“To si nemyslím. Zložili sme veľmi silný tím pre rokovania, prezident si zvolil vyslanca, ktorý bude tento tím riadiť, je to Marshall Billingsley, máme ľudí z ministerstva energetiky, ministerstva obrany a ministerstva zahraničia, ktorí sa pripravujú na rokovania s Ruskom. Budeme hovoriť o kontrole jadrových zbraní. Myslíme si, že je to dôležité,” povedal.
Poradca pripomenul, že oba štáty chcú mať plnohodnotnú kontrolu zbrojenia.
“Takže mám opatrný optimizmus ohľadne toho, že začneme postupovať vpred v otázke START III,“ dodal poradca.
Denník The Wall Street Journal skôr oznámil s odvolaním sa na zdroj v americkej administratíve, že stretnutie osobitného zástupcu prezidenta USA pre kontrolu zbrojenia Marshalla Billingsleyho a námestníka ministra zahraničia RF Sergeja Rjabkova na tému zmluvy START III sa uskutoční pravdepodobne vo Viedni. V súčasnosti pracujú obe strany na definitívnom upresnení programu rokovania.
Podľa informácie denníka plánuje Washington prerokovať na schôdzke nový návrh na predĺženie START III, ktorý predpokladá tiež zapojenie Číny.
USA vyhlásili, že pomýšľajú o prolongáciu zmluvy START III s Ruskom, ktorá vyprší v roku 2021, navrhujú ale rozšírenie na väčší okruh nových zbraní, pre ktoré neplatí terajší START III, navrhujú tiež zapojenie Číny.
V Pekingu odpovedali, že nemajú záujem o podobné rokovania. Oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vyhlásila, že Rusko je proti umelému spájaniu účasti Číny a dialógu o zmluve START, ktorý spochybňuje možnosť predĺženia zmluvy.
Zmluva START III, ktorú podpísali v roku 2010 Barack Obama a Dmitrij Medvedev, zostáva jedinou platnou zmluvou medzi Ruskom a USA o obmedzení zbraní. Vyprší v roku 2021 a vo Washingtone sa ešte nerozhodli, či má byť predĺžená. Rusko zo svojej strany neraz vyhlásilo, že je ochotné túto otázku prerokovať.
Odstúpenie USA od Zmluvy o otvorenom nebi
Donald Trump predvčerom oznámil, že USA odstúpia od Zmluvy o otvorenom nebi, jej obnovenie je ale možné. Minister zahraničia Mike Pompeo spresnil, že k tomu môže dôjsť za šesť mesiacov.
Zmluva o otvorenom nebi bola podpísaná v roku 1992 a stala sa jedným z opatrení na upevnenie dôvery v Európe po skončení studenej vojny. Dokument podpísalo 34 štátov. Platí od roku 2002 a umožňuje účastníckym krajinám otvorený zber informácií o ozbrojených silách a opatreniach druhej strany.
Rusko neodstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi. Moskva chce zostávať účastníkom zmluvy, “kým bude dohoda platiť”, povedal v rozhovore pre Sputnik námestník ministra zahraničia RF Gruško.