Nigéria 14. augusta 2014 (HSP/TKKBS/Eutimes/Foto:Eutimes)
Terčom útoku sú trhoviská a námestia
V tieni drám na Blízkom východe a na Ukrajine zostáva situácia v Nigérii, kde napriek vládnym uisťovaniam o úspechoch v boji s terorizmom dochádza k stále ďalším atentátom, ku ktorým sa hlásia ozbrojenci z Boko Haram.
Nebezpečnou novotou sú tam samovražední útočníci vrátane dievčat, ktoré pod burkou skrývajú výbušniny a prenikajú medzi veľké zástupy ľudí, nevynímajúc ani kostoly. Ako poznamenáva arcibiskup Abudži, kardinál John Onaiyekan, “tamojší kresťania nepociťujú, že by ich teroristi mali zvlášť na muške, pretože terčom útoku sú trhoviská a námestia. Situácia je však vážna a kresťanské spoločenstvo musí prijímať zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia,” hovorí nigérijský kardinál.
“Naša vláda stále tvrdí, že vo vojne s Boko Haram víťazí, ale nejako to nie je vidieť, pretože teroristi môžu útočiť stále. Všetci vedia, že napadnutie kostola priťahuje pozornosť médií, ale v skrytosti zostávajú útoky na dediny v severovýchodnej časti krajiny. Udivuje ma, že po roku trvania výnimočného stavu sú teroristi stále schopní rozsievať chaos a bolesť. Musíme mať istotu, že vláda dáva zadosť svojim povinnostiam, avšak zdá sa, že má teraz iné starosti. V budúcom roku budú voľby a v novinách je Boko Haram spomínané len niekoľkými riadkami, prvým stránkam vládne vždy politika,” hovori arcibiskup hlavného mesta Nigérie.
Medzitým v dôsledku chaosu na severovýchode krajiny prebieha exodus miestneho obyvateľstva do Kamerunu, ktorí dúfajú, že tu nájdu väčšiu bezpečnosť než v odľahlých dedinách Nigérie, ktoré tunajšie bezpečnostné sily nie sú schopné kontrolovať.
Holokaust kresťanov?
Ďalším z príkladov prenasledovania kresťanov je aj incident, pri ktorom bolo 500 nigérijských kresťanov upálených zaživa. Zodpovednosť za ohavný čin stojí na strane vyznávačov islamu, píše The European Union Times.
“Kde sú medzinárodné organizácie pre ľudské práva?” pýta sa misionár Juan Carlos Martos, ktorý ešte v januári 2013 zverejnil fotografiu tohto ohavného činu na sociálnej sieti Facebook s cieľom poukázať na strašnú udalosť, ktorá bola médiami hlavného prúdu ignorovaná.
Na jeho veľké prekvapenie Facebook kritizoval príklad holokaustu na kresťanoch, ktorí posledné roky trpia v Nigérii. Sociálna sieť klasifikovala fotografiu ako pornografickú, násilnú a nevhodnú, preto jej publikácia bola následne zakázaná.
“Viete si predstaviť reakciu islamskej teroristickej organizácie, ak by zo strany kresťanských teroristov došlo k masakre moslimov v mešite? Do akej miery by naše média kryli a odsúdili zločin a zločincov?” pýta sa na záver misionár.
ru