Okrem toho chránia záujmy USA za polárnym kruhom, reagujúc na to, že topiace sa ľady odkrývajú v regióne nové obchodné príležitosti.
Televízia však poukazuje na to, že jeden z týchto ľadoborcov „Polárna hviezda“ bol postavený pred 40. rokmi a teda už dávno prekonal svoju životnosť a neustále sa kazí. Druhý ľadoborec, skonštruovaný v roku 2000, je predurčený len na vedecké účely.
Aj podľa najoptimistickejších predpokladov je minimálny termín, kedy sa v Arktíde objaví nový americký ľadoborec, je päť rokov, kým Rusko tu má už dnes nasadených 40 ľadoborcov. Samozrejme, že na to treba miliardy dolárov, ktoré však USA dnes radšej investujú do výstavby steny na hranici s Mexikom, zdôrazňuje NBC.
Mnohí americkí experti vyhlasujú, že Washington už dávno zaostáva za Moskvou v pretekoch o Arktídu. Ak ide o primrznutú loď, tu aj iné štáty pomôžu. Ak sa však protivník pokúša vtrhnúť do výnimočnej hospodárskej zóny USA, resp. pustiť sa s ním do vojenských pretekov, to je niečo iné.
„Ide o to, že USA odignorovali Arktídu. Zbavili sme sa hlavnej námornej trasy medzi Áziou a Európou. Kontrolu oceánu prenechávame Rusku a Číne,“ sú slová poslanca Johna Garamendiho v NBC.
Televízia poznamenáva, že USA pochopili dôležitosť Arktídy počas 2. sv. vojny, kedy postavili sedem ľadoborcov, z ktorých tri pracovali pri pobreží ZSSR. Bolo to obdobie rozkvetu amerických ľadoborcov, tým sa to však aj skončilo.
Administratíva Donalda Trumpa navrhovala vyčleniť 750 miliónov USD na nový ľadoborec, tie však nakoniec šli na výstavbu steny. „My sme najväčšia námorná mocnosť sveta a iba dúfame, že lode, postavené v 70. rokoch nám ešte budú plávať,“ uvádza televízia.