V ktorých odvetviach projektu „Jedno pásmo, jedna cesta“ budú mať slovenskí podnikatelia dvere otvorené? Odpovedal čínsky veľvyslanec Lin Lin

Slovensko 10. júna 2017 (HSP/Foto: HSP)

 

V polovici mája sa uskutočnilo fórum Jedno pásmo, jedna cesta, ktorého sa zúčastnili lídri takmer tridsiatich krajín. Slovensko na fóre zastupoval Minister hospodárstva SR Peter Žiga. Projekt Jedno pásmo, jedna cesta (One belt, one road – OBOR) vychádza z Hodvábnej cesty, ktorá v minulosti spájala civilizácie v Ázii, Európe a Afrike.

Na snímke čínsky veľvyslanec LIN Lin

Aktuálny projekt spojí cez Ekonomické pásmo Hodvábnej cesty Čínu s Európou cez strednú a západnú Áziu a námorná hodvábna cesta 21. storočia spojí Čínu s juhovýchodnou Áziou, Afrikou a Európou.

Vníma Čína Slovensko ako kľúčového partnera projektu Jedno pásmo, jedna cesta? Akým spôsobom by prebiehala spolupráca medzi Čínou a Slovenskom v rámci uvedeného projektu? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedal veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Lin Lin.

 

 

V dňoch 14. – 15. mája sa uskutočnil fórum Jedno pásmo, jedna cesta, ktorého sa zúčastnili lídri 28 krajín. Priblížte našim čitateľom  uvedený projekt?

Vrcholné fórum sa konalo na pozadí kľúčového obdobia rozvoja svetovej ekonomiky, vlastného rozvoja Číny a budovania Pásma a cesty, vyslalo pozitívny signál, že jednotlivé strany spoločným úsilím podporujú medzinárodnú spoluprácu v rámci Pásma a cesty a spoločne budujú pospolitosť ľudského osudu, čo má veľmi dôležitý význam pre svet a Čínu. Dôležitou črtou tohto fóra je účasť mnohých strán a ich silné zastúpenie vrátane viac než 1500 delegátov z viac ako 130 krajín a viac ako 70 medzinárodných organizácií, ktorí zahŕňajú hlavy 29 krajín a ministra hospodárstva SR pána Petra Žigu.

Tohtoročné vrcholné fórum prinieslo bohaté výsledky a množstvo svetlých momentov. Ak by som to mal zhrnúť, odrazilo sa to najmä v nasledujúcich aspektoch:

Po prvé, fórum o ďalší krok vyjasnilo budúcnosť smerovania spolupráce v rámci Pásma a cesty. Čínsky prezident Xi Jinping v rámci fóra predniesol dôležitý prejav, v ktorom zdôraznil, že je nutné striktne sa pridržiavať princípov spoločného dohovoru, spoločného budovania a spoločného zdieľania, a aby sa politická komunikácia, prepojenie zariadení a infraštruktúry, uľahčenie medzinárodného obchodu, sprostredkovanie finančných prostriedkov a spojenie sŕdc ľudí stali cieľom spoločného úsilia. Vedúci predstavitelia jednotlivých krajín reagovali na prejav prezidenta Xi Jinpinga pozitívne. Spoločné komuniké okrúhleho stola taktiež zahrňuje dané koncepty, čo odráža široký medzinárodný konsenzus.

Po druhé, účastníci fóra naplánovali konkrétnu trasu budovania Pásma a cesty. V čase vrcholného fóra Čína spolu so zúčastnenými krajinami a medzinárodnými organizáciami vykonali komplexné pripojenie politiky, podpísali desiatky dokumentov o spolupráci a stanovili hlavné oblasti a spôsoby spolupráce pre nadchádzajúce obdobie. Presne ako povedal prezident Xi Jinping pri okrúhlom stole, koordinácia spájania rozvojových plánov Číny spolu s ostatnými krajinami a medzinárodnými organizáciami povedie k účinku znásobenia výsledkov.

Po tretie, fórum určilo sériu kľúčových projektov, ktoré sa budú realizovať v rámci Pásma a cesty. V rámci platformy vrcholného fóra jednotlivé krajiny vytvorili bohatý zoznam výsledkov, ktorý pokrýva päť oblastí, spolu 76 veľkých programov a vyše 270 konkrétnych výstupov. Medzi nimi sú zahrnuté aj spoločne pripravovaný plán bilaterálnej spolupráce s Maďarskom, podpísanie dohody s Srbskom o úvere na vybudovanie železničnej trate medzi Srbskom a Maďarskom, dokumenty o spolupráci s Poľskom a ďalšími krajinami na prehlbovaní spolupráce na trati čínsko-európského nákladneho vlaku, spoluprácu v rámci colných záležitostí a turizmu a ďalšie. Z toho vyplýva, že oblasti spolupráce v rámci Pásma a cesty sa neustále rozširujú a stupeň angažovanosti sa prehlbuje.

Čína zároveň ako iniciátor Pásma a cesty a organizátor fóra navrhuje viaceré nové opatrenia v rámci spájania politiky a rozvojových stratégií, budovania ekonomického koridoru, zosilňovania spolupráce na dôležitých projektoch, zvýšenia finančnej podpory a v ďalších ohľadoch, čo odráža jej zodpovednosť a odhodlanie aktívne sa zúčastňovať na spoločnom budovaní Pásma a cesty. Ázijská infraštruktúrna Investičná banka (AIIB) rozdelila už 1,7 miliardy dolárov do deviatich projektov. Prezident Xi Jinping oznámil, že Čína vloží do Fondu Hodvábnej cesty 100 miliárd juanov na podporu finančných inštitúcií, aby spustili prevádzkovanie zahraničného fondu RMB, ktorého objem má dosiahnuť 300 milárd juanov. Hlavnými prijímateľmi tejto podpory budú spoločnosti, ktoré vykonávajú svoju činnosť podľa princípov marketizácie, aby pre budovanie Pásma a cesty poskytli ešte pevnejšiu investičnú a finančnú podporu.

 

Čo bolo témou fóra?

Hlavnou témou tohtoročného vrcholného fóra je posilnenie medzinárodnej spolupráce, spoločné budovanie Pásma a cesty a dosiahnutie pre všetkých výhodného rozvoja. V budúcnosti chceme s jednotlivými stranami spoločnými silami podporovať budovanie Pásma a cesty tak, aby napredovalo v nasledujúcich piatich cieľoch: Prvým cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu mieru, čiže budovať nové medzinárodné vzťahy v jadre všestranne výhodnej spolupráce, vytvoriť partnerské vzťahy v rámci dialógu a nie konfrontácie a vytvárať partnerstvá namiesto spojenectiev.

Druhým je budovať Pásmo a cestu ako cestu perspektívy, takže sústrediť sa na podstatnú otázku, otázku rozvoja, ďalej hĺbkovo spolupracovať v oblasti priemyslu a uvoľniť potenciál rozvoja jednotlivých krajín.

Tretím cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu otvorenosti, čiže vybudovať otvorenú platformu spolupráce, udržať multilaterálny systém obchodu, uľahčiť a uvoľniť obchod a investície.

Štvrtým cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu inovácií, čiže pridŕžať sa rozvoja riadeného inováciami, podporovať hlbšie prepojenie vedy a technológií s priemyslom a finančníctvom a realizovať nové nápady zeleného rozvoja.

Piatym cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu spájania civilizácií, čiže ustanovenie mechanizmus kultúrnej spolupráce na viacerých úrovniach, kde civilizačné výmeny presahujú civilizačné nedorozumenia, kde vzájomné učenie sa presahuje konflikty, kde spolužitie presiahne nadradenosť a ktoré podporia vzájomné porozumenie, vzájomnú úctu a vzájomnú dôveru.

 

Vníma Čína Slovensko ako kľúčového partnera projektu Jedno pásmo, jedna cesta?

Prezident Xi Jinping poukázal na to, že budovanie Pásma a cesty je zakorenené v historickej pôde Hodvábnej cesty a otvorené všetkým priateľom. Slovensko je dôležitou krajinou pozdĺž pásma v rámci ekonomického pásma Hodvábnej cesty, leží v centrálnej zóne Európy, na východe má hranicu s Ukrajinou, na juhu s Maďarskom, na západe s Českom a Rakúskom, na severe s Poľskom, takže jeho geografická poloha je priaznivá.

Slovenskom preteká aj rieka Dunaj, ktorá je dôležitou lodnou cestou v Európe, a plynule tu prechádzajú pozemné cesty a sieť vodných ciest. V posledných rokoch bolo momentom ekonomického rozvoja pre Slovensko priaznivé, úroveň medziročného rastu HDP bola na popredných miestach EÚ a eurozóny. Pracovná sila na Slovensku má pomerne vysokú kvalifikáciu a jej cena je pomerne nízka a automobilový priemysel, elektronický priemysel, výroba strojov a ďalšie priemyselné odvetvia sú rozvinuté. Táto výhodná poloha a dobré obchodné prostredie budú hrať aktívnejšiu úlohu v oblastiach výstavby infraštruktúry, v logistike, výrobe strojov, spolupráce v oblasti výrobnej sily a v ďalších oblastiach spolupráce medzi Čínou a Európou.

Slovensko bolo zároveň medzi prvými európskymi krajinami, ktoré podpísali memorandum o porozumení spoločne podporovať Pásmo a cestu. Do iniciatívy Pásmo a cesta bol už včlenený aj celok 16+1, na ktorom sa Slovensko aktívne zúčastňuje. Čína uvíta, ak Slovensko v medzinárodnej spolupráci v rámci Pásma a cesty rozvinie významnú úlohu.

 

Akým spôsobom by prebiehala spolupráca medzi Čínou a Slovenskom v rámci uvedeného projektu? V ktorých odvetviach budú mať slovenskí podnikatelia dvere otvorené?

Medzinárodná spolupráca v rámci Jedného pásma, jednej cesty zahŕňa päť veľkých oblastí a to komunikáciu v oblasti opatrení, budovanie infraštruktúry, tok obchodu, tok kapitálu a spájanie ľudských sŕdc, pričom každá z oblastí má z pohľadu bilaterálnej spolupráce Číny a Slovenska obrovský potenciál a čínska strana nemá voči slovenskej strane obmedzenia v žiadnej z oblastí alebo odvetví.

Myslím si, že najdôležitejšie je, aby vlády oboch krajín vytvorili ešte lepšie podmienky pre budovanie kontaktov medzi spoločnosťami oboch strán a rozvinutie spolupráce, aby plne využili 16+1 a ďalšie mechanizmy dialógu multilaterálnej spolupráce, a aby poskytli ešte väčšiu podporu politiky pre pragmatickú spoluprácu ako aj veľkým projektom. Všimol som si, že v apríli tohto roku slovenská vláda schválila Koncepciu rozvoja hospodárskych vzťahov medzi SR a Čínou na roky 2017 až 2020, čím ukázala, že túžbu slovenskej strany posilniť spoluprácu s Čínou. Slovenská vláda zároveň prijala sadu konkrétnych návrhov projektov a opatrení, čo má tiež dôležitý význam pre podporu pragmatickej spolupráce medzi Čínou a Slovenskom. Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike bude blízko spolupracovať s Vašou vládou na aktívnom uskutočňovaní príslušných koncepcií, ktoré by priniesli ešte kvetnatejšie výsledky.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden si zlomil nohu, keď sa hral so psom

0 icon

Wilmington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Novozvolený americký prezident Joe Biden utrpel pri hre s jedným zo svojich psov menšiu zlomeninu pravej nohy. Zranenie odhalilo vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) v nedeľu a zrejme si vyžiada nosenie ortézy počas niekoľkých týždňov, oznámil jeho lekár. Informácie priniesli agentúry AP a AFP Biden…

Dodanie húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie, prvé by mohli prísť v apríli 2021

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Dodanie samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie. Oneskorenie súvisí s pandémiou nového koronavírusu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa platnej kúpnej zmluvy mala firma dodať päť kusov húfnic do 15. decembra "Z dôvodu pandemickej…

Biden oznámil komunikačný tím Bieleho domu, povedú ho ženy

0 icon

Washington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden oznámil v nedeľu obsadenie hlavných pozícií v komunikačnom tíme Bieleho domu počas svojej budúcej vlády. Tento tím podľa jeho vyhlásenia po prvý raz v dejinách krajiny povedú výlučne ženy, informovali svetové agentúry Tlačovou tajomníčkou Bieleho domu, teda hlavnou…

Srbsko odvolalo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory

0 icon

Belehrad 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbsko zrušilo v nedeľu rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory, aby tak prispelo k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami. Oznámila to srbská premiérka Ana Brnabičová, informovala agentúra AFP Podgorica vyhlásila v sobotu srbského veľvyslanca Vladimira Božoviča za nežiaducu osobu za "zasahovanie do vnútorných…

Premiér: K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry by malo prísť až po dohode v koalícii. Remišová by už za Kollárom do nemocničnej izby nešla

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by malo prísť až vtedy, keď bude dohoda v koalícii. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Zdôvodňuje to aj tým, že podľa jeho informácií niektorá z koaličných strán…

Počet obetí útoku džihádistov v Nigérii sa zvýšil na najmenej 110

0 icon

Maiduguri 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počet obetí sobotňajšieho útoku džihádistov na severozápade Nigérie sa zvýšil na najmenej 110. Uviedol to v nedeľu koordinátor OSN pre humanitárnu pomoc v tejto africkej krajine, ktorého citovala agentúra AFP K brutálnemu útoku na dedinčanov sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale predpokladá sa, že ho…

Česká republika uvoľňuje opatrenia. Otvárajú sa aj reštaurácie či bary

0 icon

Praha 29. novembra (SITA/AP/HSP/Foto:Twitter)   Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá Český minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že všetky obchody, reštaurácie a bary sa môžu od štvrtka otvoriť a…

Štyroch francúzskych policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

0 icon

Paríž 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay   Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela Zeclera, predviedli v nedeľu postavili pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom Policajti…

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 mil. dolárov

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo obrany (MO) SR v súčasnosti komunikuje s USA o možnostiach a tiež typoch vrtuľníkov, ktoré by Slovenská republika mohla v prípade záujmu nakúpiť s využitím ich ponuky na 50 miliónov dolárov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková Ponuka…

Čo napísal Soros Orbánovi a čo odpovedal Orbán Sorosovi – zaujímavé čítanie

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-John Thys)   George Soros vyzval európskych politikov, aby sa rázne vysporiadali s vetom Maďarska a Poľska, ktorým blokujú vyplácanie peňazí z európskeho rozpočtu a Fondu obnovy. Viktor Orbán mu na to tvrdo odpovedal Americký finančný špekulant a manipulátor židovsko-maďarského pôvodu George Soros napísal na jednom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 2.)

0icon

NÁPAD   Psychológia rozpoznáva štyri typy osobnosti určenej na základe ľudského temperamentu: sangvinik, melancholik, flegmatik a cholerik. Súbor našich dynamických vlastností prejavujúcich sa spôsobom správania, našou reakciou na podnety a formou ich prežívania nás definuje, kým vlastne sme. Sangvinik, ako stabilný extrovert, prejavuje sa predovšetkým vysokou psychickou aktivitou, výkonnosťou a…

Peter Štrba

Jordan Peterson vs radikálna feministická redaktorka

0icon

Na začiatku roka 2018 sa uskutočnil rozhovor medzi Cathy Newmanovou a Jordanom Petersonom na stanici Channel 4, ktorý sa stal takpovediac svetoznámy – polhodinový záznam tohto rozhovoru má na YouTube v čase písania tohto článku vyše 23 miliónov pozretí. Čo je na tomto rozhovore také mimoriadne? Najviac asi takmer militantný…

Robo Bačinský

Konečne cenzúra, hallelujah.

0icon

Z našej ,,novej slušnej“ vlády, ktorá mala byť akýmsi novým, čerstvým vetrom, studnicou osobností s nepokrivenou morálkou a chrbticou, ktorú mali tvoriť odborníci, sa už pár týždňov po voľbách vykľula organizovaná skupina záškodníkov, diletantov, zahraničím platených agentov, daňových podvodníkov, úžerníkov, mafiánov, klamárov, sociopatov, sexuálnych deviantov, fašistov a plagiátorov. Ich verejný…

Peter Švec

Prebieha naozaj 3. svetová vojna? Existujú dôkazy?

0icon

Pri hľadaní odpovede na otázky skúsme pochopiť podstatu, o čom je vojna.  Vojna nie je vždy o viditeľnom násilí, o bombardovaní, o streľbe, o prechode frontov. Vojna je v prvom rade vnucovanie vôle protivníka. Vôle vyvolávateľa, dravca. Komu ju vnucuje? Predsa koristi, ovládaným, väčšine. Násilie nemusí prísť v očividnej forme a okamžite. Tie najbrutálnejšie formy násilia sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Slnečná sústava môže zaniknúť oveľa skôr, ako vedci prvotne predpokladali

0 icon

Jedného dňa sa naše Slnko dostane na koniec svojho života a odhodí veľkú časť svojej hmoty ešte predtým, ako sa scvrkne a vytvorí sa z neho Biely trpaslík. Následne bude postupne chladnúť, dokým sa z neho nestane temný a chladný kus skaly, píše portál Science Alert. Lenže kým Slnko, teraz…

Haylou GT1 Plus – skvelé ultraľahké slúchadlá s výdržou až 18 hodín sú opäť dostupné za skvelú cenu

0 icon

Portfólio bezdrôtových slúchadiel od značky Haylou, ktorá spadá pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, je ku dnešnému dňu naozaj široké. Výrobca ponúka hneď niekoľko dostupných modelov, ktoré stoja za zváženie, ak pokukávaš po nízkej cenovke a výbornej výdrži na jedno nabitie nabíjacieho boxu. Ak si zo širokej ponuky jednoducho nevieš vybrať,…

Podarilo sa vedcom objaviť záhadný „piaty element,“ ktorý poháňa expanziu vesmíru?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov navrhuje, že zrýchlená expanzia vesmíru môže byť zapríčinená tajomnou substanciou, ktorú nazývajú kvintesencia. Ide o látku, ktorá by sa mala šíriť vesmírom, píše portál Futurism. Ide o objav, ktorý by mohol priniesť nové odpovede, týkajúce sa pôvodu temnej energie, záhadnej sily, ktorá je podľa súčasných modelov zodpovedná za rýchlosť,…

V ktorej časti galaxie má prevahu temná hmota?

0 icon

Galaxie sú naozaj masívne zoskupenia hviezd. Ak by sme sa však pozreli na ich okraje, zistili by sme, že hustota jednotlivých hviezd je redšia a temná hmota prevláda, ako dominantná forma hmoty. Galaktické jadro je však pravým opakom, píše portál IFLScience. V strede galaxie tvoria hmotu prevažne hviezdy a planéty.…

Európska únia chce novú legislatívu. Chce posilniť právo na opravu zariadení

0 icon

Európsky parlament 395 hlasmi odsúhlasil uznesenie, ktoré zaväzuje Európsku komisiu, aby predložili návrh, ktorý posilní práva spotrebiteľov na opravu výrobkov. Nová legislatíva, na ktorej bude musieť pracovať komisia, by mala zjednodušiť proces opravy zariadení, spraviť ho viac systematickým, nákladovo efektívnejším, či už rozšírením záruk, poskytnutím záruk na vymenené diely alebo…

Armádny Magazín

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

0 icon

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Rus

Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii    

Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

0 icon

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zabloko

Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy...

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali