Ako pre BBC uviedol personálu letiska musel vysvetľovať, čo v debne prenáša. Avšak po dlhej ceste dorazil na ostrov, kde boli pozostatky jeho otca pochované na jednom z cintorínov tunajšej dediny.
Príbeh pána Vlassisa nie je v Grécku neobvyklý, keďže krajina čelí nedostatku miesta pre pochovanie zosnulých.
Bežnou praxou je prenajatie miesta na cintoríne na obdobie troch rokov. Cena prenájmu sa pohybuje v sume približne 2.500 až 3.000 eur. Hoci prenájom hrobov nie je v Európe nič nezvyčajné, prístup Grécka je však úplne jedinečný. Po uplynutí trojročnej lehoty vám príde oznámenie, že si musíte vyzdvihnúť pozostatky svojho príbuzného. Doba prenájmu je totiž konečná, a nie je možné ju predĺžiť.
V prípade, že pri exhumácií pozostatkov nie je prítomný žiaden z členov rodiny, vykopané kosti sú rozpustené v chemikáliách a ich zvyšky sú umiestnené v spoločnom hrobe.
Zároveň sa tiež môže stať, ako v prípade pána Vlassisa, že ak si pozostalí prídu po ostatky svojho príbuzného, telo ešte nemusí byť rozložené. Preto bolo telo opäť pochované do zeme a Vlassis musel prísť opäť po niekoľkých mesiacoch.
Problém kremácie
Napriek tomu, že zákony Grécka umožňujú kremáciu od roku 2006, krajina nemá žiadne krematórium. Kremácia je tak len na papieri, v praxi nedošlo k žiadnym zmenám.
Od roku 2006 došlo k v Grécku k niekoľkým snahám postaviť krematórium. Boli však zastavené námietkami miestnych obcí a pravoslávnej cirkvi, ktorá na kremáciu nazerá ako na porušenie ľudského tela.
ru