Washington 24. novembra (TASR) – Rozhovory o zákaze jadrových z braní na Blízkom východe, plánované na budúci mesiac, sa neuskutočnia, oznámili v piatok Spojené štáty. Takýto vývoj zrejme rozhnevá arabské štáty, no poteší Izrael, uviedla agentúra Reuters.
Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že konferencia o vytvorení zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe sa nebude konať v plánovanom termíne v polovici decembra. Neupresnilo, kedy alebo či vôbec sa uskutočnia.
Diplomati pre agentúru Reuters tento mesiac povedali, že rokovania pravdepodobne odložia, nie priamo odvolajú.
"Ako spoluusporiadateľ navrhovanej konferencie… Spojené štáty s poľutovaním oznamujú, že konferencia nemôže byť zvolaná vzhľadom na aktuálne okolnosti na Blízkom východe a skutočnosť, že štáty v regióne nedosiahli dohodu o prijateľným podmienkach pre konferenciu," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva Victoria Nulandová.
Konštatovala tiež, že na Blízkom východe pretrvávajú hlboké rozpory ohľadom regionálnej bezpečnosti a kontroly zbrojenia, pričom štáty mimo regiónu mu nemôžu vnútiť spôsob riešenia týchto otázok ani diktovať výsledok.
Na zámere uskutočniť stretnutie, ktoré by položilo základy možného vytvorenia tzv. bezjadrovej zóny na Blízkom východe, sa na konferencii v máji 2010 dohodlo 189 signatárov Zmluvy o nešírení jadrových z braní (NPT).
USA sa obávali, že takéto rokovania, ktoré sa mali konať vo Fínsku, by mohli byť využité ako fórum na kritizovanie Izraela. Toto znepokojenie sa pravdepodobne ešte zvýšilo po ôsmich dňoch bojov medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktoré sa skončili v stredu prímerím.
Irán a arabské štáty často tvrdia, že predpokladaný nukleárny arzenál Izraela je hrozbou pre mier a bezpečnosť v regióne. Izrael a západné veľmoci naopak vnímajú Irán ako hlavnú hrozbu, pokiaľ ide o šírenie jadrových zbraní. Blízkovýchodná bezjadrová zóna by podľa nich nemohla vzniknúť, ak by nedošlo k širšiemu arabsko-izraelskému mieru a ak by Teherán neobmedzil svoj jadrový program.