Vedci varujú: O 100 rokov môže vyhynúť všetok hmyz

Vedci varujú: O 100 rokov môže vyhynúť všetok hmyz

Bratislava 12. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Podľa prvého globálneho vedeckého prieskumu, ktorý uverejnil portál The Guardian, je svetová populácia hmyzu na ceste k vyhynutiu, čo môže prispieť ku “katastrofickému kolapsu prírodných ekosystémov”

Ilustračné foto

Ubúda viac ako 40 percent druhov hmyzu a tretina je ohrozená. Miera zániku je osemkrát rýchlejšia ako u cicavcov, vtákov a plazov. Celková hmotnosť hmyzu klesá podľa najnovších dostupných údajov o 2,5% ročne, čo naznačuje, že v priebehu storočia by mohol hmyz vymrieť.

Reklama

Planéta je na začiatku šiesteho masového vymierania v jej histórii, s obrovskými stratami, ktoré už boli hlásené u väčších zvierat, tie sú totiž ľahšie študovateľné.

Hmyz je však zďaleka najrozmanitejším a najpočetnejším medzi živočíchmi – svojím počtom prevyšuje ľudstvo 17-krát. Hmyz je nevyhnutný pre fungovanie všetkých ekosystémov – slúži ako potrava iných druhov, opeľuje rastliny a recykluje živiny.

Reklama

Podľa výskumu dochádza v Nemecku a Portoriku k vymieranie hmyzu, ale prieskum tiež jasne uvádza, že táto kríza je celosvetová.

“Ak nezmeníme spôsob, akým produkujeme potraviny, všetok hmyz o niekoľko desiatok rokov vyhynie,” informujú odborníci. “Vplyv na ekosystémy planéty bude prinajmenšom katastrofický,” dodávajú.

Analýza, uverejnená v časopise Biological Conservation, tvrdí, že intenzívne poľnohospodárstvo je hlavnou hnacou silou poklesu hmyzu, najmä z dôvodu značného využívania pesticídov. Urbanizácia a zmena klímy sú tiež významnými faktormi.

“Ak sa úhyn druhov hmyzu nepodarí zastaviť, bude to mať katastrofálne dôsledky na ekosystém planéty a prežitie ľudstva,” konštatoval Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney. Analýzu vypracoval spolu s Krisom Wyckhuysem, ktorý pôsobí na čínskej akadémii poľnohospodárskych vied v Pekingu.

Pozorovaný každoročný úbytok 2,5 percenta objemu hmyzu za posledných 25 až 30 rokov považuje Sánchez-Bayo za šokujúci. “Je to veľmi rýchle. O desať rokov bude hmyzu o štvrtinu menej, o 50 rokov polovica a o 100 rokov nebude žiadny,” predpovedá.

Reklama

Jedným z najväčších dôsledkov straty hmyzu je množstvo vtákov, plazov, obojživelníkov a rýb, ktoré sa živia hmyzom. “Ak odstránime tento zdroj potravy, všetky tieto zvieratá budú hladovať,” povedal. Takéto kaskádovité účinky sa už zaznamenali v Portoriku, kde nedávna štúdia odhalila 98-percentný pokles hmyzu za posledných 35 rokov.

Dvojica Sánchez-Bayo a Wyckhuys vychádzala zo 73 najlepších vedeckých štúdií, ktoré sa venujú úbytku hmyzu.

Motýle a mory patria k najviac ohrozeným. Napríklad počet rozšírených druhov motýľov v rokoch 2000 až 2009 klesol o 58% na poľnohospodárskej pôde v Anglicku. Veľká Británia utrpela najväčší zaznamenaný pokles hmyzu ako celok, aj keď to je pravdepodobne výsledok intenzívnejšieho štúdia oproti väčšine miest.

Vážne ohrozenie zaznamenali aj u včiel, iba polovica druhov čmeliakov, ktoré sa v roku 1949 nachádzali v Spojených štátoch v Oklahome, boli prítomné aj v roku 2013. V roku 1947 bol počet včelích kolónií v Spojených štátoch 6 miliónov, ale odvtedy sa znížil na 3,5 milióna.

Malý počet adaptabilných druhov sa zvyšuje v počte, ale nie je dostatočný na to, aby prevážil veľké straty. “Nájdu sa vždy nejaké druhy, ktoré využívajú vákuum zanechané vyhynutím iných druhov,” vysvetlil Sanchez-Bayo. Napríklad v Spojených štátoch rastie spoločenstvo východných čmeliakov, ktoré sú odolné voči pesticídom.

Reklama

Väčšina z týchto štúdií odráža stav v západnej Európe a v Spojených štátoch, pár ďalších sa zaoberalo stavom v Austrálii, Číne, Brazílii či Juhoafrickej republike. Zvyškom sveta sa doteraz zaoberalo len niekoľko málo analýz.

Sanchez-Bayo ako príklad úbytku hmyzu uviedol nedávnu rodinnú dovolenku, ktorá zahŕňala 400 km výlet cez vidieckú Austráliu. Počas cesty nikdy nečistil čelné sklo, povedal. “Pred mnohými rokmi ste to museli robiť neustále,” ozrejmil.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali