Mali 28. júla 2024 (HSP/Foto:X@militar_ru)
Aktualizované 28. júla 20:04
Niekoľko desiatok Wagnerovcov bolo zabitých. Informujú o tom zdroje blízke PMC Wagner, ako aj zahraničné spravodajské agentúry
Uvádza sa, že kolóna vládnych jednotiek Mali, ktorá cestovala s podporou skupiny Wagner bola napadnutá a zničená skupinou Tuaregov pod názvom Azawad. Boje sa odohrali na severe Mali v blízkosti mesta Tinzawaten.
Tuarégske sily sa chvália „desiatkami mŕtvych a zajatých wagnerovcov“. Iné zdroje uvádzajú počet 50 mŕtvych zo skupiny Wagner. Na zverejnených záberoch je vidieť desiatky mŕtvych, medzi ktorými sú aj muži európskeho vzhľadu.
Medzi mŕtvymi má byť aj správca jedného z najznámejších wagnerovksých telegramových kanálov GreyZone Nikita „White“ (známy aj ako „Päťstý“).
Wagnerovci sú v Mali prítomní od roku 2021. Povolala ich armáda, ktorá v krajine prevzala moc. Afrika je zároveň jediným miestom, kde teraz skupina pôsobí ako jednotná jednotka pod svojím bývalým názvom Wagner“, na čele ktorej stojí „oficiálny nástupca“ zosnulého Prigožina Anton Elizarov („Lotos“).
Na Ukrajine bojujú bývalí wagnerovci v rámci rôznych jednotiek ruskej armády a Rosgvardie. Patrí sem aj niekoľko veliteľov (napr. „Ratibor“), ktorí odmietli slúžiť pod „Lotosom“.
Po prepade v Mali sa objavili fámy, že pri prepade zahynul aj Lotos, ale telegramové kanály blízke skupine Wagner to popierajú.
Čo je známe o Tuarégoch, ktorí zničili konvoj Wagnerovcov v západnej Afrike?
Ide o kmene žijúce v saharskej púšti, ktoré vyznávajú sunitský islam. Tuaregovia bojujú za odtrhnutie obrovského územia na severe Mali. To znamená, že sú to separatisti, ktorí navyše spolupracujú s radikálnymi islamistami.
Vojna v Mali prebieha s rôznou intenzitou približne od roku 2012. Práve v tomto období bolo po zvrhnutí Kaddáfího z Líbye vyhnaných mnoho Tuarégov, ktorí slúžili v líbyjskej armáde a bojovali na jeho strane.
Potom sa vrátili do Mali, kde začali bojovať za odtrhnutie provincií Timbuktu, Gao, Kidal a časti regiónu Mopti. To je približne polovica krajiny. Tuarégovia sa zmocnili kľúčových miest v týchto provinciách, vyhlásili „štát“ Azawad a dokonca začali ofenzívu v južných oblastiach krajiny.
V tejto fáze proti nim začala bojovať nielen malijská vláda, ale aj francúzske jednotky, ktoré postup Tuarégov zastavili. K vonkajšiemu zásahu viedla aj skutočnosť, že územie, ktorého sa islamisti zmocnili, obsahuje množstvo nerastných surovín – vrátane veľkých ložísk zlata.
V reakcii na to Tuaregovia podnikli nájazdy proti Alžírsku, aby ovplyvnili Francúzov. Na pomoc Mali však prišli aj ďalšie západoafrické štáty a časť územia, ktorého sa separatisti zmocnili, bola znovu získaná.
Potom vojna Tuarégov proti vláde prešla do fázy vyjednávania a partizánskej vojny. A v tejto podobe situácia pretrvávala až do roku 2017, po ktorom Tuarégovia, ktorí sa spojili s inými džihádistickými skupinami, opäť prešli do ofenzívy.
Na pozadí neschopnosti úradov vyrovnať sa so separatistami sa v roku 2021 uskutočnil v Mali prevrat a na čelo sa dostala armáda, ktorá si v roku 2021 na pomoc zavolala PMC „Wagner“.
Potom boli z krajiny stiahnuté francúzske jednotky a rokovania s Tuarégmi boli obmedzené. Následne začali postupovať malijské jednotky. A v tejto chvíli – práve v júli – sa im podarilo dosiahnuť hranice Mali s Alžírskom.
Konkrétne do pohraničného mesta Tin Zouatin, kde sa Tuaregovia ocitli medzi malijskou armádou na jednej strane a alžírskymi ozbrojenými silami na druhej strane hranice.
Práve tu sa odohrala bitka, v ktorej zahynulo alebo bolo zajatých mnoho wagnerovských vojakov pri džihádistickom prepade.
Vojenskí korešpondenti informujú o smrti Nikitu Fedyanina
Hovorca tuarégskeho povstaleckého hnutia CSP-PSD Mohamed El Maouloud Ramadan uviedol, že povstalci „porazili celú kolónu malijskej armády a ruských žoldnierov“ počas dvoch dní bojov na severe Mali.
Nemenovaný malijský politik pre agentúru AP uviedol, že v bojoch s povstalcami zahynulo najmenej 17 ľudí.
Vojenskí korešpondenti informujú o smrti Nikitu Fedyanina, správcu blogu Šedá zóna.
Podľa nepotvrdených správ Tuarégovia zostrelili vrtuľník Mi-24 a ukoristili niekoľko kusov vojenskej techniky.
Vojnoví korešpondenti tiež uvádzajú, že zajatcov Wagnerovcov sa podarilo vykúpiť.
Prečítajte si tiež
- Zmiešané signály: Budú Wagnerovci bojovať na Ukrajine?
- Wagnerovci tlačia Lukašenka tiahnuť na Varšavu: Ten ukázal Putinovi mapu s pohybom poľského vojska
- Pri Bachmute Rusi ustupujú. Vrátia sa wagnerovci na front?