Washington 24. júna (TASR) – Biely dom dnes ostro kritizoval Čínu za to, že povolila Edwardowi Snowdenovi odísť z Hongkongu. Bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) stojí za vyzradením tajných vládnych informácií týkajúcich sa monitorovania obyvateľstva prostredníctvom telefónov a počítačov.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney podľa agentúry Reuters odmietol dohady o tom, že povolenie Snowdenovi údajne udelil nízko postavený úradník. “Historke, že išlo len o technickú záležitosť imigračného pracovníka, neveríme,” povedal Carney.
“Bol to zámerný krok čínskej vlády. Nechala utiecť osobu, na ktorú bol vydaný platný zatykač. Toto rozhodnutie bude mať nepochybne negatívny vplyv na vzájomné americko-čínske vzťahy,” dodal. Rezort diplomacie vo svojom vyhlásení uviedol, že USA sú “hlboko sklamané” konaním Pekingu i Hongkongu.
Prezident USA Barack Obama dnes uviedol, že jeho vláda vo veci podnikne všetky dostupné zákonné kroky a bude pritom spolupracovať aj so zahraničnými krajinami. Obama to povedal v odpovedi na otázku médií, či hovoril s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o možnosti zadržania Snowdena v Moskve.
Americký senátor Lindsey Graham dnes v liste ruskému veľvyslancovi v USA Sergejovi Kisľakovi vyjadril požiadavku o zadržanie Snowdena, ktorý z Hongkongu v nedeľu odletel práve do ruskej metropoly. Graham zároveň požiadal, aby muža okamžite vydali americkým úradom. Celú záležitosť pritom označil za test dôvery medzi oboma veľmocami.
“Pána Snowdena usvedčili jeho vlastné výroky. Ak sa vzťahy medzi našimi krajinami majú pohnúť dopredu, spolupráca zo strany Ruska je tu nevyhnutná,” uvádza sa v senátorovom liste.
Podľa vyhlásenia zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea však Edward Snowden medzitým z Moskvy odletel na zatiaľ neznáme miesto. Je údajne v poriadku a v bezpečí. Podľa očitých svedkov Američan nebol na palube lietadla smerujúceho na Kubu, hoci sa to všeobecne očakávalo.