Lópeza zadržiavali tri roky po protestoch proti vláde prezidenta Nicolása Madura a odsúdili ho na viac ako desať rokov väzenia pre obvinenia, medzi ktorými bolo aj podnecovanie protestujúcich k násiliu. Minulý mesiac ho prepustili, aby si mohol zvyšok trestu odpykať v domácom väzení. Antonia Ledezmu, starostu Caracasu, zadržali v roku 2015 a tiež bol v domácom väzení.
Prvý podpredseda venezuelského Národného zhromaždenia Freddy Guevara odsúdil zadržanie oboch politikov ako pokus vládnuceho režimu zastrašiť a demoralizovať opozíciu.
Spojené štáty označili v pondelok Madura za “diktátora” po tom, ako sa vo Venezuele uskutočnili kontroverzné voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré bude môcť prepracovať ústavu z roku 1999, zameranú na sociálne reformy. Washington zároveň uvalil na Madura finančné sankcie.
Venezuelský prezident sa v reakcii sankciám vysmial a vyhlásil, že nezamýšľa ustúpiť od svojich plánov na prepracovanie ústavy. Podľa vlastných slov bude aj naďalej prenasledovať nepriateľov – od nezávislých venezuelských spravodajských staníc až po ozbrojencov, o ktorých tvrdí, že ich poslala susedná Kolumbia na zmarenie volieb.