Podľa názoru Michaela Diamonda, vedca z Washingtonovej univerzity v Saint Louis, užívanie antibiotík značne znižuje v perspektíve schopnosť organizmu odolávať vírusovým infekciám.
V priebehu experimentu nakazili biológovia pokusné myši vírusom západonílskej horúčky. Cieľom výskumu bolo zistiť, prečo sa imúnne reakcie na túto chorobu u rôznych ľudí líšia. Jedna z príčin mohla byť v zložení črevnej mikroflóry pacientov.
Niekoľko desiatok myší rozdelili na kontrolné skupiny. V strave myší jednej skupiny boli antibiotiká, vďaka ktorým sa očisťovala tráviaca sústava od baktérií. Po štrnástich dňoch užívania liekov boli myši nakazené vírusom.
Diamond a jeho kolegovia sledovali priebeh vývoja infekcie a podotkli, že na akútnu horúčku zomrelo 80 % populácie s očisteným črevom, zatiaľ čo v druhej skupine počet uhynutých jedincov nepresahoval 20 %. Po dôkladnej previerke vyšlo najavo, že takéto látky a ampicilín a vankomycín zvyšovali pravdepodobnosť smrti zvierat, zatiaľ čo metronyzadol ich posilnil.
Zhoršenie mikroflóry sa stalo príčinou zníženia efektivity imunitného systému, kvôli čomu sa znižuje počet T-buniek, ktoré reagujú na zistené infekcie produkovaním protilátok.