Vo Venezuele sa bojuje o Moskvu, Rusi už nechcú ustupovať

Caracas 30. marca 2019 (HSP/Iarex/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Vladimír Vasiliev na portáli Iarex zaujímavo hodnotí situáciu vo Venezuele

AN-124

Príchod ruských vojakov do Venezuely dňa 23. 3. 2019 diametrálne zmenil celú situáciu v tejto juhoamerickej republike. Do Venezuely v ten deň prileteli dve ruské lietadlá, transportný An-124 s 35 tonami nákladu a pasažiersky Il-62 s 99 ruskými vojakmi na palube. Hlavou ruského kontingentu vo Venezuele je náčelník Hlavného štábu Peších vojsk a prvý zástupca hlavného veliteľa peších vojsk RF, generálplukovník Vasilij Tonkoškurov. Je to skúsený vojenský veliteľ, ktorý má skúseností vo velení bojových operácií a je vyznamenaný štyrmi vysokými ruskými vojenskými rádmi.

Spoločne s generálplukovníkom Tonkoškurovom do Venezuely prišli aj jeho štábni dôstojníci, vojaci špeciálnych síl zodpovední za ochranu ruských dôstojníkov, špecialisti pre PVO a kybernetickí odborníci. Potvrdila to aj agentúra Reuters dňa 26. 3. 2019 s odvolaním sa na americký zdroj (člen vlády). Američania tvrdia, že dôležitou úlohou špecialistov je chrániť infraštruktúru venezuelskej vlády.

Ruskí špecialisti budú brániť okrem iného venezuelský energetický systém, aby sa už neopakoval podobný útok ako pred niekoľkými dňami, keď na niekoľko dní vypadla z prevádzky jedna z najdôležitejších venezuelských elektrární. Guaidó a spol. tvrdia, že zodpovedný za výpadok je Maduro, Venezuelcčania však hovoria o cielenom útoku cudzej mocnosti. Keď sa nebude opakovať žiaden výpadok, pretože sú v krajine ruskí kybernetickí odborníci chrániaci kybernetický priestor Venezuely, bude to nepriamym dôkazom, že za výpadkom elektrárne stála sabotáž cudzej mocnosti.

Mária Zacharovova z ruského Ministerstva zahraničných vecí uviedla, že ruskí vojenskí experti sa vo Venezuele nachádzajú na základe obojstranných dohôd o vojensko-technickej spolupráci. Takisto uviedla, že ruskí vojenskí experti budú vo Venezuele dovtedy, pokiaľ s ich prítomnosťou bude súhlasiť legitímny venezuelský prezident Maduro a jeho legitímna vláda. Pre Rusov Guaidó a spol. nie sú akceptovateľní, názory Guaidóa Rusov nezaujímajú.

Na snímke hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová

Ruskí vojenskí analytici upriamujú pozornosť na slová bývalého sovietskeho maršala Borisa Šapošnikova, ktorý svojho času vyhlásil, že „generálny štáb je mozgom armády“. Rad ruských analytikov priamo hovorí o tom, že ruskí vojenskí experti budú postupne zvyšovať bojovú úroveň venezuelskej armády s ohľadom na možnosť prípadného vojenského útoku z cudziny. Rusi už konzultujú s venezuelskými dôstojníkmi a poskytujú ruské informácie venezuelskej rozviedke.

Ruská vojenská misia je svedectvom, že Rusi sa rozhodli podobne, ako sa rozhodli v prípade Sýrie. Nenechajú Venezuelu napospas „impériu dobra a demokracie“ a Madurovi Rusi pomôžu rovnako, ako pomohli Asadovi, pretože Maduro i Asad sú legitímni prezidenti.

Rusko aktivitami vo Venezuele opätovne zvyšuje svoj geopolitický status, ktorý si zvýšilo úspešnou misiou v Sýrii. Dňa 19. 3. 2019 ruský diplomat Sergej Rjabkov kategoricky oznámil americkému partnerovi Eliotovi Abramsovi, že legitímny prezident je Maduro, ktorý zvíťazil vo voľbách a nie samozvanec Guaidó, ktorého protizákonne chcú presadiť Američania. Rusi takisto Američanov dôrazne vystríhajú pred pokusom riešiť americký problém vo Venezuele vojenskou cestou. A aby Rusi ukázali že nehovoria do vetra, do Venezuely prišla prvá skupina ruských vojenských odborníkov.

Američania príchodom Rusov do Venezely značne spľasli, rovnako ako ich vazali. Pokiaľ v Sýrii mali Američania dostatok času rozpútať občiansku vojnu, vo Venezuele im tento pokus Rusi zatrhli takmer v zárodku. Na rozdiel od multietnickej Sýrie je Venezuela kompaktný celok a Guaidóa podporuje len časť najbohatšieho obyvateľstva tradične spolupracujúceho s USA. Sýrsky variant destabilizácie sa teda opakovať nebude, čo doviedlo Johna Boltona a Mikea Pompea do stavu bezmocnej zúrivosti. Zúriaci Bolton na svojom účte na Twitteri napísal, že USA nestrpia, aby sa nepriateľské cudzie veľmoci miešali do venezuelských záležitostí a ohrozovali západné cennosti – demokraciu, bezpečnosť a právny systém. Venezuelskí vojaci sa podľa Boltona musia postaviť na stranu venezuelského národa“. Boltonove reči však ostávajú len rečami.

Rusko a Venezuelu, rovnako ako Sýrčanov nezaujíma, čo chcú Američania strpieť a čo nie. Američania sa do venezuelských záležitostí miešajú, ale Venezuela sa podobne ako Asad odmieta vzdať. Boltonov starecký furor je problém, s ktorým sa musí Bolton vyrovnať sám. Najzábavnejšiu časť Boltonovho prejavu tvoria slová, v ktorých tvrdí, že USA chcú poslať do Venezuely humanitárnu pomoc namiesto toho, aby posielali strategické bombardéry a špeciálne jednotky na podporu skorumpovaného diktátora. Už len chýbajú venezuelské Biele prilby…

Mike Pence označil príchod Rusov do Venezuely za nepotrebnú provokáciu. Vyzval Rusko, aby zastavilo podporu Madurovi a pridalo sa k podpore Guaidóa, pričom uviedol, že USA nebudú mlčať, ak budú nové ruské kontingenty do Venezuely pokračovať. Dňa 27. 3. 2019 Trump pri stretnutí s Juanom Guaidóom a Fabianou Rozalesovou  uviedol, že Rusko musí odísť z Venezuely. Na otázku žurnalistov, ako to chcú Američania docieliť, Trump uviedol, že sa na to pozrie a všetky varianty sú možné. Guaidó bezmocne tvrdí, že Rusi sú na pôde Venezuely nezákonne.

Na snímke Mike Pence

Rusi si evidentne nerobia o Američanoch žiadne ilúzie, takže izraelská spoločnosť ImageSat Intl. publikovala dňa 24. 3. 2019 fotografie, na ktorých vidieť  dôkazy zvyšovania bojovej pohotovosti systémov S-300 vo Venezuele, konkrétne na venezuelskej vojenskej základni Capitan Manuel Rios. Zjednodušene povedané, exportné systémy S-300, ktoré do cudzích krajín dodáva Rusko, nemajú k dispozícii všetky vymoženosti ruskej protivzdušnej obrany, ktorými disponujú Rusi. Ruskí experti však priniesli so sebou komponenty, ktoré bojovú úroveň S-300 zvýšili. Veľa závisí aj od rakiet, ktoré majú Venezuelčania k dispozícii a tu je takisto veľmi pravdepodobné, že ruské lietadlá priniesli do Venezuely aj moderné ruské rakety PVO s podstatne vyššími bojovými parametrami. Reč je aj o 9S32ME, ruskej modernej vojenskej stanici navádzania rakiet PVO.

Z ruských krokov, ktorými sa zvyšuje bojaschopnosť venezuelskej armády, pramení zúrivosť Američanov. Rusi zvýšili možnosti venezuelských systémov S-300, najpravdepodobnejšie budú aj Rusi venezuelské S-300 aj obsluhovať, čo pochopiteľne desí amerických vojenských pilotov. Žiadna kávička pri rutinných bombardovaniach  bezbranných civilistov v Afganistane, Sýrii či Iraku, ale tvrdá akcia, pri ktorej sa bude umierať. To sa americkým pilotom pochopiteľne nemôže páčiť. Ak sú navyše Rusi ochotní ísť ešte ďalej a budú vnímať prípadnú smrť ruských vojakov ako výzvu, situácia bude kvôli americkej agresivite eskalovať veľmi nebezpečným smerom. Rusi sú už ale pri stene a ustupovať nemajú kam. Každý ústup bude znamenať zvyšovanie amerického tlaku…

Na snímke raketový systém protivzdušnej obrany S-300

Netreba zabúdať ani na to, aký pozitívny dopad má príchod ruských vojakov na morálku venezuelských vojakov. Venezuelskí vojaci sledovali kampaň v Sýrii a videli, že Rusi dokážu zmariť americké plány. Takže venezuelskí vojaci vedia, že nestoja proti Američanom sami a okrem Rusov sa môžu spoliehať aj na tichú podporu Číny. S takouto podporou si trúfajú Venezuelci odolávať Američanom. Sami vedia, že bojová úroveň venezuelskej armády je podstatne vyššia ako sýrskej armády, keď  sa dokázali udržať Sýrčania, udržia sa aj Venezuelci. Venezuelskí dôstojníci a rozviedka takisto so záujmom sledovali stretnutia Američanov a Severokórejcov, kde takisto nedokázali Američania presadiť svoje predstavy tak, ako by chceli, severokórejské pokusy pokračujú.

Rusi podporujú Venezuelu s viacerých dôvodov. Prvým je medzinárodné právo. Američania sa správajú podľa viacerých ruských analytikov vo vzťahu k medzinárodnému právu rovnako arogantne ako svojho času Hitler a to sa musí skončiť. Rusi investovali do venezuelského ropného a energetického priemyslu a nemienia o svoje investície prísť len preto, že americký poskok Guaido odovzdá venezuelský ropný priemysel Američanom, ktorí ho zúfalo potrebujú, pretože majú množstvo ekonomických problémov. Okrem toho, ak by Američania ovládli venezuelský ropný priemysel za využitia sankcií proti Rusku a Iránu by sa pokúsili diktovať svetu svoje ceny ropy a riešiť tak na úkor sveta svoje ekonomické problémy, čo je takisto neprijateľné. Záujmy amerických politických vazalov nie sú relevantné.

Američania a Západ chcú  prinútiť Rusko prestať sa angažovať v Latinskej Amerike. Plnohodnotná ruská vojenská základňa vo Venezuele znamená že do Washingtonu to bude pre ruské rakety len 3316 km a to je takisto nočnou morou amerických vojenských jastrabov.  Môže sa opakovať Karibská kríza a vytvorenie plnohodnotnej ruskej vojenskej základne na území Venezuele treba vnímať ako dôležitý faktor strategického zdržiavania USA a Rusko tak získa silný argument na medzinárodnej scéne, ktorý budú musieť Američania akceptovať, takže sa ich aktivity v blízkosti ruských hraníc značne zmiernia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Blinken: Jednanie Bieloruska s olympioničkou Cimanovskou nemožno tolerovať

0 icon

Washington 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brendan Smialowski)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil pokus Bieloruska poslať svoju atlétku z letných olympijských hier v Tokiu proti jej vôli domov za "nadnárodnú represiu", ktorú nemožno tolerovať. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters "Lukašenkov režim sa snažil spáchať ďalší akt nadnárodnej…

Budú môcť neočkovaní voliť? Uhrík upozorňuje: „Podľa súčasného zákona je z dôvodu ochrany verejného zdravia možné obmedziť aj volebné právo občanov“

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podľa poslanca Európskeho parlamentu Milana Uhríka (strana Republika) zákon, proti ktorému minulý týždeň v Bratislave protestovali tisíce Slovákov, umožňuje z dôvodu "ochrany verejného zdravia" obmedziť aj volebné právo občanov. Europoslanec Uhrík tvrdí, že po schválení najnovšieho zákona o Covid pasoch to v praxi…

Warholm vyhral 400 m prek. vo skvelom svetovom rekorde 45,94 s. O tomto ani nesníval

0 icon

Tokio 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)   Atletické súťaže na olympijských hrách v Tokiu priniesli už dva úžasné svetové rekordy. Po rekordne dlhom trojskoku v podaní Venezuelčanky Yulimar Rojasovej (15,67 m) z nedele sa v utorkovom finálovom bloku zrodil najlepší mužský čas histórie na 400 m prekážky. Nórsky fenomén Karsten…

Macron: Francúzsko chce získať pre Libanon 357 miliónov dolárov

0 icon

Paríž 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)   Francúzsko v pondelok vyhlásilo, že na nadchádzajúcej darcovskej konferencii o Libanone je potrebné vyzbierať 357 miliónov dolárov na pomoc pri riešení najnutnejších problémov, ktoré sužujú tamojšie obyvateľstvo Stredajšia konferencia, ktorej hostiteľmi budú francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník OSN António Guterres, sa…

Na nového člena súdnej rady kandiduje sudca Krajského súdu v Košiciach Ľuboš Kunay

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada SR eviduje jeden návrh na člena súdnej rady, a to predsedu senátu Krajského súdu v Košiciach Luboša Kunaya. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kancelárie súdnej rady Veronika Müller. Oprávnení navrhovatelia mohli predkladať návrhy do včerajšieho dňa do 15:00 Predseda Súdnej…

Väčšina materských škôl v minulom školskom roku nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu ministerstva

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina materských škôl (MŠ) v školskom roku 2020/2021 nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O pomoc pri riešení problémov spojených s dištančným vzdelávaním požiadalo 27 riaditeľov. Ich priemerná známka za jednoznačnosť informácií a inštruktáží ministerstva bola…

Saková: „S údivom sledujem, ako mnohí politici z „demokratických“ strán na Slovensku hovoria o nasadení polície a obuškov na protestujúcich občanov“

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalá ministerka vnútra Denis Saková, ktorá je poslankyňou NR SR za stranu Hlas-SD, zdôraznila, že pokojné protesty sú v demokratickej spoločnosti jej prirodzenou súčasťou. Denisa Saková v pondelok večer na sociálnej sieti uviedla, že sme svedkami doby, ktorá ukazuje charaktery mnohých z nás -…

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ neeviduje žiadosť Slovákov v Turecku o pomoc pri požiaroch

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emre Tazegul)   Slovenské veľvyslanectvo v Ankare zatiaľ neregistruje žiadnu žiadosť slovenských občanov o pomoc, ktorá by súvisela s požiarmi v Turecku. Rezort diplomacie však odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu ďalšie šarže roztoku do oka Uniclophen 0,1 %

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu ďalšie šarže lieku Uniclophen 0,1 %. Dôvodom je opäť výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri obsah neznámej nečistoty. Ako štátny ústav informoval na svojej internetovej stránke, pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí akútne riziko,…

Štátna tajomníčka MZVEZ SR Ingrid Brocková sa zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brocková sa 4. augusta 2021 zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu. Podujatie sa organizuje z iniciatívy Francúzska a Organizácie Spojených národov vo virtuálnej podobe na úrovni hláv štátov, vlád a lídrov medzinárodných organizácií Konferencia,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

Marek Tencer

15 rokov bez liekov a zákrokov lekárov - ako som riešil zdravotné problémy ktoré ma postretli?

0icon

      Ako som si vyriešil upchatý nos, bolavé hrdlo, nachladnutie, kašel, chrípku, bolesť chrbtice, problém z krížami, bolesť zuba, suché oči, cievy bez liekov a lekárov? Všetko čo je tu napísané s

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali