Václav druhý – svätý? Mýtus o buričovi proti totalite

Václav druhý – svätý? Mýtus o buričovi proti totalite

Bratislava 7. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

História nás učí, že všetkého veľa škodí – aj apoteóz diktátorov, aj posmrtných adorácií tzv. osloboditeľov. Pretože čas podrobí kritike všetky umelé božstvá

Na snímke exprezident Václav Havel
Na snímke exprezident Václav Havel

Stovky televíznych programov, rozhovory, články v novinách a oslavné ódy na Václava Havla pri príležitosti jeho nedožitých 80-tich narodenín pomaly doznievajú. Priemerný pisateľ absurdných drám a podpriemerný politik sa dočkal ocenenia ako doteraz žiaden česko-slovenský a český prezident, vari okrem tatíčka Masaryka. Pomenované sú po ňom lavičky v parku, ruzyňské letisko, námestie v Prahe a knižnica, v ktorej nájdete všetko o živote a diele ikony českého prezidentstva. Keď umrel pred piatimi rokmi ohlas na jeho skon prekryl vo svete už iba chýr o smrti diktátora Kim Čong-ila, ktorý predstihol správy o trúchliacom českom národe nielen väčšími potokmi sĺz za milovaným vodcom, ale aj dĺžkou predpísaného smútku. Po smrti Stalina tiež plakal celý socialistický tábor. Neskôr sa ukázalo, že tento štátom a médiami koordinovaný plač bol planý a slzy plačiek vyšli navnivoč.

Reklama

Doba potrebovala kult hrdinu
Bývalý disident a prvý ponovembrový prezident si užil slávy aj počas života, či už ako prominentný väzeň, alebo ako osloboditeľ národa spod tyranie. Doba potrebovala hrdinu, symbol nežnej revolúcie a našla ho dávno predtým, ako sa začal rúcať starý poriadok. Vedúca skupina Charty 77 vyzbrojená kapitalistickou valutou na boj s komunistickým systémom si ho zvolila za lídra v spolupráci s KGB a ŠtB. To sú fakty, o ktorých sa v súčasných komentároch písať nepatrí, ale bolo by hlúposťou na ne zabúdať.

Václav Havel už ako poprevratový prezident v prejave pred Kongresom Spojených štátov o svojom zvolení povedal: „Keď ma 10. decembra 1989 môj priateľ, herec Jiří Bartoška navrhol na veľkom mítingu v Prahe v mene Občianskeho fóra do úradu prezidenta republiky, považoval som za vylúčené, že ma náš parlament, zdedený po predchádzajúcom režime, môže do tohto úradu zvoliť.“ Bolo to hrdinovo prvé verejné klamstvo, lebo vedel, že sa stane prezidentom Československej socialistickej republiky po jednomyseľnom zvolení komunistickým parlamentom. Vedel to, veď mal po ruke vyjednávača a sprostredkovateľa tejto „slobodnej voľby“, komunistického predáka Mariána Čalfu. Dohoda o odovzdaní moci bola uzavretá a dodržaná do bodky. Po obsadení Hradčian Havlom a „šľachtou“ Charty 77 sa komunista Čalfa stal predsedom prvej porevolučnej vlády národného porozumenia. „Bremeno moci“ pripadlo svätuškárskemu Havlovi: „Preto som sa odhodlal aj ja – po dlhom vzdorovaní – prevziať neskôr na seba bremeno politickej zodpovednosti.“

Reklama

O pozadí zamatového prevzatia moci v Československu a hviezdnej kariére undergroundového dramatika by sa toho dalo napísať oveľa viac, možno sa však o pozadí dobýjania Hradčian havlovcami dozvedieť aspoň zo svedectiev o tajných dohodách medzi Havlom a Rudolfom Hegenbartom, vedúcim 13. oddelenia ÚV KSČ, ako aj z materiálov chartistu Petra Cibulku a politického väzňa Jiřího Wolfa. Havlov bývalý chartistický kolega a neúprosný kritik Wolf napísal: „Celá Havlova banda dostala potom od neho korytá. Skutoční bojovníci proti totalite nedostali po roku 1989 nič!“

Kult veľkého humanistu
Nespočetné citácie článkov a výroky českých autorov sú v príkrom rozpore s jeho kultom veľkého humanistu. Napríklad, nikdy sa v dokumentoch o Havlovi neobjavia úprimné slová Terezy Spencerovej: „Čo v skutočnosti pre Českú republiku znamenal Václav Havel, hádam niekedy posúdia historici. My by sme dnes nemali byť pokrytci. Lebo zaslepení a snaživí hlupáci si pre svoj pocit spokojnosti a alibizmus vytvárajú nové mýty.“

Havlovský mýtus buriča proti totalite a najväčšieho českého humanistu utrpel prvé vážne trhliny, keď dal v roku 1990 takmer vyprázdniť väznice vyhlásením amnestie pre 23-tisíc väzňov, z ktorých sa mnohí po prepustení z väzby dopustili ohavných vrážd a lúpeží. Bola to chyba pomýleného vizionára, alebo jednoducho hlúposť? S jeho humanistickou vizionárskou esejou Moc bezmocných kontrastuje aj jeho obhajoba agresie v prípade neľudského bombardovania Juhoslávie vojskami NATO, po ktorom boli medzi civilnými obeťami aj stovky detí. Za slová „… nálety, bomby nie sú vyvolané hmotným záujmom – ich povaha je výlučne humanitárna,“ by sa mal červenať od hanby aj krčmový odroň, nieto ešte prezident tzv. demokratického štátu. Svoje zásadné postoje k „humanitárnemu bombardovaniu“ Havel nezmenil ani ako politický dôchodca, keď v rámci bezletovej zóny plných 128 dní bombardovali Líbyu.

Českou ikonou by mal byť skôr celoživotný disident, nedocenený pesničkár a básnik Karel Kryl s jeho skvelými nadčasovými textami: „Demokracia dozrieva do žalúdočných vredov, bez poctivosti, bez práva a hlavne bez ohľadov, a je to mýlka súkromná, azda z optického klamu, že miesto srdca brucho má a miesto duše tlamu.“

Ľudovít Števko

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali