V Európe prebieha boj o plán Írska vyžadovať zdravotné varovania na fľašiach vína, piva a liehovín

Dablin 28. januára 2023 (HSP/politico/Foto:Pixabay)

 

Európska komisia povolila Írsku zaviesť nové označovanie. Tie by museli obsahovať zdravotné varovania podobné tým na cigaretových škatuľkách, ktoré uvádzajú, že pitie alkoholu spôsobuje ochorenia pečene, poškodzuje nenarodené dieťa a priamo súvisí so smrteľnými rakovinovými ochoreniami, informuje POLITICO

pivo, doma
Ilustračné foto

Plán vyvolal odpor v EÚ, kde deväť členských krajín vznieslo námietky a nápojový priemysel ho označuje za útok na jednotný trh bloku – a na striedme pitie alkoholu.

 

O čo sa Írsko snaží – a prečo?

Umiestnenie zdravotných varovaní na všetky nádoby s alkoholickými nápojmi je poslednou, najťažšou časťou prelomového írskeho zákona o verejnom zdraví (alkohol) z roku 2018, ktorého cieľom je znížiť zneužívanie alkoholu a záťaž, ktorú predstavuje pre nemocnice. Legislatíva už zaviedla minimálne ceny na maloobchodné výrobky, čo rozzúrilo spotrebiteľov, ktorí si už nemôžu kúpiť pivo a vodku za lacný peniaz.

Írske orgány vedia, že umiestnenie varovania pred rakovinou na všetky alkoholické výrobky vytvára obchodné mínové pole, ktoré stavia záujmy verejného zdravia proti vinárom, pivovarníkom a liehovarníkom v Európe a vo svete. To čiastočne vysvetľuje, prečo minister zdravotníctva Stephen Donnelly napriek tomu, že dostal zelenú z Bruselu, ešte nepodpísal návrh nariadení, ktoré sa dopracúvajú po konzultácii s generálnou prokuratúrou.

Keď Donnelly začne konať, začne sa odpočítavať minimálne trojročné plánovacie obdobie, kým sa na maloobchodných výrobkoch začnú uvádzať varovania, a to buď ako súčasť dizajnu obalu, alebo na pripevnenej nálepke. To znamená, že navrhovaný nový režim môže vstúpiť do platnosti najskôr v roku 2026 – pričom lobovanie zo strany nápojového priemyslu by ho mohlo ešte viac oddialiť alebo úplne zastaviť.

 

Čo by sa na etiketách uvádzalo?

Podľa návrhu nariadení by zdravotné varovania boli prísne. Museli by byť napísané červeným veľkým písmom, napríklad takto:

PITIE ALKOHOLU SPÔSOBUJE OCHORENIE PEČENE

alebo

EXISTUJE PRIAMA SÚVISLOSŤ MEDZI ALKOHOLOM A SMRTEĽNÝMI NÁDOROVÝMI OCHORENIAMI.

Pijáci by ich ťažko prehliadli – najmä preto, že v súčasnosti čoraz častejšie kupujú alkohol vo fľašiach a plechovkách v nealkoholických obchodoch a supermarketoch namiesto čapovaného piva v krčmách alebo vína na poháre v reštauráciách.

 

Prečo je európsky nápojový priemysel taký nahnevaný?

Navrhované označovanie je dezinformáciou, sťažuje sa Ettore Prandini, predseda hlavnej talianskej poľnohospodárskej lobby Coldiretti. “Nie je fér porovnávať alkohol s cigaretami. Ak sa víno konzumuje v správnom množstve, jeden pohár za jedlo, prospieva zdraviu,” povedal Prandini.

Ulrich Adam z priemyselnej lobistickej skupiny SpiritsEurope súhlasil a tvrdil, že írsky systém nerozlišuje medzi “miernou” a “nadmernou” konzumáciou alkoholu.

Nápojársky priemysel zosmiešňuje írsky systém označovania ako protieurópsky a tvrdí, že by vytvoril obchodné prekážky a podkopal spoločný trh EÚ. Pivovarníci Európy, ktorí zastupujú 10 000 výrobcov piva, uviedli, že opatrenia “predstavujú významnú, neodôvodnenú a neprimeranú prekážku voľného pohybu tovaru”.

Írske plány “zasahujú do základov európskeho hospodárstva a spochybňujú voľný pohyb tovaru, čím rušia nástroj, ktorý Európanom priniesol toľko výhod,” povedal Lamberto Frescobaldi, predseda talianskeho združenia vinárov Unione Italiana Vini.

 

Mohli by Írsko nasledovať aj ďalšie krajiny EÚ?

Írsko už touto cestou prešlo: V roku 2004 sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zakázala fajčenie na uzavretých pracoviskách vrátane tých najfajčiarskejších – krčiem. Írsko tiež zaviedlo najvyššie dane v EÚ, najprísnejšie požiadavky na balenie a obmedzenie predaja cigariet – proti tomu všetkému sa bezvýsledne postavili pohostinskí pracovníci a majitelia obchodov, ktorí sa prispôsobili, keď im hrozili pokuty vo výške 3 000 EUR.

Minister zdravotníctva Donnelly tvrdí, že Írsko je európskym lídrom v oblasti tabaku a môže to zopakovať aj v oblasti alkoholu. Nápojový priemysel sa však bráni akémukoľvek prepojeniu s úspešným potláčaním fajčenia. “Výrobcovia vína to vnímajú ako útok na výrobok, ktorý je súčasťou ich životného štýlu a súčasťou bežnej zdravej stravy,” povedal Cormac Healy, riaditeľ Drinks Ireland, hlavnej lobistickej skupiny pivovarov, liehovarníkov a distribútorov v krajine. “Toto nie je opakovanie diskusie o tabaku.”

Kritici EÚ medzitým varujú, že írska legislatíva sa dostala pred plány samotnej Európskej komisie prijať v tejto veci opatrenia.

Podľa časového harmonogramu stanoveného v jej pláne na boj proti rakovine by Komisia mala prísť s návrhom na označovanie alkoholu do konca roka 2023. Európski zákonodarcovia vo februári 2022 hlasovali proti zahrnutiu varovných označení na alkohole do plánu boja proti rakovine.

Výrobcovia sa obávajú, že ostatné členské krajiny EÚ by mohli nasledovať Dublin a každá z nich by vyžadovala iné označovanie, čo by zvýšilo byrokraciu a náklady.

 

Môže írsky plán fungovať v praxi?

Hoci ministerstvo zdravotníctva už vypracovalo návrh presného zdravotného varovania, Healy predpokladá, že žiadny írsky pivovar alebo liehovarník ho nezapracuje do svojho štandardného dizajnu obalu. To by znamenalo, že v Írsku zostanú oddelené baliace linky pre nápoje v plechovkách a vo fľašiach. Export, na čele s globálnymi značkami Guinness a Jameson, je obrovskou a rastúcou súčasťou írskeho nápojového priemyslu.

“Prečo by ste mali mať svoj výrobok na regáli v americkej maloobchodnej predajni a vy ste jediný výrobok, ktorý má na sebe varovanie pred rakovinou?” Healy povedal, že vládne varovanie má za cieľ “vystrašiť a vystrašiť”, nie vzdelávať.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zahraniční výrobcovia by neboli zo zákona povinní zabezpečiť, aby sa zdravotné varovania objavili na každom obale smerujúcom do Írska. Zodpovednosť a dôsledky by niesli domáci maloobchodníci, veľkoobchodníci a distribútori.

“Nie je trestným činom dovážať na predaj do Írska alkoholický výrobok, ktorý nie je označený požadovanými informáciami a varovaniami,” uviedlo ministerstvo vo vyhlásení pre POLITICO. “Avšak osoba, ktorá dovezie alkoholický výrobok, ktorý nemá požadované označenie, a predáva ho v Írsku bez toho, aby naň umiestnila požadované informácie a varovania, môže byť trestne stíhaná.”

Healy túto myšlienku odmietol ako odtrhnutú od reálnej logistiky. Nálepky by sa podľa neho museli v zahraničí nalepiť ešte pred odoslaním, inak by príjemcovia museli roztrhnúť každú debničku vína a piva v multibalení, čím by sa stali potenciálne nepredajnými.

 

Dá sa to zastaviť?

Irène Tolleretová, francúzska poslankyňa za stranu Renew a spolupredsedníčka parlamentnej medziskupiny pre víno, liehoviny a kvalitné potraviny, uviedla, že írsky návrh predstavuje “nebezpečný precedens” pre zdravé fungovanie jednotného trhu, a vyzvala Komisiu, aby nevyužila príležitosť postaviť sa proti nemu. Podľa nej môžu byť právne kroky opodstatnené.

A taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani označil írsky plán za “útok” na identitu a dedičstvo jeho krajiny. “Komisia by mala zasiahnuť a zosúladiť pravidlá krajiny s pravidlami jednotného trhu,” povedal novinárom po stretnutí s írskym ministrom zahraničných vecí Micheálom Martinom na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa konalo tento týždeň v Bruseli.

Tajani začiatkom mesiaca vyzval Komisiu, aby v tejto veci zasiahla na pôde Svetovej obchodnej organizácie, kde sú zmluvné strany jej dohody o technických prekážkach obchodu (TBT) povinné oznámiť všetky povinné požiadavky na označovanie, ktoré nie sú založené na príslušnej medzinárodnej norme a môžu ovplyvniť obchod ostatných členov.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Ekonóm Lukáš Kovanda: “Podľa odborníkov z odvetvia stoja za dnešným výrazným poklesom akcií Deutsche Bank hedžové fondy, ktoré vsádzajú na “slabé kusy”. Aj keď Deutsche Bank tento útok ustojí, čo sa ukáže v priebehu budúceho týždňa, je zrejmé, že centrálne banky na Západe čelia čoraz naliehavejšej dileme.

Buď budú pokračovať v boji proti inflácii, zvyšovať úrokové sadzby a sledovať, ako “slabé kusy” odpadávajú. Alebo nechajú banky prežiť, niekedy až v podobe zombie, pričom verejnosť zaplatí cenu za ich prežitie prostredníctvom dlhšie trvajúcej inflácie a prudšieho poklesu životnej úrovne.”

20:01

Negatívny vplyv na spoločnú európsku menu mali na konci týždňa opäť turbulencie na finančných trhoch. V piatok neskoro popoludní sa predávala po 1,0752 USD, pričom ešte ráno sa jej kurz pohyboval nad 1,08 USD/EUR.

19:48

Poľské ozbrojené sily spolu so spojencami z NATO budú od 27. do 31. marca organizovať vojenské cvičenia v blízkosti Vislanskej (Baltskej) kose pri hraniciach s Kaliningradskou oblasťou, informuje Poľská tlačová agentúra (PAP).

Oblasť Vislanskej kose
Oblasť Vislanskej kose

 

19:37

Rada Európy (RE) v piatok kritizovala francúzsku políciu za “používanie neprimeranej sily” pri potláčaní protestov proti dôchodkovej reforme. Urobila tak po tom, ako boli počas štvrtkovej vlny protestov zadržané stovky ľudí a bolo zaznamenaných mnoho prejavov vandalizmu.

18:57

Americká základňa v Sýrii sa stala terčom raketového útoku po úderoch USA proti skupinám napojeným na Irán.

18:50

Švédske, nórske, fínske a dánske vzdušné sily sa dohodli na vytvorení jednotnej severskej vzdušnej obrany. Informoval o tom denník Guardian. Podľa vyhlásení ozbrojených síl týchto štyroch krajín podpísali velitelia vzdušných síl štyroch severských krajín vyhlásenie o zámere používať svoje stíhačky ako jednotnú flotilu na základe už známeho modusu operandi v rámci NATO.

17:59

Teroristická skupina Islamský štát (IS) zabila v strednej Sýrii 15 ľudí hľadajúcich púštne hľuzovky. Ďalších 40 ľudí je nezvestných.

17:54

Česko podporí ďalšie projekty mimovládnych organizácií na pomoc Ukrajine čiastkou 100 miliónov českých korún (približne 4,2 milióna eur). Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytlo ministerstvo zahraničných vecí (MZV) ČR zo svojich zdrojov pomoc v hodnote 420 miliónov korún (takmer 18 miliónov eur).

17:48

Izraelská generálna prokurátorka Gali Baharavová-Miarová v piatok kritizovala premiéra Benjamina Netanjahua za jeho zámer osobne sa zapojiť do presadzovania kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli. Uviedla, že v jeho prípade ide o konflikt záujmov a varovala ho pred možnými právnymi dôsledkami.

17:33

Líder opozičnej strany Indický národný kongres (INC) Rahúl Gándhí bol v dôsledku svojho odsúdenia za urážku predsedu indickej vlády vylúčený z parlamentu.

17:29

Poľsko získa z fondov EÚ ďalších 200 miliónov eur na financovanie nákupov zbraní pre Ukrajinu. Premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že peniaze majú prísť v najbližších týždňoch.

16:41

Desaťtisíce veriacich sa zúčastnili na piatkových modlitbách v jeruzalemskej mešite al-Aksá – prvých od začiatku pôstneho mesiaca ramadán. Podľa miestnych úradov prebehli modlitby pokojne napriek nedávnemu nárastu násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

16:35

Rwandské úrady zmiernili 25-ročný väzenský trest pre Paula Rusesabaginu, ktorému sa pripisujú zásluhy za záchranu stoviek životov počas genocídy v Rwande a ktorého príbeh inšpiroval film Hotel Rwanda.

16:14

Francúzske ministerstvo verejných služieb v piatok s okamžitou platnosťou zakázalo zamestnancom verejného sektora sťahovať si do služobných telefónov aplikácie z kategórie zábava.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dolár v ohrození – USA majú obavy

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Amanda Andrade-Rhoades)   USA vnímajú, že Rusko a Čína sú "motivované" spolupracovať na vytvorení alternatívy k používaniu dolára, ale domnievajú sa, že to bude "mimoriadne ťažké" Uviedla to šéfka amerického ministerstva financií Janet Yellenová, ktorá vystúpila na vypočutí výboru pre rozpočtové prostriedky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.…

Slovenská 20-ka zdolala v prípravnom zápase maltskú 21-ku 2:1

0 icon

Ta'Qali 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov zvíťazili v prvom z dvojice prípravných stretnutí na pôde maltskej 21-ky 2:1. S rovnakým súperom sa opäť v Ta'Qali stretnú aj v pondelok         prípravný zápas: Malta 21 - Slovensko 20 1:2 (1:2) Góly: 2. Spiteri - 36. Lacza,…

Zločinecký útočný pakt NATO presne pred 24 rokmi napadol Juhosláviu. Dosiaľ za to nikto nebol potrestaný

0 icon

Belehrad 24. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Je to práve 24 rokov od dňa, keď sa vojská severoatlantickej teroristickej organizácie NATO dopustili zločinnej agresie voči Juhoslávii, suverénnemu členskému štátu OSN. Je to príležitosť pripomenúť si okolnosti, obete a vinníkov tohto barbarského činu Bolo to hrubé a cynické pošliapanie medzinárodného práva, zločin…

Slovnaft upozorňuje na podvodné statusy

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na sociálnych sieťach sa objavili podvodné aktivity, zneužívajúce meno bratislavskej rafinérie. "Ide o ponuku investovania na platforme Slovnaft s prísľubom vysokého zisku, pričom statusy zneužívajú aj logá médií, ktoré mali o investičnej príležitosti informovať," spresnila spoločnosť Zdôraznila, že žiadna investičná platforma spájaná so značkou…

Ukrajinské ozbrojené sily prišli v Artemovsku o päť tankov na nemeckých mínach: podrobnosti

0 icon

Artemiosk 24. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Od začiatku marca prišli jednotky 92. a 67. mechanizovanej brigády a 4. a 17. obrnenej brigády AFU počas bojových operácií na predmestí Artemovska o najmenej päť tankov a sedem obrnených transportérov v dôsledku spustenia nemeckých protitankových mín AT-2, PARM-1 a PARM-2 Vzhľadom na vysoké…

Varovné slová pre Slovensko z Ruska

0 icon

Moskva 24. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook/Aktuálne o Ukrajine)   Rusko v piatok označilo štvrtkový presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov. Vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu priniesla v piatok agentúra Interfax,  Slovensko týmto krokom podľa Moskvy "hrubo porušilo" medzivládnu dohodu…

Fico – Tak sa to robí, do psej matere!

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Strana SMER preberá iniciatívu v boji so zdražovaním potravín, lebo vláda rezignovala na svoju úlohu. Prinášame vám stanovisko predstaviteľov strany Smer k okrúhlemu stolu, ktorý zvoláva pod záštitou podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraja Blanára a odbornou kuratelou podpredsedu…

Heger: Čísla hovoria jasnou rečou…

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger to uviedol v reakcii na štvrtkové (23. 3.) vyjadrenia…

Čína bude musieť prevziať plášť svetového lídra. Či sa to USA páči alebo nie

0 icon

Peking 24. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Greg Johnson/U.S. Navy via AP)   USA, ktoré sú zvyknuté byť stredobodom pozornosti, sú teraz zmätené, pretože si nikdy nemysleli, že Čína bude jedného dňa populárnejšia ako ony V titulkoch hlavných správ amerických médií sa nedávno objavil záchvev závisti a paniky.…

Vláda sťaží občanom možnosť pripomienkovať návrhy zákonov. Niektorým túto možnosť vezme úplne

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)   Počas tejto vlády je hodne kritizovaná prax, že návrh zákona nepredloží vláda, ale poslanec. Niektorí si myslia, že je to jedno, ale to je omyl! Vládny návrh zákona totiž musí prejsť pripomienkovaním. Tým, že ho predloží na prerokovanie poslanec vládnej strany, sa vláda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Miroslav Urban

Hodina otázok v NR SR (štvrtková parlamentná show)

0icon

Pri príležitosti štvrtkovej hodiny otázok som adresoval dve otázky na zastupujúceho ministra zdravotníctva, financií a súčasne premiéra na dostupnosť jódových tabletiek pre prípad nukleárnej katastrofy v susednej Ukrajine. Trojjediný prémiový minister však nemal čas prísť na hodinu otázok a tak z pohodlnej nedizajnovej a nie vôbec najlacnejšej pohov

Peter Poláček

Cit Ľúbosti – Emócia Moci, Inferno

0icon

Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej simul&

Armádny Magazín

„Držíme to v utajení!“ alebo čo USA ukrývajú o munícii s ochudobneným uránom?

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - V rozhovore na YouTube stránke to pre US Tour of Duty prezradil bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA Scott Ritter. Povedal, že USA skrývajú informáciu o vysokej toxicite munície s ochudobneným uránom a podtrhol, že sa to týka nielen vojakov, ale vo veľkej miere hlavne civilov. Čiže jej…

80 rokov od tragédie v bieloruskej dedine Chatyň

0 icon

Nemecko, 24. marec 2023 (AM) – Pred 80 rokmi nacisti zaživa upálili 149 obyvateľov bieloruskej dediny Chatyň, medzi nimi 75 detí. Tragédia sa stala 22. marca 1943 popoludní. Batalión SS Dirlewanger spolu s ukrajinskými nacionalistami zo 118. policajného práporu 201. bezpečnostnej divízie, údajne z pomsty za zabitie nemeckého dôstojníka rukou partizánov, obkľúčili…

Podvod na burze v prospech vybraných subjektov. Takmer 200 amerických bánk by mohlo nasledovať banku Silicon Valley

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - Jednou z najväčších svetových senzácií marca bol takmer synchrónny bankrot amerických bánk Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank, ako aj skutočný (oficiálne neohlásený) bankrot švajčiarskej banky Credit Suisse (CS). To vyvolalo intenzívnu diskusiu v médiách o pravdepodobnosti bankovej krízy v USA, Európe a…

"Ilja Muromec" a "Jevpatij Kolovrat" v Arktíde. Bojové ľadoborce

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany nedávno rozhodlo o stavbe nových bojových ľadoborcov novej generácie ruských pomocných diesel-elektrických lodí 21180/21180M. Rusko má dve takéto výkonné lode, Iľja Muromec a Jevpatij Kolovrat. V súčasnosti sa pracuje na aktualizovanom projekte tretieho ľadoborca tejto série.   Myšlienka vyzbroje

Perspektívy starého železa

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Aktuálne sa objavujú informácie o blížiacom sa nasadení zastaralých zbraní (tankov T-54/55 a protilietadlových diel KS-19) stranami konfliktu na Ukrajine, ktoré vyvolávajú až posmešky. V skutočnosti to môže byť len dobrý začiatok spoločnej cesty do praveku, keďže bojujúce strany začali po roku čítať skúsenosti arménsko-azerbajdžanské

TopDesať

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali