám opustia Afganistan (o neúspechu americkej politiky hovorí aj to, že Američania neustále zvyšujú svoj kontingent v Afganistane, pričom Taliban stále silnie a obsadzuje nové oblasti), bude to znamenať že v celom regióne nastane konečne mier. Naplní sa tak základná ruská geopolitická úloha v tomto regióne.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Život britských univerzít narušil štrajk pedagógov, postihne milión študentov

Londýn 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Stovky vysokoškolských učiteľov na 64 spomedzi najlepších britských univerzít, vrátane Oxfordskej a Cambridgeskej, začali vo štvrtok dvojdňový štrajk za odvrátenie zmien v ich dôchodkovom systéme. Pedagógovia patriaci do britského Odborového zväzu univerzít (UCU) v hlasovaní schválili štrajk na protest proti plánovaným zmenám v…

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu: Irán dodržiava jadrovú dohodu

Viedeň 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Irán dodržiava vo svojom jadrovom programe obmedzenia vyplývajúce z dohody so svetovými veľmocami a nebráni medzinárodným inšpekciám. Uvádza sa to v správe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), o ktorej informovala vo štvrtok agentúra DPA. Islamská republika v minulých troch mesiacoch aj naďalej…

Dôchodcovia demonštrovali po celom Španielsku a žiadali vyššie penzie

Madrid 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)   Dôchodcovia demonštrovali vo štvrtok po celom Španielsku - žiadali vyššie penzie a vyzvali úrady, aby zaistili financie do sociálneho zabezpečenia. Najväčšie protesty sa konali vo veľkých mestách ako Bilbao, Barcelona, Valencia, Sevilla a Madrid. V tomto hlavnom meste tisíce ľudí pri vchode do…

Panta Rhei zaradila Černáka medzi kandidátov na cenu Spisovateľ roka, po pár dňoch jeho meno stiahli

Bratislava 22. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Popredná sieť slovenských kníhkupectiev Panta Rhei každoročne vyhlasuje anketu Slovenský spisovateľ roka v rámci Panta Rhei Awards. Do zoznamu 15 kandidátov za rok 2017 bol kvôli čiateľskej úspešnosti zaradený aj mafiánsky boss Mikuláš Černák, jeho meno sa však zo zoznamu zakrátko vytratilo. Informuje…

Kolóna českých policajných vozidiel na slovenskej diaľnici

Slovensko 22. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Henrich Mišovič)   Jeden z našich čitateľov nás upozornil na presun kolóny českých policajných vozidiel na diaľničnom úseku Sitina – Mlynská dolina v pondelok (19.2) o 16.15 hodine. Prevažne terénne vozidla zn. Landrover a mikrobusy si podľa jeho slov vynucovali prednostnú jazdu majákmi a sirénami. Čitateľ tiež…

Záborská: Som rada, že SNS sa inšpirovala návrhom KDH

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Návrh zákona o posudzovaní vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, ktorý dnes predstavila SNS, je inšpirovaný iniciatívou KDH z roku 2015, uviedla slovenská europoslankyňa Anna Záborská. Zároveň upozornila, že návrh KDH vtedy nepodporil ani jeden poslanec strany Smer-SD. "Fandím tejto iniciatíve SNS, pretože…

Predseda vlády Robert Fico odcestoval na summit EÚ v Bruseli

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda vlády SR Robert Fico odcestoval vo štvrtok podvečer na neformálne zasadnutie Európskej rady za účasti hláv štátov a vlád 27 členských krajín, ktoré sa uskutoční v piatok 23. februára v Bruseli. Šéfovia štátov a vlád sa na stretnutí budú venovať politickým prioritám…

Bugár: Čisto pravicové vlády nedokázali riešiť menšinové problémy tak ako táto

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)   Viaceré problémy, ktoré čisto pravicové vlády s účasťou SMK či neskôr Mosta–Híd nedokázali pohnúť dopredu, sa napokon podarilo vyriešiť koalícii Smeru-SD, SNS a Mosta –Híd. „Napríklad Mečiarove amnestie sa predchádzajúcim vládam nepodarilo zrušiť, za tejto vlády sa to podarilo. Starodôchodcov sme nevedeli vyriešiť…

Korčok: Debatovať v súčasnosti o tom, ako zvýšiť legitimitu EP, je na mieste

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Význam Európskeho parlamentu (EP) sa dnes podceňuje, bez neho nevznikne žiadna európska legislatíva. Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok to vo štvrtok uviedol na Národnom konvente o EÚ, ktorý sa konal na Bratislavskom hrade. Zatiaľ sa nechcel vyjadriť k tomu, či by bolo…

Prezident Kiska vypovedal na polícii, svedčil ako poškodený

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Prezident SR Andrej Kiska vypovedal na polícii. Pred vyšetrovateľom svedčil ako poškodený v kauze úniku daňových informácií o jeho firme KTAG. Podozrenie preveruje Národná kriminálna agentúra. Informovala o tom televízia TA3 vo večernej spravodajskej relácii. "Môžem potvrdiť, že prezident vypovedal pred NAKA ako…

Z Pchjongjangu do Pjongčangu: KĽDR vysiela na ukončenie ZOH svojho generála

Soul 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)   Severná Kórea vyšle na uzatvárací ceremoniál zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu jedného zo svojich najvyššie postavených predstaviteľov, generála Kim Jong-čchola. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál stanice BBC, podľa ktorého bol zmienený generál v minulosti šéfom tajných služieb KĽDR a predpokladá…

Ozbrojené sily dočasne pozastavili leteckú prevádzku vrtuľníkov Mi-17

Bratislava 22. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Ozbrojené sily SR dočasne pozastavili z bezpečnostných dôvodov leteckú prevádzku vrtuľníkov Mi-17. Jeden z vrtuľníkov by však mal byť pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby v prevádzke už v najbližších dňoch. Bude do nej zaradený ihneď po vykonaní záletu, povinného po vykonaní…

Vybrali sme z blogu

Fakty usvedčujú MOV z politickej manipulácie (1/4)

Len tesne pred začiatkom práve vrcholiacich ZOH zakázal MOV, aby ruskí športovci reprezentovali pod vlastnou vlajkou, emblémom a hymnou. Toto rozhodnutie sa nedá interpretovať inak, ako politicky. Formálne MOV svoje rozhodnutie zdôvodnil organizovaným dopingom, ktorý nezávislá komisia kanadského profesora McLarena zistila v ruskom tíme po skončení minulých ZOH v Soči.…

Zlato pro ostudu

Čeští sportovci jsou na letošní olympiádě docela borci, vcelku se jim daří a tu a tam už dosáhli i medailového umístění. Sláva jim. Ovšem… Ovšem tito sportovci nejsou bohužel jedinými českými borci, kteří prahnou po výhře. Zvítězit chce u nás kdekdo. A protože dosažení úspěchů nejednou bolí, stojí to značné…

Mimoriadne naliehavý odkaz Slovákom od JUDr. Štefana Harabina! „Nemáme ďaleko k anarchii a občianskej vojne! „

Hra s ohňom tých najvyšších politických špičiek na Slovensku sa schyľuje k tragédii! Slovenskom v týchto dňoch rezonuje správa, o nerešpektovaní súdneho rozhodnutia vysokým policajným úradníkom v Košiciach, ktorý sa vo svojom odôvodnení ku konkrétnemu prípadu vyjadril slovami: „Odvolací správny orgán sa nestotožňuje s rozhodnutiami uvedenými v rozsudku Najvyššieho súdu“…

HOVNO alebo českí katolícki laici a ich pravá farba a tiež hnednúce Slovensko...

Nekonkurujem raperovi Rytmusovi ani Pišťanekovi a Taragelovi v ich Sekerou a nožom. O slobodu slova v „tiež krásnej literatúre“ a masovej pop kultúre nemám záujem. Ak by aj, bez šance. Stále vypredané... Takzvaní umelci masovej pop kultúry toto slovo používajú ako nástroj umenia. Zvyšujú si tak svoju popularitu. Sú preto celebrity. Môj článok ale…

Arpád Soltész, Michal Havran a RTVS - naši hrdinovia?

Vo veľkom množstve počúvam znechutené reakcie na adresu Michala Havrana za jeho výroky o našich predkoch. Vody ešte viac rozbúrila šablónovitá odpoveď, ktorú zasielala RTVS na rozčúlené emaily občanov SR, ktorí požadovali vyvodenie zodpovednosti za vyššie spomenuté slová zamestnanca RTVS.  V priebehu uplynulých dní sa k tomu pridalo trestné stíhanie…

Eurokomisia chce zrušiť jednomyseľnosť pri hlasovaní a uchopiť moc nad "neposlušnými" štátmi

Predseda Európskej komisie Juncker sa v týchto dňoch vyjadril, že v blízkej dobe predloží návrhy, aby sa v zahraničnej politike EÚ prešlo od systému jednomyseľného hlasovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou. Ako Juncker doslova povedal: "Jednomyseľnosť nemôže zostať v súčasnej podobe, pretože EÚ musí byť schopná robiť globálnu politiku. Navyše si…

TopSpeed

Volkswagen Amarok sa postavil hore Mount Panorama

1

Ak by sme chceli zobrať nejaké auto a upraviť ho na pretekanie, určite by to nebol Volkswagen Amarok. VW je známy svojou serióznosťou, no v momentoch, keď ide o dni na pretekárskej trati, sa akoby zblázni. Jeho najnovší počin je práve obrovský Amarok. Pod kapotou tohto mastodonta nájdeme pohonnú jednotku v podobe dieslového…

Dnes už overenie km cez STK nestačí

3

Aké veľké riziko skutočne predstavuje kúpa jazdeného vozidla?  Človek si bežne nevie predstaviť čo všetko kúpa obnáša. Pre ľahkovážnosť sa potom dostáva do problémov, z ktorých ťažko von. Podvodníci si v posledných rokoch urobili zo Slovenska raj jazdených áut a neoprávneného obohacovania sa na úkor bežného občana. Predísť tomu nie je…

Prečo sa už Mazda s BMW nechce porovnávať? V akej oblasti?

11

Medzi laickou a odbornou verejnosťou majú Mazdy reputáciu áut zameraných na šoféra a radosť z jazdy aj pri bežných modeloch. Aj keď ich marketingové reči o spojení vodiča a auta pôsobia miestami až príliš „ezotericky“, nie je pochýb, že sú postavené na reálnych základoch. Značka v posledných mesiacoch prichádza s veľmi…

3 dôvody, prečo nepredbiehať sypače

5

Zimné obdobie je čas, kedy na diaľniciach a rýchlostných cestách v plnej pohotovosti zasahujú veľké stroje - sypače a frézy. Sypače majú okrem iného zdvojenú funkciu odhŕňania snehu - pluhovanie v prednej časti a v jeho zadnej časti zároveň posýpajú cesty. Ak majú svoju prácu vykonávať dôkladne, je dôležité, aby sa…

Nepodarené predbiehanie sprava a vážna dopravná nehoda!

8

Tak toto predbiehanie sprava nevyšlo. Vodič červenej Micry nezvládol manéver, zišiel z cesty a po náraze do stromu malý Nissan vymrštilo naspäť na cestu. Ale už v "nepojazdnom" stave. Vážna dopravná nehoda z ruských ciest mohla mať tragické následky. Nemáme informáciu, či a ako vážne sa posádka Micry zranila. Prečo…

Porsche 911 GT3 RS po modernizácii ponúka najsilnejšiu atmosféru

0

Pred pár dňami sme vás informovali o prvom predčasnom predstavení modernizovanej 911 GT3 RS. Tá dostala voči predchodcovi o niečo výkonnejší motor, agresívnejší dizajn, upravené natáčanie zadných kolies alebo špeciálnu zelenú farbu exteriéru. Oficiálnu premiéru si odbije na autosalóne v Ženeve už o pár dní.

KAMzaKRÁSOU

Vyhrajte jedinečný balíček prírodnej kozmetiky v hodnote 28 €

0

Stáva sa z vás postupne BIO domácnosť, v ktorej sa snažíte využívať čisto prírodné prostriedky? Či už ide o upratovanie domácnosti, rozmaznávanie vašich domácich miláčikov alebo vás a vašej rodiny, tak organila.com vám je v tomto smere nápomocná. A keďže vás chceme potešiť, tak sme si pre vás pripravili súťaž o balíček prírodnej kozmetiky. :)

SUV Suzuki Vitara Gitara osvieži tvoj rozlietaný pracovný deň!

0

Priznám sa, vždy ma viac priťahovali hranatejšie a robustnejšie tereňáky. Keď teda prišlo Suzuki s faceliftom pre Vitaru, ostala som v miernom šoku. Moja hlava jednoducho nechcela spracovať fakt, že z hranatého SUV sa stal akýsi oblejší mestský fešák. Samozrejme chápem, že sa Suzuki snaží dosiahnuť úspech v stále rastúcom…

Prečo nevyhadzovať čajové vrecúška? Takto ti ešte poslúžia!

9

Poznáte ich účinky na krásu? Nepochybne si dokážu poradiť s opuchmi pod očami. Stačí ich len nechať vylúhovať a schladiť. Pre lepšie účinky ich môžete vložiť do chladničky a priložiť na oči. Avšak, nie len to čajové vrecúška dokážu. Veď pozrite!

Makadamové orechy – drahé, no telu veľmi prospešné!

4

Makadamové orechy patria údajne medzi najdrahšie orechy na svete. Hovorí sa však, že do zdravia treba investovať. Tieto orechy majú nášmu organizmu naozaj čo ponúknuť. Podporujú imunitu a celé telo dokonca prečistia. Okrem toho majú makadamové orechy pozitívny vplyv na trávenie i kvalitu vlasov. Objavte všetky skvelé účinky týchto drahých a zároveň nesmierne…

Mávaš problémy s menštruáciou? Harmonizuj si svoj cyklus!

3

Každý mesiac nás čakajú tie isté bolesti a kŕče, ktoré tlmíme liekmi. Nevyhnutnou súčasťou bývajú aj výkyvy nálady, bolesti hlavy alebo celková únava. Na všetko toto nám pomôžu osvedčené ružové tabletky a teplá deka. Doslova tieto dni pretrpíme ako kôpka nešťastia, ak nám to povinnosti dovolia. Ide to však aj inak!…

Toto sú originálne šálky na espresso. Vychutnaj si kávu ešte viac!

5

Ak si milovníčka kvalitnej kávy, určite ti nie sú ukradnuté ani špeciálne šálky na espresso s tvarmi a vzormi od výmyslu sveta. Niektoré sú jednoduché a praktické, iné zase natoľko dizajnové, až sa zdá, že piť z nich musí byť nemožné. Pozri sa na pár naozaj originálnych a štýlových kúskov!

TopDesat

Ako by vyzerali americkí prezidenti, ak by boli ženami?

0

Vďaka moderným technológiam je možné takmer čokoľvek. Bežný smartfón má väčší výpočetný výkon ako počítač, s ktorým bol prvýkrát pokorený vesmír. Ako by však vyzerali americkí prezidenti, ak by boli ženami? :) "Je zvláštne si myslieť, že títo ľudia by nikdy neboli zvolení za prezidenta kvôli nadbytočnému X chromozómu," napísal na reddit…

TOP 10: Najvyššie vodopády na svete

0

Zrejme ani nebudeš veriť, aké vysoké sú tie najvyššie vodopády na svete. Ľudia sa už od nepamäti snažili zmerať výšku svetových vodopádov, či už kvôli zvedavosti alebo aj vedeckej dôslednosti. Vždy však bolo ťažké tieto merania porovnávať, pretože neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by určovalo spôsob merania výšky vodopádov. Navyše k…

Včelí úľ priamo v obývačke? Spoločnosť z USA prišla s geniálnym riešením

0

Ako pravdepodobne vieš, populácia včiel je v konzistentnom poklese už dlhší čas a za hlavné príčiny sa považuje moderné priemyselné poľnohospodárstvo. Spoločnosť pôvodom zo Spojených štátov ale prišla so zaujímavým riešením, vďaka ktorému budeš môcť mať včelí úľ priamo v obývacej izbe. Výhyn včiel je zlou správou pre všetkých ľudí na…

3D kresby, ktoré vyzerajú veľmi realisticky

0

Vždy mu vravievali, že ma obrovský talent na kreslenie, no on to dlhé roky ignoroval. Reč je o 32-ročnom chlapovi zo Srbska, ktorý si nakoniec aj tak našiel cestu k maľovaniu. Začal totižto vytvárať 3D kresby, ktoré vyzerajú neuveriteľne realisticky. Ako sám vraví, svoj talent ignoroval a kresbám sa venuje…

Takto to vyzerá, ak je hlavou rodiny kreatívny otec s vášňou pre fotografiu a Photoshop

0

"Volám sa John Wilhelm. Narodil som sa v roku 1970 v Winterthur v Švajčiarsku, kde žijem spolu so svojou ženou a mojimi štyrmi deťmi (3 dcéry a 1 syn). A som kreatívny." "Fotografovanie bolo v mojom živote vždy dôležité. Môj otec bol skúseným hobby-fotografom a založil najmenej dve miestne fotografické…

Fotografie, ktoré poriadne potrápia tvoju hlavu

0

Už si niekedy videl mačku s guľometom? Pravdepodobne nie a zrejme ťa sklameme, pretože ju neuvidíš ani dnes. Na prvý pohľad ti však pri pohľade na túto fotografiu napadne, že ona má pri sebe naozaj strelnú zbraň. Týmto sa ti snažíme naznačiť, že dnes ti ukážeme fotografie, ktoré poriadne potrápia…