Z finančného hľadiska boli straty odhadnuté na 715 miliónov dolárov.
Podľa údajov úradu bolo viac ako štyri tisíc zbraní vrátane guľometov a granátometov, uložených v nechránených kontajneroch, preto sú niektoré z nich zhrdzavené a stali sa bezcennými.
Okrem toho sa časť zbraní mohla dostať do rúk militantov, ktorí sa zmocnili arzenálu skupín podporovaných Washingtonom.
Noviny uvádzajú, že v rokoch 2017-2018 Pentagon požiadal o 930 miliónov dolárov na podporu síl bojujúcich v Sýrii proti Islamskému štátu. V roku 2020 chcú minúť ďalších 173 miliónov.
Systémy Patriot a Turecko
Turecký minister národnej obrany Hulusi Akar včera vyhlásil, že Spojené štáty môžu Turecku poskytnúť systémy protivzdušnej obrany Patriot.
“Spojené štáty urobili vyhlásenia o našej podpore v Idlibe. Samozrejme, nehovoríme o tom, že sa tam objavia americkí vojaci. Reč môže byť o pomoci v zmysle batérií Patriot, možno z iných krajín Európy. Také návrhy oceníme, “povedal minister.
Spojené štáty však zatiaľ neuviedli, či dodajú svoje systémy protivzdušnej obrany Turecku.
“Áno, vieme, že sme dostali zodpovedajúcu žiadosť. Momentálne však nebolo rozhodnuté [o otázkach dodávok systémov protivzdušnej obrany Patriot Turecku], “cituje turecká agentúra Anadolu amerického úradníka.
Situácia v Sýrii
Od roku 2014 vedú Spojené štáty a ich spojenci vojenskú operáciu v Sýrii a Iraku proti teroristickej skupine Islamský štát, pričom v Sýrii pôsobia bez povolenia tamojšej vlády.
Na konci roku 2017 bolo vyhlásené víťazstvo nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iraku. V niektorých častiach krajiny pokračujú čistky militantov. V súčasnej dobe sa dostáva do popredia politické riešenie, obnovenie Sýrie a návrat utečencov. Spojené štáty však vyhlásili, že sa chystajú zostať v Sýrii, aby “nedopustili znovuzrodenie IS”.