Objednávateľom bola podľa americkej verzie akási nezákonná organizácia, a nie Centrálna líbyjská banka.
MZV USA obviňuje Rusko tiež z prehlbovania ekonomických problémov Líbye.
“Tento incident opäť potvrdzuje, že je potrebné, aby Rusko zastavilo svoju škodlivú a destabilizujúci aktivitu v Líbyi,” dodali na ministerstve.
Firma Goznak, ako je podľa ruskej tlačovej agentúry TASS uvedené na jej webovej stránke, vyrába bankovky na objednávku centrálnych a národných bánk. Goznak totiž počas svojej existencie vytlačil a dodal bankovky už do desiatok krajín.
Moskva poprela, že líbyjské bankovky tlačené v Rusku a zhabané Maltou sú falošné
Moskva v sobotu poprela tvrdenie Spojených štátov, že líbyjské bankovky boli falošné. Napísala o tom v noci na nedeľu agentúra AFP.
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie však v reakcii na americké obvinenia uviedlo, že trvá na tom, že bankovky, ktoré vytlačila ruská štátna akciová spoločnosť Goznak, sú zákonným platidlom.
Situácia v Líbyi
Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya fakticky prestala fungovať ako jednotný štát. Teraz je v tejto krajine dvojvládie. Na východe zasadá ľuďom zvolený parlament, a na západe, v hlavnom meste Tripolis, sídli Vláda národnej jednoty na čele Faiz Sarradžem, vytvorená za podpory OSN a EÚ.
Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle od Tripolisu a spolupracujú s Líbyjskou národnou armádou na čele s maršalom Chalífom Haftarom, ktorý od apríla 2019 neustáva v pokusoch o dobytie Tripolisu.
USA obviňovali predtým Rusko zo zasahovania do záležitostí Líbye, pretože podporuje sily Chalífa Haftara. Rusko neraz zamietlo obvinenia z účasti v líbyjskom konflikte a označilo za nepodložené tvrdenia, že sú tam údajne ruskí žoldnieri. Moskva pritom vystupuje za mierové urovnanie situácie v tejto africkej krajine a udržiava kontakty s oboma znepriatelenými stranami.