“Zdá sa, že fúzy chránia pery podobne rovnako, ako vlasy chránia hlavu,“ vysvetlil pre Medicalxpress autor štúdie doktor Daniel Aires, ktorý pracuje ako riaditeľ dermatológie v University of Kansas Health System.
Výskumu doktora Airesa sa zúčastnilo 200 mužov. Jednalo sa o pacientov, ktorým už bol diagnostikovaný nádor – aktinická keratóza na hlave a tvári.
“Aktinická keratóza je nemalý bod na koži, ktorý sa muža vyvinúť do nebezpečnej rakoviny,“ vysvetľuje Aires a dodáva: “Keďže je koža pier veľmi tenká, aktinická keratóza pier sa môže vyvíjať a stať nebezpečnou, v porovnaní s aktinickou keratózou inde na pokožke.“
Diagnózu aktinickej keratózy počuje ročne, podľa informácií časopisu, až 3 milióny Američanov.
Aires a jeho tím na konci výskumu vysvetlili, že muži, ktorí po dobu niekoľkých rokov mali fúzy, mali 16-násobne menšiu šancu, že sa u nich vyvinie aktinická keratóza na dolnej pere v porovnaní s mužmi, ktorí fúzy nepestovali.
Podľa Amerického národného inštitútu zdravia je aktinická keratóza siedmy najrozšírenejší typ rakoviny vo svete. Väčšinou ňou ochorejú muži vo veku okolo 50 či 60 rokov.
“Muži, ktorí sa zúčastnili nášho výskumu, mali fúzy od svojich dvadsiatich rokov. Nevieme teda, či budú fúziky, ktoré si muži nechajú narásť neskôr, mať ochrannú funkciu. Nehľadiac na to výskumy ukázali, že používanie slnečného krému v neskoršom veku môže znížiť riziko aktinickej keratózy. Rovnaká logika môže byť z toho dôvodu aplikovaná aj na fúzy, ktoré si muži nechajú narásť neskôr. Môže to pomôcť a celkom určite to nebude nijako škodiť,” vyhlásil Aires.
Portál dodáva, že výsledky tohto výskumu budú publikované v júnovom čísle Journal of the American Academy of Dermatology.
V Českej republike bolo podľa štatisticky za rok 2016 diagnostikovaných najviac kožných nádorov v porovnaní s ostatnými zhubnými ochoreniami. Avšak vďaka včasnej diagnostike a povahe týchto ochorení je úmrtnosť na tento typ nádorov veľmi nízka, píše Národný onkologický program s tým, že v tomto roku v krajine zomrelo na rakovinu 27 261 ľudí.
Okrem rakoviny kože sa na území Česka často vyskytujú karcinómy hrubého čreva a konečníka, zhubné nádory prostaty u mužov a karcinómy prsníka u žien, ďalej potom nádory priedušnice, priedušiek a pľúc. Národný onkologický program upozorňuje na skutočnosť, že čísla odrážajú celkové starnutie populácie Českej republiky. Kľúčovým faktorom v týchto štatistikách je vek, ktorý je hlavným faktorom výskytu zhubných ochorení, a to aj vďaka kumulatívnemu vplyvu rizikových faktorov.