Správu v utorok predstavila administratíva prezidenta USA členom Kongresu. Je v nej vyložený celoštátny prístup USA k Číne v rámci Stratégie národnej bezpečnosti.
V dokumente sa uvádza, že prístup USA k súčinnosti s Čínou stanovuje dosiahnutie dvoch cieľov. Po prvé je to zvýšenie stability amerických inštitúcií, aliancií a partnerstva, za účelom odporu výzvam zo strany Číny, po druhé donútenie Číny zastaviť alebo obmedziť aktivíta, ktoré poškodzujú životne dôležité záujmy USA.
Ďalej zdôrazňuje, že “konkurencia nesmie viesť ku konfrontácii alebo konfliktu“ a že USA “vítajú spoluprácu“ s ČĽR a “počítajú s čestnou konkurenciou“.
“USA priznávajú dlhodobú strategickú konkurenciu medzi dvoma našimi systémami… vláda USA chce pokračovať v ochrane amerických záujmov a rozšírenie amerického vplyvu. Zároveň sme aj naďalej ochotní konštruktívne spolupracovať s Čínou tam, kde sa naše záujmy zhodujú,” je uvedené v správe.
Hongkong opäť v hre
Minister zahraničia USA Mike Pompeo skôr vyhlásil, že Washington pochybuje o tom, že Hongkong má dnes značnú nezávislosť na Číne.
Kancelária Ministerstva zahraničia Číny v Hongkongu vyslovila vo štvrtok rozhodný protest a odsúdenie vyhlásenia amerického ministra zahraničia.
“Hovorca kancelárie Ministerstva zahraničia ČĽR v Hongkongu odsudzuje a vyslovuje rozhodný protest proti obvineniam ministra zahraničia USA Mika Pompea a ďalších úradných osôb na adresu centrálnej vlády a vlády osobitnej administratívnej oblasti z neodôvodneného nátlaku.“
Ďalej zdôrazňuje, že centrálna vláda a vláda Hongkongu vynakladá všetko úsilie v boji s epidémiou a na obnovenie ekonomiky, pritom “si americkí úradníci neraz dovolili robiť nezodpovedné výroky ohľadne toho, ako hongkonské zákonodarné a súdne orgány vykonávajú svoje povinnosti, a márne sa snažili ospravedlniť protizákonné správanie účastníkov protičínskych protestov“.
Hovorca kancelárie zdôraznil, že aktivity a vyhlásenie Pompea a ďalších amerických úradníkov, ktoré v každom vhodnom prípade používajú ako zámienku Zákon o ľudských právach a demokracii v Hongkongu, sú “nezastieraným porušením základných bodov medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov“.
“Odhodlanie čínskej vlády hájiť záujmy štátnej suverenity, bezpečnosti a rozvoja je nemenné a nemenné je tiež jej odhodlanie uskutočňovať politiku jedna krajina, dva systémy a čeliť zasahovaniu akýchkoľvek vonkajších síl do záležitostí Hongkongu,“ zdôraznil hovorca.
Na základe zákona z roku 1992 USA podporujú nezávislé na Číne pravidlá obchodu s Hongkongom, ale iba v prípade, že Washington považuje túto osobitnú administratívnu oblasť za nezávislú na Pekingu, za autonómiu.