Bratislava 9. októbra 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: TASR/AP-Jean-Francois Badias))
Viktor Orbán a Ursula von der Leyenová sa postavili zoči-voči počas stredajšej plamennej rozpravy v Európskom parlamente. Obaja lídri predstavili protichodné vízie budúcnosti Európy a odhalili svoju silnú vzájomnú antipatiu. Ich prejav zhrnula redakcia Euronews
Maďarský premiér Viktor Orbán vystúpil pred Európskym parlamentom v Štrasburgu a postavil sa zoči-voči predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.
Medzi mnohými spornými bodmi zasadnutia Euróspkeho parlamentu boli vojna na Ukrajine, spôsob, ako najlepšie riešiť rastúci problém konkurencieschopnosti Európy, a v neposlednom rade migrácia.
Maďarský premiér odmietol reakciu EÚ na vojnu na Ukrajine ako “nedostatočne naplánovanú a zle realizovanú”. Vyzval blok, aby obnovil komunikáciu s Kremľom, o čo sa pokúsil počas kontroverznej júlovej návštevy Moskvy, známej ako “mierová misia“.
„Európska únia má chybnú politiku, pokiaľ ide o túto vojnu,“ povedal poslancom Európskeho parlamentu. „Ak chceme vyhrať, musíme túto prehrávajúcu stratégiu zmeniť,“ vyjadril sa maďarský premiér.
Predsedníčka Európskej komisie na margo Orbánovej cesty do Moskvy v lete prízvukovala: „Stále existujú ľudia, ktorí z tejto vojny neobviňujú útočníka, ale napadnutého. Nie Putinovu túžbu po moci, ale túžbu Ukrajiny po slobode. Chcem sa ich spýtať: obviňovali by niekedy Maďarov za sovietsku inváziu v roku 1956? Alebo Čechov a Slovákov za sovietske represie v roku 1968?“
„Ľudia na Ukrajine sú bojovníci za slobodu, rovnako ako hrdinovia, ktorí oslobodili strednú a východnú Európu spod sovietskej nadvlády,“ dodala. Orbán na toto porovnanie ostro zareagoval, označil ho za “omyl” a povedal, že maďarská revolúcia z roku 1956 nemá “nič spoločné” s ukrajinským odporom proti ruským vojskám.
„V minulosti, ako sa uvádza v Zmluvách, bola Komisia strážcom dohôd, bola neutrálnym orgánom,“ povedal. „Jej úlohou bolo odložiť politické debaty bokom a riešiť rozdiely právnym spôsobom, ale to sa teraz zmenilo. Namiesto toho, aby bola strážcom zmlúv, je to politický orgán, politická zbraň,“ dodal na priamu adresu von der Leyenovej.
Orbán vystupuje na pódium
Na margo sťažností progresívnych poslancov boli očakávania pred Orbánovým vystúpením v Štrasburgu vysoké. Orbán, ktorého krajina vykonáva rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, začal svoj prejav slovami, že EÚ “sa musí zmeniť”, keďže čelí ” najzávažnejšiemu obdobiu” vo svojej modernej histórii.
Maďarský premiér vyjadril obavy z hospodárskej stagnácie bloku a vyzval na prijatie ráznych opatrení na zvýšenie konkurencieschopnosti a odstránenie rozdielov vo vzťahu k Spojeným štátom americkým a Číne v súlade so závermi predloženej hodnotiacej správy Maria Draghiho, ktorá bola zverejnená minulý mesiac.
Následne zaútočil na Zelenú dohodu (Green Deal) z dielne kabinetu Ursuly von der Leyenovej za to, že vo svojom návrhu nezohľadňuje “priemyselnú politiku”. Zo spomaleného rastu EÚ a vysokých cien energií priamo obvinil spoločnú stratégiu “odklonu” od ruských fosílnych palív kvôli vojne na Ukrajine.
Orbán tiež odsúdil to, čo označil za brzdiace “obchodné obmedzenia”, čo bola zjavná narážka na clá na elektromobily vyrobené v Číne, ktoré EÚ schválila minulý týždeň po intenzívnych rokovaniach a proti ktorým sa Maďarsko dôrazne postavilo.
Ale zatiaľ čo v otázkach hospodárstva a klímy hral premiér relatívne na istotu, drasticky zvýšil napätie v diskusii, keď sa venoval téme nelegálnej migrácie. Orbán v pléne vyhlásil, že príchod žiadateľov o azyl z krajín s nízkymi príjmami “zvyšuje antisemitizmus, násilie na ženách a homofóbiu”.
Síce svoje tvrdenia nijako nepotvrdil, s dôrazom v hlase vyhlásil : „Fakty hovoria samy za seba.“
Ako riešenie navrhol, aby sa EÚ zamerala na zriadenie “vonkajších kontaktných bodov”(hotspotov) v susedných krajinách, ktoré by spracúvali žiadosti o azyl. Na európske územie by podľa neho mali byť vpustení len tí, ktorých žiadosti boli schválené.
„Bez vonkajších hotspotov nemôžeme Európanov chrániť pred nelegálnou migráciou,“ povedal poslancom EP. „Iné riešenia sú úprimne povedané ilúziou,“ dodal.
Myšlienka presunutia migračných postupov za hranice však získala v posledných mesiacoch na sile. V máji podpísalo 15 členských štátov list, v ktorom predložili niekoľko návrhov na urýchlenie tohto projektu, ktorý však zostáva diskutabilný kvôli možnému porušovaniu základných práv.
Von der Leyenová reaguje
Ursula von der Leyenová sa vo svojej reakcii snažila vyvrátiť Orbánove námietky.
Pokiaľ ide o hospodárstvo, šéfka Komisie uviedla, že Maďarsko “smeruje presne opačným smerom, vzďaľuje sa od jednotného trhu“ tým, že zvyšuje dane voči európskym spoločnostiam a “zo dňa na deň“ zavádza vývozné obmedzenia.
„Ako môžu európske podniky dôverovať vláde, ak sa na ne zameriava svojvoľnými kontrolami alebo im blokuje povolenia? Alebo ak verejné zákazky dostáva väčšinou malá skupina príjemcov?,“ povedala.
„To vytvára neistotu a podkopáva dôveru investorov,“ kritizovala predsedníčka.
V otázke energetiky obhajovala svoje výsledky v znižovaní závislosti bloku od Moskvy a obvinila Maďarsko, že sa naháňa za “alternatívnymi spôsobmi“ nákupu ruských fosílnych palív. Pripomenieme, že Budapešť je v tejto chvíli vyňatá z uplatňovania zákazu EÚ na nákup ruskej ropy.
„Rusko opakovane dokázalo, že jednoducho nie je spoľahlivým dodávateľom. Takže už nemôžu existovať žiadne výhovorky. Kto chce európsku energetickú bezpečnosť, musí k nej v prvom rade prispieť,“ povedala von der Leyenová.
V otázke migrácie opäť odsúdila Orbánovu vládu za rozšírenie systému tzv. národných kariet pre ruských a bieloruských občanov, túto kritiku však Budapešť popiera. Ďalej kritizovala podpis bezpečnostnej dohody s Pekingom, ktorá umožňuje nasadenie čínskych policajtov v Maďarsku.
„Všetci chceme lepšie chrániť naše vonkajšie hranice. Úspešní však budeme len vtedy, ak budeme spoločne bojovať proti organizovanému zločinu a preukážeme vzájomnú solidaritu,“ vyjadrila sa von der Leyenová.
„A keď už hovoríme o tom, koho (do EÚ) vpustíme: Ako je možné, že maďarská vláda pozýva ruských občanov do našej Únie bez dodatočných bezpečnostných kontrol?,“ opýtala sa predsedníčka.
„To robí z nového maďarského vízového systému bezpečnostné riziko nielen pre Maďarsko, ale pre všetky členské štáty. A ako je možné, že maďarská vláda dovolí čínskej polícii pôsobiť na svojom území?,“ pokračovala.
„Toto nie je obrana suverenity Európy. Sú to zadné dvierka pre zasahovanie zo zahraničia,“ vyhlásila.
Prečítajte si tiež :