V ktorých odvetviach projektu „Jedno pásmo, jedna cesta“ budú mať slovenskí podnikatelia dvere otvorené? Odpovedal čínsky veľvyslanec Lin Lin

Slovensko 10. júna 2017 (HSP/Foto: HSP)

 

V polovici mája sa uskutočnilo fórum Jedno pásmo, jedna cesta, ktorého sa zúčastnili lídri takmer tridsiatich krajín. Slovensko na fóre zastupoval Minister hospodárstva SR Peter Žiga. Projekt Jedno pásmo, jedna cesta (One belt, one road – OBOR) vychádza z Hodvábnej cesty, ktorá v minulosti spájala civilizácie v Ázii, Európe a Afrike.

Na snímke čínsky veľvyslanec LIN Lin

Aktuálny projekt spojí cez Ekonomické pásmo Hodvábnej cesty Čínu s Európou cez strednú a západnú Áziu a námorná hodvábna cesta 21. storočia spojí Čínu s juhovýchodnou Áziou, Afrikou a Európou.

Vníma Čína Slovensko ako kľúčového partnera projektu Jedno pásmo, jedna cesta? Akým spôsobom by prebiehala spolupráca medzi Čínou a Slovenskom v rámci uvedeného projektu? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedal veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Lin Lin.

 

 

V dňoch 14. – 15. mája sa uskutočnil fórum Jedno pásmo, jedna cesta, ktorého sa zúčastnili lídri 28 krajín. Priblížte našim čitateľom  uvedený projekt?

Vrcholné fórum sa konalo na pozadí kľúčového obdobia rozvoja svetovej ekonomiky, vlastného rozvoja Číny a budovania Pásma a cesty, vyslalo pozitívny signál, že jednotlivé strany spoločným úsilím podporujú medzinárodnú spoluprácu v rámci Pásma a cesty a spoločne budujú pospolitosť ľudského osudu, čo má veľmi dôležitý význam pre svet a Čínu. Dôležitou črtou tohto fóra je účasť mnohých strán a ich silné zastúpenie vrátane viac než 1500 delegátov z viac ako 130 krajín a viac ako 70 medzinárodných organizácií, ktorí zahŕňajú hlavy 29 krajín a ministra hospodárstva SR pána Petra Žigu.

Tohtoročné vrcholné fórum prinieslo bohaté výsledky a množstvo svetlých momentov. Ak by som to mal zhrnúť, odrazilo sa to najmä v nasledujúcich aspektoch:

Po prvé, fórum o ďalší krok vyjasnilo budúcnosť smerovania spolupráce v rámci Pásma a cesty. Čínsky prezident Xi Jinping v rámci fóra predniesol dôležitý prejav, v ktorom zdôraznil, že je nutné striktne sa pridržiavať princípov spoločného dohovoru, spoločného budovania a spoločného zdieľania, a aby sa politická komunikácia, prepojenie zariadení a infraštruktúry, uľahčenie medzinárodného obchodu, sprostredkovanie finančných prostriedkov a spojenie sŕdc ľudí stali cieľom spoločného úsilia. Vedúci predstavitelia jednotlivých krajín reagovali na prejav prezidenta Xi Jinpinga pozitívne. Spoločné komuniké okrúhleho stola taktiež zahrňuje dané koncepty, čo odráža široký medzinárodný konsenzus.

Po druhé, účastníci fóra naplánovali konkrétnu trasu budovania Pásma a cesty. V čase vrcholného fóra Čína spolu so zúčastnenými krajinami a medzinárodnými organizáciami vykonali komplexné pripojenie politiky, podpísali desiatky dokumentov o spolupráci a stanovili hlavné oblasti a spôsoby spolupráce pre nadchádzajúce obdobie. Presne ako povedal prezident Xi Jinping pri okrúhlom stole, koordinácia spájania rozvojových plánov Číny spolu s ostatnými krajinami a medzinárodnými organizáciami povedie k účinku znásobenia výsledkov.

Po tretie, fórum určilo sériu kľúčových projektov, ktoré sa budú realizovať v rámci Pásma a cesty. V rámci platformy vrcholného fóra jednotlivé krajiny vytvorili bohatý zoznam výsledkov, ktorý pokrýva päť oblastí, spolu 76 veľkých programov a vyše 270 konkrétnych výstupov. Medzi nimi sú zahrnuté aj spoločne pripravovaný plán bilaterálnej spolupráce s Maďarskom, podpísanie dohody s Srbskom o úvere na vybudovanie železničnej trate medzi Srbskom a Maďarskom, dokumenty o spolupráci s Poľskom a ďalšími krajinami na prehlbovaní spolupráce na trati čínsko-európského nákladneho vlaku, spoluprácu v rámci colných záležitostí a turizmu a ďalšie. Z toho vyplýva, že oblasti spolupráce v rámci Pásma a cesty sa neustále rozširujú a stupeň angažovanosti sa prehlbuje.

Čína zároveň ako iniciátor Pásma a cesty a organizátor fóra navrhuje viaceré nové opatrenia v rámci spájania politiky a rozvojových stratégií, budovania ekonomického koridoru, zosilňovania spolupráce na dôležitých projektoch, zvýšenia finančnej podpory a v ďalších ohľadoch, čo odráža jej zodpovednosť a odhodlanie aktívne sa zúčastňovať na spoločnom budovaní Pásma a cesty. Ázijská infraštruktúrna Investičná banka (AIIB) rozdelila už 1,7 miliardy dolárov do deviatich projektov. Prezident Xi Jinping oznámil, že Čína vloží do Fondu Hodvábnej cesty 100 miliárd juanov na podporu finančných inštitúcií, aby spustili prevádzkovanie zahraničného fondu RMB, ktorého objem má dosiahnuť 300 milárd juanov. Hlavnými prijímateľmi tejto podpory budú spoločnosti, ktoré vykonávajú svoju činnosť podľa princípov marketizácie, aby pre budovanie Pásma a cesty poskytli ešte pevnejšiu investičnú a finančnú podporu.

 

Čo bolo témou fóra?

Hlavnou témou tohtoročného vrcholného fóra je posilnenie medzinárodnej spolupráce, spoločné budovanie Pásma a cesty a dosiahnutie pre všetkých výhodného rozvoja. V budúcnosti chceme s jednotlivými stranami spoločnými silami podporovať budovanie Pásma a cesty tak, aby napredovalo v nasledujúcich piatich cieľoch: Prvým cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu mieru, čiže budovať nové medzinárodné vzťahy v jadre všestranne výhodnej spolupráce, vytvoriť partnerské vzťahy v rámci dialógu a nie konfrontácie a vytvárať partnerstvá namiesto spojenectiev.

Druhým je budovať Pásmo a cestu ako cestu perspektívy, takže sústrediť sa na podstatnú otázku, otázku rozvoja, ďalej hĺbkovo spolupracovať v oblasti priemyslu a uvoľniť potenciál rozvoja jednotlivých krajín.

Tretím cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu otvorenosti, čiže vybudovať otvorenú platformu spolupráce, udržať multilaterálny systém obchodu, uľahčiť a uvoľniť obchod a investície.

Štvrtým cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu inovácií, čiže pridŕžať sa rozvoja riadeného inováciami, podporovať hlbšie prepojenie vedy a technológií s priemyslom a finančníctvom a realizovať nové nápady zeleného rozvoja.

Piatym cieľom je budovať Pásmo a cestu ako cestu spájania civilizácií, čiže ustanovenie mechanizmus kultúrnej spolupráce na viacerých úrovniach, kde civilizačné výmeny presahujú civilizačné nedorozumenia, kde vzájomné učenie sa presahuje konflikty, kde spolužitie presiahne nadradenosť a ktoré podporia vzájomné porozumenie, vzájomnú úctu a vzájomnú dôveru.

 

Vníma Čína Slovensko ako kľúčového partnera projektu Jedno pásmo, jedna cesta?

Prezident Xi Jinping poukázal na to, že budovanie Pásma a cesty je zakorenené v historickej pôde Hodvábnej cesty a otvorené všetkým priateľom. Slovensko je dôležitou krajinou pozdĺž pásma v rámci ekonomického pásma Hodvábnej cesty, leží v centrálnej zóne Európy, na východe má hranicu s Ukrajinou, na juhu s Maďarskom, na západe s Českom a Rakúskom, na severe s Poľskom, takže jeho geografická poloha je priaznivá.

Slovenskom preteká aj rieka Dunaj, ktorá je dôležitou lodnou cestou v Európe, a plynule tu prechádzajú pozemné cesty a sieť vodných ciest. V posledných rokoch bolo momentom ekonomického rozvoja pre Slovensko priaznivé, úroveň medziročného rastu HDP bola na popredných miestach EÚ a eurozóny. Pracovná sila na Slovensku má pomerne vysokú kvalifikáciu a jej cena je pomerne nízka a automobilový priemysel, elektronický priemysel, výroba strojov a ďalšie priemyselné odvetvia sú rozvinuté. Táto výhodná poloha a dobré obchodné prostredie budú hrať aktívnejšiu úlohu v oblastiach výstavby infraštruktúry, v logistike, výrobe strojov, spolupráce v oblasti výrobnej sily a v ďalších oblastiach spolupráce medzi Čínou a Európou.

Slovensko bolo zároveň medzi prvými európskymi krajinami, ktoré podpísali memorandum o porozumení spoločne podporovať Pásmo a cestu. Do iniciatívy Pásmo a cesta bol už včlenený aj celok 16+1, na ktorom sa Slovensko aktívne zúčastňuje. Čína uvíta, ak Slovensko v medzinárodnej spolupráci v rámci Pásma a cesty rozvinie významnú úlohu.

 

Akým spôsobom by prebiehala spolupráca medzi Čínou a Slovenskom v rámci uvedeného projektu? V ktorých odvetviach budú mať slovenskí podnikatelia dvere otvorené?

Medzinárodná spolupráca v rámci Jedného pásma, jednej cesty zahŕňa päť veľkých oblastí a to komunikáciu v oblasti opatrení, budovanie infraštruktúry, tok obchodu, tok kapitálu a spájanie ľudských sŕdc, pričom každá z oblastí má z pohľadu bilaterálnej spolupráce Číny a Slovenska obrovský potenciál a čínska strana nemá voči slovenskej strane obmedzenia v žiadnej z oblastí alebo odvetví.

Myslím si, že najdôležitejšie je, aby vlády oboch krajín vytvorili ešte lepšie podmienky pre budovanie kontaktov medzi spoločnosťami oboch strán a rozvinutie spolupráce, aby plne využili 16+1 a ďalšie mechanizmy dialógu multilaterálnej spolupráce, a aby poskytli ešte väčšiu podporu politiky pre pragmatickú spoluprácu ako aj veľkým projektom. Všimol som si, že v apríli tohto roku slovenská vláda schválila Koncepciu rozvoja hospodárskych vzťahov medzi SR a Čínou na roky 2017 až 2020, čím ukázala, že túžbu slovenskej strany posilniť spoluprácu s Čínou. Slovenská vláda zároveň prijala sadu konkrétnych návrhov projektov a opatrení, čo má tiež dôležitý význam pre podporu pragmatickej spolupráce medzi Čínou a Slovenskom. Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike bude blízko spolupracovať s Vašou vládou na aktívnom uskutočňovaní príslušných koncepcií, ktoré by priniesli ešte kvetnatejšie výsledky.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Líder Náhorného Karabachu: Azerbajdžanské sily sa blížia k mestu Šuša

0 icon

Jerevan/Baku 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky Arajik Harutjunjan vo štvrtok uviedol, že azerbajdžanské sily postupujú ďalej, pričom sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od kľúčového mesta Šuša. Informovala o tom agentúra Reuters "Nepriateľ je niekoľko kilometrov od Šuši, najviac päť kilometrov," povedal vo videu na Facebooku…

Zdravé a bezpečné bývanie pomáha znížiť novorodeneckú úmrtnosť, tvrdí Kusá

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván )   Zdravé a bezpečné bývanie je dôležitým základom aj pre úsilie o znižovanie novorodeneckej úmrtnosti. Preto by v tejto súvislosti bolo potrebné zamerať sa na cielené riešenie bývania tam, kde sa rómske susedstvo nachádza v blízkosti skládok, háld toxického odpadu či priamo kontaminovanej…

Premiér Morawiecki sa bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné

0 icon

Varšava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa podľa vlastných slov bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné Aj napriek nárastu infekcií v krajine sa tak vyjadril v priestoroch novej poľnej nemocnice, ktorú pripravujú na Národnom štadióne vo Varšave. Zariadenie s…

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa…

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu

0 icon

Košice 29. októbra 2020 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala…

Trump vyjadril Francúzsku solidaritu po vražednom útoku v Nice

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril solidaritu Francúzsku po tom, čo útočník zabil v Bazilike Matky Božej v Nice nožom troch ľudí. Trump zároveň vyzýva na zastavenie teroristických útokov. Informáciu priniesla agentúra AFP "Naše srdcia sú s francúzskym ľudom. Spojené štáty v…

Ronaldo má za sebou údajne až 18 testov na koronavírus a všetky boli pozitívne. „Štandardné PCR testy na koronavírus sú ‚hovadina'“

0 icon

Turín 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Cristiano Ronaldo Twitter)   Portugalský kanonier Cristiano Ronaldo nemohol nastúpiť v drese Juventusu Turín proti FC Barcelona v Lige majstrov a taliansky šampión prehral 0:2. Celý svet vie, že je za tým niekoľko pozitívnych testov na koronavírus. Aktuálne vyšlo najavo, že ich bolo údajne až…

Krajčí: Slovensko by malo mať 180.000 vakcín na COVID-19 začiatkom budúceho roka. Očkovanie vraj bude dobrovoľné

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to povedal vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo Plus, pričom doplnil, že vakcinácia určite nebude povinná, ale dobrovoľná…

Prezidentka: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)   Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy Prezidentka SR Zuzana…

Nový český minister Blatný: Zmeňme strach na rešpekt, tak môžeme získať silu

0 icon

Praha 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Nový český minister zdravotníctva Jan Blatný vo štvrtok uviedol, že je teraz potrebné zmeniť strach, ktorý spoločnosť rozdeľuje, na rešpekt. Ak sa to podarí, česká verejnosť môže získať silu, povedal krátko po tom, ako ho premiér Andrej Babiš uviedol do funkcie, v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Apartheid na Slovensku: ja zrejme budem občanom II. kategórie, akými boli donedávna černosi v Južnej Afrike

0icon

Vláda Igora Matoviča 28. októbra, zhodou okolností (?) v deň 102. výročia vzniku Česko-Slovenska, prijala uznesením č. 693/2020 rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu. A TERAZ SA PODRŽTE: odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný…

Marián Tkáč

OĽaNO. Sekta s prejavmi obscénneho fašizmu už prekročila Rubikon. Vzoprieme sa.

0icon

Vážení spolutrpiaci, už je más mnoho veľmi, veľmi nespokojných. Mužov, žien i trpiacich detí - o našich starých rodičoch, onáhubkovaných pod zámkami starobincov ani nehovoriac. Ustráchaní, skutoční "obyčajní ľudia"  - nie tí v "strane" už stratili reč, hovoria za nich len vyplašené oči, smútok, či paradoxne hnev a zlosť. Veď…

Ivan Štubňa

Ďalší chaotický krok Igora Matoviča a jeho vlády

0icon

Vláda SR nám pripravila ďalšie diktátorské uznesenie č. 693 z 28. októbra 2020 na 102. výročie vzniku Československa. Uznesenie je k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a…

Peter Švec

Nepremyslené úradnícke opatrenia a politická zaťatosť: cesta do pekla. Pôsobenie proti prevahe. 10. časť

0icon

Už v predchádzajúcej časti som argumentoval o totálnej zvrátenosti stratégie, ktorá pri akejkoľvek vojne vedie k sebazničeniu obrancu. Vychádzam zo známeho postulátu, ktorý ovláda každý stratég aj špičkový politický vodca, že neexistuje vojna bez obetí, ako to chcú politické bábovky. Ak túto vojnu s vírusom nemúdri a zbabelí politici prehrajú z dôvodu neschopnosti myslieť strategicky a správať…

Peter Kohút

Násilie páchané na mužoch

0icon

Asi feministky a „emancipované“ ženy sa pohoršia na mojím vyhlásením, že vo vzájomných vzťahoch medzi mužmi a ženami oveľa viac násilia, aj keď hlavne psychického, je páchaného na mužoch než na ženách. Tým nechcem povedať, že sú tomu viac na vine ženy. Vôbec nie. Na vine je predovšetkým zvrátená liberálna progresivistická ideológia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu…

Záhadný hrdzavejúci asteroid 16 Psyche, by mohol byť jadrom nevyformovanej planéty

0 icon

V asteroidovom páse, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom sa nachádza vesmírny objekt s názvom 16 Psyche. Ide o veľký asteroid plný kovov, ktorý sa radí k  najväčším objektom v tomto priestore. Vďaka svojej veľkosti sa dokonca radí medzi drobné planétky, píše portál Live Science. Astronómovia si myslia, že by…

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

0 icon

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť…

Pozrite sa, ako môžete pomocou smartfónu odomykať váš počítač

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako si môžete uložiť do vášho zariadenia miesto, kde ste zaparkoval auto, a nechať sa neskôr pomocou aplikácie navigovať k danému miestu. Ide o skvelú funkciu, ktorá si nájde využitie hlavne v prípade lokalít, ktoré sú pre vás neznámymi. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší tip…

Samsung zaznamenal v 3. štvrťroku 2020 doposiaľ najvyššie príjmy z predaja svojich produktov

0 icon

Po nedávnom odhalení príjmov spoločnosti Huawei za 3. kvartál tohto roku sa svojimi príjmami pochválila aj spoločnosť Samsung, ktorá taktiež pomerne neočakávane ohlasuje naozaj výborné čísla. V 3. štvrťroku 2020 zaznamenal juhokórejský technologický gigant rekordne vysoké konsolidované príjmy, ktoré oproti predošlým obdobiam doslova poskočili. Skvelé výsledky ohlasuje spoločnosť aj v…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA