Bratislava 9. októbra 2024 (HSP/ Euronews/ Foto:Screesnhot Youtube)
Agentúra Európskej únie pre drogy(EUDA) rieši nové výzvy v oblasti dodržiavania práva v súvislosti s prudkým nárastom nelegálneho obchodu s drogami. V celej Európskej únii sa zvyšuje diverzifikácia nelegálnych drog a narastá násilie spojené s organizovaným zločinom. Výkonný riaditeľ EUDA rozprával o problémoch a možných riešeniach v rozhovore pre The Global Conversation. Na tému upozornila redakcia Euronews
Podľa Alexisa Goosdeela, výkonného riaditeľa Agentúry Európskej únie pre drogy (European Union Drugs Agency-EUDA), pri riešení tohto “drogového” problému existujú nové prístupy a posilnené formy spolupráce. Podrobne ich predstavil v rozhovore s Isabel Marques da Silva v relácii The Global Conversation.
Drogy vz. psychoaktívne látky
Goosdeel na úvod objasnil, že nové nelegálne látky vrátane tzv. ružového kokaínu nie sú klasifikované ako drogy. „Preto ich nazývame aj nové psychoaktívne látky,“ hovorí.
„Tieto látky majú psychoaktívny účinok na mozog, ale zatiaľ nie sú klasifikované ako drogy. Počas posledných 27 rokov sme preto vytvorili a rozvinuli Európsky systém upozornenia na tieto látky a odhalili sme viac ako 950 látok, ktoré sa predtým na európskom trhu nikdy neobjavili. A niektoré z nich majú potenciál byť zdraviu škodlivé alebo dokonca môže mať ich užívanie smrteľné následky,“ upozornil.
„Takzvaný “ružový kokaín“ sa teda napríklad v Latinskej Amerike alebo v Španielsku nazýva aj 2C. Pochádza to z chemického názvu, ktorý je 2C-B,“ pokračuje Goosdeel.
„Ale pozorujeme, že v mnohých prípadoch sa tak trochu všade objavujú aj iné látky – napríklad ketamín. Ketamín je špecifická látka, ktorá sa stáva čoraz väčším problémom. Urobili sme napríklad prieskum na internete medzi ľuďmi, ktorí deklarovali, že konzumujú návykové látky, a až 10 % z nich uviedlo, že aspoň raz za posledné dva mesiace užili ketamín,“ uviedol.
„Hlavným trendom a hlavným rizikom(čo sa týka drog) je to, že ich dostupnosť je ‘všade, vo všetkom, pre všetlých’ – ‘everywhere, everything, everyone’. Drogy sú dnes všade, či už sa pašujú do Európy, alebo sa na území EÚ vyrábajú,“ vysvetlil Goosdeel.
„Všetko môže byť predmetom závislosti. Takže rozlišovanie medzi tvrdými a mäkkými drogami, alebo medzi nelegálnymi a legálnymi drogami nepokrýva celú komplexnosť. Dokonca existuje aj užívanie viacerých drog (tzv. polydrogové užívanie). A v dôsledku toho potom každý môže osobne alebo nepriamo zažiť epizódu – akútnu alebo chronickú – návykového správania na jednu z týchto látok,“ uviedol.
“Chemsex”
Nárast nových drog však neznamená, že klesá užívanie “tradičných” tvrdých drog, hovorí Goosdeel. „Je to zložitý obraz, ktorý sa neustále mení. Tento trh je v neustálom pohybe,“ upozornil.
Ako uvádza, konope a deriváty marihuany sú stále na prvom mieste medzi látkami, ktoré sa v Európe užívajú. Kokaín je teraz oveľa rozšírenejší z dôvodu prudkého nárastu jeho dostupnosti.
„Vidíme však aj nárast výroby amfetamínu a “chemsexu”, čo je spôsob užívania látok na udržanie dlhej sexuálnej aktivity a pohlavného styku s mnohými partnermi – najmä u mužov, ktorí majú sex s mužmi,“ uviedol.
„V tomto prípade však vidíme, že zvyčajne môžu užívať napríklad metamfetamín, ktorý predtým nebol v Európe veľmi rozšírený. Ale pozorujeme, že časom sa môžu rozšíriť do populácie, ktorá tieto látky užíva. Takže to znamená, že čelíme závažným ohrozeniam a závažným problémom a výzvam a musíme byť tiež oveľa agilnejší v porovnaní s tým, aká bola situácia pred 20 alebo 30 rokmi,“ dodal.
Nárast násilia spojeného s drogami
Rastúce užívanie nelegálnych drog priamo súvisí s nárastom aktivít zločineckých skupín na celom kontinente, keďže ide o kriminálne zoskupenia, ktoré dovážajú a distribuujú nelegálne produkty z Latinskej Ameriky a iných častí sveta. Viac gangov zapojených do tohto ilegálneho obchodu nevyhnutne znamená viac násilia, tvrdí v rozhovore Goosdeel.
„Áno, existuje tu hrozba narušenia právneho štátu. A určite je pre mňa najznepokojujúcejším vývojom za posledných sedem alebo osem rokov obrovský nárast násilia súvisiaceho s drogami v celej EÚ. To znamená, že keď sme pred desiatimi rokmi spolupracovali s Európskou komisiou a pomáhali jej vypracovať stratégiu boja proti násiliu súvisiacemu s drogami, týkalo sa to Strednej Ameriky. Dnes už hovoríme o Európskej únii,“ uviedol.
„Myslím si, že to, čo vidíme dnes, je tiež výsledok vývoja, ktorý pravdepodobne trval desať rokov a ktorý bol okrem iného podporený pandémiou COVID,“ vyjadril sa.
„Teraz totiž väčšina drog putuje cez prepravné kontajnery, čo predtým nebolo. Myslím si však, že to, čo vidíme teraz, je vrchol ľadovca, ktorý predtým ešte nebol viditeľný. Aj predtým sme mali obrovské problémy, napríklad v boji proti terorizmu. Znamená to teda, že sme pravdepodobne nevideli prvé náznaky toho, že by organizované zločinecké skupiny zmenili svoj spôsob organizácie (a orientovali sa na pašovanie drog),“ pokračoval.
„Teraz však vidíme, že je to, žiaľ, všade. Je to takmer každý deň, ak nie každý deň, tak každý týždeň, vo všetkých alebo vo väčšine členských štátov EÚ,“ dodal.
Prečítajte si tiež :