Domenico Vicinanza z anglickej univerzity Anglia Ruskin University a Genevieve Williams z Exeterskej univerzity vytvorili zvukový reliéf Marsu za úsvitu. Tento termín, ktorý bol vytvorený skladateľmi v polovici minulého storočia, spája systém zvukových prvkov v životnom prostredí. Tieto zvuky môžu byť prírodného pôvodu alebo umelo vytvorené, keď výskumníci alebo umelci vytvárajú imitácie pomocou zvukových technológií.
Práve týmto smerom sa vydali aj britskí vedci. Ako základ použili fotografiu úsvitu na Marse, ktorú vydal prístroj Opportunity 15. februára 2018. Prístroj sa na povrch Marsu dostal 25. januára 2004. Deň na Marse nie je o veľa dlhší ako ten na Zemi – trvá totiž celkom 24 hodín, 39 minút a 35.244 sekúnd.
Pri pohybe zľava doprava vedci naskenovali každý pixel obrazu a potom s pomocou špeciálnych algoritmov previedli zmenu jasu, farby a výšky reliéfu do hudby.
Tichá a pokojná melódia je výsledkom tmavého pozadia a jasný slnečný disk vytvára vyššie zvuky.
Dielo dostalo názov Mars Soundscapes a bolo predstavené na konferencii s názvom Supercomputing, ktorá sa konala v dňoch 11.-16. novembra v Dallase.