energia

NAŽIVO

Potravinárska komora Slovenska už dlhodobo vyzýva na zjednotenie úradnej kontroly potravín. Uviedla to riaditeľka PKS Jana Venhartová k návrhu novely zákona o potravinách, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Systém viacerých kontrolných orgánov je podľa nej v rámci krajín EÚ raritný, okrem toho je nákladný a menej efektívny.

14:07

V Kostole Všetkých svätých na Pražskom hrade sa od štvrtkového poludnia môžu veriaci rozlúčiť so zosnulým českým kardinálom a bývalým pražským arcibiskupom Dominikom Dukom. Na mieste je vystavená rakva s jeho ostatkami a dostupná je aj kondolenčná kniha, do ktorej sa ľudia môžu zapísať.

14:00

Dobrovoľné a všeobecne prístupné vojenské školenia sú podľa poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza v súčasnosti lepším riešením ako obnovenie povinnej vojenskej služby. Uviedol to vo Vroclave. Poľsko tiež plánuje vytvoriť školy pre poddôstojníkov do ktorých sa budú môcť zapojiť študenti civilných vysokých škôl.

13:43

Predseda holandskej sociálnoliberálnej strany D66 Rob Jetten priznal, že zostaviť funkčnú vládu bude náročné, keďže strany sú aj dva týždne po voľbách stále v bezvýchodiskovej situácii.

13:42

Predseda poľského Sejmu Szymon Holownia sa vzdal svojej funkcie. Rezignáciu podpísal po dvoch rokoch vo vedení dolnej komory parlamentu. Oznámila to kancelária Sejmu na sociálnej sieti X.

13:42

Europarlament na plenárnom zasadnutí v Bruseli podporil návrh na uvoľnenie finančných prostriedkov Európskej únie na pomoc Španielsku a Francúzsku po ničivých záplavách a cyklónoch, ktoré tieto krajiny zasiahli v rokoch 2024 a 2025.

13:41

Maďarsko získalo zo sankcií na dovoz ruskej ropy a zemného plynu výnimku na jeden rok. Podľa servera telex.hu to pred novinármi vyhlásil šéf diplomacie USA Marco Rubio po skončení schôdzky ministrov zahraničných vecí skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7) v kanadskom meste Niagara-on-the-Lake.

13:40

Severské a pobaltské krajiny sumou 500 miliónov dolárov prispejú na nákup amerických zbraní pre Ukrajinu. V spoločnom vyhlásení tak uviedli Fínsko, Dánsko, Estónsko, Island, Lotyšsko, Litva, Nórsko a Švédsko.

13:39

Europoslanci v Bruseli vyzvali Európsku úniu, aby sa zaoberala cezhraničnými represiami autoritárskych režimov zameranými na nátlak na politických oponentov a ďalšie kritické hlasy, ich kontrolu alebo umlčanie.

13:38

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že Ukrajina bude musieť „skôr či neskôr“ pristúpiť na rokovania s Ruskom. Peskov predpokladá, že vyjednávacia pozícia Kyjeva sa bude každým dňom postupne zhoršovať. 

13:37

Pakistanský parlament schválil zmenu ústavy, ktorá prezidentovi a náčelníkovi pozemných síl udelí doživotnú imunitu. Kritici varujú, že tento krok oslabí demokraciu a nezávislosť súdnictva.

13:36

Európsky policajný úrad Europol podporil nemecké vyšetrovanie zamerané na skupinu lotyšských žoldnierov, ktorých si najala zločinecká sieť, aby uniesli albánskeho vodcu konkurenčného gangu obchodujúceho s drogami. Do operácie sa zapojili bezpečnostné zložky z Dánska, Francúzska, Lotyšska a Spojeného kráľovstva a spoločne zadržali štyri osoby.

13:35

Európska komisia spustila dnes vyšetrovanie amerického koncernu Google, čo by mohlo vyvolať hnev amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dôvodom je podozrenie, že vo výsledkoch vyhľadávania nezákonne diskriminuje médiá a webové stránky. Informujú DPA a AFP.

13:11

Maďarská vláda na stredajšom zasadnutí rozhodla o zavedení 14. dôchodku. Vo videu zverejnenom na Facebooku to pripomenul predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa neho vo februári budúceho roka bude okrem bežného dôchodku vyplácaný nielen 13. dôchodok, ale aj štvrtina 14. dôchodku.

12:37

Európsky súd pre ľudské práva dnes rozhodol, že Poľsko porušilo článok 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach v ďalšom prípade súvisiacom s obmedzením prístupu k ukončeniu tehotenstva po verdikte poľského Ústavného súdu z roku 2020.

Rozhodnutie rieši právnu neistotu, ktorá vznikla po zverejnení verdiktu, a jeho procesnú stránku, nie samotné obmedzenie legálnosti interrupcií v Poľsku.

12:34

Význam národného projektu rezortu školstva na podporu podnikateľského a inovačného potenciálu študentov vyzdvihol prezident SR Peter Pellegrini.

„Myslím si, že je to prelomový projekt, ktorý môže posunúť vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku o jeden stupeň a možno aj viac,“ uviedol prezident na štvrtkovej konferencii GradeUP v Košiciach s tým, že projektu verí a podporuje ho.

Pellegrini
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas slávnostného príhovoru na konferencii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR GradeUP a podujatia Noc podnikavosti pri príležitosti oficiálneho predstavenia národného projektu Podpora podnikateľského a inovačného potenciálu študentov v Košiciach 13. novembra 2025 / Foto: TASR-František Iván
Čítať viac | 12:30
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Väčšina krajín EÚ je skeptická voči cieľu 45 % energie z obnoviteľných zdrojov. Je tento cieľ realistický, či len akademický?

Francúzsko, Holandsko, Írsko a niekoľko ďalších krajín EÚ sa zdráhajú podporiť návrh Európskej komisie na zvýšenie cieľa EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine, potvrdil EURACTIV

energia
Ilustračné foto
❚❚
.

Krajiny Európskej únie v súčasnosti diskutujú o plánoch na zvýšenie cieľa bloku v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na 45 % do roku 2030 v súlade s návrhmi Európskej komisie predloženými v máji tohto roku.

Revidovaný cieľ bol predložený v čase, keď sa Európa snaží opustiť ruské fosílne palivá “oveľa skôr ako v roku 2030” v snahe zastaviť financovanie vojnového úsilia Kremľa.

“Toto nie je len vojna, ktorú rozpútalo Rusko proti Ukrajine. Je to vojna proti našej energetike, vojna proti nášmu hospodárstvu, vojna proti našim hodnotám a vojna proti našej budúcnosti,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá v septembri obhajovala tieto plány pred Európskym parlamentom.

.

Členské štáty EÚ sa však zdráhajú podporiť cieľ 45 %, ako sa uvádza v dokumente, ktorý sumarizuje stanovisko hlavných miest EÚ pred pondelkovým (19. decembra) zasadnutím ministrov energetiky EÚ.

Podľa dokumentu, ktorý vypracovalo Česko, ktoré v súčasnosti vykonáva polročné rotujúce predsedníctvo EÚ, by sa väčšina krajín EÚ radšej pridŕžala cieľa 40 %, ktorý Komisia predložila v júli 2021.

“Členské štáty spoločne zabezpečia, aby podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie v Únii v roku 2030 predstavoval aspoň 40 %,” uvádza sa v dokumente s odkazom na cieľ do roku 2030, ktorý krajiny EÚ podpísali na predchádzajúcom zasadnutí v júni.

Podľa európskych diplomatov v Bruseli v súčasnosti neexistuje väčšina v prospech vyššieho cieľa, pričom niekoľko kľúčových krajín ako Francúzsko, Holandsko a Írsko zatiaľ odmietlo podporiť cieľ 45 %.

“V texte, ktorý navrhlo predsedníctvo, sa uvádza 40 %, a to nám vyhovuje. Sme pripravení podporiť všeobecný prístup,” povedal jeden z diplomatov EÚ, ktorý pre EURACTIV hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

.

Európa v súčasnosti získava z obnoviteľných zdrojov energie, ako je vietor, slnko a biomasa, len niečo vyše 22 % svojej energie.

 

Deväť krajín EÚ podporilo cieľ 45 %

Niektoré ďalšie krajiny medzitým presadzujú vyššie ambície. Patrí medzi ne Rakúsko, Dánsko, Estónsko, Nemecko, Grécko, Litva, Luxembursko, Portugalsko a Španielsko, ktoré vydali spoločný dokument podporujúci cieľ 45 %.

“Vzhľadom na súčasnú energetickú krízu a potrebu rýchleho zníženia závislosti EÚ od fosílnych zdrojov, najmä z Ruska, a zároveň zvýšenia bezpečnosti dodávok si myslíme, že zvýšenie cieľa v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na 45 % je nevyhnutné,” uvádza sa v dokumente, ktorý získal EURACTIV.

“Popri úsporách energie je dôležitejšie a naliehavejšie ako kedykoľvek predtým rýchlo zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie,” dodáva sa v ňom s tým, že je to “nevyhnutná podmienka na opätovné získanie kontroly nad cenami energie” a dodržanie záväzku EÚ v oblasti klímy v rámci Parížskej dohody.

.
veterná farma elektrina
Ilustračné foto

Cieľ 45 % obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 podporuje aj Európsky parlament, ktorý má v tejto otázke rovnaké slovo ako členské štáty EÚ.

Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou sa predpokladá, že cieľ 45 % podporuje aj Fínsko, ale zatiaľ sa k dokumentu neprihlásilo. Švédsko zatiaľ podporuje, ale drží sa späť, pretože 1. januára prevezme od Česka polročné rotujúce predsedníctvo EÚ a má si zachovať neutrálny postoj.

 

Veterný priemysel hovorí, že prioritou je zabezpečiť splnenie cieľov

Organizátori kampaní kritizovali české predsedníctvo EÚ za to, že nepodporilo vyššie ambície v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zostalo pri cieli 40 %, ktorý bol pôvodne predložený pred ruskou vojnou na Ukrajine.

“Tento pokus českého predsedníctva presadiť nižší cieľ podkopáva záväzok EÚ voči svojim občanom a Ukrajine,” povedala Seda Orhanová, aktivistka za obnoviteľné zdroje energie v organizácii CAN Europe.

Pieter de Pous z klimatického think-tanku E3G označil cieľ 40 % za “neprimeraný” a vyzval veľké členské štáty EÚ, ako je Francúzsko, aby zaujali jasnejší postoj v prospech väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie.

“Francúzsko, Írsko a Holandsko sa k tejto otázke zatiaľ vyjadrili nejednoznačne a budú musieť podporiť 45 %, aby sa dosiahla dohoda, ktorá by urýchlila úsilie EÚ o zníženie závislosti od plynu,” povedal de Pous.

Obchodné združenie SolarPower Europe podporilo cieľ 45 % a uviedlo, že to Európu privedie na cestu k dosiahnutiu jej klimatických záväzkov.

Veterný priemysel však zaujal diferencovanejší postoj a tvrdí, že prioritou je zabezpečiť, aby sa ciele mohli splniť.

“Nové ciele sú skvelé, ale členské štáty EÚ musia tiež zabezpečiť, aby sa tieto ciele mohli splniť,” povedal výkonný riaditeľ WindEurope Giles Dickson, ktorý vyzval krajiny EÚ, aby vyčlenili dostatok miest na projekty veternej energie a zlepšili udeľovanie povolení.

.

“Dnešné postupy udeľovania povolení sú príliš zložité a zdĺhavé na to, aby sa priblížili k cieľu 40 % alebo 45 %,” povedal pre EURACTIV.

Zvýšenie výroby veternej energie si bude vyžadovať aj “obrovské investície” do výrobných kapacít, ako aj investície do podpornej infraštruktúry, ako sú siete, prístavy a plavidlá.

“Ak sa tieto problémy nebudú riešiť, akýkoľvek aktualizovaný cieľ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 zostane akademický. Potrebujeme rozumné priemyselné politiky pre obnoviteľné zdroje energie,” varoval Dickson.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Marek Brna

Gustáv Murín

Peter Lipták

Ivan Štubňa

Matej Michalička

.
.
.

NAŽIVO: “Nahrávka, ktorá ukáže pravdu o Progresívnom Slovensku”

Vládny Smer-SD kritizuje opozičné Progresívne Slovensko , že v politickom súboji využíva aj mladých ľudí a šíri nenávisť a neznášanlivosť.…

13. 11. 2025 | Aktualizované 13. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

USA po prvýkrát potvrdili, že Rusko požaduje odovzdanie Donbasu na ukončenie vojny

Vyhlásil to štátny tajomník Rubio po samite G7 v odpovedi na otázku, či Rusko usiluje o ukončenie bojových operácií

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Daško pre HS: Hlasy Rómov sa kupujú stále, len sa to robí sofistikovanejšie. V osadách funguje systém “kolotočov a taxíkov”

Počas každých volieb sa na Slovensku v médiách pravidelne objavuje téma kupovania hlasov Rómov žijúcich v osadách. Naposledy sa tento problém riešil…

13. 11. 2025 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Atentátnik na Fica podal odvolanie voči odsúdeniu

Atentátnik Juraj Cintula, ktorý vlani strieľal na premiéra Fica, sa odvolal proti rozsudku, ktorým ho senát Igora Králika v októbri…

13. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Biznis a 17. november. Niektoré firmy pľujú na polovicu občanov

Finančný kapitál a mainstreamové médiá idú ruka v ruke. Ukazuje to aj akcia, ktorú na 17. november pripravila ČSOB

13. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

„Novinárka z 360-tky usvedčená v priamom prenose“

Richard Takáč , minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ponúka na sociálnej sieti ďalšie video o tom ako novinárka zo…

13. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec nemeckého zázraku opísaný jasne a stručne

Ešte donedávna sa Nemecko javilo ako vzor ekonomického a politického úspechu. Teraz je ale na kolenách a čelí výzvam, ktoré…

13. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zastavené vyšetrovania, vykostené zákony a bezmocný odpor: rozklad nádeje voliča koalície

Koalícia, ktorá mala priniesť očistu právneho štátu, dnes pôsobí ako stroj na marketing. Vyšetrovania darovanej techniky sa končia bez viny,…

13. 11. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Prípad Jeffreyho Epsteina opäť na pretrase: Trump bol spomenutý nielen v spisoch, ale aj v e-mailoch

Budúci týždeň bude americká Snemovňa reprezentantov hlasovať o úplnom zverejnení spisov z prípadu finančníka, sexuálneho predátora a pedofila Jeffreyho Epsteina. Americký prezident…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Europoslanec Uhrík povedal v Bruseli pravdu o migrácii a mnohých tým nahneval, „kvičali ako zbláznení!“

Milan Uhrík za svoj prejav v Európskom parlamente ohľadne migrácie a „brutálneho masakru islamistických teroristov v Paríži“ zožal ohromný potlesk

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škola v Poprade si vychováva nového Cintulu

Slovenskom posledné dni otriasa kauza súvisiaca s rodiacim sa opozičným hrdinom s prezývkou „Muro“, ktorý na chodník pred školou v Poprade kriedou napísal…

13. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rebríček nepriateľov Ruska. Ako dopadlo Slovensko?

V poslednej dobe je čoraz populárnejšie zostavovať rebríčky a zoznamy. Kto by nepoznal „Zoznam stránok so sporným obsahom“ zo stránky…

13. 11. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

V ďalšej krajine EÚ odhalili napojenie na hnutie Hamas

V Nemecku včera zatkli príslušníka militantnej skupiny známej ako hnutie Hamas. Do krajiny mal prejsť z Českej republiky. V Európe…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 11. 2025 | Aktualizované 13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Aktualizované 13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj si konečne našiel miesto v mediálnom priestore

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si konečne našiel miesto v mediálnom priestore. Stal sa hovorcom, ktorý hovorí to, čo si niekto…

13. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budú všetci mladí Nemci povinní nastúpiť do vojenskej služby?

Spolková vláda sa včera dohodla na modeli brannej povinnosti. Zvažuje sa celoštátny model povinnej vojenskej služby a tzv. systém „lotérie“, ak…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nórsko je proti použitiu svojho suverénneho fondu na záruky úveru EÚ pre Ukrajinu

O tom v rozhovore pre NRK informoval nórsky minister financií Jens Stoltenberg

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusi už majú nový druh vojsk – vojská nepilotovaných systémov

Rusko, 13. novembra 2025 - Rusko vytvorilo sily nepilotovaných systémov, oznámil zástupca veliteľa tohto druhu vojsk plk. Sergej Ištuganov. „Boli…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

Štít demokracie: cenzúra v mene slobody

Balík predstavený 12. novembra - írskym eurokomisárom Michaelom McGrathom a podpredsedníčkou Európskej komisie Hennou Virkkunen - v skutočnosti načrtáva kontúry…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

V Nemecku výrazne znížia platby pre Ukrajincov

Všetci Ukrajinci, ktorí prišli do Nemecka po 1. apríli 2025, budú považovaní za žiadateľov o azyl a budú dostávať 180…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľké porovnanie: Sú nové hokejové dresy najkrajšími v histórii?

Včera bol zverejnený nový dizajn dresov hokejovej reprezentácie, v ktorých sa Slováci predstavia na budúcoročných Zimných olympijských hrách v Taliansku.…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Európska komisia a MMF sú znepokojené slabou úverovou stabilitou Ukrajiny. Nemôžu jej už poskytovať bežné komerčné úvery

Európska komisia a MMF sú znepokojené slabou úverovou stabilitou Ukrajiny a nemôžu jej už poskytovať bežné komerčné úvery, vyhlásil európsky…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruské drony zničili výsadok ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sa pokúsili pristáť v Chersonskej oblasti

Ukrajina, 13. novembra 2025 - Rusi zničili útokmi bezpilotných lietadiel vyloďovacie sily pohybujúce sa pozdĺž Dnepra v oblasti Chersonu. Podľa…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

Washington už nezvažuje ďalšie sankcie proti Rusku

Marco Rubio vyhlásil, že Washington nemá takmer žiadne prostriedky na zavedenie nových sankcií proti Rusku

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V ochrane detí pred pornografiou zlyháva systém. Kedy zakročíme?

S pornografickým obsahom sa stretávajú už deti v predškolskom veku alebo už na prvom stupni základnej školy. Šokujúce je však to, že…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko je naďalej pripravené na rusko-americký samit v Budapešti

Rusko je naďalej pripravené na rusko-americký samit v Budapešti. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov v rozhovore…

13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Moralisté proti tradiční rodině

Předevčírem jsem tu napsal, že otázky rodinného života by měly být posuzovány podle toho, jestli jsou v souladu se základním…

13. 11. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vážení priatelia, prosíme Vás: Pripravme malému anjelikovi Adamkovi vianočné prekvapenie!

Vážení priatelia, prosíme Vás, spojme sa pre dobrú vec. Na redakciu Hlavných správ sa obrátil jeden z Vás, z našich…

12. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Martin Gernát odohral famózny zápas za Jaroslavľ

V ruskej KHL sa v stredu odohral veľmi zaujímavý duel medzi Spartakom Moskva a Lokomotivom Jaroslavľ s účasťou hneď troch…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Potravinárska komora Slovenska už dlhodobo vyzýva na zjednotenie úradnej kontroly potravín. Uviedla to riaditeľka PKS Jana Venhartová k návrhu novely zákona o potravinách, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Systém viacerých kontrolných orgánov je podľa nej v rámci krajín EÚ raritný, okrem toho je nákladný a menej efektívny.

14:07

V Kostole Všetkých svätých na Pražskom hrade sa od štvrtkového poludnia môžu veriaci rozlúčiť so zosnulým českým kardinálom a bývalým pražským arcibiskupom Dominikom Dukom. Na mieste je vystavená rakva s jeho ostatkami a dostupná je aj kondolenčná kniha, do ktorej sa ľudia môžu zapísať.

14:00

Dobrovoľné a všeobecne prístupné vojenské školenia sú podľa poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza v súčasnosti lepším riešením ako obnovenie povinnej vojenskej služby. Uviedol to vo Vroclave. Poľsko tiež plánuje vytvoriť školy pre poddôstojníkov do ktorých sa budú môcť zapojiť študenti civilných vysokých škôl.

13:43

Predseda holandskej sociálnoliberálnej strany D66 Rob Jetten priznal, že zostaviť funkčnú vládu bude náročné, keďže strany sú aj dva týždne po voľbách stále v bezvýchodiskovej situácii.

13:42

Predseda poľského Sejmu Szymon Holownia sa vzdal svojej funkcie. Rezignáciu podpísal po dvoch rokoch vo vedení dolnej komory parlamentu. Oznámila to kancelária Sejmu na sociálnej sieti X.

13:42

.

Zajímavý souboj…

Ak nám prezident pokáral budoucího premiéra, že neoznámil veřejnosti, jak vyřeší svůj střet zájmů. Kdo by nevěděl, tak se jedná…

13. 11. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Hrôzostrašné zrútenie mosta Hongqi v Číne

V utorok 11. novembra sa v čínskej provincii S’-čchuan zrútil novovybudovaný most Hongqi, ktorý mal spájať región s Tibetskou náhornou…

13. 11. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Blahoslavený Karol Lampert

Popravený gilotínou

13. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: SMER – SSD ponúkol Šutajovi Eštokovi pomoc v súvislosti s prehratým súdom s čurillovcami

Premiér a predseda strany SMER – SSD Robert Fico ponúkol ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi všemožnú právnu pomoc SMERu –…

12. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Fraška storočia: Sudca zo smotánky Denníka N rozhodol o Šutajovi Eštokovi

Michal Bartek vo videu na sociálnej sieti tvrdí, že má nové informácie v súvislosti s prípadom ministra vnútra Matúša Šutaja…

12. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Marek Brna

Gustáv Murín

Peter Lipták

Ivan Štubňa

Matej Michalička

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov