Bratislava 5. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Dňa 3. 9. 2020 v Hoteli Kladno exprezident Václav Klaus predstavil na stretnutí trikolóra knihu niekoľkých autorov nazvanú Sebadeštrukcia ZÁPADU. Klaus je hlavným autorom, svoje kapitoly v knihe predstavujú ďalej Jiří Weigl, Ladislav Jakl, Aleš Valenta, Ivo Strejček, Michal Semín, Petr Hájek, Tomáš Břicháček a Milan Knížák. Dielo vydal Inštitút Václava Klausa
“Východ neútočí na Západ – Západ sa ničí sám, pácha sebadeštrukciu.” (Václav Klaus)
.
Súčasným médiám chýba konceptuálne či koncepčné vnímanie. Venujú sa selektívne vybraným problémom
Václav Klaus poprednú súčasnú situáciu hodnotí tak, že ju nazýva revolúciou “zhora”. Ide teda o koncept farebnej revolúcie, nám dobre známy z iných štátov. Klaus hovorí “Východ neútočí na Západ, Západ sa ničí sám – pácha sebadeštrukciu …”
To, čo teraz možno pozorovať, je podľa Klausových slov “pokus o rozbitie doterajšej spoločnosti”. Bývalý prezident hovorí o tom, že možno vnímať “obrysy totalitnej riadenej spoločnosti”. Pandémiu, ktorej istou fázou teraz naša spoločnosť prechádza, Václav Klaus chápe ako “zámerne šírený strach, ktorý má umlčať opozíciu”. Poslucháči si vypočuli tiež úvahy, že skutočným zlom je opatrenie, tzv. homme office (počas pandémie, pozn.).
Klaus kritizoval aj absenciu koncepčného vnímania. Nepáči sa mu, že si médiá selektívne vyberú problém, ktorý nechajú narásť do absurdných rozmerov. Ako príklad exprezident uviedol poľutovaniahodné zneužitie policajnej sily proti Afroameričanom v USA.
Počas predstavovania knihy Sebadeštrukcia ZÁPADU Klaus upozornil, že hoci je kniha zložená z deviatich kapitol od rôznych autorov, jej celkový názorový význam je značne homogénny. Je škoda, že našej spoločnosti chýba akýsi spoločný menovateľ. Klaus hovoril v tom zmysle, že chýba vystihujúce slovo, čo demonštroval na pojme ako “havlista”: Je to vraj slovo s príznakom, ale systémovo vlastne neobsahuje to podstatné…
“V USA som zažil študentské ozbrojené nepokoje a aj to, čo sa označuje ako, dlhý pochod inštitúciami’ …” Václav Klaus načrtol, že na americkú krízu zamiesili už veľmi dávno … Podľa Klausa niekdajší študentskí aktivisti v USA hovorili podobne ako československí ideológovia …
Stretnutie so sympatizantmi moderoval počas večera Petr Štěpánek, ktorý následne Sputniku poskytol rozhovor.
Štěpánek položil Klausovi otázku k roku 1968. Podľa neho rok 1968 vnímame inak ako na Západe. Václav Klaus zodpovedal v duchu, že uznáva vplyv západnej popkultúry, avšak hneď dodal, že je to práve táto kultúra, ktorá sa môže prejaviť rovnako deštruktívne ako niekdajší ruský revolučný rok 1917.
Za základný kameň dnešných problémov však vidí francúzsku revolúciu. Zaznela zaujímavá úvaha o tom, že Marx nechcel meniť podstatu človeka. Je tým iste myslené, že západná kultúra sa zvrhla natoľko, že deštruuje základný rodový koncept a všetko maximálne relativizuje. Zároveň dochádza k deštrukcii tradície. Klaus uviedol ako príklad zónu v centre Washingtonu, ktorú vyhlásili ako územie – Black Lives Matters…
Bývalý prezident potom uvažoval podobne, ako to reportér Sputnika počul naživo od veľvyslanca SR v USA Kmoníčka – “USA už nie sú tou krajinou, ktorou bývali …” Potiaľ nemožno staviť na to, že nás môžu USA významnejšie inšpirovať. Klaus spomínal, ako v USA študoval a ako predbehol dobu, keď sa tam predstavoval ako Európan, pretože vtedy (ani dnes) dosť tamojších ľudí netušili, kde je vôbec Československo (teraz ČR a SR). Klaus túto časť Exposie uzavrel tým, že kedysi nedocenil vplyv názorov z kníh Antonia Gramsciho.
“Necítim sa byť Európanom, ale volať po vystúpení z EÚ je detinské … A to hovorím ako človek, ktorý EÚ kritizuje ako zlo.” (Václav Klaus)
Václav Klaus sa tak trochu opatrne pýtal, kto z prítomných (metaforicky povedané) ho podržal v čase, keď bojoval s Lisabonskou zmluvou, keď šplhal na horu Blaník, čo bolo v čase nášho vstupu do EÚ.
Klaus sa obzrel späť a pripomenul, že Covid-19 EÚ rozhodil, že bola pasívna. Zároveň zbilancoval aj to, že po summite EÚ sa teraz stávame čistými platcami, zatiaľ čo tak veľké štáty ako Taliansko a Španielsko – príjemcami. Ak snáď niekto čaká spásu z Európy, potom by sme si mali uvedomiť, postuluje Klaus, že sme boli v Európe dávno pred prijatím do EÚ.
Klaus tiež skritizoval všetkých tých, čo po revolúcii stáli s natiahnutou rukou. Poukázal na to, že prosiť o peniaze prišli ľudia ako Hřebejk, Chytilová … zatiaľ čo všetci tí “robotníci” sa takto nezachovali – robotníci boli jednoducho zvyknutí pracovať …
“Neviem vyrieknuť, že som pro-európsky …” (Václav Klaus)
Klaus veľmi trefne odhaľuje jadro problému. Tvrdí, že základom je to, kto s čím sa vlastne identifikuje. O sebe hovorí, že je Čech – “nepíšem si s Fínkou”.
Dodáva, že cíti málo spoločného s Nórom či Cyperčanom. Od exprezidenta zaznieva aj to, že fenomén slovanstva sa nepresadzuje. Takže zostáva uchovávať si nádej a nestrácať základnú identifikáciu so sebou samým …
8. 9. 2020 prebehne krst knihy Sebadeštrukcia Západu v Luxore. Ak si knihu zadovážite, zoznámite sa s témami ako Mráz prichádza z druhej strany, Čierny scenár prichádza z Ameriky či Zle pochopená humanita.
Sputnik ČR sa exprezidenta opýtal, ako sa pozerá na to, že sa teraz v ČR presadzuje tendencia hádzať do jedného vreca nacizmus a komunizmus. Klaus odvetil, že obe patria do sféry -izmov, problém viac nekomentoval. Možno svoje zohráva fakt, že je pred voľbami a dobrý politik váži slová.
Sputnik sa ho tie opýtal aj na jeho prejav na Hrade k výročiu roku 1968 (v roku 2008). Zaujímalo ich, ako na tento prejav reagovali ľudia z jeho kruhov. Odpoveďou bolo, že rok 2008 je vzdialený a pán prezident si dnes večer na tento prejav nespomenul… Kniha Sebadeštrukcie ZÁPADU stojí za prečítanie.