Ako vysvetľuje Dominique Cretien a jeho kolegovia z Univerzity v Paríži, hlavným zdrojom tepla v ľudskom tele sú mitochondrie, ktoré sa nachádzajú vo všetkých bunkách. Rozkladajú glukózu a ďalšie živiny, čo vedie k uvoľneniu energie. 60 % tejto energie uniká z mitochondrií vo forme tepla.
Táto myšlienka prinútila Cretiena a jeho kolegov, aby vyskúšali koľko tepla produkujú mitochondrie a ako poruchy v ich práci, vrátane tých spojených s vývojom rôznych dedičných ochorení, ovplyvňujú tento proces.
Nebolo to tak jednoduché zistiť – mitochondrie fungujú normálne iba v živých bunkách a ich rozmery sú príliš malé, než aby sa dalo zmerať teplotu. Vedci preto museli vytvoriť špeciálny molekulový “teplomer”, ktorého luminiscencia klesá asi o 3 % pri zvýšení teploty o jeden stupeň.
Prvé merania poskytli neočakávané výsledky – ukázalo sa, že mitochondrie sú o viac ako 10 stupňov teplejšie ako okolité bunkové prostredie a vnútri organelles teploty dosahujú fantastických 50 stupňov.
Pre testovanie vedci vykonali ďalší experiment: dočasne spomaľovali prácu mitochondrií pomocou kyanidu draselného a ďalších látok, ktoré ovplyvňujú póry v “elektrárňach” buniek. Táto operácia spôsobila, že molekuly “teplomery” žiaria jasnejšie, čo potvrdilo, že mitochondrie skutočne pracujú pri oveľa vyšších teplotách ako ostatné časti buniek.
“Dokonca aj malé rozdiely v teplote mitochondrií, vrátane tých medzi mužmi a ženami, môžu vysvetliť, prečo niektoré choroby a druhy rakoviny postihujú iba členov rovnakého pohlavia a ovplyvňujú mieru starnutia nášho tela,” komentuje objav Nick Lan, genetik z University College v Londýne (UK ).