Cvičenia sa začali slávnostným privítaním troch čínskych lodí na vojenskej základni v ruskom prístave Baltijsk 21. júla, kam hostia z Číny priplávali po prvý raz v histórii. Túto trojicu tvoria: jeden z najmodernejších čínskych torpédoborcov Čchang-ša, ktorý je vyzbrojený riadenými strelami, raketová fregata Jün-čcheng a podporná loď Luoma.
Z ruskej strany sa na cvičeniach zúčastňujú: dve korvety najnovšej generácie 20380 „Strážny“ a „Smelý“, záchranná loď a taktiež morské vrtuľníky Ka-27, taktické bombardéry Su-24 a vojenské nákladné lietadlá An-26.
Ruskí a čínski námorníci nacvičovali v prvej etape rôzne varianty organizácie protiponorkovej, protivzdušnej a protilodnej obrany, oslobodenie posádky dobytej pirátmi lode, záchranno-prieskumné akcie a pod. V druhej etape budú nacvičovať záchranu posádky potápajúcej sa lode, paľbu na vodné, vzdušné a podvodné ciele a pod.
Tieto spoločné rusko-čínske vojenské cvičenia už dlhšie vyvolávajú negatívnu reakciu a mnohopočetné kritické komentáre európskych a zaoceánskych politikov, expertov a médií. Tieto negatívne reakcie, pochopiteľne, dosiahli svoj vrchol v týchto dňoch, kedy sa konajú rusko-čínske cvičenia. A to aj napriek tomu, že prakticky v týchto dňoch sa skončili oveľa rozsiahlejšie spoločné vojenské cvičenia 10 členských štátov NATO Tobruq Legacy 2017, ktoré na ruskej strane nevyvolali podobnú hystériu ako na strane NATO.
Po ukončení týchto letných cvičení “Morská súčinnosť 2017” čínske a ruské námorníctvo sa zasa zúčastní na ďalších spoločných cvičeniach – tento raz na jeseň v Japonskom mori.
Eugen Rusnák