Rogozin nedávno uviedol, že Ruská federácia zníži ceny na trhu kozmických nosičov o 30 percent, a to v dôsledku dumpingu amerických spoločností. Poznamenal, že trhová uvádzacia cena rakety SpaceX je približne 60 miliónov dolárov, ale NASA stoja 1,5x až 4x viac.
V reakcii na to podnikateľ, vynálezca, inžinier a filantrop Elon Musk na Twitteri uviedol, že “problémom” Ruska vo vesmíre je to, že na rozdiel od SpaceX nemá “opakovane použiteľné” rakety.
What’s specious about these arguments is that no Russians or Europeans complained when ULA got far higher “subsidies.” But now that SpaceX comes along with a commercial rocket far cheaper than competitors, it’s suddenly totally unfair.
— Eric Berger (@SciGuySpace) April 10, 2020
Muskova reakcia sa objavila v príspevku novinára Erica Bergera, ktorý upozornil na skutočnosť, že “ani Rusi, ani Európania si nesťažovali”, keď spoločnosť United Launch Alliance (ULA), hlavný konkurent SpaceX na americkom trhu, dostala od štátu oveľa vyššie “dotácie”. Berger tiež pripomenul, že “ruská vláda financuje všetky náklady na vývoj rakiet”.
Rogozin následne vo svojom príspevku poznamenal, že “Roskosmos nepotrebuje usmernenia z Washingtonu”.
“Namiesto spravodlivého boja na trhu s kozmickými nosičmi proti nám lobujú sankcie a beztrestne používajú dumping. A keď sa ich spýtate na skutočnú cenu daného zariadenia, začnú sa červenať a namiesto odpovede sa vás pokúsia zmiasť,” zhrnul.
Все указания по решению проблемных вопросов нашей ракетно-космической отрасли были получены во время совещания с Президентом России. В указаниях из Вашингтона @roscosmos не нуждается.https://t.co/I8HWdjD0oQ
— Дмитрий Рогозин (@Rogozin) April 11, 2020
.
Podľa šéfa Roskosmosu takéto správanie amerických partnerov svedčí o ich cynizme a pokrytectve.
Roskosmos skritizoval Trumpov výnos
Nedávno sme informovali o tom, že námestník generálneho riaditeľa Roskosmosu pre medzinárodnú spoluprácu Sergej Saveljeva vyhlásil, že zámery USA prisvojiť si právo ťažby kozmických zdrojov poškodzujú medzinárodnú spoluprácu.
“Pokusy o expropriáciu vesmírneho priestoru a agresívne plány faktického záberu územia iných planét sotva podnietia iné krajiny k plodnej spolupráci,” uvádza tlačová služba štátnej korporácie Saveljevove slová.
Saveljeva následne dodal, že “v histórii už boli príklady, kedy sa jedna krajina rozhodla začať obsadzovať územia vo svojom záujme, a každý si pamätá, ako to skončilo”.
Prezident USA Donald Trump podpísal 6. apríla výnos, ktorý potvrdzuje právo Američanov na ťažbu kozmických zdrojov, a nariadil, aby v priebehu šiestich mesiacov bola prerokovaná s inými krajinami dohoda o využití prieskumu a ťažby prírodných zdrojov na Mesiaci a iných kozmických telesách.