Kresťanskí seniori si 17. novembra pripomenuli tento pamätný dátum z roku 1989, keď sa po štyridsiatich rokoch socializmu aj na Slovensku otočilo koleso dejín k systému, ktorý sľuboval, že bude slobodnejší, štedrejší a humánnejší.
Tak ako aj rok predtým, stretnutie sa začalo v obci Dojč, odkiaľ sa vozidlá v bieložltej farebnej úprave niekdajšej Verejnej bezpečnosti presunuli na námestie vo Svätom Jure, kde sa konal ďalší program.
Z Jura sa kolóna policajných áut z čias spred Novembra, v súčasnosti už v podstate veteránov, presunula do Bratislavy na námestie Eugena Suchoňa. Tam účastníci položili veniec k pamätníku sviečkovej manifestácie a pre bratislavskú verejnosť urobili ukážku vozového parku Verejnej bezpečnosti spred troch desaťročí.
Účastníci stretnutia urobili aj vyhlásenie. Hlásia sa k odkazu 17. novembra, keď sa Slovensko oslobodilo spod totalitného režimu, avšak táto sloboda okrem slobody cestovať do zahraničia nepriniesla takmer nič z toho, čo si vtedy protestujúci predstavovali. Ľudia na Slovensku nemajú životnú perspektívu a zaručené demokratické práva, keď súdnictvo, prokuratúra, polícia ako hlavné záruky právneho štátu sú v rukách politických elít.
Účastníci preto pripomínajú odkaz 17. novembra mladým ľuďom a vyzývajú ich, aby nerobili tie chyby, za ktoré museli predošlé generácie tvrdo zaplatiť. A upozorňujú: o spravodlivosť sa nežobre, za spravodlivosť sa bojuje. Sloboda totiž nie je zadarmo…
Je symbolické, že pamätníci so symbolikou právnej neslobody niekdajších čias, zakončili svoje stretnutie práve na mieste, kde pred tridsiatimi rokmi prebehla Sviečková manifestácia, prvý prejav túžby národa po slobode po dlhom čase totality.
A je tiež symbolické, že to bolo práve pred hotelom Carlton, symbolom novodobej totality – totality peňazí. Práve o Carlton totiž v súčasnosti prebieha na súdoch ľúta ruvačka, pri ktorej, podľa niektorých účastníkov sporu, neobmedzená moc peňazí prevalcovala snáď všetky etické princípy.
Ivan Lehotský